آشنایی با کالج اوکاناگان

امروزه که درخواست مهاجرت به کانادا و ویزای تحصیلی این کشور به‌شدت افزایش پیدا کرده است، کالج و دانشگاه‌های زیادی در این کشور مورد توجه قرار گرفته‌اند. کالج اوکاناگان یکی از کالج‌های کانادا است که طی چند سال اخیر بسیاری از مهاجران به این کشور به آن توجه نشان دادند. این کالج قدمت طولانی در کانادا دارد و به عنوان یکی از بهترین مراکز تحصیلی شناخته می‌شود.

اگر کالج مورد نظر در فهرست گزینه‌های انتخابی شما برای تحصیل در کانادا وجود دارد، بد نیست در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا بتوانید اطلاعاتی جامع و کامل پیرامون شرایط اپلای و مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در آن به دست آورید.

 

همه‌ چیز درباره کالج اوکاناگان

کالج Okanagan فعالیت خود را در سال 1963 آغاز کرد. البته از همان ابتدا این نام را نداشت و در سال 1995 به اوکاناگان تغییر نام داد. حدودا 16 سال پیش یعنی در سال 2005، این کالج به دو بخش مجزا تقسیم‌بندی شد.

جالب است بدانید که تعداد پردیس‌های اصلی اوکاناگان در حال حاضر به 4 عدد می‌رسد و این مجموعه تعداد زیادی مراکز فرعی و کوچک دارد.

در مقایسه با کالج‌های دیگر کانادا، اوکاناگان از برتری‌های بیشتری برخوردار است. در نتیجه افزایش 43 درصدی تعداد کسانی که از سال 2005 تا امروز در این دانشگاه ثبت نام می‌کنند، بی‌دلیل نیست.این کالج در طی 50 سال فعالیت رسمی خود در زمینه آموزشی، توانسته است در توسعه منطقه‌ای نقش پررنگی را ایفا کند. همچنین این مجموعه موفق شده است تا بر اقتصاد منطقه و استان اثرگذاری مفیدی داشته باشد.

از اقدامات مجموعه اوکاناگان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه خدمات بهداشتی
 • ارائه خدمات تفریحی
 • ارائه مسکن
 • تاسیس لابراتوار بین‌المللی کامپیوتر
 • تاسیس کتابخانه
 • ارائه خدمات مربوط به حقوق بشر

این مجموعه آموزشی که عضوی از موسسات و دانشکده‌های کانادا، دیوان آموزش بین‌المللی و همچنین انجمن کالج‌های کانادا است، طبق آخرین آمارهای موجود، تا به حال 19 هزار دانشجو در مقاطع و رشته‌های گوناگون در این کالج تحصیل کرده‌اند. از میان این 19 هزار دانشجو، 1400 نفر دانشجوی بین‌المللی محسوب می‌شوند که توانسته‌اند از 40 کشور دنیا در این کالج اپلای بگیرند.

اگر جمعیت دانشجویان کالج اوکاناگان را 100 درصد فرض کنیم، جالب است بدانید که 54 درصد را خانم‌ها و مابقی را آقایان تشکیل داده‌اند.

 

کالج اوکاناگان در چه رتبه‌ای قرار دارد؟

شاید رنکینگ یا رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و کالج‌ها از دید شما بی‌اهمیت باشد، اما اگر قصد داشته باشید مراحل تحصیل را به خوبی پشت سر بگذارید و بالافاصله بعد از فارغ‌التحصیلی وارد بازار کار شوید، باید به این موضوع اهمیت فراوانی بدهید.

رتبه‌بندی‌ها توسط مراکز مختلفی انجام می‌شود که در زیر به هر کدام از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

این کالج در Web of Universities، رتبه 81 را میان دانشگاه‌های کانادا، رتبه 4464 را در میان دانشگاه‌های جهان و رتبه 8 را در میان کالج‌های کانادایی از آن خود کرده است.
این کالج در UniRank، رتبه 82 را میان دانشگاه‌های کانادا و رتبه 4675 را در میان دانشگاه‌های جهان از آن خود کرده است.
این کالج در Webometrics، در رتبه 81 دانشگاه‌های کانادا و 8995 جهانی قرار گرفته است.

معرفی پردیس‌های کالج اوکاناگان

همان‌طور که در بخش اول مطرح کردیم، کالج مورد نظر از 4 پردیس تشکیل شده است. این 4 پردیس عبارت هستند از:

پردیس پنتیکتون (Penticton)
این پردیس که از نظر جغرافیایی در شهر پنتیکتون کانادا واقع شده است، بهترین برنامه‌ها و مراکز آموزشی را دارد. از مراکز آن می‌توانیم به جوشکاری، ورزشی و صنعت نوشیدنی اشاره کنیم. بد نیست مهم‌ترین برنامه‌های پردیس پنتیکتون را بشناسید:

برنامه‌های آموزشی و تحصیلی مرتبط به ساخت‌وساز پایدار
برنامه‌های مشاوره‌ای و مرتبط با توسعه فردی

پردیس سلمون آرم (Salmon Arm)
این پردیس که در شهر سلمون آرم قرار گرفته است، بیشتر به خاطر کلاس‌های کوچک با تعداد دانشجویان کم شناخته می‌شود. این کلاس‌های کوچک باعث شده‌اند تا کیفیت آموزش و پشتیبانی شخص دانشجو به مراتب افزایش پیدا کند.

پردیس سلمون آرم شامل مراکز مربوط به مشاوره موفقیت دانشجویان، اماکن مخصوص گردهمایی و سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی است. برنامه‌های تحصیلی این مجموعه در دو دسته زیر قرار می‌گیرند:

پرستاری عملی
مدیریت دفاتر
پردیس ورنن (Vernon)

شهر ورنن کانادا محل قرارگیری این پردیس از کالج اوکاناگان است. ویژگی که پردیس ورنن را از پردیس‌های دیگر متمایز می‌سازد، فعالیت اساتید آن در انجام تحقیقات خواهد بود.

مرکز زیبایی شناسی و فناوری ناخن، باغ بومی کالامالکا و مرکز آموزش مهارت‌های تخصصی ورنن از جمله مهم‌ترین مراکز این پردیس به شمار می‌روند. رشته‌های مورد استقبال در پردیس ورنن به شرح زیر هستند:

نویسندگی و نشر
هنر
اطلاعات سیستم‌های کامپیوتری

پردیس کلونا (Kelowna)
این پردیس در شهر کلونای کانادا قرار گرفته است. مشخصه پردیس کلونا، تنوع زیاد رشته‌هایی است که در آن تدریس می‌شود. این پردیس شامل باغی است که در آن مراسم‌های گوناگون برگزار می‌کنند و دانشجویان از آن برای رسیدن به اهداف آموزشی استفاده خواهند کرد.

مرکز علوم سلامت یکی دیگر از مهم‌ترین مراکزی است که پردیس کلونا دارد. همچنین آموزش آشپزی سنتی و رشته‌هایی از این قبیل، برنامه‌های تحصیلی مطرح در پردیس کلونا محسوب می‌شوند.

آشنایی با کالج اوکاناگان

معرفی رشته‌های کالج اوکاناگان

حالا که پردیس‌های مختلف اوکاناگان در نقاط مختلف کانادا را شناختید، نوبت به معرفی رشته‌هایی رسیده است که توسط اساتید مجرب در این کالج تدریس می‌شوند. رشته‌ها در اوکاناگان بر اساس موضوع دسته‌بندی شده‌اند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم و رشته‌های زیرمجموعه هر کدام را نام می‌بریم:

هوانوردی: هوانوردی از نوع تجاری، تکنسین نگهداری و مراقبت از هواپیما، آموزش خلبانی هلیکوپترهای تجاری و مهندسی ساختار و مراقبت از هواپیما
علوم توریسم و مهمانداری: مدیریت توریسم، مدیریت آشپزخانه، هنر آشپزی و شیرینی‌پزی
علوم و مطالعات دانشگاهی: علوم داده‌ها و استراتژی، سیستم اطلاعات کامپیوتری و مطالعات عمومی
آموزش بزرگسالان: مهارت‌های پیشرفته و آموزش آمادگی برای دست پیدا کردن به مشاغل و تحصیلات
سلامت و توسعه اجتماعی: آموزش اولیه خردسالان، پرستاری، داروسازی، آموزش دستیار مراقبت از سلامت، آموزش دستیار دندان‌پزشک و خدمات انسانی
علوم بازرگانی: حسابداری، بازاریابی و بررسی داده‌ها، مدیریت منابع انسانی، خدمات مالی و علوم تجاری و مدیریت کسب‌وکار
فناوری: مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، فناوری مهندسی الکترونیک، انیمیشن و مهندسی آب
مهارت‌های تخصصی: نجاری، کار با ورقه‌های فلزی، دستیار نجاری، تکنسین شیشه خودرو، رنگ‌کار ماشین، فنون لوله‌کشی، اصول جوشکاری، برق‌کار ساختمان، تعمیرات بعد از تصادف و مکانیک دستگاه‌های خنک‌کننده و تهویه هوا
هنر و مطالعات اجتماعی: ارتباط، فرهنگ و روزنامه‌نگاری، مطالعات محیط زیست، عدالت اجتماعی و کیفری، توسعه بین‌المللی و مطالعات عمومی

نحوه اخذ پذیرش کالج اوکاناگان

برای اخذ پذیرش دانشگاه و کالج بعد از مهاجرت کانادا، باید امور مختلفی را بسته به نوع دانشگاه و کالج انجام دهید. بد نیست بدانید برای ثبت نام و اخذ پذیرش در هر مرکز آموزشی و تحصیلی، لازم است با شرایط و قوانین آن مجموعه آشنایی داشته باشید تا به مشکل بر نخورید.

مراحل اخذ پذیرش به شرح زیر است:

 • ابتدا باید رشته مورد نظر خود را از میان 130 رشته‌ای که در اوکاناگان تدریس می‌شود انتخاب کنید.
 • مدارکی را که برای ثبت نام نیاز است و توسط کالج مطرح می‌شود، جمع‌آوری کنید.
 • فرم اپلای را به‌صورت آنلاین کامل کنید و هزینه مورد نیاز را بپردازید.
 • در صورت نیاز برای اخذ اجازه تحصیل یا همان استادی پرمیت اقدام کنید.
 • شهریه مورد نیاز را بپردازید.
 • نوع اقامت خود را گزینش کنید.

چه مدارکی برای اخذ پذیرش کالج اوکاناگان کانادا نیاز است؟

یک سری مدارک برای اخذ پذیرش در کالج و دانشگاه‌های مختلف کانادا یکسان است. برای این‌که در زمان شما صرفه‌جویی شود، این مدارک را در زیر با جزئیات معرفی کنیم.

البته موضوع مهم این است که همه مدارک مورد نظر باید توسط یک مترجم رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شود و نهایتا در اختیار کالج قرار بگیرد. این مدارک عبارت هستند از:

یک کپی از پاسپورت معتبر
مدارک مربوط به مهارت زبان (آزمون‌ها و حداقل نمرات هر کدام که مورد تایید اوکاناگان هستند به ترتیب آیلتس 6.5، LPI سطح 5، تافل CBT 213، دولینگو 110، CAEL 70، تافل PBT 550، PTE 58 و تافل Ibt 79)
مدارک مربوط به ریز نمرات دیپلم و دوره‌های دیگر دبیرستان
ارائه ندادن هر یک از این مدارک یا ناقص بودن آن‌ها، مساوی است با لغو درخواست متقاضی و ایجاد مشکل در فرآیند ثبت نام در این کالج.

 

شهریه کالج اوکاناگان چقدر است؟

هر دانشگاهی بسته به شیوه آموزشی، تجربه کاری، رنکینگ جهانی و مسائل دیگر، شهریه‌های مختلفی را برای رشته‌های گوناگون خود در نظر می‌گیرد. اگر بخواهیم به‌طور کلی و میانگین درباره شهریه سالیان اوکاناگان اطلاعاتی حرف بزنیم، باید به رقم 13750 دلار کانادا اشاره کنیم.

البته شهریه تحصیل در تمامی رشته‌های این کالج یکسان نیست. مثلا کسی که تحصیل در رشته مهندسی مکانیک را انتخاب می‌کند، موظف است سالیانه 19727 دلار کانادا بپردازد و شخصی که در رشته بازاریابی و آنالیز داده مشغول به تحصیل است، 11552 دلار کانادا پرداخت کند.

 

درباره شرایط اقامتی کالج اوکاناگان کانادا چه می‌دانید؟

قطعا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان، شرایط اقامتی آن‌ها است. چرا که هر نوع اقامتی هزینه مختص خود را دارد و این موضوع در برآورد هزینه‌های نهایی زندگی در کانادا تاثیر پررنگی می‌گذارد.

دانشجویان اوکاناگان، شرایط اقامتی گوناگونی در اختیار دارند. آن‌ها می‌توانند در محیط کالج زندگی کنند. خوابگاه‌هایی که پردیس‌های مختلف برای اقامت دانشجویان در محیط کالج فراهم می‌کنند، از امکانات خوب و قابل قبولی برخوردار هستند. این اقامتگاه‌ها می‌توانند سوئیت‌های خصوصی یا آپارتمانی باشند که فاصله چندانی با کلاس‌های درسی ندارند.

یکی دیگر از شرایط اقامت اوکاناگان برای دانشجویان، زندگی در خانه‌های میزبان است. فاصله این خانه‌های میزبان تا کلاس‌های درسی زیاد نیست و دانشجویان می‌توانند با انتخاب اقامت خانگی، مهارت‌های زبانی خود را تقویت و با سبک و سیاق زندگی کانادایی‌ها آشنا شوند.

شرایط اقامتی دیگر، زندگی خارج از کالج است. اگر این روش را می‌پسندید، باید از کالج درخواست کنید تا چند منبع جستجو را در اختیار شما قرار دهند. البته باید بدانید که اوکاناگان هیچ مسئولیتی بابت این اماکن اقامتی متحمل نمی‌شود. چرا که آگهی مربوط به خانه‌های اجاره‌ای توسط اشخاص گوناگون در این منابع ثبت می‌شود و ربطی به این کالج ندارد.

برای کسی که مهاجرت کانادا را به منظور ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا انتخاب کرده است، قاعدتا گزینش کالج و دانشگاه کار سخت و طاقت‌فرسایی خواهد بود.البته اگر افراد متقاضی با تکیه بر منابع اطلاعاتی موثق، وکلا و مشاوران مهاجرتی این مراحل را طی کند، با مشکلات کمتری مواجه خواهد شد.

پس سعی کنید قبل از انجام هر کاری، سطح آگاهی و اطلاعات خود را افزایش دهید و همچنین از افراد خبره در این زمینه کمک بگیرید. عجله در انجام چنین کارهایی، چیزی جز به هدر دادن هزینه و زمان به همراه نخواهد داشت.

5/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *