این روزها آمار مهاجرت کانادا به منظور تحصیل در مقاطع گوناگون افزایش پیدا کرده است و بالطبع این کشور قوانین و مقررات جدیدی را مد نظر قرار خواهد داد تا بهترین افراد را بپذیرد. خوشبختانه در حال حاضر آن‌قدر تعداد منابع اطلاعاتی زیاد شده است که حتی افرادی که قصد مهاجرت به کانادا و تحصیل در این کشور را ندارند، از شرایط و نحوه پذیرش دانشجو مطلع هستند.

اما آیا می‌دانید استادی پرمیت چیست؟ استادی پرمیت کانادا یکی از همین مواردی است که قبل از اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی باید راجع به آن اطلاعات کسب کرد. فرق نمی‌کند با استادی پرمیت آشنا هستید یا نه، در هر صورت توصیه می‌کنیم در ادامه این مطلب تا انتها همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی از آن به شما دهیم.

 

استادی پرمیت چیست؟

متاسفانه هنوز خیلی از افراد استادی پرمیت (Study Permit) را با ویزای تحصیلی اشتباه می‌گیرند. اما استادی پرمیت در واقع یک مکمل برای ویزای تحصیلی کانادا به شمار می‌رود.با توجه به اطلاعات مندرج در سایت رسمی اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، استادی پرمیت این امکان را به دانشجویان بین‌المللی می‌دهد تا در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی قادر به تحصیل باشند که معتبر هستند و زیرمجموعه موسسات آموزشی منتخب کانادا (DLI) محسوب می‌شوند.

ناگفته نماند که تحصیل در کانادا به دو نوع مختلف تقسیم‌بندی می‌شود. دسته اول مربوطه به دوره‌های آموزشی است که زیر 6 ماه پایان می‌یابد و دسته دوم مرتبط با دوره‌های تحصیلی بیشتر از 6 ماه خواهد بود.

برای شرکت در دوره‌های کوتاه‌تر از 6 ماه، افراد متقاضی احتیاج به اخذ استادی پرمیت کانادا ندارند و تنها در دست داشتن ویزای توریستی کانادا کافی است. اما در رابطه با دوره‌های آموزشی که بیشتر از 6 ماه طول می‌کشند، متقاضی باید در کنار ویزای تحصیلی، استادی پرمیت را هم دریافت کند.برای این‌که درک بهتری از اجازه تحصیل یا همان استادی پرمیت داشته باشید، لازم دانستیم به اصلی‌ترین تفاوت آن با ویزای تحصیلی اشاره کنیم.

در واقع ویزای تحصیلی به‌عنوان مجوز متقاضی برای ورود به خاک کانادا عمل می‌کند. در صورتی که استادی پرمیت به شخص متقاضی اجازه می‌دهد در خاک کانادا به ادامه تحصیل بپردازد.

درخواست مربوط به استادی پرمیت شامل اطلاعات زیادی می‌شود. برای این‌که به راحتی بتوانید آن را از افسر مرزی دریافت کنید، باید حتما به موارد زیر اشاره کرده باشید که:

 • چرا کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید؟
 • قرار است چه مقطع تحصیلی را در کانادا پشت سر بگذارید؟
 • رشته انتخابی شما برای ادامه تحصیل در کانادا چیست؟
 • دوره آموزشی و تحصیلی شما در کانادا چه مدت زمان طول می‌کشد؟
 • آیا محدودیت‌هایی بابت کار در بازار کشور کانادا دارید؟

پاسخ‌های حقیقی و قانع‌کننده به این سوالات در درخواست استادی پرمیت کانادا قطعا منجر به موافقت از طرف افسر مرزی خواهد شد.

 

شرایط اخذ استادی پرمیت چیست؟

برای این‌که بتوانید استادی پرمیت دریافت کنید، باید جزو واجدین شرایط باشید. افرادی که از شرایط زیر برخوردار باشند، واجد شرایط محسوب می‌شوند و امکان ثبت درخواست استادی پرمیت کانادا برای آن‌ها وجود خواهد داشت:

 1. مدارکی دال بر ترک خاک کانادا بعد از فارغ‌التحصیلی در اختیار داشته باشند.
 2. برای این‌که بتوانند هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه، گذران زندگی شخصی و خانوادگی را تامین کنند، تمکن مالی داشته باشند.
 3. در موسسات آموزشی زیر مجموعه DLI ثبت نام و پذیری معتبر گرفته باشند.
 4. امنیت کانادا را تهدید نکنند و هیچ نوع سوء پیشینه‌ای نداشته باشند.
 5. آزمایش مدیکال مورد تایید کنسول‌گری را انجام و سلامت جسمانی کاملی داشته باشند.

استادی پرمیت کانادا

اگر در این فکر هستید که آیا جزو افراد واجد شرایط برای دریافت استادی پرمیت هستید یا نه، کافی است به ترتیب امور زیر را انجام دهید:

 • به سایت Canada.Ca که مربوط به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا است مراجعه کنید.
 • در قسمت Apply Online به سوالات Check Your Eligibility To Apply پاسخ دهید.
 • بعد از پاسخ به سوالات بخش مورد نظر، سوالات دیگری از شما پرسیده می‌شود که مرتبط با نیاز به مجوز کار کوآپ (co-op)، وابستگان و همراهان در کانادا، قرضی یا تبادلی بودن دانشجو خواهد بود.
 • پس از پایان پاسخ‌دهی به سوالات، در صورتی که بالای فهرست مدارک و چک لیست ویزای تحصیلی کانادا یک شماره مرجع شخصی درج شد، یعنی شما واجد شرایط اخذ استادی پرمیت کانادا شده‌اید. حالا باید مراحل دریافت آن را پشت سر بگذارید.

 

چگونگی درخواست برای استادی پرمیت

حالا که با استادی پرمیت و فرق آن با ویزای تحصیلی آشنا شدید و همچنین درباره نحوه استعلام دانستید، وقت آن رسیده است تا درباره چگونگی درخواست استادی پرمیت اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

در زیر مراحل ثبت درخواست استادی پرمیت بعد از مشاهده شماره مرجع یا همان Personal Reference Code را به ترتیب بیان کرده‌ایم:

ابتدا شماره مرجع را به منظور جلوگیری از گم شدن در جایی یادداشت کنید.

 • یک اکانت MyCIC در این سایت بسازید و وارد آن شوید.
 • فرم درخواست مجوز تحصیل از خارج از کانادا با کد IMM1294 را تکمیل کرده و با فرمت PDF ذخیره کنید.
 • مدارکی را که در چک لیست مطرح شده است، کامل کنید.
 • به کمک کردیت کارت، هزینه مربوط به استادی پرمیت کانادا را که 150 دلار است، بپردازید و از صفحه پرداخت موفق اسکرین بگیرید.
 • 85 دلار به منظور انجام فرآیند عکس بیومتریک و انگشت‌نگاری پرداخت کنید.
 • در این مرحله به حساب کاربری MyCIC، یک معرفی‌نامه (Letter Of Introduction) ارسال می‌شود که باید برای پرینت گرفتن آن اقدام کنید.

آیا استادی پرمیت قابل تمدید است؟

کسانی که دنبال اخذ استادی پرمیت کانادا هستند، این سوال ذهن آن‌ها را درگیر می‌کند که آیا امکان تمدید این مجوز وجود دارد یا نه؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله.

البته باید در نظر داشته باشید که تشخیص موسسه آموزشی و دانشگاه در مورد شما چیست. اگر این مراکز آموزشی تشخیص دهند فرد متقاضی مهاجرت کانادا و تحصیل در این کشور، نیاز به گذراندن دوره‌های آموزشی پیش نیاز قبل یا بعد از دوره تحصیلی اصلی دارد، استادی پرمیت او تا یک سال بعد از گذراندن دوره‌های پیش نیاز اعتبار خواهد داشت.

اگر در این یک سال، دوره تحصیلی شما به پایان برسد که مشکلی نخواهید داشت. اما اگر قرار باشد پشت سر گذاشتن دوره تحصیلی بیش از این به طول بینجامد، باید با برنامه‌ریزی دقیق برای تمدید استادی پرمیت اقدام کنید. از آن‌جایی که انجام فرآیند تمدید استادی پرمیت کانادا حدود 80 روز زمان لازم دارد، بهتر است آن را نادیده نگیرید. چرا که پایان رسیدن استادی پرمیت مساوی است با توقف تحصیل و ترک خاک کانادا.

ممکن است بپرسید اعتبار استادی پرمیت در صورتی که دوره تحصیلی زودتر از موعد به پایان برسد چه می‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم فرق نمی‌کند روی درخواست استادی پرمیت شما چه تاریخی درج شده باشد، اما حدودا 3 ماه بعد از فارغ‌التحصیلی اعتبار خود را از دست خواهد داد.

ناگفته نماند که اگر دوره تحصیلی همزمان با استادی پرمیت به پایان رسید، شخص متقاضی 6 ماه زمان دارد تا برای ارسال درخواست برنامه مهاجرتی دیگر اقدام کند.

 

استادی پرمیت و امکان ورود خانواده متقاضی به کانادا

خیلی از کسانی که قصد اخذ استادی پرمیت کانادا و تحصیل در این کشور را دارند، نگران خانواده خود هستند. بنابراین باید برای از بین بردن این نگرانی‌ها اعلام کنیم که:

همسر یا شریک زندگی شخص متقاضی استادی پرمیت، این امکان را دارد تا وارد خاک کانادا شود و مجوز کار آزاد دریافت کند.
همچنین فرزندان زیر 18 سال شخص متقاضی ویزای استادی پرمیت قادر هستند در مقاطع دبستان و متوسطه در بهترین مدارس کانادا به‌صورت کاملا رایگان تحصیل کنند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت استادی پرمیت

فرآیند دریافت استادی پرمیت در کانادا با سخت‌گیری‌های زیادی روبرو است. بنابراین بهتر است مطابق با برنامه‌ریزی هوشمندانه و مدارک کامل و بدون نقص در این راه قدم بگذارید.

مدارکی که برای ثبت درخواست آنلاین یا حضوری استادی پرمیت نیاز دارید، عبارت هستند از:

 • مدارک هویتی که شامل شناسنامه، سند ازدواج، کارت ملی و مدارک مشابه می‌شوند.
 • یک قطعه عکس پاسپورتی که شرایط لازم و کافی را داشته باشد.
 • پاسپورتی که مدت اعتبار آن حداقل 6 ماه باشد.
 • نامه مربوط به پذیرش یکی از موسسات آموزش عالی در کانادا که مورد تایید اداره مهاجرت باشد.
 • برگه‌ای که واریزی شهریه دانشگاه را نشان می‌دهد.
 • نامه مربوط به تمکن مالی که نشان می‌دهد فرد توانایی پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی به مدت حداقل یک سال را دارد.
  در صورت گپ تحصیلی، نامه‌هایی که شامل سابقه کاری و بیمه کاری می‌شوند.
 • آخرین مدارک تحصیلی و ریز نمرات که بسته به هر مقطعی متفاوت است. (برای کارشناسی، دیپلم 12 ساله و برای کارشناسی ارشد، مدرک لیسانس نیاز خواهد بود.)

 

امروزه به خاطر افزایش چشم‌گیر تقاضا برای مهاجرت کانادا به منظور تحصیل در رشته‌ها و مقاطع گوناگون، صحبت‌های ضد و نقیضی راجع به استادی پرمیت کانادا به گوش می‌رسد.ما سعی کردیم در این مطلب تمام اطلاعات جامع، کامل، دقیق و به‌روز را در اختیار کسانی قرار دهیم که دنبال دریافت این مجوز تحصیلی در کشور کانادا هستند.

اما نکته این است که در هر زمانی قوانین و مقررات کشور مبدا و مقصد ممکن است دستخوش تغییراتی شود. برای این‌که زمان و هزینه‌ مورد نظر برای انجام فرآیند اخذ استادی پرمیت کانادا را از دست ندهید و مجبور به اجرای مجدد آن نباشید، بهتر است همین حالا با مشاور و وکلای مهاجرت مربوطه به مشورت بپردازید و اطلاعات جدید را به دست آورید.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *