ثبت شرکت در کانادا

ثبت شرکت در کانادا

در این مقاله سعی شده هر آنچه را که برای ثبت شرکت در کانادا نیاز دارید را به صورت کامل بررسی و پوشش بدهیم و در این بخش قصد داریم از شرایط و همچنین مزایا و معایب آن نیز اطلاع دهیم و اگر سوالی دارید در انتها مقاله سوال خود را ثبت کنید و سریعا پاسخ خواهیم داد

پس برای کسب اطلاعات لازم ثبت شرکت در کانادا با ادامه‌ مقاله با ما همراه باشید.

آیا در نظر دارید شرکت خود را در کانادا ثبت کنید؟  ثبت شرکت در کانادا یک فرایند مهم و پرمخاطب است.کانادا به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی خوب و شرایط اقتصادی مناسب، یکی از کشورهای محبوب برای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت کانادا است.

حتما در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا شما را با مراحل و شرایط ثبت شرکت کانادا به همراه نکات مهم دیگر آشنا کنیم. با اخذ مشاوره رایگان توسط بهترین وکیل مهاجرت کانادا

گاهی نیز برخی افراد که قصد مهاجرت به کانادا ر را دارند برای گرفتن اقامت کانادا، روش مهاجرت سرمایه ‌گذاری را انتخاب می‌کنند.در این روش علاوه بر مقیم شدن در این کشور، با اقتصاد خوبی که کانادا دارد شخص سرمایه‌گذار سود زیادی به دست خواهد آورد.برای افراد غیرمقیم در این کشور، این امکان وجود دارد که بتوانند تجارت خود را پس از گذراندن مراحل قانونی راه‌اندازی کنند.

این افراد در ابتدا باید پرونده‌های خود را به سفارت کانادا و اداره مهاجرت ارسال کنند. در صورتی که مدارک آن‌ها پذیرفته شود، می‌توانند برای مهاجرت به این کشور و انجام سایر امور اقدام کنند.به‌ نحوی می‌توان اقامت دائم این کشور را گرفت که پس از گذشت 2 سال کسب و کار شما دوام داشته باشد. در این حالت با ارائه یک گزارش می‌توانید درخواست اقامت کانادا را به‌صورت دائم داشته باشید.

اگر شما تصمیم به گرفتن اقامت این کشور را از طریق ثبت شرکت کانادا دارید یا می‌خواهید آن‌جا کسب و کار مستقل خود را شروع کنید،

آشنایی با ثبت شرکت کانادا

بعد از انتخاب نوع ثبت شرکت کانادا ، در این بخش روش‌های ثبت شرکت در کانادا را بررسی می‌کنیم. برای ثبت شرکت کانادا دو روش به سرمایه گذاران خارجی پیشنهاد می‌شود:

ثبت شرکت در کانادا از طریق ICT

ثبت شرکت کانادا از طریق ICT یا درون سازمانی به این معنا است که شرکت‌های خارج از کانادا که قصد ثبت شعبه یا ثبت شرکت در کشور کانادا را دارند، در ابتدا باید با ارائه‌ی یک برنامه‌ی تجاری دقیق موفق به ثبت شرکت در کانادا شوند. بعد از آن، مدیران اجرایی، مدیران ارشد یا کارکنان حرفه ای خود را برای توسعه بیزینس به شرکت کانادایی ثبت شده‌ی خود منتقل کنند.

ثبت شرکت در کانادا از طریق برنامه مالک گرداننده

بر اساس برنامه نیروی کارخارجی موقت فدرال مالکان کسب و کار می‌توانند برای ثبت شرکت در کانادا با عنوان مالک گرداننده بیزینس Owner Operator اقدام کنند. البته این کار شرایط و ضوابط خاص خود را دارد و به تأییدیه LMIA از اداره کار کانادا و مهارت کانادا نیاز دارد.

ثبت شرکت در کانادا

انواع شرکت در کانادا

برای ثبت شرکت در کانادا، 4 انتخاب در پیش رو دارید که در ادامه به بررسی آن‌ها همراه با مزایا و معایب ثبت شرکت کانادا خواهیم پرداخت

 • ثبت شرکت مشارکتی در کانادا

در این نوع شرکت همه اعضا به یک اندازه دارای مسئولیت هستند و هر شخص مدیریت یک بخش را بر عهده خواهد گرفت.

در شرکت مشارکتی همان‌طور که نام آن نشان می‌دهد همه اعضا در مشکلات، سودهای شرکت و مسائل دیگر شریک هستند. از معایب چنین شرکتی به اختلاف نظر شرکا در بعضی مسائل می‌توان اشاره کرد که در تصمیم‌گیری‌های شرکت نیز اثرگذار خواهد بود.

از مهم‌ترین مزیت این نوع شرکت می‌توان به گزارش‌های مالیاتی ساده آن اشاره کرد.

 • ثبت شرکت با مالکیت شخصی در کانادا

از ارزان‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها برای راه‌اندازی و ثبت شرکت در کانادا که پس از آن بتوان اقامت کانادا را گرفت، روش شرکت با مالکیت انفرادی است.

در این روش تاسیس‌کننده شرکت، مسئولیت تام و نامحدود در مقابل همه شرکت و سایر مسائل آن دارد. دشوار بودن دریافت وام بانکی از بانک‌های کانادا و سخت بودن واگذاری شرکت از معایب شرکت با مالکیت شخصی است.

 • ثبت شرکت تعاونی در کانادا

این روش ثبت شرکت کانادا متعلق به اعضا است. از آن جایی که همه اعضا در شرکت تعاونی مسئولیت دارند، ممکن است اختلافاتی در بین آن‌ها پیش آید که باعث کند شدن روند تصمیم‌گیری‌ها شود.

 • ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کانادا

در این روش ثبت شرکت هر یک از شرکا به اندازه سهم خود در شرکت دارای مسئولیت هستند. اگر شرکت دچار بدهی، ضرر و زیان شود هیچ کدام از شرکا مسئول پرداخت این بدهی‌ها نخواهند بود.

جذب سرمایه در این روش آسان است. به عنوان مثال از طریق سرمایه‌گذار خارجی یا موسسات مالی می‌توان سرمایه اولیه برای شرکت را افزایش داد. از معایب این روش ثبت شرکت کانادا ، هزینه‌های بالای راه‌اندازی آن است.

ثبت شرکت در کانادا

آشنایی با انواع ثبت شعبه کانادا

به‌صورت کلی ثبت شرکت در کانادا از طریق فدرال و یا استانی انجام می‌شود، که هر کدام ضوابط، مزایا و معایب خاص خودشان را دارند: 

ثبت شرکت کانادا به صورت فدرالی 

برای ثبت شرکت از طریق دولت فدرال مهم‌ترین بخش ماجرا، هزینه‌ی بیشتر است، اما در عوض می‌توانید بیزینس خود را در هر کجای کانادا که بخواهید، راه اندازی کنید. شرکت شما در تمامی دنیا به رسمیت شناخته شده و از برند شما محافظت می‌شود و اجازه‌ی سوء استفاده از برند شما در سراسر دنیا گرفته می‌شود. 

ثبت شرکت کانادا به صورت استانی 

اما برای ثبت شرکت استانی کمی بیشتر نیاز به تحقیق و بررسی دارید، چون هر منطقه و استان علارغم موارد کلی و جامع، تبصره‌ها و شرایط جزئی دیگری را لحاظ می‌کنند که باید با آگاهی کامل از آن‌ها برای ثبت شرکت اقدام کرد. ثبت شرکتی استانی هزینه‌ی نسبتا کمتری از ثبت شرکت فدرالی دارد.

ثبت شعبه شرکت در کانادا

خیلی از شرکت‌های مطرح در دنیا به دنبال ثبت شعبه شرکت خود در کانادا هستند. برای ثبت شعبه شرکت در کانادا می‌توانید از طریق برنامه ICT (انتقال درون شرکتی و اعزام کردن کارشناسان به شعبه ثبت شده در کانادا) اقدام کنید.

از شرایط ثبت شعبه شرکت در کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مراوده و مشارکت شعبه‌ی مادر با شعبه ثبت شده در کانادا
 • باز کردن حساب بانکی در کانادا
 • مرتبط بودن حوزه فعالیتی شرکت مادر و شعبه کانادایی
 • داشتن وکیل یا نماینده‌ی مقیم در کانادا

شرایط ثبت شرکت در کانادا

سرمایه گذاری در کانادا آرزوی تمامی سرمایه‌گذاران دنیا است. کانادا، مهاجرپذیرترین کشور دنیا، با روش‌ها و برنامه‌های انعطاف‌پذیر، آماده‌ی همکاری با سرمایه‌گذاران خوش فکر و ایده‌پرداز است. یکی از مسیرهای سرمایه‌ گذاری در کانادا، ثبت شرکت یا ثبت شعبه در کانادا است.

کانادا با قبول حمایت از استارتاپ‌ها و کارآفرین‌ها به دنبال راهی خلاقانه برای به صفر رساندن نرخ بیکاری و با پذیرش مهاجران واجد الشرایط به دنبال راهی برای دستیابی به نیروی کار ماهر است. بنابراین در صورتی با ثبت شرکت موافقت خواهد کرد که طرح تجاری شما هم راستا با سیاست‌های کاری و اقتصادی آن باشد. برای ثبت شرکت در کانادا سرمایه، تجربه و ارائه بیزینس پلن حرفه ای اصلی‌ترین‌ها است و امتیاز بالایی دارد:

 • سابقه مدیریتی حداقل به مدت سه سال در پنج سال اخیر
 • سن بالای 18 سال
 • عدم سوء پیشینه
 • عدم ورشکستگی
 • ارائه بیزینس پلن دقیق
 • دانش زبان
 • مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم)
 • انواع ثبت شرکت در کانادا

مراحل ثبت شرکت کانادا

مراحل ثبت شرکت کانادا

در کل مراحل ثبت شرکت در کانادا به ترتیب و شکل زیر هستند:

 1. قبل از هرچیز لازم است ایده خوب و مناسبی برای شروع کسب و کار خود داشته باشید. سعی کنید به این ایده پر و بال بدهید و استعدادها و سوابق خود را باور داشته باشید.
 2. برنامه تجاری مناسبی تهیه کنید. بیزینس پلن قوی و قابل اجرا از مهم‌ترین بخش‌ها برای ثبت شرکت کانادا است. بیزینس پلن شما باید به گونه‌ای باشد که نشان دهد هدف‌تان از تأسیس شرکت توسعه اقتصاد کشور کانادا است. همچنین در این طرح باید بودجه مورد نظر، سود دریافتی کسب و کار در آینده، بازارهای هدف مربوطه و سایر امور مرتبط با آن نیز به درستی ذکر شود.
 3. نام مناسبی برای شرکت خود برگزینید. پس از بحث بیزینس پلن یکی از مهم‌ترین نکات درخصوص ثبت شرکت در کانادا بحث نام‌گذاری آن است. نام شرکت می‌تواند به زبان انگلیسی، فرانسوی یا حتی ترکیبی از هردو انتخاب شود. جهت اطمینان از نو بودن نام شرکت می‌توانید آن را در دیتابیس فدرال کانادا جست و جو کنید. همچنین خوب است بدانید که سیستم NUANS یک سرویس اینترنتی برای جست و جو در این کشور است که به شما کمک می‌کند تا نام‌های پیشنهادی شرکت‌ها و علائم تجاری را مقایسه کنید و از نو بودن و جذابیت آن اطمینان حاصل نمایید. نام شرکت باید نشان‌دهنده هویت و نوع کار آن باشد.
 4. نوع مالکیت شرکت را تعیین کنید.
 5. سرمایه‌گذارانی را برای شرکت خود انتخاب کنید.
 6. گواهینامه تجاری دریافت کنید و درصورت لزوم برای شرکت تأییدیه بگیرید.
 7. برای GST/HST ثبت نام کنید.
 8. در صورت نیاز برای PST یا همان مالیت فروش استانی ثبت نام کنید چراکه بعضی از استان‌های کانادا شروط خاص خود را برای ثبت شرکت کانادا دارند که با دولت فدرال متفاوت است.
 9. نیرو استخدام کنید.
 10. تحت پوشش بیمه تجاری مناسبی که اهداف کسب و کارتان را پوشش می‌دهد بروید.

مدارک لازم ثبت شرکت کانادا

برای شروع کسب و کار و ثبت برند خود، همچنین گرفتن ویزای مهاجرت کانادا از این طریق نیازمند یک سری مدارک هستید. از این مدارک به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • آدرس دقیق محل شرکت
 • پاسپورت معتبر همه افرادی که در شرکت شریک هستند.
 • آدرس دقیق محل سکونت همه افراد
 • مدارک هویتی تمام اعضا
 • گواهی نداشتن سوء پیشینه شرکا
 • داشتن مجوز برای کار
 • برنامه و طرح داشتن برای کسب و کار
 • سرمایه اولیه
 • تکمیل اساسنامه

برای ثبت نام شرکت خود، باید به دفتر ثبت نام استانی مراجعه کنید و فرم‌های مورد نیاز را تکمیل کنید. این فرم‌ها شامل اطلاعات شرکت، اساسنامه و تعهدنامه‌های مربوطه است. هزینه ثبت نیز بر اساس نوع شرکت و استان متغیر است.  شماره شناسایی مالیاتی شرکت شما در کانادا بسیار حیاتی است.

ثبت شرکت در کانادا

مزایا ثبت شعبه کانادا

در ادامه مقاله به بعضی از مزایای ثبت شرکت در این کشور می‌پردازیم.

 • نرخ مصادره اموال توسط دولت پایین است.
 • این کشور تورم پایین دارد.
 • امکان گرفتن اقامت کانادا فراهم می‌شود.
 • با درآمد عالی روبرو خواهید شد.
 • امکان تجارت با بهترین کشورها را خواهید داشت.
 • شرایط تحصیل رایگان برای فرزندان شخص ایجاد می‌شود.
 • اعضای خانواه خود را نیز می‌توانید به کانادا ببرید.
 • از خدمات درمانی و بهداشتی برخوردار خواهید شد.
 • می‌توانید پاسپورت کانادایی دریافت کنید.
 • در دستگاه‌ها و مراجع این کشورس سطح فساد بسیار کم است، که باعث رشد کسب و کار می‌شود.

هزینه ثبت شرکت در کانادا

همانطور که پیشتر از این هم توضیح دادیم هر استان در کانادا شرایط و ویژگی‌های خاص خود را برای ثبت شرکت دارد. از همین رو نیز نمی‌توان هزینه دقیق و واحدی را برای این موضوع اعلام کرد.

با این حال به صورت کلی حداقل هزینه ثبت شرکت در کانادا چیزی حدود 1 میلیون و 600 هزار دلار کانادا است. یک سری از هزینه‌های ثابت این امر شامل هزینه ثبت‌نام تجاری، هزینه وثیقه و… هستند. هزینه ثبت نام تجاری چیزی حدود 20 هزار دلار کانادا است و هزینه فرم ثبت‌نام از 200 تا 250 دلار متغیر است.

همچنین پس از دریافت تمامی موافقت‌نامه‌ها و اخذ مجوز تجارت متقاضی باید مبلغی برابر با 800 دلار کانادا را به دولت این کشور به عنوان وثیقه ارائه دهد که پس از 5 سال به وی بازپرداخت خواهد شد.

معایب ثبت شرکت در کانادا

با همه مزیت‌هایی که سرمایه‌گذاری در کانادا دارد ممکن است معایبی نیز داشته باشد. از این عیب‌ها به موارد زیر اشاره خواهیم کرد:

 • برای افرادی که تمایل به رفت و آمد بین دو کشور ایران و کانادا را دارند، طی این مسافت طولانی ممکن است برای آن‌ها مشکل‌ساز باشد.
 • دولت کانادا نسبت به سایر کشورهای دیگر، قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای سرمایه‌گذاران شرکت‌های خصوصی در این کشور دارد.
 • تعداد روش‌هایی که برای سرمایه‌گذاری می‌توان اقدام کرد، در کانادا نسبت به کشورهای اروپایی کمتر است.

اخذ اقامت کانادا با ثبت شرکت کانادا

در صورتی که درخواست شما برای ثبت شرکت در کانادا مورد پذیرش اداره مهاجرت و سازمان‌های مربوطه قرار بگیرد می‌توانید اقامت یک تا دو ساله این کشور را به دست آورید و وارد خاک کانادا شوید. زمانی که دوره ویزا به پایان برسد برای تمدید اقامت وضعیت شرکت‌تان بررسی خواهد شد. در صورتی که عملکرد شرکت با موارد ذکرشده در بیزینس پلن هم‌خوانی داشته باشد و توانسته باشید به اهداف تجاری خود در بازه زمانی مشخص شده دست یابید مجوز اقامت دائم کانادا برایتان صادر خواهد شد.

برخی از مزایای اصلی اقامت دائم کانادا موارد زیر هستند:

 • امکان تحصیل رایگان برای فرزندان
 • امکان کار برای فرزندان
 • بهره‌مندی از خدمات رفاهی برای همسر و فرزندان
 • امکان کار و تحصیل برای همسر
 • برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی برای همسر و فرزندان
 • برخورداری از امکانات اجتماعی و زیرساخت‌های مناسب کشور کانادا

ثبت شرکت در کانادا

سوالات متداول ثبت شرکت کانادا

آیا ثبت شرکت در کانادا از ایران امکان پذیر است؟ 

عدم حضور فیزیکی شما در کشور کانادا، مانعی برای ثبت شرکت نیست و می‌توان از شخصی که مقیم کانادا است به عنوان وکیل برای انجام کارها و دریافت کد بیزینس و مواردی از این قبیل استفاده کرد. بنابراین می‌توانید بدون حضور در خاک کانادا برای ثبت شرکت اقدام کنید.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در کانادا چقدر است؟

از آنجا که برای ثبت شرکت گزینه‌های مختلفی در پیش رو دارید و همینطور کسب و کارهای متنوع، نمی‌توان حداقل و حداکثری برای آن مشخص کرد. اما طبق تجربیات حداقل سرمایه مورد نیاز حدودا 200 تا 800 هزار دلار کانادایی است.

بهترین استان کانادا برای ثبت شرکت کدام است؟

خوب کاملا مشخص است، استان‌های انتاریو و کبک به طور کلی بهترین مکان برای راه اندازی کسب و کار در کانادا هستند. دلیل این امر نزدیکی به بازارهای عمده در ایالات متحده است. که البته پول و سرمایه زیادی می‌طلبد. ولی به‌طور کلی، بهترین موقعیت و بهترین استان، جایی است که بیشترین نیاز را به کسب و کار شما دارند و نیروی کار کافی برای اجرایی شدن خدمات موجود است.

مدت زمان ثبت شرکت در کانادا چقدر است؟

ثبت شرکت در سطح فدرال یک فرآیند ساده است که معمولاً حدود پنج روز کاری و نهایتا 20 الی 30 روز کاری طول بکشد.

همان‌طور که بیان شد کانادا از کشورهایی است که برای مهاجرت سرمایه گذاری، مهاجرت استارت آپ و انواع روش‌های دیگر مهاجرتی، بسیار مناسب است و مورد توجه افراد زیادی قرار دارد.اگر تصمیم به شروع کسب و کار دارید یا می‌خواهید فعالیت خود را گسترش دهید، کانادا یک کشور مناسب برای این امر است.برای ثبت شرکت در کانادا و شروع کار خود شهرهایی مانند کبک، ونکوور، بریتیش کلمبیا، پرنس ادوارد و منیتوبا را می‌توانید انتخاب کنید. گرچه هر کدام از این استان‌ها قوانین و شرایط مخصوص به خود را دارند.

با رعایت شرایط و قوانین گفته شده، همچنین دارا بودن تمام مدارک لازم می‌توانید با اطلاعات کافی در این مورد تصمیم نهایی خود را بگیرید و سپس برای شروع کار اقدام کنید.شرکت zbsvisa با تجربیات بسیار بالا در این زمینه، آماده است که به شما کمک کند.برای اطلاعات بیشتر با همکاران ما در تماس باشید.

4.5/5 - (14 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *