در سال‌های اخیر که بحث مهاجرت کانادا و به ‌دست آوردن ویزا و اقامت دائم این کشور بیش از پیش مطرح شده، ممکن است سوال‌های فراوانی ذهن کسانی را که قصد دارند برای ادامه تحصیل و از طریق اخذ ویزای تحصیلی به این کشور سفر کنند، درگیر کرده باشد.

یکی از سوال‌های رایج که برای علاقه‌مندان تحصیل در رشته‌های مرتبط با کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر پیش می‌آید، اسامی بهترین دانشگاه‌های مهندسی کامپیوتر کانادا است.

اگر قصد دارید به‌هدف تحصیل در این رشته به کانادا مهاجرت کنید، اما درباره بهترین دانشگاه‌های آن در این کشور اطلاعاتی در دست ندارید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

رشته مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر یا Computer Engineering که به اختصار CE نیز نامیده می‌شود، یک رشته مهندسی در رابطه با سیستم‌های کامپیوتری است. برخلاف تصور برخی از مردم، این رشته با رشته IT تفاوت دارد.

به‌عبارت دیگر می‌توان گفت رشته مهندسی کامپیوتر رشته جامعی است که شامل زیرمجموعه‌های مختلفی از جمله مهندسی نرم‌افزار، فناوری اطلاعات ( IT)، سیستم‌های اطلاعاتی و علوم کامپیوتر می‌شود. یک مهندس کامپیوتر باید به‌صورت کلی با همه مهارت‌های طراحی و ساخت نرم‌افزار و همچنین سخت‌افزار آشنایی داشته باشد.

با ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر، آموزش‌ها تخصصی‌تر می‌شوند و وارد فازهای جدیدی خواهند شد. حوزه‌های تخصصی مهندسی کامپیوتر بسیار گسترده هستند که در فهرست زیر بعضی از آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

 • شبکه‌های بی‌سیم و ارتباطات
 • رباتیک
 • دید کامپیوتری
 • شبکه‌های کامپیوتری
 • کدگذاری 

 

بازار کار مهندسی کامپیوتر در کانادا

همان‌طور که می‌دانید دنیا در مسیر حرکت به‌سوی دیجیتالی و مدرن شدن است. تاثیر و نفوذ کامپیوترها در جنبه‌های مختلف زندگی انسان‌ها، روزبه‌روز در حال افزایش است. بدیهی است که کشورهای پیشرفته دنیا در این مسیر پیش‌قدم هستند.

با توجه به این نکته که کشور کانادا یک کشور پیشرفته و جهان اولی است، کامپیوترها نقش گسترده‌ای در زندگی انسان دارند به‌همین دلیل نیاز این کشور به نیروهای متخصص و مهندس کامپیوتر افزایش می‌یابد.

افرادی که در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند می‌توانند در هر عنوان شغلی که با حوزه کامپیوتر ارتباط داشته باشد، مشغول به ‌کار شوند. صرف نظر از ارگانی که افراد به استخدام آن در می‌آیند، می‌توان بعضی از مهم‌ترین وظایف یک مهندس کامپیوتر را در فهرست زیر خلاصه کرد:

 • طراحی و همچنین ساخت سخت‌افزارهای مختلف
 • طراحی و ساخت شبکه‌های اطلاعاتی
 • انجام آزمایش‌هایی در رابطه با عملکرد درست طرح‌های در دست اجرا
 • کار در گروه‌های مختلف مهندسان و طراحان

 

بهترین دانشگاه‌های مهندسی کامپیوتر کانادا

دانشگاه‌های بسیار زیادی در کشور کانادا وجود دارند که هر یک از آن‌ها در سطح جهانی و کشوری رتبه خاصی به‌دست آورده‌اند. 

هر کدام از این دانشگاه‌ها در یک یا چند رشته اعتبار بیشتری دارند و طبق اعتبارسنجی موسسه‌های مشهوری مانند Shanghai، نمره مشخصی کسب کرده‌اند.

رشته مهندسی کامپیوتر در بعضی از دانشگاه‌های کانادا نیز از اعتبار بیشتر و بهتری در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها برخوردار است.

پذیرفته شدن در رشته CE در مقاطع مختلف تحصیلی از این دانشگاه‌ها نیازمند شرایط و مدارک مختلفی است که بعضی از آن‌ها تقریبا در همه دانشگاه‌ها یکسان هستند. این شرایط عبارت هستند از:

 • داشتن مدرک اتمام دوره تحصیلی دبیرستان و پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن‌ها برای دوره کارشناسی
 • گذراندن دروس پیش فرض مانند ریاضیات
 • داشتن مدرک رسمی زبان برای علاقه‌مندان به تحصیل در مقطع کارشناسی مهندسی کامپیوتر از طریق ویزای تحصیلی 
 • داشتن گواهی پایان تحصیلات دوران کارشناسی از یک دانشگاه معتبر برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • گذراندن دروس پیش فرض برای کسانی که رشته کارشناسی آن‌ها با شاخه‌ها مهندسی کامپیوتر در کارشناسی ارشد مرتبط نیست.
 • داشتن مدرک معتبر شرکت در یکی از آزمون‌های رسمی زبان و نمره‌ای معادل 5/6 مدرک آیلتس برای پذیرفته شدن در کارشناسی ارشد
 • داشتن سابقه کاری مرتبط در بعضی از دانشگاه‌ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • برای تحصیل در مقطع دکتری نیز شرایط و مدارکی مشابه با شرایط پذیرفته شدن در دوره کارشناسی ارشد نیاز است.

در ادامه فهرستی از بهترین دانشگاه‌های مهندسی کامپوتر کانادا را آورده‌ایم تا پس از آشنایی با شرایط کلی تحصیل در این رشته که در بالا گفتیم، با دید بهتری مکان تحصیل خود را در این کشور انتخاب کنید.

دانشگاه تورنتو

اگر بخواهیم یکی از بهترین دانشگاه‌های مهندسی کامپیوتر کانادا را به شما معرفی کنیم، بهتر است ابتدا به سراغ دانشگاه تورنتو برویم. این دانشگاه دولتی در 11 حوزه مرتبط با مهندسی کامپیوتر فعالیت آموزشی دارد.

دانشجویان دانشگاه تورنتو پس از گذراندن یک دوره یک ساله از دوره کارشناسی، می‌توانند به‌طور تخصصی‌تر تحصیل در یکی از برنامه‌های این رشته را در پیش گیرند. همچنین دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ملزم به انتخاب یک شاخه تخصصی و انجام فعالیت‌های مربوطه در آن حوزه هستند.

سابقه طولانی تدریس رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه تورنتو آن را به یکی از برترین دانشگاه‌ها برای مهندسی کامپیوتر در سطح جهانی تبدیل کرده است.
از دیگر دلایل اعتبار یافتن این دانشگاه ایجاد فرصت‌های مختلف برای دانشجویان است تا علاوه بر یادگیری تئوری علوم، با گذراندن دوره‌های کارآموزی و زمینه ورود به بازارکار، به نیروهای حرفه‌ای و متخصص تبدیل شوند.

دانشگاه مونترال

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های مهندسی کامپیوتر کانادا، دانشگاه دو زبانه مونترال است. این دانشگاه که یکی از برترین دانشگاه‌های دوزبانه در سطح دنیا محسوب می‌شود، امکان گذراندن دوره‌های مختلف و دروس متفاوت را با دو زبان فرانسوی و انگلیسی برای دانشجویان فراهم کرده است.

همچنین دانشکده علوم و تحقیقات در دانشگاه مونترال یکی از اولین موسسه‌های فعال در زمینه تدریس و آموزش مهندسی کامپیوتر بوده است و این موضوع در تبدیل شدن دانشگاه مونترال به یکی از برترین موسسه‌های فعال در این رشته تاثیر دارد.

دانشکده علوم کامپیوتر در دانشگاه مونترال برای پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برنامه‌های تقریبا راحت و انعطاف‌پذیری در پیش گرفته است که موجب می‌شود تا تحصیل علاقه‌مندان به مهندسی کامپیوتر در این دانشگاه، با سختی‌های کمتری مواجه باشد.

بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشکده علوم کامپیوتر در دانشگاه بریتیش کلمبیا برای نخستین مرتبه در سال 1968 میلادی شروع به‌ کار کرد اما به‌سرعت توانست به یکی از بهترین دانشگاه‌های مهندسی کامپیوتر کانادا تبدیل شود. در حال حاضر دانشجویان بسیار زیادی از سراسر جهان برای تحصیل در رشته مهندسی کامپوتر در دانشگاه بریتیش کلمبیا درخواست می‌دهند.

دانشجویان دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌توانند در 8 دوره مختلف کارشناسی، به تحصیل در گرایش‌های مختلف مهندسی کامپیوتر بپردازند. 

همچنین کسانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه بریتیش کلمبیا در حال تحصیل هستند، باید یکی از گرایش‌های رشته مهندسی کامپیوتر را برگزینند.

دانشگاه واترلو

اگر بخواهیم یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های مهندسی کامپیوتر کانادا را نام ببریم، بهتر است دانشگاه واترلو را به شما معرفی کنیم. دانشکده علوم کامپیوتر واترلو یکی از برترین دانشکده‌های فعال در زمینه تدریس علوم رایانه‌ای و همچنین محاسبات محسوب می‌شود.

دانشجویانی که در مقطع کارشناسی در این دانشگاه تحصیل می‌کنند، می‌توانند در یکی از 5 دوره مرتبط با مهندسی کامپیوتر به تحصیل بپردازند. از دیگر قابلیت‌هایی که در اختیار دانشجویان دوره کارشناسی دانشکده علوم کامپیوتر دانشگاه واترلو قرار دارد، امکان سفارشی کردن دوره تحصیلی خود از سال دوم دوران تحصیل است.

همچنین دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری امکان تحصیل در یکی از گرایش‌های تخصصی مهندسی کامپیوتر را در دانشگاه واترلو خواهند داشت.

دانشگاه مک گیل

یکی دیگر از دانشگاه‌هایی که در شهر مونترال قرار دارد دانشگاه مک گیل است. این دانشگاه نیز یکی از بهترین دانشگاه‌های مهندسی کامپیوتر کانادا محسوب می‌شود که دوره‌های مختلفی از مهندسی کامپوتر را به علاقه‌مندان این رشته آموزش می‌دهد. 

یکی از دلایلی که سبب می‌شود دانشگاه مک گیل در رشته مهندسی کامپیوتر جزو برترین‌های نوع خود باشد، امکان گذراندن دوره‌های کارآموزی و کسب تجربه‌های بسیار زیاد برای دانشجویان است که آن‌ها را به نیروهای متخصص و فعالی در رشته خود تبدیل می‌کند.

دانشگاه مک گیل در زمینه هوش مصنوعی و رباتیک نیز یکی از شناخته شده‌ترین دانشگاه‌های کانادا و حتی سراسر جهان است که دستاوردهای فراوانی در این زمینه و ساخت ماشین‌های هوشمند به‌دست آورده است.

دانشگاه آلبرتا

در میان دانشگاه‌های مختلف کانادایی دانشگاه آلبرتا یکی از بهترین دانشگاه‌های مهندسی کامپیوتر کانادا به‌شمار می‌آید. دانشکده مهندسی کامپیوتر آلبرتا که در سال 1964 شروع به کار کرد، امروزه یکی از شناخته شده‌ترین دانشکده‌های کامپیوتر در سرتاسر کانادا است.

دوره‌های مختلف مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آلبرتا زمینه را برای رشد هر چه بیشتر دانشجویان فراهم آورده است. همچنین پیشرفت‌های علمی بالایی که این دانشکده در حوزه علوم مهندسی دارد در پیشرفت کلی علوم کامپیوتر در جهان تاثیر بسیار زیادی دارد.

 

دانشگاه سیمون فریزر

دانشگاه سیمون فریزر جزو اولین دانشگاه‌های فعال در حوزه مهندسی کامپیوتر نیست اما می‌توان آن را یکی از بهترین دانشگاه‌های مهندسی کامپیوتر کانادا دانست.

این دانشگاه که یک دانشگاه بین‌المللی است و درصد بالایی از دانشجویان آن را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند، در رابطه با علوم کامپیوتری افتخارات بسیار زیادی کسب کرده است.

از طرفی درصد بالایی از مجموع کل دانشجویان این دانشگاه شامل افراد در حال تحصیل در دوره‌های مختلف مهندسی کامپیوتر می‌شوند. از دیگر امتیازاتی که موجب برتری دانشگاه سیمون فریزر می‌شود، همکاری با دانشگاه ژیانگ در کشور چین و به ‌دست آوردن مدرک فارغ‌التحصیلی از این دانشگاه با تحصیل در دانشگاه سیمون فریزر است.

با توجه به تاثیر بسیار زیاد کامپیوتر در زندگی انسان‌ها، بسیاری از افراد در سراسر جهان به تحصیل در رشته مهندسی کامپویتر علاقه‌مند هستند. همچنین زمینه مناسب تحصیل در کشور کانادا این کشور را به یکی از قطب‌های اصلی برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است.دانشگاه‌های فراوانی در کشور کانادا وجود دارند که در بسیاری از آن‌ها رشته مهندسی کامپیوتر تدریس می‌شود. ما در این مطلب سعی کردیم بعضی از بهترین دانشگاه‌های مهندسی کامپیوتر کانادا را نام ببریم.

به‌غیر از موسسه‌هایی که در این مطلب معرفی شدند، دانشگاه‌هایی مانند مک مستر و کارلتون نیز در حوزه آموزش مهندسی کامپیوتر عملکرد مثبتی دارند. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، آینده خود را با مشورت گرفتن از یک وکیل مجرب کانادا تضمین کنید.

2/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *