معرفی مدارس مونترال

از آن‌جایی که کانادا یکی از کشورهای با رتبه بسیار بالا در زمینه آموزش عالی رتبه علمی است، بنابراین بسیاری از خانواده‌ها تصمیم می‌گیرند تا برای ادامه تحصیل فرزندان‌شان به آن‌جا مهاجرت کنند.شهرهای بسیار زیادی در کانادا هستند که از لحاظ اوضاع اقتصادی و موارد دیگر شرایط بسیار مناسبی دارند و محل خوبی برای زندگی و ادامه تحصیل به‌شمار می‌روند. از جمله این شهرها می‌توان به مونترال اشاره کرد که در استان کبک قرار دارد.

در شهر مونترال مدارس بسیار خوبی نیز فعالیت می‌کنند که از رتبه‌های علمی بالایی برخوردار هستند. افرادی که می‌خواهند کودکان خود را در مدارس پیشرفته ثبت‌نام کنند، می‌توانند مدارس مونترال را در اولویت قرار دهند. پس برای آشنایی بیشتر با مونترال و مدارس آن تا انتهای مطلب با ما همراه شوید.

 

آشنایی مختصر با استان مونترال

مونترال از بزرگ‌ترین شهرهای کانادا است و بزرگ‌ترین شهر ایالت کبک نیز به‌شمار می‌رود. جمعیت مونترال بیش از 4 میلیون نفر است.

این شهر از نظر آب‌وهوایی تابستان‌هایی گرم و طولانی دارد و در زمستان‌های آن که معمولا سرد هستند، برف می‌بارد و هوا ابری همراه با باد خواهد بود. معمولا دمای هوا در این شهر از منفی 13 کمتر نمی‌شود و از 27 درجه نیز بالاتر نمی‌رود.

مونترال را به‌عنوان پایتخت فرهنگی کانادا نیز می‌شناسند، زیرا این شهر محل مناسبی برای افرادی محسوب می‌شود که علاقه زیادی به معماری و هنر دارند.با توجه به این‌که مونترال بزرگ‌ترین شهر در ایالت کبک است، در نتیجه کانون فعالیت‌های اقتصادی در این شهر محسوب می‌شود. بنابراین می‌توان گفت شهروندان این شهر از نظر اقتصادی در شرایط خوبی به سر می‌برند و اوضاع زندگی برای مهاجران نیز بر وفق مراد است.

مدارس مونترال
در مونترال تمام افرادی که زیر 18 سال هستند، می‌توانند به تحصیل بپردازند. البته شرط پذیرفته شدن این افراد برای تحصیل در مدرسه داشتن ویزای کار، موقت یا دانشجویی است.

مدارس در این شهر در دو مقطع دبستان و دبیرستان فعالیت می‌کنند. مقطع دبستان 6 سال به طول می‌انجامد و مقطع دبیرستان نیز 5 سال است. دانش‌آموزانی که این دو مقطع را به پایان برسانند، در انتهای دوران تحصیل خود مدرک دیپلمشان را دریافت می‌کنند.

دریافت مدرک دیپلم برای ورود به دانشگاه کفایت نمی‌کند و دانش‌آموزان مونترالی باید برای ورود به دانشگاه یک دوره دو ساله را در کالج‌های مونترال بگذرانند و مدرک CEGEP بگیرند. این دانش‌آموزان بعد از اخذ این مدرک می‌توانند وارد دانشگاه‌های مونترال شوند.

زمان آغاز مدرسه در مونترال اول سپتامبر و پایان آن نیز در ماه ژوئن است. بنابراین دانش‌آموزان مدت 9 ماه از سال را در مدارس می‌گذرانند.در این شهر بیش از 35 مدرسه در مقطع دبستان، 12 مدرسه مخصوص بزرگسالان و 17 دبیرستان انگلیسی زبان مشغول فعالیت هستند و بیش از 44 هزار دانش‌آموز در آن‌ها درس می‌خوانند.

انواع مدرسه در مونترال
مدارس در این شهر به‌صورت دولتی و خصوصی فعالیت می‌کنند. دانش‌آموزانی که اقامت دائم کانادا را دارند، می‌توانند به‌صورت رایگان در مدارس دولتی این شهر درس بخوانند.

با این‌حال دانش‌آموزان بین‌المللی نیز می‌توانند به مدارس دولتی در مونترال بروند اما باید هزینه‌ای بابت تحصیل در آن بپردازند. مدارس خصوصی نیز از همه دانش‌آموزان شهریه می‌گیرند و بودجه خود را از همین شهریه‌ها و کمک‌های دولت کبک تامین می‌کنند.

رفت‌وآمد به مدارس مونترال
یکی از شرایط الزامی برای ثبت‌نام در این مدارس، نزدیک بودن محل تحصیل به محل زندگی دانش‌آموز است. بنابراین دانش‌آموز در مونترال باید به مدرسه‌ای برود که فاصله کمی از محل سکونت او دارد.

با وجود این امکان دارد برخی از دانش‌آموزان به دلایل مختلفی نتوانند به مدارسی بروند که در نزدیکی آن‌ها است. برای این دانش‌آموزان سرویس‌های رفت‌وآمدی در نظر گرفته می‌شود تا برای آن‌ها مشکلی به‌وجود نیاید.

دانش‌آموزان مقطع دبستان تا کلاس پنجم می‌توانند از اتوبوس‌های زردرنگی بهره ببرند که به‌صورت رایگان یا پولی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرند.دیگر دانش‌آموزانی که فاصله‌ای بیش از 1.6 کیلومتر از مدرسه دارند نیز می‌توانند در صورت پر کردن فرم مدرسه در هنگام ثبت‌نام از این سرویس استفاده کنند.
کلاس ششمی‌ها تا هشتمی‌هایی که فاصله بیش از 3.2 کیلومتری از مدرسه دارند، می‌توانند به‌صورت رایگان از اتوبوس‌های درون شهری استفاده کنند.دانش‌آموزان مقطع نهم به بالا نیز در صورت داشتن فاصله‌ای بیش از 4.8 کیلومتر از مدرسه می‌توانند با داشتن بلیط‌های رایگان اتوبوس‌های شهری به مدرسه بروند.

زبان تحصیل در مدارس مونترال

از آن‌جایی که بیش از نیمی از مردمان مونترال به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند، بنابراین زبان تحصیل در مدرسه‌های مونترال نیز فرانسوی بوده و دانش‌آموزان مستلزم هستند تا در مدارس فرانسوی زبان به تحصیل بپردازند.

البته مدارس انگلیسی زبانی نیز وجود دارند که دانش‌آموزان می‌توانند برای تحصیل در آن‌ها ثبت‌نام کنند. با این‌حال این مدارس برای ثبت‌نام دانش‌آموزان قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای را اجرا می‌کنند.

خواه یا ناخواه دانش‌آموزانی که در مدارس مونترال تحصیل می‌کنند به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی تسلط پیدا خواهند کرد.

معرفی تعدادی از مدارس شهر مونترال

در ادامه به معرفی تعدادی از بهترین مدارس مونترال می‌پردازیم تا بهتر با آن‌ها آشنا شوید.

مدرسه ویلینگدان
در این مدرسه دانش‌آموزان با یادگیری روابط هوشی، فیزیکی و اجتماعی یاد می‌گیرند که چگونه وارد اجتماع شوند. در واقع هدف مدرسه ویلینگدان تربیت دانش‌آموزان برای ورود به جامعه است.

دانش‌آموزان در ویلینگدان به‌صورت فرانسوی آموزش می‌بینند. بنابراین برای دانش‌آموزانی که تسلط کافی به این زبان ندارند، کلاس‌های آموزشی گذاشته می‌شود. تمام درس‌های این مدرسه به غیر از دینی، به زبان فرانسوی هستند.

لوئر کالج کانادا
این مدرسه از جمله مدارس مونترال است که همه مقاطع تحصیلی از جمله دبستان و دبیرستان را پوشش می‌دهد. شهریه این مدرسه برای دانش‌آموزان بین‌الملل چیزی حدود 18 هزار دلار تا 23 هزار دلار کانادا است.

رویال ویل
این مدرسه انگلیسی زبان نیز در دو مقطع دبستان و دبیرستان فعالیت می‌کند. دانش‌آموزانی که از این مدرسه فارغ‌التحصیل می‌شوند، مدرکی دریافت می‌کنند که به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی ترجمه شده است.
رویال ویل در ابتدا حدود 120 دانش‌آموز داشت اما امروزه با پیشرفت آن تعداد دانش‌آموزان پذیرش شده افزایش پیدا کرده است و به عدد 1000 نیز می‌رسد.
دانش‌آموزانی که بخواهند در رویال ویل درس بخوانند، ابتدا باید در آزمون قبولی شرکت کنند و بعد از آن نمره قبولی بگیرند.

معرفی مدارس مونترال

هیئت مدرسه نیوفرانتیر
نیوفرانتیر نام جدید مدرسه پروتستان است و از جمله بهترین مدارس مونترال به‌شمار می‌رود. این مدرسه انگلیسی زبان بیش از 4800 دانش‌آموز را می‌پذیرد و آن‌ها را برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر، آماده می‌کند.

مدرسه میکل آنژ
در مدرسه میکل آنژ دانش‌آموزان یاد می‌گیرند تا با فرهنگ‌سازی‌های زیاد و ابزار و وسایل مختلف تعامل اجتماعی پیدا کنند.
در مدرسه میکل آنژ درسی وجود دارد که در آن دانش‌آموزان را با هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی آشنا می‌کند. به این درس در اصطلاح 50/50 می‌گویند.
دانش‌آموزان برای ورود به میکل آنژ باید شرایطی داشته باشند که از جمله آن‌ها می‌توان به ویزای تحصیلی، مجوز کاری پدر و مادر، مدارک هویتی و کپی آن‌ها و مجوز تحصیلی پدر و مادر اشاره کرد.

مدرسه قلب مقدس مونترال
از دیگر مدارس مونترال می‌توان مدرسه دخترانه قلب مقدس مونترال را نام برد که در سال 1800 افتتاح شد. شهریه این مدرسه برای دانش‌آموزان حدود 18 هزار دلار آمریکا است.

گرچه باید اشاره کنیم این مدرسه به دانش‌آموزان خود از نظر مالی کمک می‌کند و بورسیه‌ای 77500 دلاری را به‌طور مساوی تقسیم و به دانش‌آموزان می‌دهد.برای ورود به این مدرسه داشتن مدارکی از جمله ریز نمرات تحصیلی سال‌های قبل، کپی مدارک شناسایی و گذرنامه و داشتن مدرک آیلتس با نمره‌ای بین 6 تا 6.5 یا مدرک تافل با نمره بالاتر از 90 الزامی است.

مدارس مونترال از جمله بهترین مدارس در کشور کانادا هستند. بنابراین افرادی که می‌خواهند فرزندانشان در مدارسی با سطح علمی بالا تحصیل کنند، می‌توانند این شهر برای اقامت و تحصیل فرزندان خود انتخاب کنند.در این مدارس کودکان یاد می‌گیرند چگونه وارد اجتماع شوند و مهارت‌های اجتماعی خود را افزایش دهند. علاوه بر این دانش‌آموزان برای ورود به بازار کار و دانشگاه‌ها نیز آمادگی لازم را پیدا خواهند کرد.

اگر می‌خواهید با مهاجرت به کانادا فرزندان خود را در یکی از مدارس مونترال ثبت‌نام کنید، ابتدا بهتر است به‌صورت دقیق تحقیقات لازم را انجام دهید و از تمام شرایط و ضوابط این مدارس سر در بیاورید. برای این کار نیز می‌توانید از یک وکیل مهاجرتی خوب مشورت بگیرید.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *