ویزای دانش آموزی کانادا

تحصیل در کانادا یکی از روش‌های بسیار مطمئن و جذاب برای مهاجرت به کانادا است. در این مطلب سعی داریم تا شما را با مزایای آن و شرایط اخذ ويزای دانش آموزی کانادا آشنا کنیم.

 

مزایای تحصیل در کانادا

بیشتر دانشجویان خارجی، تورنتو را برای تحصیل انتخاب می‌کنند که تقریبا ۴۶ درصد افراد هستند و بعد از آن ونکوور ۲۵ درصد و در رده بعدی مونترال با ۱۳ درصد است.دلیل اصلی اینکه تعداد علاقه‌مندان ویزای تحصیلی در کانادا به سرعت افزایش پیدا کرده، تبدیل ویزای تحصیلی به کار و در آخر هم اخذ اقامت کشور کانادا است.

از سال ۲۰۰۹ تعداد درخواست های ویزای تحصیلی ۲ برابر شده و‌ کشور کانادا یکی از ۵ کشور برتر جهان برای دانشجویان بین‌المللی است. بیشتر دانشجویان از کشور‌های آسیایی هندوستان و چین هستند اما تعداد دانشجویان ایرانی در کانادا نسبت به سالیان پیش ۳ برابر شده است.

دانشجویان بعد از اینکه فارغ التحصیل می‌شوند دارای چندین گزینه هستند:

  • گرفتن مجوز کار پس از پایان تحصیلات
  • گرفتن مجوز کار در حین تحصیل
  • گرفتن ویزای کار برای همسر فرد دانشجو در کشور کانادا

تقاضای دادن برای گرفتن اقامت دائم کانادا از پروگرام گواهینامه استانی:

دانشجویان که در مقاطع فوق لیسانس و دکتری استان‌های کانادا مشغول هستند، می‌توانند بعد از پایان تحصیلات تقاضای گواهی از استان محل تحصیل کرده که این امر به پروسه دریافت اقامت بسیار کمک می‌کند.
تقاضای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق پروگرام اکسپرس اینتری :
تجربه تحصیل در کشور کانادا می‌تواند به شخص متقاضی ۱۵ الی ۳۰ امتیاز بدهد و تجربه کار شخص هم میتواند ۷۰ امتیاز برای وی داشته باشد و در صورت متاهل بودن، سابقه تحصیل و کار و مدرک زبان هم می‌تواند کمک شایانی به فرد کند و شخص با پیدا کردن کار زیر نظر کارفرمای کانادایی هم می‌تواند جدول امتیازات خود را بالا ببرد.
ويزای دانش آموزی کانادا

کشور کانادا یکی از بهترین ها در زمینه نظام آموزش و پرورش در دنیا بوده و‌ صاحب سبک در این زمینه در بین سایر کشورها است.

براساس تحقیقاتی که اخیرا توسط US News گزارش شده است و بر اساس این گزارشات و ارزیابی که در بین بیش از ۹۰ کشور جهان از نقطه نظر ثبات اقتصادی و برابری در آمد و شرایط بازار کسب و‌ کار بررسی شد، نشان داد که کشور کانادا اولین کشور برتر جهان برای مهاجران است و‌ از نقطه نظر تحصیلات، کشور کانادا در مقام نخست قرار دارد.

تحصیل در کانادا برای دانش آموزان خارجی در مقطع ابتدایی و دبیرستان هموار است و‌ پس از گذراندن این دوره ها دانش آموزان می توانند وارد دوران دانشجویی شوند و‌نکته قابل توجه این است که کسانی که دارای دیپلم در کانادا باشند و دیپلم خود را از کشور کانادا گرفته باشند، برای ورود به دانشگاه نیازی به مدرک آیلتس ندارند و‌ پذیرش تحصیلی بدون مدرک آیلتس امکان پذیر است و نکته دیگر این است که در دوران دانش آموزی پدر و مادر میتوانند به عنوان همراه فرد دانش آموز را در کانادا همراهی کنند.

لطفا این نکته را مورد توجه قرار داده که تنها در شرایطی اجازه تحصیل رایگان در کانادا به فرزندان داده می‌شود که والدین با ویزای دانشجویی در کانادا مشغول به تحصیل باشند و‌ یا اینکه یکی از والدین دارای ویزای کار کانادا باشند که اگر یکی از این دو باشد تحصیل رایگان در کانادا برای فرزندان شکل می گیرد و در غیر این صورت باید هزینه دانش آموزان برای تحصیل به صورت بین المللی پرداخت شود و باید ابتدا دانش آموز پذیرش تحصیلی از یکی از مدارس در کانادا گرفته شود و‌ بعد از این مرحله در خواست ویزای تحصیلی داده شود و بعد از اخذ ویزای تحصیلی کانادا می توانند وارد کانادا شده و مشغول به تحصیل شوند.

ویزای دانش آموزی کانادا

شرایط دریافت ویزای تحصیلی برای دانش آموزان

برای دریافت ويزای دانش آموزی کانادا اگر دانش آموز در خارج از خاک کشور کانادا باشد و به عبارتی مقیم و یا تابعیت کانادا را دارا نباشد، با دانش آموز مانند دانشجویان رفتار شده و‌ می تواند پذیرش تحصیلی از یکی از مدارس کانادا را گرفته و‌بعد از پذیرش و اخذ ویزا تحصیلی دوران تحصیلی شروع می شود.

نکته‌ای که خیلی مهم است و سئوال خیلی از افراد هم بوده این است که با ویزای توریستی کانادا و‌ یا همان ویزای مولتیپل کانادا فرد نمی تواند در کشور کانادا تحصیل کند و‌باید حتما دارای ویزای تحصیلی کانادا باشد.

فرد دانش آموز در کانادا باید حداقل دارای ۵ سال سن باشد تا بتواند پذیرش تحصیلی در کانادا را انجام دهد و با سنین پایین تر از ۵ سال امکان اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا و‌اخذ ویزا تحصیلی در کانادا وجود ندارد.

مورد بعدی که حائز اهمیت است این است که والدین باید دارای پشتوانه مالی مناسبی داشته باشند برای پرداخت شهریه مدارس و‌ مخارج و هزینه های زندگی در کانادا، که با ارائه مدارک‌ بانکی می توان آن را اثبات کرد.

یعنی والدین باید به آفیسر ثابت کنند که توانایی پر داخت مخارج و هزینه های زندگی در کانادا در یک سال اول را دارا هستند و می توانند هزینه های زندگی در کانادا را از کشور خود تامین کنند.

مورد بعدی که حائز اهمیت بوده این است که فرد دانش آموز قبل از پذیرش تحصیلی در کانادا باید دارای قیم یا Custodian در کانادا باشد که این فرد باید دارای صلاحیت باشد و‌ فردی که می‌خواهد قیم فرزند شما در کانادا باشد می‌بایست شهروند کشور کانادا باشد و یا دارای اقامت دائم کانادا باشد.

 

وضعیت سکونت دانش آموزان بین المللی

وضعیت سکونت دانش آموزان بین المللی کانادا باید دارای محل سکونت مشخص باشند یعنی فردی که پذیرش تحصیلی در کانادا گرفته باشد یا باید به همراه والدین وارد کانادا شده باشند و والدین باید با ویزای توریستی کانادا وارد کانادا شده باشند.

در عین حال یک محل سکونت مشخص شده را برای سکونت خود فراهم کرده باشند یا اینکه اگر فرد دانش آموز که پذیرش تحصیلی گرفته باشد که اقامت خود را در منزل دوستان و یا آشنایانی که دارد را سپری کند و مورد آخر اقامت در پانسیون در کانادا که مورد تائید اداره آموزش و پرورش کشور کانادا را دارا باشد.

 

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

هزینه تحصیل در کانادا در مدارس بستگی به شرایط زیادی دارد. از عواملی که تاثیر گذار است استانی که فرد متقاضی می‌خواهد پذیرش تحصیلی در کانادا را اخذ کند.

مورد بعد کیفیت و‌ رنکینگ مدرسه است ولی به طور کل در شهرهای بزرگ هزینه تحصیل در کانادا سالیانه در حدود ۱۵ هزار دلار کانادا است که این عدد ثابت نیست و ممکن است پایین تر هم باشد.

نکته ای که باید توجه کرد این است که شهریه مدارس در کانادا در هر نیم سال تحصیلی ممکن است تغییر کند و در استان‌های مختلف این قوانین بسیار متفاوت از هم است.

 

مراحل دریافت ویزای دانش آموزی در کانادا

برای دریافت پذیرش تحصیلی در کانادا و اخذ ویزای دانش آموزی در کانادا باید در ابتدا فرد متقاضی پذیرش تحصیلی کانادا ، نامه پذیرش تحصیلی را از مدرسه‌ای که انتخاب کرده بگیرد.

مدارک‌ لازم برای در یافت نامه پذیرش تحصیلی در کانادا این است که در ابتدا نیاز به ترجمه ریز نمرات سال‌های قبل دانش آموز و در مرحله بعد نیاز به توصیه نامه علمی از مدیر و یا معلم و یا مشاور تحصیلی مدرسه است.

مرحله بعد تکمیل فرم‌ها و‌ مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی و در مرحله آخر هم پرداخت شهریه است.

پس از اینکه نامه اولیه پذیرش تحصیلی انجام شد، شهریه دوره باید به حساب مدرسه واریز شده تا نامه پذیرش نهایی صادر گردد و مرحله بعد از اینکه پذیرش تحصیلی صادر شد ارسال درخواست ویزای تحصیلی در کانادا به دولت فدرال که به آن Study Permit گفته می‌شود و مرحله نهایی که ویزای تحصیلی در کانادا صادر می‌شود و‌ فرد باید آماده سازی مقدمات سفر و اقامت خود را فراهم سازد.

 

ویزای دانش آموزی کانادا

تحصیل در مدارس کانادا از سنین ۱۶ سالگی تا ۱۸ سالگی اجباری می‌باشد. تمامی دانش آموزان در این رده های سنی حتما باید به مدرسه بروند.

شروع سال تحصیلی برای دانش آموزان در مدارس کانادا در ماه سپتامبر شروع می‌شود و تا پایان ماه جون ادامه دارد.

تحصیل در مدارس کانادا از دوران مهد کودک شروع می شود که همزمان با سن چهارسالگی می باشد و سپس بعد از سن ۶ سالگی تا ۱۳ سالگی فرزندان دوران ابتدایی را طی می‌کنند یعنی از کلاس اول تا هشتم.

بعد از طی کردن دوران ابتدایی دانش آموزان وارد دبیرستان می شوند که از کلاس نهم تا دوازدهم می باشد و پس از پایان کلاس دوازدهم به دانش‌آموزان دیپلم کانادایی داده می‌شود

با توجه به اینکه کشور کانادا کشور مهاجر پذیر می‌باشد در مدارس کشور کانادا دانش آموزان با تنوع فرهنگی و نژادی مختلف مختلف روبرو هستند از این نظر مدارس کشور کانادا بسیار منحصر به فرد می باشد که همواره دانش آموزان خارجی از تمامی کشور ها با آغوش گرم پذیرا هستند.

یکی از شرایط ویژه مدارس در کانادا این می باشد که وقتی که یکی از فرزند های یک خانواده ‌توانست پذیرش تحصیلی در مدارس کانادا را کسب کند برای والدین هم ویزای توریستی کانادا و یا ویزای همراه کانادا صادر می‌شود و والدین از این طریق می توانند وارد خاک کشور کانادا شوند عملا می توان گفت که شرایط مهاجرت به کانادا برای آنها فراهم می شود.

والدین می بایست شهریه فرزند خود را به صورت دانش آموز بین المللی پرداخت کنند.

همانطور که در بالا ذکر شد شهریه در مدارس کانادا رایگان می‌باشد ولی برای افراد ساکن کشور کانادا، ولی وقتی فرد به صورت دانش آموز بین المللی وارد کشور کانادا می شود والدین می بایست هزینه تحصیل فرزند خود را به صورت دانش آموز بین المللی پرداخت کند که معمولا در شهرهای بزرگ چیزی در حدود سالیانه ۱۵۰۰۰ دلار کانادا می باشد.

دانش آموزان بین المللی در مدارس کانادا در همان ابتدا تحت پوشش بیمه پزشکی کشور کانادا قرار می گیرند

بابت کیفیت مدارس در کانادا والدین نباید می هیچ نگرانی داشته باشند چرا که سیستم آموزش و پرورش کانادا یک سیستم بسیار جهانی می‌باشد.

شیوه های نو و نوین و مبتنی بر دانش روز دنیا می باشد و کشور کانادا از نظر آموزش و پرورش صاحب سبک در بین سایر کشورهای پیشرفته دنیا می باشد.

اما وقتی که والدین وارد کانادا شدند آنها هم می‌توانند پروسه اقامت دائم کانادا را شروع بزنند.

در صورتی که یکی از والدین بتوانند پذیرش تحصیلی در دانشگاه ها کانادا و یا پذیرش تحصیلی در کالج های کانادا را بگیرند و مشغول به تحصیل شوند در آن صورت به همسر دانش آموز ویزای کار کانادا داده می شود و بعد از اخذ ویزا کانادا پروسه گرفتن اقامت دائم کانادا انجام می‌شود.

اگر که فرزندان شما دارای سنین ۱۷ تا ۱۸ سال می باشند بسیار شرایط ایده‌آلی دارند چرا که در کشور کانادا در صورتی که دانش آموزان بتوانند دیپلم کانادایی داشته باشند بدون نیاز به مدرک زبان آیلتس وارد دانشگاه می شود و این شرایط بسیار ایده آل می باشد چراکه چرا که پذیرش دانشگاه بدون مدرک آیلتس انجام می‌شود.

از بابت یادگیری زبان برای دانش آموزان والدین نگرانی نداشته باشند چرا که در مدارس کانادا برای کسانی که تازه وارد کانادا شده‌اند برای آنها کلاس های پیشرفته زبان گذاشته می‌شود و معلم‌ها این وظیفه را دارند که در یک مدت بسیار کوتاه فرزندان را در سطح زبان بقیه دانش آموزان برسانند و در نتیجه فرزندان شما به زبان انگلیسی مسلط می شوند.

 

شرایط تحصیل در مدارس کانادا برای افراد خارجی

برای اینکه دانش آموزان بتوانند در مقاطع مختلف تحصیلی در مدارس کانادا تحصیل کنند شرایط تقریبا ساده ای وجود دارد که شامل مواردی می شود که به آن اشاره می‌کنیم.

– حداقل ۴ سال سن برای فرزندان الزامی می باشد

– والدین می بایست شرایط و پشتوانه مالی مناسبی داشته باشند برای پرداخت شهریه مدارس در کانادا و همین‌طور مخارج زندگی در کانادا

– داشتن قیم در کانادا الزامی می‌باشد

– و در نهایت داشتن ویزای دانش آموزی کانادا

 

نحوه انتخاب مدرسه در کانادا

برای کسانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند و یا با ویزای کار کانادا و یا اقامت دائم کانادا می خواهند وارد خاک کانادا شوند این نکته را در نظر داشته باشند.

وقتی که می خواهند مدرسه را انتخاب کنند این نکته در مورد مدارس دولتی صدق می کند ، والدین می بایست ای که خانه ای می خواهند سکونت کنند را در نزدیک مدرسه انتخاب کنند چرا که پذیرش تحصیلی در مدارس کانادا یکی از شرایط آن این می باشد که منزل دانش آموز باید در نزدیک مدرسه باشد و یک شعاع استاندارد را شامل می شود و با توجه به محل سکونت می شود پذیرش از مدارس کانادا گرفت.

برای اطلاعات بیشتر از شرایط تخفیف و کمک هزینه تحصیلی در کانادا برای دانش آموزان می می توانید با همکاران ما در دفاتر تهران و تورنتو در تماس باشید و یا از طریق وب سایت فرم ارزیابی را پر کرده تا همکاران ما بتوانند به شما مشاوره دهند.

 

با توجه به قوانین آسان مهاجرتی کشور کانادا که در سال‌های اخیر در امر مهاجرت تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا وضع شده است.

امروزه بسیاری از اشخاص متقاضی ادامه تحصیل در مدارس کانادا و‌ کالج‌های کانادا و دانشگاه‌های کانادا هستند.

بکی از دلایلی که افراد، کشور کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب می‌کنند کیفیت بالای مدارس و دانشگاه‌های کانادا می‌باشد، که به لحاظ سیستم آموزش و پرورش دارای سیستمی با سطح آموزشی بالا و‌ صاحب سبک نسبت به سایر کشور‌های دیگر می‌باشد.

مدارس کانادا و دانشگاه‌های کانادا به خاطر اینکه دارای اعتبار جهانی و رنکینگ‌های بالای جهانی دارند و از جمله شهریه مناسب آنها نسبت به سایر کشورهای پیشرفته خواهان بسیار زیادی دارند.

کشور کانادا از لحاظ جغرافیایی در شمال قاره آمریکا واقع شده است و بعد از کشور روسیه دومین کشور پهناور دنیا می‌باشد ولی در مقایسه با وسعت بسیار زیادی که دارد جمعیت بسیار کمی را دارا می‌باشد.

به خاطر اینکه موسسات آموزشی کانادا و دانشگاه‌های کانادا دارای سطح بالای آموزشی و علمی هستند همه ساله از سراسر دنیا دانشجویان بسیار متقاضی اخذ ویزای تحصیلی کانادا می‌باشند و از همه مهم‌تر دانشجویان بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های کانادا در صورتی که تمایل داشته باشند می‌توانند اقامت کانادا را بگیرند و می‌توانند بعد از تحصیل، در کشور کانادا زندگی کنند.

طبق مطالبی که در بالا آمد کسانی که قصد ادامه تحصیل در کانادا هستند و‌ خواهان اخذ ویزا تحصیلی کانادا هستند این شانس را دارند که بتوانند اقامت کانادا را برای خودشان فراهم کنند.

اگر شما از آن دسته از افراد هستید که قصد مهاجرت به کانادا را دارید می توانند از طریق ادامه تحصیل در کانادا و اخذ ویزای تحصیلی کانادا شرایط اقامت کانادا را برای خود فراهم سازید.

طبق آمارهایی که سازمان ملل هر ساله در اختیار رسانه‌ها می گذارد کشور کانادا یکی از برترین کشورها در زمینه بورسیه تحصیلی به دانشجویان می‌باشد، به طوری که در مقطع دکتری در بیشتر رشته‌ها به دانشجویانی که شرایط تحصیلی خوبی داشته باشند را به آنها فاند می‌دهد و‌ دانشجویان می‌توانند از این امتیاز بزرگ استفاده کنند، اما ذکر این نکته واجب است که برای اخذ فول فاند در مقطع دکتری در کانادا افراد متقاضی برای آنکه بتوانند از مزایای فاند استفاده کنند باید دارای شرایط ویژه‌ای باشند که شامل موارد زیر است:

  1. فرد متقاضی ویزای تحصیلی در کانادا ‌باید مقطع کارشناسی ارشد را در یکی از دانشگاه‌های معتبر تحصیل کرده باشد.
  2. فرد متقاضی ویزای تحصیلی در کانادا باید سطح زبان بالایی داشته باشد و دارای آیلتس حداقل ۷ باشد.
  3. فرد متقاضی باید معدلی بالا در دوران کارشناسی ارشد داشته باشد.

و اگر این شرایط را داشته باشید می‌توانید با اساتید دانشگاه‌ها در ارتباط باشید و در صورت تایید استاد شما می‌توانید از دانشگاه فاند گرفته و شرایط تحصیل رایگان در کانادا را برای خود فراهم کنید.متقاضیانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا شوند می‌توانند از شرایط تحصیل رایگان در کانادا برخوردار شوند.

از شهر‌های مهم کشور کانادا می‌توان از شهرهای تورنتو، ونکوور، کلگری، ادمونتون، مونترال و اوتاوا نام برد. البته راه های مهاجرت به کانادا از روشهای دیگری هم مانند اخذ اقامت کانادا از طریق ویزای کار در کانادا، سرمایه گذاری در کانادا صورت می‌گیرد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *