بهترین شهرهای دانشجویی کانادا

کانادا دومین کشور پهناور جهان و متشکل از 13 ایالت است که به علت روابط نزدیک با آمریکا، اقتصاد خوب و پویا و استانداردهای بالا برای زندگی بهشت بسیاری از مهاجران از سراسر دنیا است.

این کشور یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا است و به علت نیاز بالا به نیروی کار حرفه‌ای، از مهاجران استقبال می‌کند. به‌طوری که امروزه کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا است.بین مهاجران ایرانی نیز کشور کانادا جایگاهی محبوب و ویژه‌ای دارد. سالانه افراد زیادی ایران را به مقصد این کشور ترک می‌کنند که درصد بالایی از آن‌ها دانشجو هستند.

بنابراین برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور سرد این سوال شکل می‌گیرد که برای اخذ ویزای دانشجویی و اقامت، کدام شهرها انتخاب بهتری هستند؟ برای پاسخ به آن و آشنایی با بهترین شهرهای دانشجویی کانادا در ادامه همراه ما باشید.

 

نکاتی که باید قبل از بین بهترین شهرهای دانشجویی کانادا باید توجه کنید

مهم نیست شما کدام شهر را برای زندگی و مهاجرت تحصیلی انتخاب کنید زیرا به هرحال در هر شهری با بالاترین استاندارهای جهانی زندگی خواهید کرد. اما علاوه بر استاندارهای زندگی آرامش روانی شما نیز فاکتور مهمی است. توجه به دو نکته زیر می‌تواند در انتخاب از بین بهترین شهرهای دانشجویی کانادا که در آن آرامش روانی بیشتری دارید تاثیرگذار باشد.

 

زبان فرانسه

کانادا کشوری دو زبانه است و بسیاری از بومیان آن زبان اصلی خودشان را فرانسوی می‌دانند و به انگلیسی صحبت نمی‌کنند.

زندگی دانشجویی شما تنها به محیط دانشگاه محدود نخواهد شد و شما مجبور هستید در خارج از آن نیز با آدم‌ها ارتباط بگیرید.

برای همین اگر تنها به انگلیسی صحبت می‌کنید و برنامه‌ای برای یادگیری زبان فرانسوی ندارید، شهری را انتخاب کنید که زبان آن انگلیسی باشد و افراد کمتری به زبان‌های دیگر صحبت کنند.

 

هزینه زندگی

هزینه زندگی در همه شهرهای کانادا مانند هر کشور دیگری یکسان نیست. شما در دوران دانشجویی بیش از هر زمان دیگری نیاز به زندگی در شهری ارزان دارید تا کمتر به فکر مخارجتان باشید. پس برای همین قبل از انتخاب یکی از بهترین شهرهای دانشجویی کانادا یا دانشگاه خاص، از هزینه‌های زندگی در آن شهر اطلاعات کسب کنید.

پیدا کردن موقعیت کاری مناسب می‌تواند به شما در ایجاد تعادل بین مخارج و درآمدتان کمک کند. از بررسی موقعیت‌های کاری آن شهر با توجه به مهارت‌هایتان نیز غافل نشوید

معیارهای انتخاب یک شهر مناسب برای مهاجرت تحصیلی چیست؟

در کانادا 80 دانشگاه و 240 کالج در شهرهای مختلف وجود دارد که شاید انتخاب یک دانشگاه یا شهر در میان آن‌‌ها برای بیشتر افراد کار ساده‌ای نباشد. در ادامه به بررسی معیارهای انتخاب یک شهر و دانشگاه برای ادامه تحصیل می‌پردازیم.

 

رنکینگ دانشگاهی

مهم‌‌ترین معیار در انتخاب یک دانشگاه، رنک آن است. تمام دانشگاه‌های جهان در سیستم QS رتبه‌بندی می‌شوند. هرچه دانشگاهی که انتخاب می‌کنید رتبه بهتری داشته باشد می‌توانید مطمئن باشید که تحصیل در آن سطح علمی شما را بالاتر می‌برد.

اما به این نکته توجه کنید که این رتبه‌بندی‌ها کلی است و ممکن است دانشگاهی با رنک پایین‌تر در رشته شما رنک بهتری داشته باشد. پس علاوه بر رنک کلی دانشگاه‌ها، به رتبه‌بندی دانشکده‌هایی که رشته شما را ارائه می‌کنند هم دقت کنید.

 

تسهیلات دانشجویی

قبول داریم آمار پذیرش مهاجران در کانادا به‌طور کلی بالا است اما در همه شهرهای آن چنین برخوردی دیده نمی‌شود.

شهرهای مهاجر پذیر تسهیلات و امکانات بیشتری را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. اگر شهری که انتخاب می‌کنید مهاجر پذیر نباشد و شهروندان بین المللی در آن زندگی نکنند، تجهیزاتی که در اختیارتان قرار می‌گیرد به مراتب کمتر از نواحی مهاجر پذیر خواهد بود.

 

امنیت و محبوبیت

یکی از اصلی‌ترین نیازهای هر مهاجری، زندگی در شهری است که در آن امنیت نسبی داشته باشد. شهرهای محبوبی در ذهن هریک از ما برای مهاجرت وجود دارد اما چیزی که آن‌ها را می‌تواند برای ما مطلوب کند، امنیت آن است.

شما قرار است در شهر زندگی کنید که در آن هیچ آشنایی برای مواقع لزوم ندارید. پس از کنار فاکتور امنیت به سادگی عبور نکنید.

 

آینده کاری

کمتر کسی پیدا می‌شود که هدف او از مهاجرت به کانادا تنها ادامه تحصیل باشد و بعد از اتمام آن قصد بازگشت به ایران را داشته باشد.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که قصد دارید بعد از تحصیلاتتان در یکی از بهترین شهرهای دانشجویی کانادا اقامت دائم این کشور را بگیرید، باید به فکر بازار کاری آینده خود باشید. حتی احتمالا در حین تحصیل هم برای مخارجتان نیاز به پیدا کردن یک کار دانشجویی دارید.

مهم نیست برای اخذ اقامت دائم به کار نیاز خواهید داشت یا برای یک کار دانشجویی، در هر صورت شما باید اوضاع بازار کار آن شهر را در زمان مهاجرت تحصیلی در نظر بگیرید. پس شهری را انتخاب کنید که با توجه به مهارت‌هایتان راحت‌تر کار برایتان پیدا شود.

 

مقرون به صرفه بودن

دانشجوها از کم درآمدترین قشرهای هر جامعه‌ای هستند. شما حتی اگر دانشجوی فول فاند هم باشید با زندگی در یک شهر شلوغ ممکن است پول کم بیاورید.

اوضاع اقتصادی ایران هم طوری است که کمتر خانواده‌ای می‌تواند پول کافی برای شما بفرستد. پس شهری را انتخاب کنید که هزینه‌های زندگی در آن کمتر باشد و بدون دغدغه مالی، بتوانید به تحصیلاتتان بپردازید.

دیدگاه دانشجویان
در نهایت دیدگاه‌ افرادی که وضع مشابهی با شما دارند و در هر شهر زندگی می‌کنند می‌تواند شما را در انتخاب یک تصمیم درست راهنمایی کند.برای داشتن خاطری آسوده قبل از تصمیم نهایی خود دانشجویانی از بهترین شهرهای دانشجویی کانادا را پیدا کنید و سوالاتتان را از آن‌ها بپرسید.

بهترین شهرهای دانشجویی کانادا کدام هستند؟

می‌توانید یکی از شهرهای زیر را که معرفی می‌کنیم، انتخاب کنید.

بهترین شهرهای دانشجویی کانادا

مونترال

مونترال پایتخت فرهنگی کانادا و برترین شهر دانشجویی جهان است. مونترال یکی از بهترین انتخاب‌ها در لیست قابل زندگی‌ترین شهرهای جهان است و وجود هفدهمین دانشگاه برتر جهان یعنی دانشگاه مک گیل در این شهر، آن را وارد لیست بهترین شهرهای دانشجویی کانادا و جهان کرده است.

اما زبان رسمی مونترال فرانسوی است که شاید برای خیلی از افراد مطلوب نباشد. درست است که این شهر دو زبانه است و اگر تسلط کافی به انگلیسی داشته باشید می‌تواند برای شما کافی باشد اما بسیاری از افراد محلی تنها به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند.برای همین اگر قصد اقامت طولانی مدت در این شهر را دارید، باید به زبان فرانسوی نیز تسلط پیدا کنید.

 

اوتاوا

اوتاوا چهارمین شهر بزرگ کانادا و پایتخت آن است. این شهر دومین کشور قاره آمریکا با سطح زندگی بالا است پس قطعا با سطح امکانات و رفاه بالا در این شهر روبرو خواهید بود.موقعیت کاری در این شهر جوان زیاد است و از مهاجران استقبال می‌شود. اما برای رفتن به اتاوا لباس‌های گرم خود را فراموش نکنید زیرا در تابستان هم ممکن است در این شهر مه و هوای سرد را تجربه کنید!

 

ونکوور

ونکوور دهمین شهر برتر دانشجویی جهان و دومین شهر خوب کانادا برای دانشجویان است. ونکوور به‌خاطر آب و هوای معتدلش انتخاب بیشتر مهاجران آسیایی است. در این شهر از سرمای استخوان‌سوز دیگر شهرهای کانادا خبری نیست و راحت‌تر می‌توانید در آن سازگار شوید.

دانشگاه بریتیش کلمبیا که چهل و پنجمین دانشگاه برتر جهان است در این شهر قرار دارد. علاوه بر بریتیش کلمبیا یکی از خاص‌ترین دانشگاه‌های کانادا یعنی سایمون فرز در منطقه حفاظت شده کوه برونبی ونکوور قرار دارد. فرصت تحصیل در این دانشگاه می‌تواند موقعیتی منحصر به‌فرد و ویژه باشد.

ونکوور در بین بهترین شهرهای دانشجویی کانادا انتخاب مناسبی برای افرادی است که می‌خواهند با وجود نزدیکی به آمریکا از شلوغی و ازدحام شهرهای بزرگ نیز دور باشند. اما یک مشکل ونکوور صنعتی نبودن آن است که باعث کمتر بودن موقعیت شغلی در آن می‌شود. همچنین دومین و بزرگترین مشکل زندگی در ونکوور بالا بودن هزینه‌ها است.

 

تورنتو

تورنتو، پایتخت مالی و تجاری کانادا که مقصد محبوب مهاجران از سراسر دنیا است. نیمی از افراد ساکن در تورنتو بومی این کشور نیستند. چنین ویژگی توانسته است تورنتو را برای مهاجران بین المللی متنوع کند.

در کنار دانشگاه تورنتو که بیست و سومین دانشگاه برتر جهان است دانشگاه‌های خوب دیگری مانند یورک و رایرسون نیز در این تورنتو قرار دارد که باعث شدند این شهر مقصد آموزشی مطلوبی باشد. علاوه بر تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان، دیگر مزیت تحصیل در تورنتو این است که پس از فارغ التحصیلی موقعیت‌های شغلی بسیاری برای شما پیدا می‌شود و لازم نخواهد بود نگران آینده کاری باشید.

 

کبک

کبک در بین بهترین شهرهای دانشجویی کانادا، ارزان‌ترین گزینه برای دانشجویان و بهشت آنان است. در این شهر شهریه دانشگاه‌ها پایین‌تر از شهرهای دیگر کانادا است و هزینه پایین زندگی در آن نیز دلیل دیگری است تا تحصیل در کبک برای مهاجران مقرون به‌صرفه باشد.

در استان کبک از 9 دانشگاه موجود تنها تحصیل در سه دانشگاه مک گیل، کنکوردیا و بیشاپ به زبان انگلیسی است.استان و شهر کبک شاید برای تحصیل انتخاب ارزانی باشد اما فرانسه زبان بودن بعضی از دانشگاه‌ها، شما را در انتخاب دانشگاهی انگلیسی زبان محدود می‌کند.

 

دروغ نیست اگر بگوییم دریافت ویزای تحصیلی کانادا آرزوی خیلی از ما است. این کشور یکی از صنعتی‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورهای جهان است و سطح بالای زندگی و درآمد در آن هرکسی را وسوسه می‌کند.نزدیکی به آمریکا و راحت بودن تردد میان این دو کشور یکی دیگر از دلایلی است که کانادا را انتخاب مطلوبی برای مهاجران می‌کند. در مطلب بالا بهترین شهرهای دانشجویی کانادا را معرفی کردیم تا با توجه به شرایط خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *