شهریه های دانشگاه های کانادا

کانادا به‌ دلیل سیستم آموزشی باکیفیت و امکانات فوق‌العاده‌ای که در دسترس دانشجویان خود قرار می‌دهد همیشه یکی از انتخاب‌های مهاجران برای تحصیل است. دانشگاه‌های معتبر و سطح بالا این کشور بدون تردید هر شخصی را برای تحصیل وسوسه می‌کند.در این میان مساله هزینه‌ها مطرح می‌شود و یقینا شهریه های دانشگاه های کانادا یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید برای تصمیم به مهاجرت کانادا در نظر گرفت.

شاید برایتان سوال باشد هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف کانادا چقدر است یا دانشجو به غیر از هزینه دانشگاه باید به فکر تامین چه هزینه‌های دیگری باشد؟

همین ابتدا باید بگوییم شهریه دانشگاه های کانادا در مقایسه با دانشگاه‌های آمریکا، انگلستان و استرالیا در سطح پایین‌تری قرار دارد. از طرفی این هزینه تحت تاثیر چند عامل است، برای مثال دانشگاه‌هایی که در شهرهای بزرگ قرار دارند شهریه بیشتری نیز خواهند داشت و از آن طرف برای رشته‌هایی با متقاضی بیشتر مثل پزشکی شهریه بالاتر است.

همچنین برای دانشجویان بین‌المللی در مقایسه با افرادی که اقامت دارند یا شهروند بومی کانادا هستند شهریه بیشتری دریافت خواهد شد. با این مقدمه در ادامه در مورد شهریه دانشگاه‌های مختلف کانادا بیشتر صحبت می‌کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

شهریه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا

تحصیل در برترین دانشگاه کانادا بدون شک آرزوی هر کسی است، دانشگاه تورنتو جایگاه اول را در بین دیگر دانشگاه‌های این کشور به خود اختصاص داده است.از آن‌جایی که این دانشگاه از هر نظر عالی است، پس رقابت زیادی جریان خواهد داشت و شما باید از هر نظر ثابت کنید که سطح علمی خوبی دارید.

برای دانشجویان مقطع کارشناسی شهریه سالانه 45690 دلار آمریکا است و در مقطع ارشد بسته به نوع رشته تحصیلی قیمت بین 6900 تا 22650 متغیر خواهد بود.

شهریه دانشگاه بریتیش کلمبیا

این دانشگاه از نظر به‌کارگیری روش‌های مدرن و نو در زمینه آموزش و تحقیقات در دنیا مشهور است. اگر بتوانید رزومه عالی از نظر تعداد مقاله‌ها، جوایز، مقام‌های کشوری و استانی و همچنین آیلتس با نمره حداقل هفت داشته باشید، بعد از آن می‌توانید از راه مکاتبه با اساتید این دانشگاه برای بورسیه شدن تقاضا کنید.

البته دریافت بورسیه در بعضی از مقاطع تحصیلی تقریبا غیر ممکن است اما اگر وقت دارید حتما شانس خود را امتحان کنید.شهریه تحصیل در مقطع ارشد دانشگاه بریتیش کلمبیا سالانه 8600 دلار آمریکا است و برای مقطع کارشناسی بین 25990 تا 36590 دلار آمریکا باید هزینه کنید.

شهریه دانشگاه مک‌گیل کانادا

دانشگاه مک‌گیل سومین دانشگاه برتر کانادا است و دانشکده‌های مختلفی دارد. اسامی دانشکده‌های این دانشگاه به شرح زیر است:

 • کشاورزی و زیست محیطی
 • مهندسی
 • حقوق و وکالت
 • فرهنگی
 • دندان‌پزشکی
 • موسیقی
 • هنر

تقریبا برای هر رشته تحصیلی می‌توانید برای پذیرش این دانشگاه اقدام کنید. در مقطع کارشناسی بین 16800 تا 45250 دلار آمریکا در سال باید شهریه بپردازید و این هزینه متناسب با رشته تعیین می‌شود. در مقطع ارشد شهریه 16800 دلار آمریکا است.

هزینه تحصیل در دانشگاه مک ‌مستر

این دانشگاه برای رشته‌های شاخه مهندسی، مدیریت بازرگانی، پرستاری، انسانی و هنر شهرت جهانی به دست آورده است. زمان شکل‌گیری این دانشگاه به سال 1887 برمی‌گردد و یک بنای تاریخی محسوب می‌شود.

برنامه درسی این دانشگاه به‌حدی عالی است که در صد دانشگاه برتر دنیا در حال اجرا است. دانشگاه دیگری در آمریکا به نام‌ UPenn که هم سطح مک‌ مستر است برای رشته‌ مدیریت بازرگانی و مقطع ارشد شهریه‌های بسیار بالاتری می‌گیرد.

به هر حال اگر قصد دارید برای مقطع لیسانس اقدام کنید باید سالانه بین 21000 تا 28000 دلار آمریکا هزینه کنید. شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع ارشد معمولا کمتر است و برای دانشگاه مک مستر نیز بین 16800 تا 17100 دلار آمریکا متغیر خواهد بود.

هزینه تحصیل در دانشگاه مونترال کانادا

از دیگر دانشگاه‌های برتر کانادا می‌توان به مونترال اشاره کرد. این دانشگاه از بین هر چهار دانشجو متقاضی برای تحصیل یک دانشجو بین‌المللی می‌پذیرد.

بیشتر اهداف این دانشگاه در زمینه‌های تحقیقاتی است و هزینه زندگی نسبتا پایین و امنیت دانشجو از هر لحاظ در این دانشگاه تامین می‌شود.متقاضیان باید برای مقطع لیسانس سالانه بین 1000 دلار تا 13100 دلار هزینه کنند و در مقطع ارشد این هزینه سالانه به 16380 دلار آمریکا می‌رسد.

شهریه دانشگاه براندون

در این دانشگاه نیز فرصت تحصیل برای مقاطع لیسانس، ارشد و دکترا وجود دارد و در مقایسه با دیگر شهریه های دانشگاه های کانادا هزینه کمتری برای شهریه در نظر گرفته شده است.به گفته خود دانشگاه ارتباط با دانشجویان مهاجر به‌طور مستمر در طولانی مدت ادامه دارد و فرصت‌های پژوهشی بسیاری ارائه می‌دهد که چنین ویژگی در دیگر دانشگاه‌های بزرگ کانادا خیلی دیده نمی‌شود.

تاریخ تاسیس دانشگاه براندون به سال 1889 برمی‌گردد و تقریبا از دانشگاه‌های ارزان قیمت کانادا به‌شمار می‌رود. باید اشاره کنیم برای رشته‌های پرستاری، موسیقی، هنر، علوم و فرهنگی این دانشگاه شهریه کمتر است.به‌طور متوسط هزینه تحصیل در این دانشگاه سالانه 7200 دلار آمریکا برآورد می‌شود و براساس مقطع‌ تحصیلی و رشته‌های مختلف کم یا زیاد خواهد شد.

شهریه دانشگاه سنت بونیفیس

در حقیقت دانشگاه سنت بونیفیس دانشگاه فرانسوی است و دانشجویان بین‌الملل علاوه بر تسلط بر زبان انگلیسی باید بتوانند به فرانسوی نیز صحبت کنند. بیشتر دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد این دانشگاه را انتخاب می‌کنند.

سنت بونیفیس دولتی است و در مانیتوبا قرار دارد. زبان اصلی در این موسسه فرانسوی است و دانشجو باید در زبان فرانسوی مهارت‌های حداقلی را داشته باشد.این دانشگاه تقریبا یک دانشگاه کوچک به‌حساب می‌آید که تنها 2000 دانشجو دارد و فرصت‌های تحصیلی برای مقاطع ارشد و کارشناسی ارائه می‌دهد.

هزینه تحصیل در این دانشگاه برای رشته‌های مختلف مثل پرستاری، تجارت، ترجمه، هنر و سایر رشته‌های مشابه در مقطع لیسانس سالانه 7480 دلار آمریکا است.

شهریه های دانشگاه های کانادا

هزینه تحصیل در دانشگاه گلف

دانشگاه گلف در ایالت انتاریو قرار دارد. رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه تنوع زیادی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هنر
 • علوم زیستی
 • کسب‌وکار و اقتصاد
 • مهندسی
 • علوم اجتماعی
 • علوم انسانی

اگر بخواهیم میانگین بگیریم هزینه تحصیل در دانشگاه گلف سالانه 9700 دلار آمریکا است و این هزینه برای رشته‌های تحصیلی مختلف و همچنین مقاطع گوناگون فرق می‌کند.

شهریه دانشگاه مموریال

برای متقاضیان دریافت ویزا تحصیلی از طریق شرکت در دانشگاه‌های کانادا، مموریال یک انتخاب عالی خواهد بود. این دانشگاه از دانشجویان بین‌الملل به‌گرمی استقبال می‌کند و از هر نظر حمایت‌گر دانشجو خواهد بود.

حتی به‌طور اختصاصی خدماتی برای دانشجوهای بین‌الملل در نظر می‌گیرد مانند تشکیل گروه‌های دانشجویی، مشاوره و مواردی از این قبیل تا دانشجو برای تحصیل مشکلی نداشته باشد.در سال 1925 به‌تازگی فعالیت خود را آغاز کرد، اما ابتدا در قالب کالج دانشگاه مموریا در کانادا مشهور بود. هزینه تحصیل در مقطع لیسانس برای دانشگاه مموریال سالانه 11460 دلار آمریکا برآورد می‌شود.

هزینه تحصیل در یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر کانادا دانشگاه آلبرتا

دو مرد به نام‌های توری و رادرفورد دانشگاه آلبرتا را تاسیس کردند، علاوه بر این در تاسیس دیگر دانشگاه‌های کانادا سهم بزرگی دارند.

تقریبا هزینه 1.2 میلیارد دلاری وقف دانشگاه شده است تا فعالیت‌ها و برنامه‌های آن بهترین نحو ممکن انجام شود. از طرفی این میزان پول هزینه شهریه‌های ورودی را کاهش می‌دهد.برنامه‌های این دانشگاه در سطح جهانی شناخته شده‌اند و بعضی از آن برنامه‌ها در فهرست 100 برنامه برتر دنیا قرار دارند.

هر سال دانشگاه آلبرتا دانشجویان بین‌الملل زیادی را پذیرش می‌کند و تقریبا سالانه باید 21670 دلار آمریکا برای تحصیل در این مرکز آموزشی پرداخت کرد.

بدون تردید شهریه های دانشگاه های کانادا به‌‌ویژه آن‌هایی که رتبه‌های جهانی بالایی دارند بسیار زیاد است اما با مدیریت هزینه می‌توانید فرصت تحصیل در آن‌ها را از دست ندهید.شرایط کاری در آینده بعد از فارغ‌التحصیلی و دریافت اقامت دائم بعد از سه سال کار در این کشور بدون شک برای هر کسی وسوسه‌کننده خواهد بود.

از طرفی بورسیه‌های زیادی برای دو مقطع ارشد و دکتری وجود دارد که بخش زیادی از هزینه‌های تحصیلی در این کشور را پوشش می‌دهند. برای برطرف شدن ابهام‌های خود در مسیر مهاجرت کانادا و تحصیل در کانادا و همچنین پرسیدن سوال‌هایتان بهتر است از تجربه افراد متخصص در این حوزه بهره ببرید و با یک وکیل کانادا و مشاور مهاجرتی صحبت کنید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *