سیستم آموزشی در کانادا

سیستم آموزشی در کانادا

در این مقاله سعی شده هر آنچه را که برای سیستم آموزشی در کانادا نیاز دارید را به صورت کامل بررسی و پوشش بدهیم و در این بخش قصد داریم از شرایط و همچنین مزایا و معایب آن نیز اطلاع دهیم و اگر سوالی دارید در انتها مقاله سوال خود را ثبت کنید و سریعا پاسخ خواهیم داد

پس برای کسب اطلاعات لازم سیستم آموزشی در کانادا با ادامه‌ مقاله با ما همراه باشید.

کانادا به‌عنوان یکی از بهترین کشورها از جنبه آموزشی شناخته می‌شود. مدیریت سیستم آموزشی در کانادا با توجه به هر ایالت این کشور متفاوت است. باید بدانید که سیستم آموزشی توسط دولت فدرال نظارت می‌شود. توجه به این موضوع باعث شده است تا سطح آموزش در سراسر کشور بسیار مطلوب باشد.

افراد زیادی علاقه‌مند به مهاجرت کانادا با روش ادامه تحصیل هستند. در کشور کانادا دانشگاه‌های زیادی با رتبه‌های علمی بسیار بالا قرار دارد. این کشور از پذیرش دانشجویان و علاقه‌مندان به علم استقبال می‌کند.

در کشور کانادا آموزش به دو دسته دولتی و خصوصی در مقاطع ابتدایی- راهنمایی (Primary)، متوسطه (Secondary) و دانشگاه (Post- secondary) تقسیم می‌شود.با این مقدمه می‌خواهیم در ادامه مطلب به بررسی سیستم آموزشی در کانادا بپردازیم. اگر می‌خواهید در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری به دست آورید تا انتها با ما باشید.

 
مدرسه در کانادا

به‌طور کلی افراد از سن 5 یا 6 سال وارد مدرسه می‌شوند و تا سن 17 یا 18 سالگی در مقاطع مختلف به تحصیل می‌پردازند. البته همان‌طور که در ابتدای مطلب ذکر کردیم بعضی قوانین جزئی در استان‌ها مختلف کانادا متفاوت است که آن‌ها را در ادامه شرح می‌دهیم.

آموزش در مقطع ابتدایی معمولا شامل سطوح 1 تا 7 می‌شود. باید بدانید که دوره پیش‌دبستانی یا مهدکودک اختیاری است. بعضی استان‌های این کشور نیز دوره‌های 2 ساله پیش‌دبستانی برگزار می‌کنند.

مدارس راهنمایی شامل سطوح 5، 6، 7 و 8 هستند. اگر می‌خواهید برای مهاجرت کانادا اقدام کنید باید بدانید که در بیشتر مدارس این کشور آموزش به‌طور مختلط انجام می‌شود و برنامه تحصیلی مدارس دولتی از نوع روزانه است.

مقطع متوسطه یا دبیرستان شامل سطوح 8 تا 12 است. البته در استان کبک افراد باید سطوح 7 تا 11 را برای دوره دبیرستان بگذرانند.

در بعضی استان‌ها مدارسی وجود دارند که در آن‌ها تفکیک جنسیتی انجام شده است و حتی در آن‌ها کلاس‌های دینی برگزار می‌شوند.

معمولا دانش‌آموزان روزانه 5 تا 6 ساعت را در مدرسه حضور دارند، البته در سیستم آموزشی در کانادا مهدکودک‌ها تقریبا تا نیمی از روز دایر هستند.سال تحصیلی کشور کانادا مشابه با آنچه که در ایران تجربه کرده‌اید است. هر سال افراد از ماه سپتامبر (مهر) تا ماه ژوئن (خرداد) مشغول به تحصیل می‌شوند. بعضی مدارس نیز در کل سال برای دانش‌آموزان برنامه‌های آموزشی دارند.

دانش آموزان خارجی که علاقه‌مند به مهاجرت کانادا هستند برای تحصیل در مدارس دولتی این کشور باید سالانه مابین 10 تا 14 هزار دلار کانادا بپردازند. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی نیز بیشتر از این مبالغ است.

افراد می‌توانند در این کشور روش آموزش در خانه را برای تحصیل فرزندان خود برگزینند. این روش در سراسر کشور کانادا به‌عنوان یک سیستم آموزشی کاملا قانونی به شمار می‌رود.

سن آموزش اجباری در مدارس ایالت‌های مختلف کانادا

اگر هدفتان اقامت کانادا است، بد نیست تا با محدوده سنی آموزش اجباری مدارس در استان‌های مختلف این کشور طبق سیستم آموزشی در کانادا آشنا شوید که در جدول زیر نشان دادیم.

 

استان

سن آموزش اجباری

آلبرتا

6 تا 16

بریتیش کلمبیا

6 تا 16

مانیتوبا

7 تا 18

نیوبرانزویک

5 تا 18

نیوفاندلند و لابرادور

6 تا 16

نورت وست تریتوریز

5 تا 18

نوا اسکوشیا

5 تا 16

انتاریو

6 تا 18

جزیره پرنس ادوارد

5 تا 16

کبک

6 تا 16

ساسکاچوان

7 تا 16

یوکان

6 تا 16

 

سیستم نمره‌دهی مدارس کانادا در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و متوسطه

به‌طور کلی معدل کل سال یاGPA (Grade Point Average) در همه مقاطع تحصیلی اهمیتی ویژه دارد. روش محاسبه معدل در مقاطع ابتدایی و راهنمایی نسبت به متوسطه ساده‌تر است. در این مقاطع محاسبه معدل دانش‌آموزان با یک میانگین‌گیری ساده انجام می‌شود. مجموع کل نمرات شخص تقسیم بر تعداد دروس او خواهد شد.

GPA یا معدل 4 به معنای کسب بهترین نمره است. سطح نمره دانش‌آموزان در مقاطع ابتدایی و راهنمایی کانادا با حروف الفبای انگلیسی مشخص می‌شود. ساده‌ترین سیستم امتیازدهی مطابق آنچه که در ادامه مشاهده می‌کنید است:

A= 4
B= 3
C= 2
D= 1
مردود = F
باید بدانید که بعضی مدارس کانادا سیستم نمره‌دهی را با استفاده از نماد‌های منفی و مثبت جزئی‌تر کرده‌اند. در ادامه می‌توانید با این نوع امتیازدهی آشنا شوید:

A= 4, A-= 3.67
B+= 3.33, B= 3, B-= 2.67
C+= 2.33, C= 2,C-= 1.67
D+= 1.33, D= 1,D-= 0.67
F= 0
برای مهاجرت کانادا در مقطع متوسطه باید بدانید که امتیاز دانش‌آموزان بستگی به عملکرد آن‌ها در آزمون‌های کلاسی، میان‌ترم، شرکت در فعالیت‌های کلاسی، ارائه تمرین و انجام پروژه‌ها دارد.

در ادامه می‌توانید از روش تخصیص نمره به دانش‌آموزان مقطع دبیرستان آگاه شوید:

سطح A :  فوق‌العاده– نمره ۹۰ تا ۱۰۰
سطح B : خوب- نمره ۸۰ تا ۸۹
سطح C: متوسط- نمره ۷۰ تا ۷۹
سطح D: ضعیف– نمره ۶۰ تا ۶۹
سطح F: مردود– کمتر از نمره ۶۰
باید بدانید نمره‌ای که در مقطع دبیرستان کسب می‌کنید در پذیرش از دانشگاه‌های این کشور نقش کلیدی دارد. سطح معدل دانش‌آموزان دبیرستانی در چهار گروه 1 تا 4 قرار می‌گیرد. نمره 4 بالاترین امتیازی است که شخص می‌تواند کسب کند.

A= 4
B= 3
C= 2
D= 1

آموزش پس از دوره متوسطه در کانادا

تعدادی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا در کشور کانادا قرار دارند. بسیاری از افراد از سراسر جهان برای مهاجرت کانادا از روش تحصیل در دانشگاه‌های این کشور استفاده می‌کنند. پس از دوره متوسطه افراد می‌توانند در یکی از مکان‌های دانشگاه‌ها و پلی‌تکنیک‌ها، کالج‌ها و موسسات به تحصیل بپردازند.

سال تحصیلی دانشگاه‌ها از ماه سپتامبر آغاز می‌شود و معمولا تا ماه‌های آوریل یا می به‌طول می‌انجامد. کلاس‌های آموزشی هر سال در دو ترم برگزار می‌شوند. در بعضی دانشگاه‌ها افراد می‌توانند دروسی را در تابستان اخذ کنند و در بسیاری از موارد این ترم به‌عنوان نیم‌سال سوم محسوب می‌شود.

باید بدانید که با حضور در کالج‌ها می‌توانید به‌طور فشرده در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید و زودتر برای حضور در بازار کار آماده شوید.

حتما اطلاع دارید که برای مهاجرت کانادا باید با زبان‌های رسمی این کشور یعنی انگلیسی و فرانسوی آشنایی داشته باشید. کلاس‌های آموزشی نیز در این کشور به یکی از این دو زبان برگزار می‌شوند.

برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاه ارائه مدرک آیلتس یا تافل با نمره‌ای قابل قبول ضروری است. همچنین در بعضی مواقع باید مدارک GRE و GMAT ارائه دهید.

سیستم آموزشی در کانادا

سیستم آموزشی دانشگاه‌های کانادا

خوشبختانه پس از پذیرش از دانشگاه‌های کانادا مدرک تحصیلی شما در سراسر جهان اعتبار زیادی خواهد داشت. پس از اتمام دوره تحصیلیتان در دانشگاه می‌توانید با توجه به حرفه و تخصص خود در این کشور برای خود کار پیدا کنید.

اگر در این کشور شغل مناسبی داشته باشید می‌توانید موفق به اخذ اقامت دائم کانادا شوید و به‌عنوان شهروند این کشور از امکانات رفاهی آن بهره ببرید.

دریافت ویزا با ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور نسبت به سایر روش‌ها آسان‌تر است. مشابه با بیشتر دانشگاه‌های دنیا در کانادا افراد می‌توانند در مقاطع زیر تحصیل کنند:

مقطع کارشناسی (bachelor’s degree): افراد با دریافت مدرک لیسانس از دانشگاه‌های این کشور می‌توانند شغل مناسبی برای خودشان پیدا کنند. دریافت مدرک کارشناسی در کانادا بین 3 تا 4 سال زمان می‌برد.
توجه داشته باشید که در بعضی استان‌های کانادا متقاضیان خارجی باید قبل ورود به دانشگاه مقطع پیش‌دانشگاهی را در این کشور بگذرانند. معمولا این دوره 2 سال به‌طول می‌انجامد.

مقطع ارشد (master’s degree): این مقطع سطح پیشرفته تحصیلات دانشگاهی محسوب می‌شود. اخذ مدرک این مقطع دانشگاهی بین 1 تا 3 سال زمان می‌برد.
مقطع دکتری (doctoral degree): در سیستم آموزشی در کانادا این مقطع پیشرفته‌ترین سطح تحصیلی دانشگاه به شمار می‌رود. افراد زیادی برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا برای مهاجرت کانادا اقدام می‌کنند. در این مقطع شخص باید تحقیقات و پژوهش‌هایی را درباره رشته خود انجام دهد. برای اخذ مدرک دکتری معمولا مابین 3 تا 4 سال زمان لازم است.
جالب است بدانید که کشور کانادا توجه ویژه‌ای به بعضی رشته‌های تحصیلی مثل پزشکی، داروسازی، حقوق، آموزش و پرورش دارد. پس از اتمام دوره تحصیلی در این رشته‌ها فرد باید در دوره کارآموزی شرکت کند. همچنین ممکن است لازم باشد تا در یک آزمون استاندارد مرتبط قبول شود.

با شرکت در چنین دوره‌هایی فرد با صلاحیت و تجربه بیشتری در شغل مرتبط با رشته خود مشغول می‌شود.

 

تحصیل در کالج‌های کانادا

افراد می‌توانند در کالج‌های کانادا در دوره‌های فنی، مهندسی، کاربردی و هنری پذیرش تحصیلی بگیرند. تحصیل در کالج‌های کانادا طبق سیستم آموزشی در کانادا و با توجه به رشته انتخابی 2 تا 4 سال به‌طول می‌انجامد.

اگر می‌خواهید برای مهاجرت کانادا با روش ادامه تحصیل در کالج اقدام کنید و مدرک زبان ندارید خیلی نگران نباشید. افراد می‌توانند قبل از شرکت در کلاس‌های کالج در دوره‌های زبان شرکت کنند.

در این مطلب سیستم آموزشی در کانادا را تا حدی شرح دادیم. با آشنایی با جزئیات سیستم آموزشی این کشور می‌توانید آگاهانه‌تر برای دریافت ویزا تحصیلی کانادا اقدام کنید.با تحصیل در این کشور می‌توانید فرصت‌های شغلی بسیار خوبی را در سراسر جهان داشته باشید. سطح آموزش در کل کشور کانادا بسیار بالا است. تعداد زیادی از ایرانیان نیز در این کشور مهاجرپذیر ساکن هستند و روش تحصیل را برای مهاجرت کانادا انتخاب کرده‌اند.

اگر می‌خواهید با جزئیات بیشتری درباره سیستم آموزشی کانادا آگاهی داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان مجرب یا وکیل مهاجرت کانادا مشورت کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *