شماره ملی کانادایی چیست

تقریباً در تمام دنیا به‌ازای هر فرد یک شماره یا رقم صادر می‌شود که به‌عنوان رقم شناسایی یا شماره ملی شناخته می‌شود. در کانادا چنین کدی به‌عنوان سین نامبر یا شماره بیمه اجتماعی شناخته می‌شود. این رقم معادل شماره ملی کانادایی است. با این اوصاف طیف زیادی از متقاضیان نمی‌دانند که شماره ملی کانادایی چیست.

در حقیقت آن‌ها از نحوه دریافت، کارایی، تاریخچه و موارد استفاده از این شماره هیچ‌گونه اطلاعی ندارند. همین مورد هم سبب می‌شود تا در طی پروسه دریافت یا استفاده از آن دچار مشکلات مختلفی شوند. ما در این مقاله قصد داریم تا تمام جنبه‌های مختلف این شماره را خدمت شما عزیزان بیان کنیم.

بدون شک این موضوع می‌تواند هرگونه ابهام را برای شما عزیزان رفع سازد. لذا اگر تمایل دارید تا بدانید که شماره ملی کانادایی چیست، حتماً ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

سین نامبر یا شماره ملی کانادایی چیست؟

در کانادا به‌تمامی افرادی که مشمول مالیات یا خدمات دولتی می‌شوند، یک شماره ۹ رقمی اختصاص داده می‌شود. این شماره تحت عنوان Social Insurance Number یا شماره بیمه اجتماعی شناخته می‌شود که به‌صورت اختصاری بدان سین نامبر می‌گویند.

این شماره به نحوی گواهی اقامت و حضور رسمی شخص دارنده است که به‌موجب آن می‌توان از طیف مختلفی از خدمت اجتماعی و امتیازات قانونی برخوردار شد. مواردی همچون استخدام، دریافت طرح‌های حمایتی، پرداخت مالیات و… از جمله اقدامات مختلفی است که می‌توانید به کمک این شماره انجام دهید.

لازم به ذکر است که تنها داشتن این شماره برای انجام اقدامات فوق کافی نیست بلکه این شماره به‌عنوان یکی از مدارک اصلی برای آن تلقی می‌شود.

تاریخچه شماره ملی کانادایی

صدور و ایجاد شماره ملی کانادایی، تاریخچه دور و درازی را پشت سر گذاشته است. این شماره ملی نخستین‌بار برای ساماندهی بیمه بازنشستگان و طرح‌های مرتبط با بیمه در سال ۱۹۶۴ پایه‌گذاری شد. سه سال بعد از صدور این کارت، سازمان امور مالیات کانادا، از آن برای دریافت و ساماندهی مشمولان بیمه استفاده نمود.

این موضوع باعث شد تا اهمیت این شماره به بالاترین سطح ممکن برسد. به همین جهت بوده که تا به این لحظه ادارات و سازمان‌های زیادی متولی صدور آن شده‌اند.از آن جایی که سین نامبرها اهمیت زیادی برای انجام امور اداری داشتند، طی سال‌های مختلف سوء استفاده‌های بسیار زیادی این کارت‌ها صورت می‌گرفت. در واقع با فهمیدن سین نامبر یک شخص دیگر می‌توان در برخی از مواقع اقدام به جعل هویت نمود. همین باعث شد تا سرقت هویتی در کانادا رشد کند.

به‌گونه‌ای که دولت کانادا در سال ۲۰۱۲ عملاً صدور آن را متوقف کرد. اما هرج‌ومرج زیادی ایجاد شد که در نهایت دولت را مجبور کرد تا دو سال ۲۰۱۴ اقدام به صدور دوباره آن نماید. البته این بار دیگر سین نامبر به‌صورت یک کارت صادر نمی‌شود بلکه اکنون آن را در داخل پاکت‌ها و نامه‌های حفاظت شده برای شخص اصلی ارسال می‌کنند. به همین جهت است که شما هم بعد از دریافت این شماره می‌بایست آن را به شیوه‌ای امن نگهداری کرده و مانع از دسترسی دیگران به آن شوید.

شماره ملی کانادایی برای چه افرادی است؟

همان گونه که عنوان کردیم، شماره ملی کانادایی یا همان سین نامبر اهمیت بسیار زیادی برای امور اداری دارد. به همین جهت است که بیشتر افرادی که نیازمند انجام امور اداری در این کشور هستند، مشمول دریافت سین نامبر می‌شوند.

البته این افراد باید اقامت کانادا را داشته باشند و به نحوی باید پرداخت‌کننده مالیات به دولت این کشور باشند. به همین جهت می‌توان گفت که گروه‌های زیر می‌توانند سین نامبر را دریافت کنند.

 • تمامی شهروندان کانادا
 • تمامی افرادی که اقامت دائم یا موقت این کشور را دریافت کرده‌اند.
 • متولدین کانادا

در نظر داشته باشید که چنانچه شخص متقاضی زیر ۱۲ سال باشد، باید قیم او نسبت به صدور سین نامبر درخواست دهد. اما اگر شخص بالای ۱۲ سال باشد، می‌تواند خود او یا وکیل رسمی با دردست‌داشتن وکالت‌نامه نسبت به این کار اقدام کند.

افرادی هم که اقامت موقت این کشور را دارند، باید سین نامبر را دریافت نمایند. از جمله این افراد می‌توان به مهاجران تحصیلی یا کاری اشاره نمود که قرار است برای مدت چند سال جهت اقامت یا تحصیل در کانادا حضور داشته باشند. تمامی این افراد برای برخورداری از مزایای دولتی، استخدام و…. می‌بایست شماره ملی کانادایی داشته باشند.

شماره ملی کانادایی چیست

شماره ملی کانادایی موقت

این شماره همان گونه که از نام آن پیداست به‌صورت موقت صادر می‌شود. در حقیقت این شماره ملی مختص افرادی است که برای مدت‌زمان چندساله در کانادا اقامت خواهند داشت. این افراد در طی این مدت‌زمان نیازمند برخورداری از امتیازات دولتی و البته ملزم به پرداخت مالیات هستند و به همین جهت باید یک سین نامبر داشته باشند. از جمله این افراد می‌توان به دارندگان ویزای تحصیلی، دارندگان ویزای کاری و البته دیپلمات‌ها و سفرای خارجی اشاره نمود.

عموماً برای این افراد یک سین نامبر موقت صادر می‌شود که با رقم ۹ شروع می‌شود. بر روی این نامه تاریخ اعتبار آن درج می‌شود و لذا بعدازاین مدت‌زمان دیگر اعتباری نخواهد داشت. تاریخ اعتبار این کارت هم‌زمان با پایان دوره اقامت افراد هم تمام می‌شود. به عبارتی تاریخ آن با تاریخ مجوز اقامت فرد یکی است .

مدارک لازم برای صدور شماره ملی کانادایی

برای اینکه بتوانید شماره ملی کانادای یا سین نامبر را کسب کنید، می‌بایست مدارک مختلفی را ارائه دهید که اقامت شما را اثبات کند. این مدارک متناسب با نوع اقامت شما تغییر می‌کند. لذا بهتر است قبل از هرگونه اقدامی لیست آن را از باجه‌های خدمات دولتی کانادا جویا شوید. با این اوصاف ما لیستی از مدارک را خدمت شما عزیزان ارائه کرده‌ایم که برای دریافت شماره ملی کانادایی الزامی است.

مدارک لازم برای دریافت سین نامبر موقت

 • گواهی تایید اجازه کار
 • گواهی تایید اجازه تحصیل
 • مدارک شناسایی دیپلمات

مدارک لازم برای سین نامبر ویژه افراد مقیم دائم

 • کارت PR یا همان کارت اقامت دائم
 • مدرک شناسایی عکس دار
 • گواهی تایید اقامت دائم

مدارک لازم برای سین نامبر ویژه شهروندان

 • گواهی شهروندی صادر شده توسط IRCC
 • گواهی تولد در یکی از استان‌های کانادا
 • گواهی تولد خارج از کانادا برای قبل از ۱۹۷۷ (صادر شده توسط IRCC)

این موارد مشروحی از مدارک لازم برای دریافت شماره ملی کانادایی یا همان سین نامبر است. باید در نظر داشته باشید که مطابق با شرایط شما ممکن است مدارک دیگری هم از شما درخواست شود و به همین جهت بهتر است قبل از هرگونه اقدامی، اطلاعات تکمیلی را از مراکز مربوطه دریافت کنید.

مراحل دریافت شماره ملی کانادایی

دریافت شماره ملی کانادایی جزو آن دسته از اقداماتی است که باید در نخستین هفته ورود خود به خاک کانادا انجام دهید. در واقع بدون این شماره، شما عملاً نمی‌توانید امورات اصلی خود مانند انجام کار، دریافت خدمات بیمه‌ای و… را انجام دهید.

برای دریافت سین نامبر می‌توانید به باجه‌های یکی از ارگان‌های Service Canada یا Human Resources Development Canada Center مراجعه نمایید. در این مراکز شما باید ابتدا فرم‌های مربوط به درخواست خود را تکمیل نموده و سپس مدارک لازم را ارائه دهید.

در نظر داشته باشید که نیاز به هیچ‌گونه هزینه‌ای نیست و همه چیز رایگان انجام می‌شود. البته باید این موضوع را بدانید که شما همان روز قادر به دریافت نامه مربوط به سین نامبر نیستند چرا که پروسه دریافت نامه از طریق پست صورت می‌گیرد و عموماً ده روز طول می‌کشد. اما کارکنان می‌توانند همان روز رقم سین نامبر را به شما ارائه نمایند.

در نظر داشته باشد که حتی بعد از گم‌شدن سین نامبر تان، می‌توانید این رویه را دوباره در پیش بگیرد و شماره خود را دوباره دریافت کنید. البته باید مدارک لازم برای اثبات گم‌شدن آن را به همراه داشته باشید.

موارد استفاده از شماره ملی کانادایی

یکی از مهم سؤالاتی که متقاضیان از خود می‌پرسند، موارد کاربرد سین نامبر یا همان شماره ملی کانادایی است. در واقع این افراد نمی‌دانند که این شماره را در چه زمان‌هایی ارائه دهند یا چه زمانی از افشای آن خودداری کنند. موارد زیر را می‌توان جزو مهم‌ترین بخش‌هایی دانست که برای آن به سین نامبر نیاز دارید:

 • دریافت کمک‌هزینه و طرح‌های حمایتی دولتی
 • دریافت وام دانشجویی
 • پرکردن فرم‌های مالیاتی
 • استخدام در شغل جدید
 • راه‌اندازی کسب‌وکار
 • سرمایه‌گذاری
 • و…

در نظر داشته باشید که برخی از موقعیت‌ها نیاز به ارائه سین نامبر ندارد و لذا بهتر است که از افشای آن خودداری کنید. این موقعیت‌ها به شرح زیر است:

 • تقاضا یا مصاحبه شغل جدید (تنها در صورت استخدامی، باید ارائه دهید)
 • تنظیم اجاره‌نامه
 • امورات بانکی
 • احراز هویت
 • ثبت‌نام‌های اینترنتی
 • و…

در نظر داشته باشد که افراد متقلب می‌توانند با استفاده از سین نامبر شما اقدام به جعل هویت نمایند. لذا بهتر است در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید.

بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا حتی نمی‌دانند که سین نامبر یا همان شماره ملی کانادایی چیست؟ در حقیقت آن‌ها صرفاً اسمی از آن شنیده‌اند اما جزئیات آن را نمی‌دانند. ما سعی کردیم تا در این مقاله به‌خوبی جنبه‌های مختلف آن را خدمت شما عزیزان شرح دهیم. بااین‌وجود بسیاری از مهاجران زمانی که وارد این کشور می‌شوند، نمی‌دانند دقیق چه اقداماتی را برای دریافت آن انجام دهند. در چنین حالتی بهتر است از یک شخص باتجربه یا یک وکیل کانادا راهنمایی بگیرید. بدون شک این کار می‌تواند ابهامات را برای شما برطرف کند.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *