نمایش ویدیو درباره انواع ویزای کانادا

آشنایی با اقامت کانادا

انواع اقامت کانادا در دو دسته اصلی موقت و دائم خلاصه می شوند که به اقامت دائم کانادا به اختصار PR نیز گفته می شود؛ زیرا زمانی که فرد اقامت دائم کانادا را دریافت کند صاحب کارت pr (permanent resident card) می شود. افرادی که اقامت کانادا را دریافت می کنند، حق استفاده از خدمات اجتماعی و درمانی، اجازه زندگی، کار و تحصیل در هر نقطه از کانادا را داشته و تحت قوانین دولت کانادا هستند. همچنین پس از دریافت اقامت دائم بعد از مدت معینی، می توانند برای دریافت شهروندی کانادا نیز اقدام کنند که در این صورت فرد پاسپورت کانادایی داشته و از تمام مزایای زندگی در کانادا از جمله حق رای برخوردار خواهد بود.

اقامت کانادا

مراحل دریافت اقامت کانادا

بهترین روش دریافت اقامت

بهترین راه دریافت اقامت دائم کانادا

در سال 2023 دریافت اقامت کانادا با برنامه نماینده استانی کانادا (PNP) ، برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری، ویزای خود اشتغالی، ویزای استارتاپ و ویزای اسپانسرشیپ، جز کارآمدترین روش های اخذ اقامت کانادا بوده اند که در ادامه با تمامی روش های اخذ اقامت کانادا به طور کامل آشنا خواهیم شد.؛ در صورت داشتن شرایط هر یک از این روش ها برای دریافت اقامت دائم کانادا، در پایان هر روش لینک مقاله آن گنجانده شده که در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید از آن ها استفاده نمایید.

اخذ اقامت کانادا از طریق تجربه کار کانادایی

برنامه مهاجرتی تجربه کار کانادایی (Canada Experience Class) یکی از برنامه های اکسپرس اینتری بوده که برای متقاضیان واجد شرایط این امکان را فراهم کرده تا از طریق سابقه کاری اقامت کانادا را دریافت کنند.

شرایط دریافت اقامت کانادا از طریق Canada Experience Class

داشتن حداقل 1 سال سابقه کار ماهر در کانادا به صورت تمام وقت یا میزان معادل آن به صورت پاره وقت در سه سال گذشته

شغل شما باید جزو لیست مشاغل سطوح TEER 0, 1, 2, 3 باشد.

فرد حتما باید بابت شغل خود دستمزد دریافت کرده باشد (رده‌ی شغلی کارآموزی واجد شرایط این برنامه مهاجرتی نیست.)

این سابقه کاری باید در شرایطی باشد که شما اقامت موقت کانادا را داشته اید؛ بنابراین این امتیاز به افرادی که تحت عنوان پناهنده وارد کانادا شده اند، تعلق نمی گیرد.

فرد متقاضی باید تمام ضروری در لیست وظایف ذکر شده در بیانیه اصلی شرح شغلی در طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) را انجام داده باشد.

دریافت اقامت کانادا از طریق برنامه Federal Skilled Trades

از دیگر برنامه های مهاجرتی گروه اکسپرس اینتری، برنامه اسکیل ترید فدرال کانادا می باشد که مربوط به افرادی است که مشاغل مربوط به رشته های فنی و حرفه ای دارند.

شرایط دریافت اقامت دائم کانادا از طریق برنامه اکسل ترید فدرال

داشتن حداقل 2 سال سابقه کار در مشاغل معرفی شده لیست NOC کانادا به صورت تمام وقت یا میزان معادل آن به صورت پاره وقت در پنج سال گذشته

فرد حتما باید بابت شغل خود دستمزد دریافت کرده باشد (رده‌ی شغلی کارآموزی واجد شرایط این برنامه مهاجرتی نیست.)

داشتن جاب آفر معتبر حداقل یک ساله یا گواهی تایید صلاحیت از طرف مسئولان استانی، منطقه ای یا فدرال کانادا

داشتن مدرک تحصیلی جز الزامات برنامه Federal Skilled Trades نیست اما ارائه مدرک تحصیلی امتیاز فرد را در سیستم محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری افزایش می دهد.

افرادی که جاب آفر ندارند یا درحال حاضر به صورت قانونی در کانادا مشغول به کار نیستند، موظف اند تمکن مالی برای تامین هزینه های خود و خانوادشان داشته باشند.

اقامت کانادا با برنامه فدرال اسکیل ورکر کانادا

افراد ماهر و متخصص خارجی که قصد مهاجرت و اخذ اقامت دائم کانادا را دارند، می توانند از طریق برنامه نیروی کار ماهر فدرال کانادا یا Federal Skilled Worker اقدام کنند. برای شرکت در این برنامه باید:

داشتن سابقه کار تمام وقت 12 ماهه معادل 1560 ساعت (معادل 30 ساعت در هفته) یا سابقه کار پاره وقت 15 هفته (24 ساعت در هفته)

شغل شما باید جزو لیست مشاغل سطوح TEER 0, 1, 2, 3 باشد.

فرد متقاضی باید تمام ضروری در لیست وظایف ذکر شده در بیانیه اصلی شرح شغلی در طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) را انجام داده باشد.

داشتن حداقل تحصیلات (دیپلم)

داشتن حداقل نمره مدرک آیلتس در هر چهار مهارت زبانی (speaking, reading, writing, listening)

موارد ذکر شده در بالا، حداقل الزامات شرکت در برنامه فدرال اسکیل ورکر کانادا می باشد؛ برای اخذ امتیاز بالا و افزایش شانس پذیرفته شدن باید واجد شرایط دیگری نیز باشید  که در مطلب اسکیل ورکر به آن پرداخته ایم.

دریافت اقامت کانادا با برنامه نماینده استانی کانادا

 اکثر استان های کانادا به غیر از استان کبک و استان نوناووت برنامه های نماینده استانی یا استریم دارند که افراد متقاضی واجد شرایط از جمله دانشجویان، کارآفرینان و نیروهای کار متخصص از طریق آن می توانند اقامت کانادا را دریافت کنند. این برنامه با برنامه اکسپرس اینتری مرتبط است. 

استان های شرکت کننده در برنامه نماینده استانی کانادا:

استان آلبرتا

استان بریتیش کلمبیا

استان انتاریو

استان نیوبرانزویک

استان ساسکاچوان

استان مانیتوبا

استان جزیره پرنس ادوارد

استان نوا اسکوشیا

استان یوکان

مناطق شمال غربی

استان نیوفاندلند و لابرادور

استان کبک کانادا برنامه مهاجرتی جداگانه ای برای متقاضیان خود در نظر گرفته است که به نام Quebec-Selected Skilled Workers شهرت دارد.

روش درخواست اقامت کانادا

هنگامی که روش خود نو نوع ویزای مد نظرتان را انتخاب کنید می توانید برای دریافت ویزا و ورود به خاک کانادا درخواست دهید. در ابتدا لازم است وارد سایت دولت کانادا به نشانی Canada.ca شده و بعد از انتخاب برنامه مهاجرتی مد نظر خود، یک اکانت آنلاین بسازید.

در مرحله بعد لازم است به چند سوال پاسخ دهید تا مشخص شود که واجد شرایط درخواست ویزا هستید یا خیر. در صورت واجد شرایط بودن باید ایمیل خود را وارد کنید تا دستورالعمل های مربوط به نوع ویزای مد نظر، لیستی از مدارک مورد نیاز و کد مرجع را دریافت کنید. کد مرجع را در مراحل دیگر نیز لازم خواهید داشت.

در این مرحله مدارک مربوط به درخواست ویزا را ترجمه کرده و به همراه عکس طبق دستورالعمل آپلود کنید و هزینه درخواست را پرداخت کنید. همچنین در صورتی که در طی 10 سال اخیر انگشت نگاری انجام نداده اید، لازم است برای طی کردن پروسه انگشت نگاری به یکی از کشورهای همسایه سفر کنید.

منتظر جواب اداره مهاجرت کانادا بمانید. در صورت پذیرفته شدن درخواست، لازم است پاسپورت خود را برای سفارت کانادا جهت درج ویزا ارسال کنید.

خانهتماس با مافرم ارزیابی