کشور کانادا یکی از مقاصد مهاجرتی و مورد انتخاب افرادی است که قصد ادامه تحصیل را در این کشور دارند. از آن‌جایی که سطح کیفیت آموزش در این کشور بسیار بالا است، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی ترجیح می‌دهند تا با مهاجرت کانادا، در این کشور به تحصیل بپردازند.

همان‌طور که می‌دانید تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به شرایط خاصی نیاز دارد. از جمله این شرایط می‌توان به معادل سازی مدرک تحصیلی کانادا اشاره کرد.بیشتری افرادی که می‌خواهند در کانادا مشغول به تحصیل شوند یا برای کار اقامت کانادا را دریافت می‌کنند، لازم است تا مدارک تحصیلی خود را معادل سازی کنند.

با استفاده از معادل سازی می‌توان مشخص کرد که مدارک تحصیلی این افراد با کدام مدارک تحصیلی کانادایی برابری می‌کند.افراد برای این که بتوانند مدارک تحصیلی خود را معادل سازی کنند باید به WES کانادا مراجعه کنند. این سازمان خصوصی یکی از سازمان‌هایی است که توسط اداره مهاجرت کانادا برای ارزیابی مدارک تحصیلی و معادل سازی آن‌ها‌ انتخاب شده است.

سازمان WES کانادا یکی از سازمان‌های معتبر است و تقریبا بیشتر دانشگاه‌های کشور کانادا مدارک تایید شده توسط این سازمان را قبول دارند. بنابراین برای پذیرش دانشجویان، این مدرک را از آن‌ها درخواست می‌کنند.

در ادامه شما را با معادل سازی مدارک تحصیلی کانادا آشنا می‌کنیم، بنابراین تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

معادل سازی مدرک تحصیلی کانادا برای چه ویزاهایی الزامی است؟

افرادی که قصد دارند از روش‌های مختلف ویزای کانادا را بگیرند باید از مدارک معادل سازی شده استفاده کنند، زیرا این مدارک لازمه گرفتن ویزا هستند و در صورت نبود آن‌، فرد نمی‌تواند ویزایی داشته باشد.

  • Study Permit یا تحصیل در کانادا
  • Work Permit یا ویزای کار در کانادا
  • Federal Skilled Worker نیروی متخصص فدرال کانادا
  • Express Entry اکسپرس انتری یا ورود سریع به کانادا

کدام رشته‌ها به معادل سازی مدارک تحصیلی نیاز دارند؟

افرادی که می‌خواهند برای ادامه تحصیل یا گرفتن ویزای نیروی کار متخصص فدرال اقامت کانادا را بگیرند، باید بدانند که کدام رشته‌ها برای مهاجرت به ارزیابی و معادل سازی نیاز دارند.

این افراد برای این که بتوانند در رشته مورد نظر خود تحصیل کنند یا مشغول به کار شوند، باید با رشته‌هایی آشنا شوند که نیاز به معادل سازی دارند.این اشخاص ابتدا باید رشته‌هایی را بررسی کنند که مختص به کشور خودشان است، زیرا رشته‌های تحصیلی که نیاز به معادل سازی مدرک تحصیلی کانادا دارند در هر کشور متفاوت هستند.

با این‌حال طبق تحقیقات انجام شده، مشخص شده است که بیشتر رشته‌های مهندسی و فنی، دامپزشکی، پزشکی، دندان پزشکی و علوم به معادل سازی مدارک تحصیلی نیاز دارند.این رشته‌ها به این علت معادل سازی می‌شوند که از رشته‌های تخصصی به‌شمار می‌روند و با نیرویی تخصصی و ماهر ارتباط دارند. به همین دلیل توانایی افراد براساس معیارهای استاندارد کشور کانادا سنجیده می‌شود.

معادل سازی مقاطع تحصیلی ایران و کانادا

در ادامه مقاطع تحصیلی ایران و کانادا را معادل سازی می‌کنیم.

معادل سازی مدرک مقطع ابتدایی

در کشور ایران دانش‌آموزان به مدت 6 سال تحصیلات ابتدایی خود را آموزش می‌بینند. در حالی که دوره ابتدایی (Elementary یا Primary) در کانادا 5 سال است.

معادل سازی مدرک مقطع متوسطه اول و دوم

در ایران دانش‌آموزان بعد از گذراندن دوره دبستان به دوره متوسط اول وارد می‌شوند که سه سال است. دوره متوسطه اول پایه‌های هفتم، هشتم و نهم را شامل می‌شود. متوسطه دوم که همان دبیرستان است نیز از پایه دهم شروع و تا پایه دوازدهم ادامه دارد.

در کشور کانادا، دانش‌آموزان وقتی پایه دبستان (Elementary) را به پایان رساندند وارد پایه متوسطه (Secondary) خواهند شد.در این کشور نیز پایه متوسطه مانند ایران به دو مقطع متوسطه اول (Middle School) برابر با راهنمایی و متوسطه دوم (High School) برابر با دبیرستان تقسیم می‌شود.

مقطع متوسطه اول در کانادا شامل پایه‌های ششم، هفتم و هشتم است. مقطع متوسطه دوم نیز پایه‌های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم را در بر می‌گیرد.دانش‌آموزان در هر دو کشور بعد از گذراندن مقاطع متوسطه دوم می‌توانند مدرک دیپلم خود را دریافت کنند.

معادل سازی مدرک تحصیلی کانادا

معادل سازی مدرک مقطع کاردانی و کارشناسی

دانش‌آموزان دو کشور با گذراندن مقاطع متوسطه می‌توانند وارد دانشگاه شوند. در ایران افراد می‌توانند در دو بخش کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته، درس خود را ادامه دهند. مقطع کارشناسی ناپیوسته معمولا دو ساله است و برای دانشجویان کاردانی خواهد بود.

مقطع کارشناسی پیوسته نیز 4 ساله است و دانشجویان می‌توانند با گذراندن 140 واحد در 8 ترم مدرک لیسانس خود را دریافت کنند.

در کشور کانادا، کالج همان مقطع کارشناسی ناپیوسته است و دانشجویان می‌توانند با گذراندن واحدهای درسی خود در 2 الی 4 سال، مدرک‌ کاردانی (Associate Degree) را اخذ کنند.

کارشناسی پیوسته در کانادا Undergraduate Program نام دارد. دانشجویان با طی کردن 8 ترم در 4 سال می‌توانند مدرک لیسانس (Bachelor Degree) را بگیرند.

معادل سازی مدرک مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان ایرانی می‌توانند با سپری کردن 32 واحد در دو سال، مدرک فوق لیسانس یا همان کارشناسی ارشد خود را دریافت کنند.

در کانادا نیز دوره کارشناسی ارشد (Post Graduate) 30 تا 33 واحد است و دانشجویان با گذراندن این دوره می‌توانند به مدرک master’s degree دست پیدا کنند.

معادل سازی مدرک مقطع دکتری

مقطع دکتری در ایران 36 واحد است. نصف این واحدها برای تز دکتری و نصف دیگر آن‌ها کلاس‌های حضوری هستند. مقطع دکتری در ایران بین 4 تا 6 سال زمان می‌برد.

دانشجویان مقطع دکتری (PHD) کانادا برای این که بتوانند مدرک خود را بگیرند باید به‌طور میانگین 4 سال درس بخوانند. این زمان برای دانشجویان بین‌المللی ممکن است افزایش پیدا کند.

با توجه به مطالب بالا می‌توان گفت معادل مقاطع تحصیلی ایران در کانادا برابر است با:

مقطع تحصیلی در ایران مقطع تحصیلی در کانادا و مدرک آن
ابتدایی Elementary
متوسطه اول Middle School
متوسطه دوم High School مدرک Diploma
کاردانی کالج مدرک Associate Degree
کارشناسی پیوسته Undergraduate Program مدرک Bachelor Degree
کارشناسی ارشد Post Graduate مدرک Masters Degree
دکتری Phd
پزشک عمومی Phd
پزشک متخصص Postdoc

چگونه می‌توان معادل سازی مدرک تحصیلی کانادا را انجام داد؟

معادل سازی مدارک تحصیلی با توجه به کشور مقصد و نوع مهاجرتی که در نظر دارید، متفاوت است. به‌عنوان مثال شرایط معادل سازی مدارک تحصیلی ایران با دیگر کشورها تفاوت‌هایی دارد.

با این‌حال مراحل کلی ارزیابی مدرک تحصیلی در بسیاری از کشورها مشابه یکدیگر است. برای ارزیابی مدارک تحصیلی، ابتدا لازم است تا دانشجو از تمام نمرات، ریز نمرات، مدارک تحصیلی و مدارک تخصصی خود یک نسخهکپی تهیه کند.
بعد از گرفتن کپی لازم است تا تمام این مدارک را به زبان کشور مقصد ترجمه کرد. شما می‌توانید کپی مدارک تحصیلی و ترجمه آن‌ها را به یکی از سازمان‌های معادل سازی مدرک تحصیلی کانادا ارسال کنید و منتظر جواب آن‌ها باشید.

برخی از افراد دوست دارند تا کارهای معادل سازی مدارک خود را در کشور مقصد انجام دهند. بنابراین آن‌ها می‌توانند پس از ورود به کشور مورد نظر، به سایت‌های معتبر یا مراکز مشخص شده برای این کار بروند و با پرداخت هزینه از طریق کردیت کارت، مدارک تحصیلی خود را ارزیابی و معادل سازی کنند.

با هر روشی که قصد دارید مدارک تحصیلی خود را ارزابی کنید، لازم است تا از یک وکیل مهاجرت کانادا کمک بگیرید که تجربه کافی در این زمینه دارد.افراد مدارک تحصیلی خود را می‌توانند به سایت‌های متفاوتی از جمله cici، Alberta و British Columbia ارسال کنند. با این حال معتبرترین سازمان معادل سازی مدرک تحصیلی کانادا سازمان WES است.

مدارکی که توسط این سازمان معادل سازی می‌شوند تا 5 سال اعتبار دارند و وقتی که اعتبار آن‌ها تمام شد، می‌توانید با پرداخت هزینه، اعتبار معادل سازی مدارک خود را تمدید کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر کلیک کنید. (آزادسازی مدرک تحصیلی)

هزینه معادل سازی مدرک تحصیلی کانادا

هزینه معادل سازی مدارک تحصیلی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که همه دانشجویان به آن فکر می‌کنند. همان‌طورکه گفتیم هر کشور شرایط معادل سازی متفاوتی دارد. بنابراین هزینه این کار نیز برای دانشجویان کشورهای مختلف، متفاوت خواهد بود.

با این‌ حال مبلغ میانگینی که به‌طور تقریبی برای هر دانشجو در نظر گرفته شده است، برابر با 200 یورو خواهد بود.در صورتی که بعد از معادل سازی مشخص شد دانشجو نیاز به کسب مهارت و تخصص بیشتری دارد، لازم است تا هزینه بیشتری برای گذراندن دوره‌های متفاوت بپردازد.

مزایای معادل سازی مدرک تحصیلی کانادا 

  • افراد با استفاده از این معادل سازی می‌توانند تشخیص دهند که آیا به آموزش، به دست آوردن تخصص یا تحصیل بیشتر در رابطه با رشته کاری مورد نظر خود نیاز دارند یا خیر.
  • کارفرماها با استفاده از معادل سازی مدرک می‌توانند تخصص شما را تشخیص دهند. بنابراین می‌توانند برای شما درخواستی مبنی بر انجام کار بفرستند.
  • با استفاده از مدرک معادل سازی می‌توانید آخرین مدرک تحصیلی خود را به دانشگاه‌ها نشان دهید و به ادامه تحصیل بپردازید.
  • این مدرک نشان می‌دهد که آیا مدارک تحصیلی شما با استانداردهای کاری کشور کانادا برابر است یا خیر.
  • افراد با استفاده از معادل سازی مدرک تحصیلی کانادا می‌توانند شغل‌هایی را پیدا کنند که با مدارک آن‌ها همخوانی دارد.
  • افراد با کمک ارزیابی مدارک تحصیلی خود می‌توانند امتیازات لازم برای برنامه‌های مهاجرتی را دریافت کنند.

به این خاطر که بسیاری از افراد به دلایل مختلف قصد مهاجرت کانادا را دارند، در این مطلب سعی کردیم تا درباره معادل سازی مدرک تحصیلی کانادا صحبت کنیم.معادل سازی مدرک تحصیلی یکی از روش‌هایی است که افراد با کمک آن می‌توانند به کانادا سفر کنند، بنابراین داشتن این مدارک برای همه مهاجران الزامی خواهد بود.

مدارک ارزیابی شده توسط سازمان WES 5 سال اعتبار دارند. در نتیجه در این 5 سال می‌توانید از آن‌ برای تحصیل، کار و مهاجرت استفاده کنید.در صورتی که قصد معادل سازی مدارک خود را دارید، بهتر است تا با یک وکیل مهاجرت کانادا مشورت کنید که تخصص و تجربه کافی در این زمینه داشته باشد.

4.3/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *