شرایط بورسیه تحصیل در کانادا

بورسیه تحصیل در کانادا

کسانی که قصد گرفتن بورسیه از دانشگاه های کانادا را دارند می‌بایست جهت استفاده از بورسیه تحصیلی کانادا این نکته را در جریان باشند که بیشتر دانشگاه‌های کانادا برنامه‌های فاند و کمک هزینه تحصیلی بسیار متنوعی برای دانشجویان بین المللی دارا هستند و‌ اطلاعات داشتن از بورسیه‌ها و‌شرایط استفاده از بورسیه تحصیلی کانادا بسیار از اهمیت بالایی دارد.

از انواع مختلف بورسیه تحصیلی کانادا می‌توان از Scholarships ، Grants و Bursaries نام برد.مدل‌های مختلف بورسیه تحصیل در کانادا به طور کل جزء این سه دسته می‌باشند.

 

وام Scholarships

این نوع وام براساس شرایطی که فرد دانشجو‌ دارد تنظیم می‌شود که همگی آنها به شرایط درسی و تحصیلی فرد متقاضی بستگی دارد.

منبع تامین این نوع از وام تحصیلی در کانادا منابعی است که دولت در اختیار دانشجویان قرار می دهد و‌ یا منابعی که موسسات خصوصی و یا دانشگاه ها در کانادا در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند که به این نوع از وام تحصیلی در کانادا Fellowship هم‌ گفته می‌شود.

برای دریافت این بورسیه تحصیلی کانادا، فرد خواهان بورسیه در کانادا می‌بایست دارای صلاحیت‌های بالای درسی و تحصیلی از قبیل معدل بالای تحصیلی، ارائه مقاله و در بعضی مواقع نمره زبان انگلیسی مناسب باشد.

 

وام Grants-Bursaries

این دسته از بورسیه تحصیلی در کانادا مربوط به شرایطی است که فرد دانشجو‌ نیاز مالی پیدا کند و از منابعی که از قبل مشخص شده است به دانشجویان کمک مالی داده می‌شود.

نکته مهم این می‌باشد که هر ۳ نوع از این فاند‌ها و یا همان بورسیه تحصیلی در کانادا غیر قابل بازگشت هستند و نیاز به باز پرداخت این وام‌ها نیست.

 

وام Bursary
این گونه از وام مربوط به دوره‌های تخصصی می‌باشد که توسط کالج‌ها و دانشگاه‌ها برگزار می‌شود تعلق دارد.زمان گرفتن این نوع وام تقریبا ۵ هفته زمان می‌برد و هدف از اخذ آن باید مشخص باشد.

به طور مثال شما قصد دارید که یک دوره درس را در یک کالج بگذرانید که هزینه ثبت نام آن ۱۲۰۰ دلار می‌شود باید از ۵ هفته قبل از ثبت نام آن دوره باید برای وام bursary اقدامات خود را شروع کنید و‌ پس از مورد تایید شدن آن مبلغ ۲۰۰ دلار را خودتان پرداخت کنید و الباقی یعنی ۱۰۰۰ دلار آن را از این طریق پرداخت کنید.

پیشنهاد سردبیر  معرفی دانشگاه بریتیش کلمبیا

اما باید دانشجویان به این نکته توجه کنند که با توجه به اینکه این وام باز پرداخت ندارد شما باید به مدت یکسال کامل را در کشور کانادا زندگی کرده باشید و بعد از گذشت این مدت حق استفاده و‌ درخواست کردن این نوع از وام را دارا خواهید بود.

واجدین شرایط چه کسانی هستند؟

  • شهروند کانادائی، دارای اقامت دائم یا پناهندگی باشید
  • در زمان معین در  UBC Bursary درخواست داده باشید
  • دریافت مدرک تحصیلی دولتی کانادایی در همان دوره تحصیلی که شما می‌خواهید کمک هزینه تحصیلی دریافت کنید
  • نیاز مالی ارزیابی شده با استفاده از محاسبه ارزیابی نیاز والیتی بر اساس سیاست StudentAid BC
  • در یک رشته مورد تایید یا یک دوره تمام وقت ثبت نام کرده باشید

وام OSAP چیست؟

این کلمه اختصاری معرف جمله Ontario Student Assistance Program است که از دو طریق این تسهیلات به متقاضی ارائه می‌شود:

۱- از طریق اعطای کمک هزینه‌ای که شما مجبور به باز‌پرداخت آن نیستید.

۲- از طریق وام یا Loan که در توضیح آن باید گفت کمک هزینه‌ای می‌باشد که در آینده باید بازپرداخت آن توسط دریافت کننده پرداخت شود.هزینه های اجرایی این پروگرام از طریق دولت انتاریو و دولت فدرال در کشور کانادا تامین می‌شود.

از راه این پروگرام درخواست OSAP هر شخص به پروگرام‌های مختلفی از کمک‌های مالی دولتی دسترسی خواهد داشت که این برنامه به فرد دریافت کننده کمک شایانی می‌کند.این برنامه ها با توجه به شرایط افراد متفاوت می‌باشد. درصورت درخواست این کمک هزینه با توجه به قوانین به صورت اتوماتیک ۳۰درصد تخفیف ONTARIO TUITION محاسبه می‌شود که نیازی به درخواست جداگانه و مجدد نمی‌باشد.

شما می‌توانید در صورتی که واجد شرایط این پروگرام باشید از این کمک هزینه برای مراکز تحصیلی خصوصی و دولتی در هر کجای دنیا استفاده کنید البته در صورتی که OSAP به آن دوره تعلق بگیرد.

پیشنهاد سردبیر  معرفی دانشگاه کبک در مونترآل

 

وام کمک هزینه OSAP و‌ تعریف آن:

این پروگرام مربوط به تمامی دانشجویان فول تایم و پارت تایم مناسب با شرایط هر دانشجو می‌باشد. این پروگرام می‌تواند شما را واجد شرایط پروگرام‌های bursary واخذ کمک هزینه‌های تحصیلی قرار دهد.

اما چه کسانی واجد شرایط این پروگرام هستند:

این طرح و کمک هزینه فقط شامل ساکنین شهر انتاریو‌ می‌باشد.

فرد باید شهروند کانادا باشد و یا کارت PR (اقامت دائم) را داشته باشند.

اما دولت جهت مشخص کردن کسانی که واجد شرایط این پروگرام هستند شرایطی را در نظر گرفته است که شامل موارد ذیل می‌باشد:

» وضعیت و شرایط فردی (به طور مثال شخص متاهل می‌باشد و یا دانشجویی وابسته به خانواده و یا مجرد)

» موسسه آموزشی که فرد تحصیل می‌کند (مرکز تحصیلی دانشجو حتما باید مورد تایید OSAP باشد)

» برنامه‌های آموزشی

» نوع دوره آموزش (منظور همان فول تایم یا پارت تایم می‌باشد)

» پیشرفت کردن فرد در دوران تحصیلی

» هزینه‌های تحصیلی فرد دانشجو

» وضعیت و سهم درآمد خود فرد و خانواده وی

شرایطی که باعث می‌شود شما واجد شرایط کمک هزینه OSAP نباشید:

در زمانی که درخواست می‌دهید وام دانشجویی گرفته باشید.

در مرحله چک کردن کردیت مالی مردود شده باشید.

به دولت اعلام ورشکستگی کرده باشید.

دانشجوی خارجی باشید. (بین المللی)

 

مقدار مبلغ ‏OSAP که به فرد تعلق می‌گیرد چه مبلغی می‌تواند باشد؟

هزینه‌های دوران تحصیل: مقدار مبلغی که دانشجو برای پرداخت هزینه‎هایی مانند پرداخت شهریه، خرید کتاب، هزینه‌های زندگی فردی و هزینه های مراقبت از فرزندان و حتی تامین تجهیزات زندگی که نیاز دارد.

شرایط مالی فرد: مبلغ وامی که به فرد تعلق می‌گیرد وابسته به مسائل درامدی فرد و دیگر فاکتورهایی که مربوط به خود خانواده خویش می‌باشد.

موردی مهمی که باید توجه کرد این است که چنانچه فرد از کمک های اجتماعی استفاده کند حتما بایستی این مورد را به فرد مسئول پرونده خود اطلاع دهد و وی را در جریان این امر قرار دهد و در غیر این صورت دچار مشکلات قانونی می‌شوید.

مدت دوران تحصیل: پارت تایم و یا فول تایم

فرمول کلی آن به شکل ذیل می‌باشد:
کمک هزینه = میزان مبلغی که خود شخص و یا خانواده وی میتواند پرداخت کند.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *