تحصیل در کانادا این روزها بیشترین میزان تقاضا را در میان کسانی دارد که می‌خواهند زندگی جدیدی را با سبکی نو در فضایی متفاوت آغاز کنند. اما اکثرا یک نگرانی مشترک دارند و آن هم مربوط به معدل مقطع تحصیلی پایانی آن‌ها در کشور مبدا است.دلیل این نگرانی، چیزی جز شنیده‌های قبلی در مورد پذیرش حتمی افراد با معدل بالا نیست. البته این موضوع که افراد با معدل خوب شانس بیشتری در دریافت پذیرش دانشگاه یا کالج مورد نظر دارند، غیر قابل انکار است. اما این پایان راه برای افراد با معدل پایین نیست.

به منظور این‌که بتوانید به اطلاعات بیشتری از اپلای با معدل پایین دست پیدا کنید، در ادامه مطلب همراه ما باشید تا در مورد جزئیات اطلاعات کسب کنید.

 

آیا با معدل پایین باید درباره مهاجرت کانادا ناامید بود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر. کسانی که معدل پایینی در مقاطع تحصیلی گوناگون داشته‌اند، اصلا نباید اعتماد به نفس و امید خود را برای ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های کانادا یا هر نقطه دیگر این کره خاکی از دست بدهند.

معدل در کانادا با عبارت GPA شناخته می‌شود که از 1 تا 4 سطح‌بندی شده است. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت که GPA مساوی با 4 معدل عالی، GPA مساوی با 3 معدل متوسط و GPA مساوی با 1 و 2 نشان‌دهنده معدل بسیار پایین خواهد بود.

از آن‌جایی که پذیرش و اپلای در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مختلف به جز معدل، به عوامل دیگری هم وابسته است، افراد باید سعی کنند در زمینه‌های دیگر قدرتمندتر ظاهر شوند.

البته سخت‌گیری بابت معدل، بیشتر در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی اتفاق می‌افتد که برای جذب دانشجویان بین‌المللی، قوانین و فیلترهایی در نظر گرفته‌اند.

اگر جزو آن دسته از افرادی به شمار می‌روید که به اپلای با معدل پایین امید دارید و بر تصمیم خود مصمم هستید، توصیه می‌کنیم به سراغ چنین مراکز آموزشی نروید. بهتر است دانشگاه‌ و کالج‌هایی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید که برنامه‌های پذیرش متنوع‌تر و سخت‌گیری‌های کمتری دارند.

 

معرفی عوامل جبرانی در اپلای با معدل پایین در کانادا

معدل مهم‌ترین فاکتور در پذیرش دانشگاه محسوب می‌شود. اما نباید میزان اهمیت عوامل جبرانی دیگر را که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است، نادیده گرفت:

برقراری ارتباط با اساتید
زمانی که شما بتوانید ارتباط موثری و عمیقی با اساتید مربوطه برقرار کنید، خواهید توانست که طرز فکر، ایده‌ها و هر ویژگی مرتبط با خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. هنگامی که اساتید با مشخصات و ویژگی‌های شما آشنا شوند، کم‌کم به اشتیاق و تمایل شما پی خواهند برد.

البته این عامل جبرانی به شانس شما بر می‌گردد. چرا که اساتید مورد نظر ممکن است زمان کافی یا تمایلی برای انجام این کار نداشته باشند.

تجربه کاری قوی
در صورتی که رزومه و تجربه کاری قوی داشته باشید اما معدل شما در آخرین مقطع تحصیلی چندان تعریفی نداشته باشد، اصلا نباید نگران اپلای دانشگاه باشید. اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، باید بگوییم رزومه و تجربه کاری قوی از تمامی عوامل حتی معدل، تاثیر بیشتری روی اپلای خواهد داشت.

بنابراین به کسانی که تازه فارغ‌التحصیل شده‌اند و معدل پایینی دارند توصیه می‌کنیم از این به بعد برای قوی‌تر کردن تجربه کاری خود تلاش کنید. چون هیچ کسی از آینده خود خبر ندارد. شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که سال‌ها بعد برای اپلای با معدل پایین اقدام خواهید کرد!

شرکت در دوره‌های تخصصی
سالانه تعداد زیادی دوره‌های تخصصی برای رشته‌های گوناگون برگزار می‌شود که شرکت کردن در آن‌ها تاثیر مستقیم و مفیدی روی اپلای خواهد گذاشت. فرق نمی‌کند که دوره‌های تخصصی در داخل یا خارج از کشور باشند. بهتر است اگر قصد مهاجرت کانادا دارید و دنبال راهی برای اپلای با معدل پایین هستید، از این دوره‌ها غافل نشوید.

عطش بیشتر برای کسب علم و دانش باعث می‌شود که شما یک دانشجوی مشتاق، فعال و باانگیزه به نظر برسید و پذیرش آسان‌تری را در مراکز آموزشی معتبر تجربه کنید.

مدرک زبان خوب
یکی از عوامل جبرانی در اپلای با معدل پایین که نباید از آن غافل شد، مدرک زبان معتبر و خوب با نمره قابل‌قبول است. اگر رزومه کاری قوی ندارید یا معدل مقطع تحصیلی پایانی شما پایین است، با شرکت در کلاس‌های مربوطه و تقویت زبان، می‌توانید آن‌ها را جبران کنید.

بد نیست راجع به آزمون‌های معتبر و مورد تایید دانشگاه‌های کانادا از قبیل تافل، آیلتس و غیره تحقیق کنید تا بتوانید با تمرکز چند ماهه روی تقویت زبان، در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود به تحصیل مشغول شوید.

ارائه مقاله ISI
یکی از چیزهایی که تاثیر فوق‌العاده‌ای بر جبران معدل پایین در فرآیند اپلای دارد، ارائه مقاله‌های ISI است. البته به آن شرط که این مقاله‌ها در مجله‌های معتبر به انتشار برسند. در غیر این صورت شما شانسی برای اپلای در رشته و دانشگاه مورد نظر نخواهید داشت.

متقاعد‌کننده بودن انگیزه‌نامه
یکی از مدارکی که برای درخواست اپلای با معدل پایین یا بالا در دانشگاه‌های مختلف نیاز است، انگیزه‌نامه نام دارد که با عبارت SOP شناخته می‌شود. انگیزه‌نامه در واقع نشان می‌دهد هدف شما از تحصیل در رشته و دانشگاهی که برای آن درخواست فرستاده‌اید، چیست.

بنابراین کوتاهی در نوشتن آن یا نادیده گرفتن تاثیر مثبتی که در اپلای دارد، شانس شما در پذیرش را به مراتب کاهش خواهد داد.

البته زمانی شما متوجه اهمیت انگیزه‌نامه می‌شوید که معدل بالایی داشته باشید و بابت نوشتن آن وقت کافی صرف نکنید. چون حتی در این حالت هم با پذیرش شما موافقت نخواهد شد.

اپلای با معدل پایین در کانادا

بهترین دانشگاه‌های کانادا که معدل پایین پذیرش می‌کنند

تلاش‌ با معدل پایین و عوامل جبرانی نه چندان خوب، به خاطر به هدر دادن هزینه و زمان، بیهوده محسوب می‌شود.

در صورتی که شخص متقاضی معدل بالا و شرایط کافی برای استفاده از عوامل جبرانی نداشته باشد، بهتر است به سراغ دانشگاه‌ها و مراکزی برود که سخت‌گیری‌های کمتری برای پذیرش چنین دانشجویانی انجام می‌دهند.

بعضی از این دانشگاه‌ها را در ادامه نام بردیم:

تامپسون ریورز (Thompson Rivers)
این دانشگاه که با عبارت مخفف TRU شناخته می‌شود، یکی از ده‌ها دانشگاه دولتی در استان بریتیش کلمبیا به شمار می‌رود. حداقل معدلی مورد نیاز برای اپلای در این دانشگاه، 14 اعلام شده است. رشته‌هایی که در تامپسون ریورز تدریس می‌شوند، عبارت هستند از:

علوم کامپیوتر
ادبیان زبان انگلیسی
ریاضیات
بیولوژی و بایومدیکال
موسیقی
منابع انسانی
روزنامه‌نگاری
جغرافیا
ژنتیک
مهندسی
مدیریت کسب‌وکار
دامپزشکی
فیزیک

کاپیلانو (Capilano)
استان بریتیش کلمبیا و شمال شهر ونکوور، محل استقرار دانشگاه کاپیلانو یا CAPU است. برای اپلای با معدل پایین، این دانشگاه یکی از بهترین‌ها محسوب می‌شود. چرا که حداقل معدل مورد نیاز 12 اعلام شده است.

سبک متفاوت تدریس و شعار یادگیری به روش علمی در دانشگاه کاپیلانو، آن را از دانشگاه‌های دیگر متمایز ساخته است. این موسسه آموزشی از 5 دانشکده مختلف تشکیل شده است که در زیر آن‌ها را تفکیک نام برده‌ایم:

هنرهای مکمل
کسب‌وکار
مطالعات حرفه‌ای
مطالعات جهانی
هنر و علوم

لتبریج (Lethbridge)
این دانشگاه از نظر موقعیتی در شهر بلک فوت واقع شده است. بهترین مراکز تحقیقاتی در این دانشگاه قرار دارد و در واقع لتبریج به خاطر همین مراکز تحقیقاتی به خوبی شناخته می‌شود. اگر می‌خواهید پذیرش این دانشگاه را بگیرید، باید معدلی حداقل برابر با 13 داشته باشید.

رشته‌هایی که دوره‌های آموزشی مرتبط با آن در لتبریج ارائه می‌شوند، به شرح زیر هستند:

پرستاری
مدیریت
علوم کامپیوتر
فلسفه

استرایر (Strayer)
این دانشگاه که برگزارکننده دوره‌های آموزشی در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است، به خاطر تنوع رشته‌ها بر سر زبان‌ها افتاده است. اپلای با معدل پایین به سادگی در این دانشگاه امکان‌پذیر خواهد بود. چون حداقل معدل مورد تایید در این دانشگاه، 13 است.

اجازه دهید در زیر رشته‌های مورد استقبال در این دانشگاه را بشناسیم:

سیستم اطلاعات و مدیریت
امنیت سایبری
حسابداری
بازاریابی

رویال رودز (Royal Roads)
این دانشگاه هم در زمره دانشگاه‌های دولتی ایالت بریتیش کلمبیا قرار می‌گیرد که در حال حاضر بیشتر از 20 هزار دانشجو را در رشته‌های مختلف و مقاطع تحصیلی گوناگون پذیرش کرده است.

اگر می‌خواهید پذیرش این دانشگاه را اخذ کنید، باید معدل شما بالای 14 باشد. همچنین بد نیست بدانید که این دانشگاه‌ها از اساتید مجربی در رشته‌های زیر برخوردار است:

حقوق
رشته‌های مدیریت
ارتباطات
محیط زیست
تجارت
طبق گفته‌های بالا، اغلب دانشگاه‌هایی که دانشجویان با معدل پایین را اپلای می‌کنند. معدل‌هایی بین 13 تا 14 را تایید خواهند کرد. پس اگر معدل شما در این محدوده قرار دارد، همین حالا با راهنمایی‌های مشاوران و وکلای مهاجرتی برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید.

 

قطعا اگر این مطلب را تا انتها مطالعه کرده باشید، متوجه می‌شوید که افراد با معدل پایین نباید قید پیشرفت و تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان را بزنند. تنها کافی است عوامل جبرانی را مد نظر قرار دهند و برای بهبود هر چه بیشتر آن‌ها تلاش کنند.

البته حضور یک مشاور و وکیل مهاجرتی در کنار هر شخصی باعث می‌شود تا فرآیند با دقت بیشتر و در نظر گرفتن تمامی عوامل پیش برود و میزان بروز مشکلات و عوامل بازدارنده به حداقل میزان ممکن برسد.سعی کنید عجول نباشید و با آرامش کافی در مسیر مهاجرت کانادا به منظور تحصیل و افزایش سطح علم خود قدم بردارید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *