تحصیل در آمریکا یا کانادا

انتخاب دانشگاه در آینده جوانان تاثیر بسیار زیاد و انکارناپذیری دارد. علاوه ‌بر میزان علم و آگاهی که بر معلومات فرد اضافه می‌شود، رتبه دانشگاه و اعتبار آن نیز در کاریابی پس از فارغ‌التحصیلی بی‌تاثیر نیست.شرایط آموزشی بسیار مناسب در دو کشور آمریکا و کانادا و برخورداری از دانشگاه‌هایی با سطح علمی و اعتبار بالا، مشوق و محرک بسیاری از افراد برای مهاجرت به کانادا یا آمریکا است.

بیشتر افرادی که برای تحصیل راهی این دو کشور می‌شوند، از طریق ویزای تحصیلی برای گرفتن اقامت و پذیرش یا بورسیه دانشگاه اقدام می‌کنند.اما کسانی که بین انتخاب یکی از این دو کشور برای ادامه تحصیل مردد هستند، ممکن است با این سوال مواجه شوند از بین امکان تحصیل در آمریکا یا کانادا کدام یک مناسب‌تر است؟

ما در این مطلب قصد داریم ضمن بررسی نکات تاثیرگذار بر تحصیل در هر یک از این کشورها، شما را برای یک انتخاب درست کمک کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

تحصیل در آمریکا یا کانادا؟

دو کشور کانادا و آمریکا هر دو جزو کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان هستند و سیستم آموزشی مناسب در آن‌ها سبب شده است تا به بهترین کشورها برای گذراندن دوره‌های تحصیلی تبدیل شوند.
درصد بالایی از دانشگاه‌های معتبر جهان در این دو کشور قرار دارند. به ‌همین دلیل سخت بودن انتخاب یکی از آن‌ها، موضوع دور از انتظاری نیست.

‌با وجود این‌که تحصیل در هر دو کشور تقریبا از شرایط نزدیک به هم برخوردار است، اما وجود معیارهای که برای افراد مختلف فرق دارند یکی از این دو گزینه را به انتخاب آخر فرد تبدیل می‌کنند.آمار جدید نشان‌دهنده آن است که امروزه بیشتر دانشجویانی که برای گذراندن دوره‌های تحصیلات تکمیلی قصد مهاجرت دارند، کانادا را به‌عنوان مقصد نهایی خود برمی‌گزینند. اما در این میان تعداد بالایی از افراد نیز مایل به تحصیل در آمریکا هستند.

بنابراین برای تصمیم‌گیری بهتر درباره تحصیل در یکی از این دو کشور بهتر است معیارهای زیر را مقایسه کنیم.

1. گرفتن ویزا

اولین مساله‌ای که در هنگام تصمیم به مهاجرت برای تحصیل در آمریکا یا کانادا مطرح می‌شود، موضوع داشتن ویزا است. هیچ یک از این دو کشور در داخل کشور ما سفارتخانه ندارند. به‌همین دلیل متقاضیان مهاجرت باید برای درخواست ویزا عازم یکی از کشورهای همسایه شوند.

رفت‌وآمد و هزینه‌های ناشی از آن برای درخواست ویزای هر دو کشور تقریبا یکسان است. اما با توجه به رابطه نامطلوب ایران و آمریکا، صدور ویزا تحصیلی کانادا برای ایرانیان اندکی سخت‌تر و زمان‌برتر از صدور ویزای کانادا خواهد بود.

یکی دیگر از تفاوت‌های قابل ذکر درباره ویزای این دو کشور، امکان گرفتن ویزای کار پس از تحصیل در کشور کانادا است. دانشجویانی که دوران تحصیل خود را در کانادا به پایان رسانده‌اند می‌توانند تا 3 سال پس از فارغ‌التحصیلی با درخواست ویزای کار پس از تحصیل، در زمینه شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود، مشغول به کار شوند.

از سوی دیگر این امکان برای دانشجویان فارغ‌التحصیل شده در آمریکا وجود ندارد و اشتغال پس از تحصیل در این کشور تنها تا یک سال و به‌صورت موقت امکان‌پذیر است.کسانی که قصد دارند بعد از تحصیل در آمریکا مشغول به‌ کار شوند با روند سخت‌تری نسبت به کانادا مواجه هستند و باید کارکنان کنسولگری آمریکا را برای اخذ ویزای کاری توجیه کنند.

2. شرایط پذیرش

شرایط پذیرش دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های این دو کشور اندکی متفاوت از یکدیگر است. بیشتر دانشگاه‌های کانادا GPA (معیاری جهانی برای تبدیل معدل تحصیلی به یک واحد یکسان) یا داشتن مقاله‌های علمی معتبر را شرط پذیرش دانشجو می‌دانند.

در بین تعداد زیادی از دانشگاه‌های آمریکا شرایط پذیرش دانشجو انجام فعالیت‌های فوق برنامه مانند کار داوطلبانه و همچنین معرفی‌نامه اساتید قبلی دانشجو است. در این کشور سابقه تحصیلی و فرهنگی دانشجو تاثیر زیادی بر پذیرش در دانشگاه دارد.

تحصیل در آمریکا یا کانادا

3. شهریه و بورسیه

یکی دیگر از معیارهایی که به شما در انتخاب درست تحصیل در آمریکا یا کانادا کمک می‌کند، هزینه آن در دانشگاه‌های این کشور است. صرف‌نظر از این موضوع که شهریه تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف این دو کشور متفاوت است، در مجموع می‌توان گفت شهریه دانشگاه‌های کانادایی کمتر از دانشگاه‌های آمریکایی برآورد می‌شود.

دانشجویان می‌توانند برای تامین هزینه‌های تحصیلی خود در هر دو کشور، 20 ساعت در هفته را کار کنند و درآمد داشته باشند. همچنین کار کردن در روزهای تعطیل نیز به افزایش درآمد دانشجویان کمک خواهد کرد.

از سوی دیگر توجه به هزینه‌های زندگی در این دو کشور می‌تواند در تصمیم‌گیری نهایی به شما کمک کند. هزینه‌های زندگی در کانادا در مقایسه با آمریکا بسیار پایین‌تر است و ارائه تخفیف‌های دانشجویی در بیشتر رستوران‌ها و فروشگاه‌ها به کم بودن این هزینه‌ها کمک بیشتری می‌کند.

اما باید در نظر داشته باشید که میزان مالیات تعیین شده در کانادا بیشتر از آمریکا است و شاید بتوان آمریکا را از این نظر، برای تحصیل گزینه مناسب‌تری دانست.همچنین امکان دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی یا بورسیه در دانشگاه‌های کانادا بیش از آمریکا است. بورسیه‌های دانشگاهی هر دو کشور، گاهی تنها بخشی از هزینه تحصیل را پوشش می‌دهند و در مواردی ممکن است شامل کل هزینه تحصیل شوند.

4. سطح آموزش

تحصیل در آمریکا یا کانادا می‌تواند سطح عملی دانشجوها را تا حد زیادی بالا ببرد و زمینه را برای شکوفایی بیشتر آن‌ها فراهم کند.

دانشگاه‌های هر دو کشور سعی دارند با ایجاد شرایط مناسب تحصیل، استخدام اساتید برجسته، فراهم کردن امکانات آموزشی متنوع و موارد دیگر، استاندارهای خود را در زمینه آموزش عالی بالا ببرند و توانسته‌اند در این باره عملکرد موفقی داشته باشند.معیارهای مختلفی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها وجود دارد و موسسه‌های مختلفی با توجه به این معیارها به دانشگاه‌ها امتیاز می‌دهند.

اگر بخواهیم دانشگاه‌های این دو کشور را در سطح علمی و آموزشی و در یک نگاه کلی بررسی کنیم، باید بگوییم تعداد بیشتری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در آمریکا قرار دارند. همچنین بالاتر بودن رتبه عملی دانشگاه‌های آمریکا، دلیلی برای تقاضای بالای پذیرش در این کشور است.

5. آب‌وهوا

شاید در نظر برخی از افراد آب‌وهوا در مقایسه با سایر معیارها اهمیت بالایی نداشته باشد، اما بهتر است بدانید شرایط جوی محل زندگی در جنبه‌های مختلفی از زندگی تاثیر خواهد گذاشت. ایالات متحده یک کشور پهناور با انواع مختلف شرایط آب‌وهوایی است.متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور می‌توانند متناسب با شرایط شخصی خود، در یکی از ایالت‌های این کشور ساکن شوند. داشتن مناطق بیابانی، حاره‌ای، معتدل، کوهستانی، سرد و مرطوب دست دانشجویان را در انتخاب محل زندگی باز گذاشته است.

از سوی دیگر با توجه به نقطه قرارگیری کشور کانادا بر کره زمین، بیشتر استان‌های این کشور از آب‌وهوایی سرد و مرطوب برخوردار هستند. هرچند در کانادا استان‌هایی با آب‌وهوای معتدل وجود دارند اما در مجموع این کشور از آمریکا سردتر است.

 

6. خدمات درمانی

هزینه خدمات درمانی در کشور کانادا برای شهروندان آن یا کسانی که اقامت دائم دارند به‌جز در زمینه عمل‌های زیبایی، رایگان است. از سوی دیگر در کشور آمریکا با داشتن بیمه‌های متفاوت می‌توان هزینه‌های درمانی را تا حد زیادی کاهش داد.

اگر بخواهیم یک نتیجه کلی از مقایسه خدمات درمانی برای افراد مایل به تحصیل در آمریکا یا کانادا ارائه دهیم، بهتر است بگوییم هزینه درمان در کانادا پایین‌تر است و امکان داشتن بیمه‌هایی با پوشش‌دهی بالا بیشتر خواهد بود.

7. اشتغال

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، دانشجویان خارجی در این دو کشور می‌توانند برای کمک به تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود، علاوه ‌بر روزهای تعطیل 20 ساعت در هفته کار کنند.

امکان پیدا کردن کار پاره وقت برای دانشجویان در کانادا بیشتر از ایالات متحده است. همچنین دانشجویان در کانادا می‌توانند در هر زمینه‌ای مشغول به فعالیت شوند. اما در آمریکا دانشجویان تنها با داشتن OPT یا آموزش علمی اختیاری می‌توانند در عرصه‌ای مرتبط با رشته خود، شغلی به‌دست آورند.

 

تحصیل در آمریکا یا کانادا همواره یکی از انتخاب‌های سخت برای علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه‌های این دو کشور پیشرفته است.انتخاب یکی از این دو کشور در گروی در نظر گرفتن معیارهای مختلفی است که در این مطلب ذکر کردیم و فرد باید همه آن‌ها را با توجه به شرایط خود بسنجد تا بهترین تصمیم را اتخاذ کند.

اما همان‌طور که دیدید در یک نگاه کلی تحصیل در کانادا مناسب‌تر خواهد بود و توصیه می‌کنیم برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور با یک وکیل یا مشاور کانادا و  مجرب امور کانادا مشورت کنید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *