در طی سال‌های گذشته، اعتبار پاسپورت یک کشور به‌ ملاکی مهم برای مهاجران تبدیل شده است. به همین جهت است که آنان هرساله لیست قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان را بررسی می‌کنند تا بتوانند تصمیم‌گیری بهتری برای انتخاب مقصد مهاجرتی خود داشته باشند. 

در واقع قدرت پاسپورت یک کشور به‌عنوان ملاک مهمی از جایگاه بین‌المللی آن تلقی می‌شود. از طرفی دیگر این قدرت می‌تواند تا حد زیادی بیانگر سطح آزادی سیاسی و اجتماعی شهروندان آن کشور باشد. به همین جهت است که بیشتر مهاجران تمایل دارند تا کشوری را انتخاب کنند که قدرت پاسپورت مناسبی داشته باشد. 

اما این قدرت چگونه ارزیابی می‌شود؟ قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان متعلق به کدام کشورها است؟ جایگاه ایران در این لیست چگونه است؟ اگر شما هم این سؤالات را در ذهن خود دارید، حتماً ما را تا انتهای این متن همراهی کنید چرا که قصد داریم پاسخ روشنی به آن‌ها بدهیم.

نحوه رتبه‌بندی پاسپورت‌های جهان

قبل از اینکه بخواهیم لیست قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان را ارائه دهیم، بهتر است ابتدا بدانید که اعتبار آن‌ها چگونه ارزیابی می‌شود. برای نخستین‌بار در سال 2006 مؤسسه هنلی Henley)) نخستین رده‌بندی از پاسپورت‌های معتبر دنیا را ارائه داد. مبنای این رتبه‌بندی، توانایی سفر شهروندان بدون ویزا به سایر کشورها بود. شرکت هنلی تا بدین لحظه هم مطرح‌ترین لیست را در این زمینه ارائه می‌دهد. در طی سال‌های گذشته، شرکت‌های مختلفی نظیر آرتون و پاسپورت ایندکس هم اقدام به ارائه چنین لیست‌هایی کرده‌اند. اما در این بین هنوز هم آمار مؤسسه هنلی بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرد. چرا که هنلی از داده‌های مؤسسه حمل‌ونقل هوایی (IATA) استفاده می‌کند. از طرفی دیگر این مؤسسه علاوه بر کشورهای عضو سازمان ملل، مناطق خودمختار را نیز در لیست بررسی‌هایش قرار می‌دهد. بدین ترتیب این مؤسسه حدود 227 مقصد جهان را برای مسافران ارزیابی می‌کند. این در حالی است شرکتی همچون آرتون تنها 199 منطقه را در رتبه‌بندی‌های خود لحاظ می‌کند. بدین منظور ما نیز به داده‌های مؤسسه مطالعاتی هنلی تکیه می‌کنیم.

قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا در سال 2023

در سال 2023 پاندمی کرونا باعث شد تا بسیاری از کشورها جایگاه خود را در لیست باارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا از دست بدهند. از طرفی دیگر کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس هم باتوجه‌به سخت‌گیری‌های مختلف در قوانین مهاجرتی خود، به پله‌های پایین‌تر سقوط نمودند. اما در عوض کشورهایی همچون ژاپن توانسته‌اند که جایگاه خود را تثبیت نمایند. ما در ادامه بخشی از این لیست را خدمت شما عزیزان ارائه کرده‌ایم.

رتبه

نام کشور

تعداد مقصد بدون ویزا

1

ژاپن

193

2

سنگاپور

192

3

آلمان
کره جنوبی

191

4

فنلاند
ایتالیا
لوکزامبورگ
اسپانیا

190

5

دانمارک
اتریش

189

6

پرتغال
فرانسه
ایرلند
هلند
سوئد

188

7

بلژیک
ایالات متحده آمریکا
سوئیس
بریتانیا
نیوزلند

187

8

یونان
مالتا
نروژ
جمهوری چک

186

9

استرالیا
کانادا

185

10

لهستان
اسلواکی
مجارستان
 لیتوانی

183

قدرتمند ترین پاسپورت دنیا در 2023

همان گونه که در جدول فوق ملاحظه می‌فرمایید، ژاپن دارای قدرتمندترین پاسپورت دنیا در 2023 است. شهروندان ژاپنی می‌توانند بدون ویزا به 193 مقصد دنیا سفر کنند. این میزان در سال گذشته 191 مقصد بود. بدین‌جهت ژاپن توانسته با وجود پاندمی کرونا، همچنان مقصدهای پاسپورت خود را افزایش دهد. این موضوع در حالی است که سال گذشته نیز ژاپن همچنان معتبرترین پاسپورت دنیا را داشت. افزون بر این موارد ویزای این کشور هم ارزش زیادی دارد. به‌گونه‌ای که می‌تواند وزن خاصی به تراول هیستوری مسافران بدهد.

10 مورد از با ارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا

هر ساله کشورهای دنیا سعی می‌کنند تا پاسپورت خود را در لیست ده تای اول قرار دهند. این موضوع می‌تواند جایگاه یک کشور را در سطح بین المللی تحکیم نماید. از طرفی دیگر مهاجران هدفمندتری را برای آن‌ها جلب می‌کند. بعد از ژاپن، کشور سنگاپور توانسته جایگاه خود را تثبیت نماید. در سال گذشته شهروندان این کشور می‌توانستند بدون ویزا به 190 کشور سفر نمایند. اما اکنون می‌توانند به 192 مقصد جهان سفر کنند. این موضوع باعث شده است تا برای دومین سال متوالی در رتبه دوم قرار گیرد.

کره جنوبی و آلمان هم به‌صورت مشترک در جایگاه دوم قرار دارند. این دو کشور هم توانسته‌اند مانند رتبه‌های برتر، دو مقصد دیگر را به لیست خود اضافه نمایند. بدین ترتیب شهروندان آن‌ها می‌توانند بدون ویزا به 191 مقصد جهان سفر نمایند.

لوکزامبورگ به همراه ایتالیا، اسپانیا و فنلاند به‌صورت مشترک جایگاه چهارم را در اختیار دارند. شهروندان این کشورها نیز می‌توانند به‌صورت آزادانه وارد 190 مقصد مختلف شوند. جایگاه‌های بعدی هم بیشتر متعلق به کشورهای اروپایی است. در رده پنجم کشورهای دانمارک و اتریش با 189 مقصد قرار دارند. در رده ششم، کشورهای ایرلند جنوبی، هلند، فرانسه، پرتغال و سوئد قرار دارد. شهروندان این کشورها قادر هستند بدون ویزا به 188 کشور مختلف سفر کنند.

رده هفتم نیز در اختیار کشورهای نیوزلند، آمریکا، سوئیس، بریتانیا و بلژیک قرار دارد. لازم به ذکر است که پنج سال پیش دو کشور آمریکا و بریتانیا به ترتیب جایگاه‌های اول و دوم را در اختیار داشتند. اما سخت کردن قوانین مهاجرتی طی این چند سال باعث شد تا به رتبه‌های پایین‌تر نزول نمایند.

یونان، نروژ، مالتا و جمهوری چک چهار کشور اروپایی دیگر هستند که رده هشتم را به خود اختصاص داده‌اند. اگر پاسپورت این کشورها را داشته باشید، می‌توانید به 186 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید.

رده نهم متعلق به دو کشور مهاجرپذیر کانادا و استرالیا است. شهروندان این دو کشور می‌توانند به‌صورت آزادانه به 185 مقصد دنیا سفر نمایند. نکته قابل‌توجه مربوط به کشور کانادا است که طی سال‌های گذشته، مدام سعی داشته تا این رتبه را بهبود دهد. همین مورد هم سبب شده است تا تقاضا جهت مهاجرت به کانادا رشد چشمگیری را تجربه نماید. در رتبه‌های بعدی هم چهار کشور لهستان، اسلواکی، مجارستان و لیتوانی واقع شده است. شهروندان آن‌ها می‌توانند به 183 کشور دنیا، بدون ویزا سفر کنند.

قدرتمندترین پاسپورت‌

جایگاه ایران در لیست قدرتمندترین پاسپورت‌های 2023

بدون شک تمام هم‌وطنان تمایل دارند تا از وضعیت پاسپورت کشورمان مطلع شوند. این موضوع تا حد زیادی می‌تواند جایگاه ایران در روادید بین‌المللی را مشخص نماید. ایران در حال حاضر، به‌صورت مشترک با سریلانکا، رتبه 101 جهانی را در اختیار دارد. براین‌اساس هم‌وطنان عزیز می‌توانند بدون ویزا به 41 کشور دنیا سفر نمایند. این کشورها عبارت‌اند از: جزایر کومورو، گینه بیسائو، کنیا، ماداگاسکار، موریتانی، موزامبیک، جزایر کوک، میکرونزی، نیوئه، جزایر پالائو، ساموآ، تووالو، لبنان، سومالی، تانزانیا، توگو، اوگاندا، زیمبابوه، عمان، قطر، سوریه، ترکیه، دومینیکا، هائیتی، کامبوج، ماکائو، مالزی، مالدیو، نپال، سریلانکا، تیمور شرقی، بولیوی اکوادور، ونزوئلا، جزایر کیپ ورد، رواندا، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، سنگال، سیشل و سیرا لئون.

 این رتبه در مقایسه با سال گذشته 1 پله سقوط را نشان می‌دهد. این در حالی است که ایران قبل از پاندمی کرونا توانسته بود 3 پله صعود را به دست آورد. با این اوصاف می‌توان گفت که پاسپورت کشور ما در حال حاضر اعتبار چندانی در مقایسه با کشورهای اروپایی یا سایر کشورهای حوزه خلیج‌فارس ندارد.

ضعیف‌ ترین پاسپورت ‌های دنیا در سال 2023

به همان اندازه که لیست قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا برای مردم جذابیت دارد، به همان اندازه نیز کنجکاوی نسبت به پاسپورت‌های ضعیف دنیا وجود دارد. در واقع مردم تمایل دارند تا کم‌اعتبارترین پاسپورت‌های دنیا را بشناسند. این موضوع می‌تواند در زمینه مهاجرت و یا سفر مفید باشد. ما در ادامه لیست ضعیف‌ترین پاسپورت‌های دنیا را برای شما عزیزان قرار داده‌ایم.

رتبه

نام کشور

تعداد مقصد بدون ویزا

102

کره شمالی

39

103

نپال

38

104

فلسطین

37

105

سومالی

34

106

یمن

33

107

پاکستان

32

108

سوریه

29

109

عراق

28

110

افغانستان

26

همان گونه که در لیست فوق مشاهده می‌کنید، بیشتر این پاسپورت‌ها کمتر از 40 مقصد را شامل می‌شوند. این موضوع سبب شده تا شهروندان این کشورها فرایند مسافرت دشوارتری داشته باشند. همین مورد باعث می‌شود تا بسیاری از آن‌ها در پی مهاجرت به یک کشور ثالث باشند. چراکه یک پاسپورت معتبر می‌تواند آزادی بیشتری را به آن‌ها ببخشد.

سفر ساده تر با پاسپورت دوم

عموماً داشتن یک پاسپورت دوم باعث می‌شود تا افراد آزادی بیشتری در هنگام سفر داشته باشند. همین مورد سبب شده تا شهروندان کشورهایی که در انتهای جدول قرار دارند، به فکر دریافت پاسپورت دوم باشند. این موضوع در کشور ما نیز کاملاً احساس می‌شود. به عبارت ساده‌تر، بسیاری از هم‌وطنان ما جهت کسب پاسپورت دوم خود، راه مهاجرت را در پیش می‌گیرند. البته برای این موضوع می‌بایست مازاد بر اعتبار پاسپورت، برنامه‌های مهاجرتی کشور مقصد را هم در نظر گرفت. بسیاری از کشورهای اروپایی، ضمن داشتن پاسپورت قدرتمند، برنامه‌های مهاجرتی محدودی دارند. همین مورد سبب شده تا بیشتر مهاجران نتوانند این کشورها را در لیست انتخاب‌های خود قرار دهند.

شاید در این بین کانادا را مناسب‌ترین انتخاب برای ایرانیان دانست. در واقع پاسپورت کانادا، نهمین پاسپورت معتبر در دنیا است. از طرفی دیگر این کشور برنامه‌های مهاجرتی مختلفی دارد. از جمله راه‌های دریافت اقامت دائم کانادا می‌توان به تحصیل، ویزای کار، استارتاپ و… اشاره نمود. بیشتر این روش‌ها می‌تواند شما را به پاسپورت کانادا برساند. البته این موضوع به شرطی است که بتوانید یک وکیل مهاجرت کانادا مناسب را انتخاب نمایید تا بتواند مشاوره‌های لازم را در این زمینه خدمت شما ارائه دهد. تیم ما می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *