معرفی دانشگاه مک گیل کانادا

همان‌طور که می‌دانید کانادا یکی از کشورهایی است که آموزش در آن جایگاه بسیار بالایی دارد. در نتیجه در این کشور موسسات و دانشگاه‌های بسیار خوبی در حال فعالیت هستند که تحصیل در آن‌ها آرزوی افرادی است که به مهاجرت کانادا فکر می‌کنند.

از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه مک گیل اشاره کرد. این موسسه یکی از مشهورترین دانشگاه‌ها در کانادا و دنیا به‌شمار می‌رود و در سال 1821 بنیان‌گذاری شده است.مک گیل در شهر مونترآل در استان کبک قرار دارد و به‌عنوان یکی از سه دانشگاه انگلیسی زبان در این استان شناخته می‌شود.

در مک گیل بیش از 11 دانشکده، 300 ساختمان آموزشی، 11 مدرسه، 80 گروه آموزشی و بیش از 40 هزار دانشجو تحصیل می‌کنند. قسمتی از این دانشجویان را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند که از بیش از 150 کشور مختلف در دنیا برای تحصیل به مک گیل آمده‌اند.

در این دانشگاه تقریبا بیشتر رشته‌های دانشگاهی تدریس می‌شوند. در واقع بیش از 400 رشته در همه مقاطع تحصیلی در مک گیل در حال تدریس هستند. در این دانشگاه 13 کتابخانه وجود دارد که در آن‌ها بیش از 6 میلیون جلد کتاب برای دانشجویان گذاشته شده‌اند.

در این مطلب می‌خواهیم به‌صورت کامل درباره دانشگاه مک گیل صحبت کنیم. اگر شما نیز قصد دارید درباره این دانشگاه اطلاعات مفیدی به‌دست آورید، ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

 

معرفی دانشکده‌های مک گیل McGill University

این دانشگاه 11 دانشکده دارد. این نکته جالب است که تمام این دانشکده‌ها به‌عنوان برترین دانشکده‌ها در دنیا شناخته می‌شوند اما دانشکده پزشکی مک گیل رتبه 23 جهانی را از آن خود کرده است.

از دیگر دانشکده‌های این دانشگاه و رشته‌های در حال تدریس در آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد.

دانشکده علوم: در این دانشکده رشته‌هایی از قبیل موزه‌داری، روانشناسی، فیزیک، ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر تدریس می‌شوند.
دانشکده کشاورزی و علوم زیست محیطی: رشته‌های این دانشکده عبارتند از گیاه شناسی، انگل شناسی، تغذیه انسان‌ها، علوم حیوانات، مهندسی منابع بیولوژیکی و رشته‌های مشابه.
دانشکده دندان پزشکی دانشگاه مک گیل
دانشکده آموزش و پرورش: دانشجویان در این دانشکده رشته‌های آموزش و روانشناسی مشاوره‌ای، حرکت و فیزیک شناسی جسمی انسان و مطالعات پیوسته در حوزه آموزش را می‌خوانند.
دانشکده مدیریت: رشته مدیریت، مدیریت کسب‌وکار، MBA مدیریت اجرایی و سایر شاخه‌های مدیریت
دانشکده مهندسی با رشته‌های عمران، معماری، شهرسازی، مکانیک، معدن و مواد، مهندسی شیمی، مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر
دانشکده حقوق
دانشکده محیط زیست
دانشکده موسیقی
دانشکده مکانیک

دانشجویان در حال تحصیل در مک گیل

این دانشگاه در هر سال تحصیلی تعداد زیادی از دانشجویان به‌ویژه دانشجویان بین‌الملل را در مقاطع تحصیلی مختلف مورد پذیرش قرار می‌دهد. هدف اصلی مدیران مک گیل این است که همه دانشجویان به موفقیت‌های تحصیلی دست پیدا کنند.

به‌همین علت انجمن دانشجویان دانشگاه مک گیل راه‌حل‌های جدید برای دانشجویان جدیدالورود ارائه کرده است تا دانشجویان قبل از هر اقدامی ابتدا هزینه زندگی و تحصیل در مونترآل را بررسی کنند و بعد از آن برای تحصیل در مک گیل درخواست بفرستند.

با توجه به اطلاعات به‌دست آمده، تعداد دانشجویان مک گیل در هر مقطع تحصیلی به‌صورت زیر است:

تعداد دانشجویان در مقطع کارشناسی: 27 هزار نفر
تعداد دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی: 11 هزار نفر
تعداد دانشجویان دیگر: 2 هزار نفر
تعداد کل دانشجویان: 40 هزار نفر

شهریه دانشگاه مک گیل

هزینه تحصیل در این دانشگاه را شهریه هر ترم و هزینه‌های جانبی برای تحصیل و زندگی تشکیل می‌دهند. به‌طور دقیق نمی‌توان مبلغ مشخصی را برای هر دانشجو به‌عنوان شهریه در مک گیل مشخص کرد.

زیرا شهریه دانشجویان این دانشگاه براساس رشته تحصیلی، دانشجوی بومی یا غیر بومی بودن، سال تحصیل، ترم تحصیل و توجه به نکات دیگر متفاوت خواهد بود.با این حال شهریه این دانشگاه برای دانشجویان رقمی بین 22 هزار دلار کانادا تا 50 هزار دلار کانادا تخمین زده می‌شود.

 

برای تحصیل در مقطع کارشناسی مک گیل به چه شرایطی نیاز است؟

افرادی که می‌خواهند در مک گیل در مقطع کارشناسی درس بخوانند باید شرایط زیر را داشته باشند.

12 سال سابقه تحصیل و دریافت مدرک دیپلم معتبر
قبولی در آزمون ورودی دانشکده مورد نظر
ارائه مدارکی که تاثیر مثبتی بر روند پذیرش دارند مانند انگیزه نامه یا توصیه نامه

برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به چه شرایطی نیاز است؟

اگر می‌خواهید در یکی از مقاطع دکتری یا کارشناسی ارشد در دانشگاه مک گیل مشغول به تحصیل شوید، باید شرایط زیر را داشته باشید.

ارائه مدرک لیسانس معتبر با نمره B از یک دانشگاه معتبر
گذراندن پیش نیازهای درسی که توسط دانشکده تایید شده باشند.
ارسال اصل مدارک و ترجمه آن‌ها به‌صورت کپی برابر اصل
ترجمه مدارک باید توسط وزارت امور خارجه و دادگستری به تایید برسند.
ارسال توصیه نامه
شرکت در آزمون‌های ورودی
فرستادن نمونه کار برای بعضی از رشته‌ها مانند رشته هنر

معرفی دانشگاه مک گیل کانادا

برای تحصیل در مک گیل به چه مدرک زبانی نیاز خواهد بود؟

زبان تحصیل در دانشگاه مک گیل انگلیسی است و بیشتر دروس با این زبان تدریس می‌شوند. البته گاهی زبان فرانسوی نیز در دستور کار قرار می‌گیرد. بنابراین دانشجویان برای این‌که بتوانند به دروس خود تسلط کامل پیدا کنند باید زبان انگلیسی قوی داشته باشند و فرانسوی را نیز تا حدودی بفهمند.

با توجه به گفته‌های بالا لازم است قبل از گرفتن پذیرش این دانشگاه، زبان انگلیسی خود را بسیار تقویت کنید و در واقع توانایی زبانی خود را به اثبات برسانید.در صورتی که زبان مادری شما انگلیسی یا فرانسوی نباشد، باید در یکی از آزمون‌های معتبر زبان شرکت کنید و نمره قبولی بگیرید. زمانی که نمره مورد نظر خود را دریافت کردید، می‌توانید آن را همراه با سایر مدارک برای دانشگاه بفرستید.

از جمله آزمون‌های زبان انگلیسی استانداردی که دانشگاه مک گیل نیز آن‌ها را قبول دارد، آزمون‌های زیر را می‌توانیم نام ببریم:

آزمون تافل کاغذی با نمره 567
آزمون تافل اینترنتی با نمره 86
آزمون آیلتس با نمره 6.5، در این آزمون نمره شما در هیچ بخشی نباید کمتر از 6 باشد. همچنین نتیجه آزمون شما باید از طریق آکادمی آیلتس برای دانشگاه فرستاده شود.
آزمون PTE با نمره 65
آزمون COE با نمره C به بالا
آزمون CAE با نمره B به بالا
آزمون MELBA با نمره 85 به بالا

خوابگاه و مسکن مک گیل

خوابگاه‌های این دانشگاه در کمپ‌های اصلی و مک دونالد قرار دارند و هر کدام در انواع مختلف، ابعاد و کیفیت‌های متفاوت ارائه می‌شوند.

کمپ مک دونالد در 30 کیلومتری مونترآل است و خوابگاه‌های موجود در آن به‌صورت مشترک بین دانشجویان دانشگاه مک گیل مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیمت این خوابگاه‌ها برای یک سال حدودا 5 هزار دلار کانادا خواهد بود.

کمپ اصلی نیز در شهر منترآل قرار دارد و قیمت خوابگاه‌های آن در یک سال چیزی بین 6 هزار تا 14 هزار دلار کانادا است. در خوابگاه‌های این کمپ اتاق‌‌هایی دیده می‌شوند که شرایط مطلوب‌تری نسبت به سایر اتاق‌ها دارند. به‌همین علت قیمت آن‌ها را بیش از 17 هزار دلار کانادا در یک سال در نظر گرفته‌اند.

افرادی که می‌خواهند هر یک از این خوابگاه‌ها را رزرو کنند، می‌توانند به‌صورت ماهیانه اقدامات لازم را انجام دهند.دانشجویانی که نمی‌خواهند در خوابگاه‌ها زندگی کنند، می‌توانند برای خود اقامتگاهی در شهر برگزینند. هزینه اجاره این اقامتگاه‌ها متفاوت است و تنوع بیشتری نیز نسبت به خوابگاه‌ها دارند.

دانشجویانی که در این اقامتگاه‌ها هستند، می‌توانند به کار دانشجویی نیز مشغول شوند. علاوه بر این فضای این اقامتگاه‌ها دانشجویی است و در نزدیکی کلاس‌های درس قرار دارند.دانشجویان به غیر از شهریه برای زندگی در خوابگاه‌ها یا اقامتگاه‌ها باید سالیانه مبلغی بین 12 تا 15 هزار دلار کانادا بپردازند که این مبلغ را می‌توانند از طریق کار نیمه وقت دانشجویی تامین کنند.

دانشگاه مک گیل یکی از برترین دانشگاه‌ها در کانادا و دنیا به‌شمار می‌رود. این دانشگاه افراد بسیار مهمی همچون جاستین تردور نخست وزیر کانادا، برندگان جایزه اسکار، فضانوردان مشهور، بازیگران و افراد بسیار مهمی را تربیت کرده است.

دانشجویان بین‌المللی زیادی در دنیا وجود دارند که می‌خواهند برای تحصیل به این دانشگاه بیایند. برای تحصیل در مک گیل باید تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشید. از طرفی داشتن مدرک دیپلم با معدل بالا و مدرک لیسانس از یک دانشگاه معتبر از شرایط قبولی در این دانشگاه هستند.اگر می‌خواهید در چنین دانشگاهی مشغول به تحصیل شوید بهتر است با یک وکیل مهاجرتی صحبت کنید تا مراحل دریافت ویزای تحصیلی و اقامت را برای شما به‌خوبی توضیح دهد.

5/5 - (7 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *