کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورها است و عده زیادی از مردم در سراسر دنیا سالانه به این کشور مهاجرت می‌کنند. به طریقه‌های متفاوتی می‌توانید برای مهاجرت اقدام کنید اما شاید یکی از بهترین و در دسترس‌ترین روش‌ها، مهاجرت تحصیلی باشد.اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی و اقامت کانادا را دارید بهتر است قبل از اقدام درباره دانشگاه‌های مختلف این کشور اطلاعاتی کسب کنید.

شرایط اخذ پذیرش، انواع بورسیه‌ها، شهریه دانشگاه، شرایط خوابگاه و موارد دیگر اطلاعاتی هستند که شما باید قبل از گرفتن ویزای تحصیلی بدانید. یکی از بهترین مراکز تحصیلی جهان دانشگاه تورنتو کانادا است. بنابراین در این متن شما را با این دانشگاه و شرایط کلی آن آشنا می‌کنیم. تا انتها متن همراه ما باشید.

 

معرفی دانشگاه تورنتو کانادا

حتی اگر ساکن کانادا هم نباشید حتما اسم این دانشگاه به گوشتان خورده است. این دانشگاه بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه کانادا است که در ابتدا توسط کلیسای انگلیس اداره می‌شد.در آغاز فعالیت نام این دانشگاه کالج کینگ بود که یک کالج مذهبی و وابسته به کلیسه محسوب می‌شد. با گذشت زمان و تلاش اصلاح‌طلبان ارتباط و وابستگی این دانشگاه با کلیسا قطع شد و نام آن به دانشگاه تورنتو تغییر کرد.

اگر به جدول رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا نگاه کنید متوجه سطح بالای این دانشگاه می‌شوید. دانشگاه تورنتو کانادا در نظام رتبه‌بندی در سطح 18 جهان و سطح 1 کانادا است. دانشگاه تورنتو از نظر تحقیقاتی جایگاه ویژه‌ای دارد و هر سال بودجه تحقیقاتی قابل قبولی به آن تعلق می‌گیرد.

اگر به تاریخ دانشگاه تورنتو نیز نگاه کنید متوجه قدمت آن می‌شوید. این دانشگاه در زمان جنگ جهانی اول و دوم نیز فعالیت داشته است و به‌دلایلی مثل نامه‌نویسی دانشجویان در جنگ، فعالیت آن در طول جنگ‌های جهانی محدود شد.

مشاهیر دانشگاه تورنتو
علاوه بر قدمت بالایی که این دانشگاه دارد، مشاهیر و فرهیخته‌های زیادی را نیز پرورش داده است. فرماندار کل کانادا، چهار نخست‌وزیر آن، سه رهبر خارجی، چهارده قاضی دیوان عالی و نویسندگانی مانند مایکل اونداجی و مارگارت آتوود از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه هستند.

مشاهیر دانشگاه تورنتو کانادا به همین اسامی محدود نمی‌شوند و این دانشگاه 10 برنده جایزه نوبل، پنج برنده جایزه تورینگ، 94 محقق رودز و یک مدال‌آور فیلدز را در دل خود پرورش داده است.

در ادامه 10 برنده جایزه نوبل را که به این دانشگاه وابسته بودند، نام می‌بریم:

در سال 1923 فردیک بانتینگ و جان جیمز ریچارد در رشته پزشکی
ویلیام فالکنز در سال 1949 برای رشته ادبیات
نوبل صلح در سال‌های 1957 و 1999 به ترتیب متعلق به لستر بی پیارسن و جیمز اوربینسکی
نوبل فیزیک متعلق به آرتور لئونارد شالو و برترام بروکهوس به ترتیب در سال‌های 1981 و 1994
جان چارلز پولانی و والتر کوهن به ترتیب در سال‌های 1986 و 1998 در رشته شیمی
در سال 2007 نوبل پزشکی متعلق به اولیور اسمیسیز
انتخاب دانشگاه تورنتو برای تحصیل
افرادی که قصد دارند برای ادامه تحصیل مهاجرت کنند همیشه یکی از چالش‌هایی که پیش رویشان قرار دارد، انتخاب دانشگاه است.

دانشگاه تورنتو کانادا مقصد تعداد بسیار زیادی از دانشجوهای خارجی است اما شاید برایتان سوال باشد چرا دانشجوها این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. در ادامه با بیان چند دلیل شما را برای تحصیل در این دانشگاه متقاعد می‌کنیم.

جایگاه خوب دانشگاه تورنتو در رنکینگ
همان‌طور که در بالاتر گفتیم این دانشگاه در بین دیگر دانشگاه‌های کانادا رتبه یک را کسب کرده است و همچنین در جهان جایگاه 18 را به خود اختصاص داده است. با این تفاسیر قطعا نظر دانشجوهای خارجی را به خود جلب می‌کند.

کسب تجربه‌های زیاد و آشنایی با فرهنگ‌های متنوع
تورنتو از مقاصد گردشگری کانادا محسوب می‌شود و به دلیل فرهنگ‌های مختلف، وجود امکانات روز دنیا، آب ‌و هوای عالی و همچنین فرصت‌های شغلی گوناگون هر سال پذیرای مهاجران زیادی است.

امکانات آموزشی مدرن
یکی از مهم‌ترین دلایلی که دانشجوها دانشگاه تورنتو را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند، وجود امکانات آموزشی روز دنیا است. علاوه بر این مراکز تحقیقاتی و پژوهشی این دانشگاه نیز فرصت عالی برای افرادی خواهد بود که به دنبال پیشرفت در حوزه‌های مختلف علمی هستند.

موقعیت شغلی مناسب بعد از فارغ‌التحصیلی
یکی از دغدغه دانشجویان وجود فرصت‌های شغلی است به‌طوری که بتوانند بعد از فارغ التحصیلی جذب بازار کار مربوط به رشته تحصیلی خود شوند. خوشبختانه دانشگاه تورنتور کانادا در این مورد نیز عالی عمل کرده است و جایگاه 16 در رتبه‌بندی QS برای ورود به بازار کار به آن تعلق دارد.

معرفی دانشگاه تورنتو کانادا

آشنایی با دانشکده‌های دانشگاه تورنتو

در سه پردیس میسیساگا، اسکاربرو و سنت جورج دانشکده‌های دانشگاه تورنتو قرار دارند که تقریبا برای 700 رشته در مقاطع مختلف برنامه‌های آموزشی ارائه می‌شود. دانشکده‌ها این دانشگاه شامل موارد زیر است:

 • دانشکده علوم مهندسی و کاربردی
 • دانشکده طراحی، معماری و محوطه‌سازی
 • دانشکده علوم و هنر
 • دانشکده مطالعات پیوسته
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده علوم جنگل‌داری
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده اطلاعات
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده علوم پرستاری
 • دانشکده موسیقی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده بهداشت عمومی
 • دانشکده خدمات اجتماعی
 • دانشکده حرکت‌شناسی و تربیت بدنی
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی

این دانشگاه برای مقاطع ارشد و دکترا تقریبا 225 رشته را پشتیبانی می‌کند و با امکان دریافت بورسیه یکی از گزینه‌های مورد علاقه دانشجویان برای ادامه تحصیل به‌شمار می‌رود.

 

مدارک و شرایط مورد نیاز برای ورود به دانشگاه تورنتو

آموزش در این دانشگاه و ارتباط با تمام اساتید و مدیران دانشگاه به زبان انگلیسی است، به همین دلیل مدرک زبان یکی از الزامات مورد نیاز برای گرفتن پذیرش از دانشگاه تورنتو به‌حساب می‌آید. دانشجویاین باید با ارائه مدرک آزمون‌های استاندارد زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل دانش زبانی خود را تایید کنند.

علاوه بر مدرک زبان برای هر یک مقاطع نمرات و مدارک تحصیلی خاصی مورد نیاز است که ابتدا توسط کمیته دانشگاه تورنتو کانادا بررسی می‌شود و در صورت مورد قبول واقع شد ایمیلی برای تایید مدارک به متقاضی ارسال می‌شود.

مقطع کارشناسی
حد نصاب نمره برای آزمون آیلتس آکادمیک 6.5 با حداقل 6 در هر یک از مهارت‌ها است. برای ارائه مدرک تافل نمره کل باید 100 باشد و در بخش رایتینگ حداقل نمره قبولی 22 است. برای آزمون CAE حداقل نمره کل B مورد نیاز است.

از دیگر مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی می‌توان به اتمام دوره دبیرستان با ارائه مدرک دیپلم متوسطه یا پیش‌دانشگاهی اشاره کرد. توجه داشته باشید که برای این مقطع ظرفیت‌ها محدود است. بنابراین داشتن حداقل این موارد برای ورود به دانشگاه تورنتو کانادا کافی نیست.

ددلاین دریافت پذیرش برای رشته‌های مختلف این دانشگاه در مقطع کارشناسی شامل موارد زیر است:

پذیرش رشته‌های تمام وقت در مقطع کارشناسی به غیر از رشته‌ علوم پرتو درمانی: اواسط ژانویه
پذیرش رشته علوم پرتو درمانی: ابتدای فوریه
ارائه مدارک تکمیلی در بیشتر رشته‌ها به غیر از علوم پرتو پزشکی: ابتدای فوریه
مدارک تکمیلی برای رشته علوم پرتو پزشکی: اواسط فوریه
پذیرش تحصیلات پاره وقت برای پاییز و زمستان: اواسط ژانویه
مقطع ارشد و دکترا
برای تحصیلات تکمیلی دانشجویان باید مدرک آیلتس آکادمیک و تافل iBT ارائه دهند. برای آیلتس نمره کل 7 با حداقل نمره 6.5 در هر یک از مهارت‌ها و برای تافل نمره 93 با حداقل نمره 22 در بخش رایتینگ یا اسپیکینگ مورد نیاز است.برای مقطع ارشد دانشجو باید مدرک 4 ساله لیسانس خود را با حداقل معدل 14 به دانشگاه ارائه دهد. برای بعضی از رشته‌ها نمره آزمون GMAT یا GRE لازم است.

برای مقطع دکترا، متقاضی باید مدرک کارشناسی ارشد خود را با حداقل معدل 16 ارائه دهد. همچنین مانند ارشد برای بعضی از رشته‌ها نمره آزمون GMAT الزامی است.از دیگر مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مطقع دکترا می‌توان به پروپوزال، مقاله، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه اشاره کرد.مهلت دریافت پذیرش برای مقطع تحصیلات تکمیلی متغیر است و باید از سایت خود دانشگاه متناسب با رشته پیگیری کرد.

شرایط اخذ پذیرش بورسیه دانشگاه تورنتو کانادا

برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، انواع متفاوتی از بورسیه‌های تحصیلی وجود دارد. تعدادی از کمک هزینه‌های تحصیلی از طرف دولت این کشور است، تعدادی دیگر متعلق به موسسه‌های خصوصی و بعضی نیز توسط دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شود.

هر کدام از این بورسیه‌ها شرایط خاص خود را دارند و همچنین مهلت دریافت پذیرش برای هر کدام متغیر است. توجه داشته باشید برای دریافت این بورسیه‌ها رقابت زیادی وجود دارد که برای شانس بالا باید سابقه تحصیلی فوق‌العاده‌ای داشته باشید.

هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا

شهریه در دانشگاه‌های کانادا مطابق با رنکینگ و نوع رشته است، هزینه تحصیلی برای دانشجوهای خارجی در دانشگاه تورنتو مطابق زیر است:

هزینه تحصیل در رشته مدیریت سالانه 57000 دلار
دوره کارشناسی سالانه 46000 تا 60000 دلار
کارشناسی بازرگانی سالانه 46000 تا 50000 دلار
کارشناسی ارشد سالانه 24000 تا 60000 دلار
دیگر رشته‌ها سالانه 22000 دلار
شرایط خوابگاه دانشگاه تورنتو

دانشجویان خارجی می‌توانند در طول تحصیل در خوابگاه‌هایی که از طرف دانشگاه است یا آپارتمان‌های دیگر زندگی کنند. هر کدام از پردیس‌هایی که در بالاتر ذکر کردیم امکانات خاص خود را در اختیار دانشجو قرار می‌دهد.

زندگی در داخل خوابگاه‌های پردیس دانشگاه مزیت‌های زیادی دارد که می‌توان به نزدیک بودن به دانشگاه، دسترسی به کتابخانه‌های مجهز، شرکت در برنامه‌های اجتماعی و امکانات فراوان اشاره کرد.اتاق‌ها در خوابگاه‌های پردیس دانشگاه، خصوصی یا اشتراکی است و امکاناتی نظیر تخت خواب، میز مطالعه، کمد، آشپزخانه مجهز، تلفن، اینترنت، مبلمان و لباسشویی را در اختیار دانشجو قرار می‌دهد.

برای اسکان در خوابگاه باید هزینه پرداخت کرد که برای رشته‌های تمام وقت هر دو ترم پاییز و زمستان حداقل 6000 دلار و حداکثر 10000 دلار تخمین زده می‌شود. توجه داشته باشید که خوابگاه به دانشجوهای رشته‌های پاره وقت تعلق نمی‌گیرد.بدون شک تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا رویای بیشتر دانشجویان است که با برنامه‌ریزی دقیق و کامل می‌توان این رویا را به حقیقت تبدیل کرد.

 

تحصیل در یکی از بهترین کشورهای دنیا یعنی کانادا با توجه به برخورداری از سیستم آموزشی بسیار قدرتمند و پیشرفته یکی از اهداف تمام جوانان هر کشوری به‌ویژه ایران است.در مطلب بالا دانشگاه تورنتو این کشور را بررسی کردیم و نکات لازم در مورد آن را از جمله هزینه و تاریخچه این دانشگاه گفتیم.

اما همان‌طور که باید بدانید اپلای تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا نیازمند آگاهی از قوانین متعددی است که بدون برخورداری از یک وکیل مهاجرت کانادا نمی‌توانید از آن‌ها به‌خوبی مطلع باشید و به‌تنهایی برای مهاجرت کانادا اقدام کنید.

5/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *