گران ترین و ارزان ترین دانشگاه های کانادا

هنگامی که صحبت از ادامه تحصیل به میان می آید بسیاری از دانشجویان، دانشگاه های کانادا را انتخاب می کنند.
در این کشور، دانشگاه های متعددی وجود دارد که قاعدتاً هر کدام از آنها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. دانشگاه ها بر اساس گزینه های مختلفی مثل هزینه های تحصیل، کیفیت رشته، شهرت و بسیاری عوامل دیگر طبقه‌ بندی می‌شوند اما در این مقاله فقط بر مبنای هزینه ، چند دانشگاه را مورد بررسی قرار می دهیم.
قصد ما از نگارش این مقاله، معرفی چند نمونه ازگرانترین و ارزانترین دانشگاه های کانادا می باشد. پس اگر قصد مهاجرت کانادا از طریق ادامه تحصیل کانادا را دارید، در ادامه ی مطلب ما را همراهی کنید.

گران ترین دانشگاه های کانادا

دانشگاه آلبرتا ادمنتون
شهر ادمنتون، در کشور کانادا قرار دارد و دمای آن مانند دیگر مناطق این کشور همیشه پایین است.
یکی از دانشگاه های گران قیمتی که در این شهر وجود دارد، دانشگاه آلبرتا می باشد. اما بر خلاف مقطع لیسانس که لازم است شهریه زیادی پرداخته شود، هزینه ی تحصیل در مقطع فوق لیسانس آن قدر هم بالا نیست و در رنج مناسب تری قرار دارد.

 

دانشگاه تورنتو
دانشگاه تورنتو در شهری به همین نام قرار دارد و جزو یکی از دانشگاه‌های کشور کانادا است که برای تحصیل در آن باید هزینه‌های زیادی را بپردازید.
جالب است بدانید که کشف هورمون انسولین و سلولهای بنیادی در دانشگاه تورنتو صورت گرفته است و یکی از دلایل محبوبیت این دانشگاه در میان دانشجویان بومی و بین المللی کشور های دیگر نیز همین موضوع می باشد.

 

دانشگاه مک گیل
مک گیل، یکی از محبوب ترین دانشگاه کشور کانادا است که رتبه ی دوازدهم را در میان دانشگاه جهان به خود اختصاص داده است.
لازم به ذکر است که اکثر دانشجویان این دانشگاه نخبه بوده و با بالاترین معدل ها از این دانشگاه فارغ التحصیل می گردند. این دانشجویان ممتاز می توانند در کشور های مختلف جهان مشغول به کار شوند.
همچنین دانشگاه مک گیل، بالاترین آمار فارغ التحصیلان در مقطع دکتری را به خود اختصاص داده است و تاکنون ۱۲ جایزه ی نوبل دریافت کرده است.

گران ترین و ارزان ترین دانشگاه های کانادا

ارزان ترین دانشگاه های کانادا

دانشگاه دال هوزی
با وجودی که دانشگاه دال هوزی یکی از بزرگترین دانشگاه ها در کشور کانادا می باشد، اما لازم نیست برای تحصیل در آن هزینه زیادی را بپردازید.
این دانشگاه در شهر مونترال و بندر هالیفاکس قرار دارد. از ویژگی‌های منحصر به فرد این بندر، می‌توان به مهاجر پذیر بودن و طبخ غذاهای دریایی لذیذ در آن اشاره کرد.
اگر قصد ادامه تحصیل در هر یک از رشته های خبرنگاری، حقوق و همچنین رشته های مربوط به هنر را دارید، دانشگاه دال هوزی، بهترین انتخاب برای شما می باشد.

 

دانشگاه ساسکچوان
اگر قصد دارید تا در رشته‌های تاریخ یا کشاورزی ادامه تحصیل بدهید، دانشگاه ساسکچوان، بهترین انتخاب برای شما می باشد. لازم نیست شهریه های گزافی را برای تحصیل در این دانشگاه بپردازید و در عین حال در یکی از مشهورترین دانشگاه‌های کشور کانادا تحصیل خواهید کرد.
این دانشگاه در شهر ساکچوان و در نزدیکی شهر کبک قرار گرفته و مانند دیگر مناطق این کشور در فصل زمستان بسیار سرد است.

 

دانشگاه بریتیش
اگر قصد دارید تا در یکی از دانشگاه های ارزان کشور کانادا تحصیل کنید، دانشگاه بریتیش گزینه ی مناسبی خواهد بود.
قاعدتا شهریه ی دانشجویان بومی پایین تر از دانشجویان بین المللی است و به ترتیب ۵۳۱۸ و ۱۸۶۱۲ دلار می باشد.
لازم به ذکر است که این دانشگاه دارای ۵ شعبه در شهر بریتیش می باشد و به دلیل دریافت شهریه ی پایین از دانشجویان، جزو محبوب ترین دانشگاه های کشور کانادا قرار می گیرد.

 

دانشگاه یادبود نیوفاندلند
هزینه تحصیل در این دانشگاه بسیار پایین است و از آنجایی که از نظر پذیرش دانشجو سخت گیری خاصی صورت نمی گیرد، دانشجویان بومی و بین المللی می توانند به راحتی وارد دانشگاه شده و در رشته مورد علاقه خود به تحصیل بپردازند.
لازم است تا دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه، شهریه ای برابر با 1000 دلار را بپردازند که نسبت به دیگر دانشگاه های کشور کانادا بسیار پایین‌ تر است.

 

دانشگاه براندون
در منطقه ی براندون، مانیتوبا دانشگاهی به نام براندون تاسیس شده است و یکی از بهترین ها در کشور کانادا می باشد.
دانشجویان براندون می‌توانند تعامل خوبی با استاد ها و اعضای هیئت علمی داشته باشند و حتی زمینه ای برای آن ها فراهم شده تا بتوانند در موضوعات مورد علاقه ی خود نیز به تحقیق بپردازند.
مدارک مختلفی به دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه براندون داده می شود که BFA- BBA- BA- BM چند نمونه از آن ها می باشند.
لازم به ذکر است که شهریه ی این دانشگاه برای دانشجویان ۷۲۰۳ دلار می باشد.

 

دانشگاه سنت بونیفیس
این دانشگاه فرانسوی زبان دولتی در شهر وینیپگ است که در سال ۱۸۱۸ تاسیس شد و قدیمی‌ترین دانشگاه در غرب کانادا است. این دانشگاه شهریه مناسبی در مقطع کارشناسی دارد و در حال حاضر شهریه آن در این مقطع سالانه حدود ۳۰۰۰ تا ۶۵۰۰ دلار کانادا است.

رتبه این دانشگاه در جهان ۳۷۰۸ و در کانادا ۹۴ است. اگر کسی بخواهد در دانشگاه سنت بونیفیس تحصیل کند باید مهارت زبان فرانسوی داشته باشد و ریز نمرات را ارسال کند. این دانشگاه از بین متقاضیانی که برای تحصیل در آن درخواست می‌دهند حدود ۷۰ درصد را می‌پذیرد.

دانشگاه سنت بونیفیس یکی از دانشگاه‌های کوچک کانادا است که در مجموع حدود ۲۰۰۰ دانشجوی بومی و بین‌المللی دارد.

دانشگاه سنت پائول
یکی دیگر از دانشگاه های کانادایی با شهریه مناسب، دانشگاه سنت پائول است. این دانشگاه دو زبانه در سال ۱۸۴۸ در انتاریو تاسیس شد که ابتدا نام او کالج بویتون بود. دانشجویان این دانشگاه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند. از رشته‌های آن می‌توان به روابط اجتماعی، الهیات و حقوق اشاره کرد.

شهریه این دانشگاه در مقطع کارشناسی برای دانشجویان کانادایی حدود ۲۴۰۰ و برای دانشجویان بین‌المللی حدود ۷۵۰۰ دلار کانادا است. همچنین اگر دانشجوی بین‌المللی بخواهد در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کند باید شهریه‌ای حدود ۷۴۰۰ دلار کانادا را پرداخت کند.

اگر دانشجویی تمایل داشته باشد در این دانشگاه تحصیل کند باید هزینه درخواست به مقدار ۱۲۵ دلار کانادا را بپردازد، ریزنمرات مقطع قبلی را بفرستد، در زبان انگلیسی یا فرانسوی مهارت داشته باشد و دو توصیه نامه و SOP را به دانشگاه ارائه دهد. رتبه این دانشگاه در جهان ۳۵۰۱ و در کانادا ۳ است.

دانشگاه مموریال نیوفانلند
یکی دیگر از دانشگاه‌ های کانادایی با شهریه مناسب، دانشگاه دولتی مموریال است. این دانشگاه در سال ۱۹۲۵ در شهر نیوفانلند تاسیس شد و تنها دانشگاه این ایالت است. این دانشگاه پنج پردیس دارد که می‌توان به دانشکده‌های سنت جانز، سیگنال هیل و موسسه مارین در سنت جانز، گرنفل در کورنر بروک و هارلو در انگلستان اشاره کرد.

همچنین دانشگاه مموریال نیوفانلند کلاس‌های آنلاینی را برای دانشجویانی برگزار می‌کند که نمی‌توانند به کانادا سفر کنند اما تمایل دارند در این دانشگاه تحصیل کنند. در حال حاضر حدود ۱۹۰۰۰۰ دانشجو از ۱۱۵ کشور در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که حدود یک سوم آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند.

دانشجویان این دانشگاه در رشته‌های شیمی، علوم غذایی، مدیریت، فناوری و مردم‌شناسی تحصیل می‌کنند. شهریه آن برای مقطع کارشناسی حدود ۲۶۰۰ دلار کانادا و برای مقطع تحصیلات تکمیلی حدود ۶۴۰۰ دلار کانادا است.

در سال ۲۰۲۱ رتبه این دانشگاه در جهان ۷۰۱ و در کانادا ۲۳ اعلام شده است. اگر کسی بخواهد در این دانشگاه تحصیل کند باید در زبان انگلیسی مهارت کافی داشته باشد و ریزنمرات خود را ارسال کند.

دانشگاه بوث
دانشگاه خصوصی بوث در سال ۱۹۸۲ در شهر وینیپگ تاسیس شد و یکی از دانشگاه های کانادایی با شهریه مناسب است. هدف این دانشگاه رساندن دانشجویان به سطح بالای تحصیلی است.

از رشته‌های این دانشگاه می‌توان به علوم رفتاری، کسب‌و‌کار و روانشناسی اشاره کرد. شهریه این دانشگاه در مقطع کارشناسی حدود ۱۳۰۰۰ دلار کانادا و رتبه آن در جهان ۱۰۳۷۰ و در کانادا ۲۰۴ است.

دانشگاه کنکوردیا
دانشگاه کنکوردیا در شهر ادمونتون ایالت آلبرتا قرار دارد. در اصل به این دانشگاه کالج کنکوردیا می‌گویند. این دانشگاه در سال ۱۹۲۱ تاسیس شد و پنج دانشکده دارد که هر کدام رشته‌های مختلف را ارائه می‌دهند. دانشجویان این دانشگاه در رشته‌های زیست‌شناسی، شیمی، هنر‌های نمایشی، مدیریت داده و ریاضی تحصیل می‌کنند.

شهریه این دانشگاه در مقطع کارشناسی حدود ۷۵۰۰ و در مقطع تحصیلات تکمیلی حدود ۱۲۰۰۰ دلار کانادا است. رتبه آن در جهان ۵۰۱ و در کشور کانادا ۲۱ است. شرایط تحصیل در دانشگاه کنکوردیا به شرح زیر است.

ارسال کپی شناسنامه
کارنامه‌های تحصیلی
ارسال ریزنمرات
داشتن مهارت در زبان انگلیسی (آیلتس ۶.۵ یا ۶ و تافل ۶۳ تا ۷۴)

دانشگاه سایمون فریزر
یکی دیگر از دانشگاه های کانادایی با شهریه مناسب دانشگاه سایمون فریزر است که در شهر برنابی ایالت بریتیش کلمبیا واقع شده و سه پردیس در سوری، ونکوور و برنابی دارد. این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین مراکز تحقیقاتی در کشور را دارد و جزو یکی از بهترین دانشگاه‌های بین‌المللی و بومی است. همچنین دانشگاه سایمون فریزر در جهان در رتبه ۲۰۸ و در کانادا در رتبه ۱۱ قرار دارد.

از رشته‌های این دانشگاه می‌توان به هنر تعاملی و فناوری، تجارت و اقتصاد، زبان و مطالعات شهری و رشته بیم‌سنجی اشاره کرد. شهریه دانشگاه سایمون فریزر برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی سالانه حدود ۲۹۵۰۰ دلار کانادا است. اگر دانشجویی بخواهد در این دانشگاه تحصیل کند باید شرایط زیر را داشته باشد:

داشتن حداقل معدل ۱۳
داشتن مهارت در زبان انگلیسی
داشتن مدرک دیپلم یا کارشناسی

در این مقاله، به معرفی چند نمونه از ارزان ترین و گران ترین دانشگاه های کشور کانادا پرداختیم. شما دانشجویان می توانید با کسب آگاهی از دانشگاه مورد نظر خود و توجه به شهریه ی دریافتی آن ها، به راحتی در این کشور تحصیل کنید و بعد از دریافت مدرک تحصیلی خود مشغول به کار شوید.

1/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *