معرفی بهترین دانشگاه های معماری در کانادا

معماری یکی از رشته‌هایی است که نه تنها در کانادا، بلکه در تمام دنیا طرفداران زیادی دارد. اگر بخواهیم جزئی‌تر راجع به این رشته صحبت کنیم، باید بگوییم تلفیقی از هنر و مهندسی است. همچنین تنوع دروس علمی و تئوری که در رشته معماری تدریس می‌شود، روزبه‌روز دانشجویان بیشتری را به خود جلب خواهد کرد.

خیلی از دانشجویان علاقه‌مند به معماری، در صدد مهاجرت و ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه های معماری در کانادا هستند.

اما همان‌طور که می‌دانید، فرآیند مهاجرت، اخذ ویزا و اقامت کانادا کار دشوار و سختی است. اما زمانی این سختی‌ها آسان خواهد شد که متقاضی با آگاهی کامل در این راه قدم بردارد. پس بد نیست در ادامه مطلب ما را همراهی کنید تا دانشگاه‌های معماری این کشور پیشرفته را بهتر بشناسید.

آشنایی با دوره‌ها و نحوه ارائه رشته معماری در کانادا

قبل از این‌که به سراغ معرفی دانشگاه‌های خوب در زمینه معماری برویم، لازم دانستیم اطلاعات کاربردی در مورد چگونگی ارائه رشته معماری در کانادا و همچنین دوره‌های آن در کانادا توضیحاتی دهیم.

موسسه سلطنتی معماری کانادا که با عبارت مخفف RAIC شناخته می‌شود، کلاس‌های کارورزی برگزار می‌کند. به خاطر برابری این کلاس‌ها با دوره‌های حرفه‌ای، موسسه به شرکت‌کنندگان مدرک دیپلم می‌دهد.

کسانی که قادر به شرکت در کلاس‌های دانشگاهی معماری نیستند، می‌توانند از طریق دوره‌های این موسسه در رشته محبوب خود آموزش ببینند. فارغ‌التحصیلان بعد از گرفتن دیپلم باید به CACB برای اخذ گواهینامه تحصیلی درخواست بفرستند.

سازمان Canadian Architectural Certification Board که با عبارت مخفف CACB شناخته می‌شود، سازمان برنامه‌ریزی امور مربوط به معماری کانادا است که فعالیت انحصاری دارد. لازمه ثبت نام متقاضیان در انجمن‌های استانی کانادا، تایید مدرک تحصیلی هر شخص توسط این سازمان است.

حال که با نحوه ارائه رشته معماری آشنا شدید، وقت آن رسیده است که کمی درباره دوره‌های معماری اطلاعات دهیم. این دوره‌ها عبارت هستند از:

معماری داخلی: هنر مربوط به طراحی بخش‌های داخلی ساختمان بر اساس معیارهای انسانی است.
معماری پایدار: هنر مربوط به طراحی بنا با توجه به اصول پایداری و صرفه‌جویی در مصرف انرژی است.
معماری فضای سبز: این معماری که با عنوان منظر شناخته می‌شود، هنر مربوط با طراحی فضای باز و تلفیقی از مهندسی شهرسازی و معماری است.

معرفی بهترین دانشگاه های معماری در کانادا

در تمام دانشگاه‌هایی که قرار است در ادامه این بخش معرفی کنیم، رشته‌های مختلفی تدریس می‌شوند. پس طبیعی است اگر نام هر کدام از آن‌ها را در فهرست بهترین دانشگاه‌های رشته‌های مختلف دیده باشید.

این مراکز آموزشی به‌عنوان بهترین دانشگاه های معماری در کانادا متقاضیان زیادی برای تحصیل در در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دارند.

آشنایی با دانشگاه مک گیل

این دانشگاه با وجود قرار گرفتن در خیابان مرکزی شهر مونترال کانادا، یکی از مراکز آموزشی و علمی ارزان قیمت محسوب می‌شود. در فهرست بهترین دانشگاه‌های معماری کانادا، مک گیل موفق به کسب رتبه سوم شده است.

در این دانشگاه علاوه بر تدریس دروس تخصصی رشته معماری، دوره‌های فوق‌العاده خوبی برگزار می‌شود که یکی از مطرح‌ترین آن‌ها برنامه طراحی نام دارد. بد نیست بدانید دانشگاه مک گیل جزو معدود دانشگاه‌هایی است که مقطع دکترای معماری را با محوریت تحقیقات ارائه می‌کند.

تحصیل در رشته معماری این دانشگاه مشهور مزایای فراوانی دارد که یکی از آن‌ها مربوط به کار دانشجو در حین تحصیل است. یعنی دانشجویان مشغول در مقطع تحصیلات تکمیلی قادر هستند تا کار خود را به‌عنوان دستیار استاد یا دستیار تحقیق آغاز و از این راه کسب درآمد کنند.

آشنایی با دانشگاه کارلتون کانادا

یکی از جامع‌ترین دانشگاه‌های قدیمی کانادا که فعالیت رسمی خود را از سال 1942 آغاز کرده است، کارلتون نام دارد. دروس تخصصی و عمومی معماری مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه تدریس می‌شوند.

لیسانس مطالعات معماری یا BAS، محبوب‌ترین رشته مقطع کارشناسی در میان دانشجویان کارلتون است. پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه Carleton را در زیر نام می‌بریم:

ارشد مطالعات معماری یا MAS
دوره‌های دو ساله Arch (مختص دانشجویان با مدرک 4 ساله کارشناسی و تجربه کاری است.)
دوره‌های سه ساله Arch (مختص دانشجویان رشته‌هایی جز معماری است.)

معرفی بهترین دانشگاه های معماری در کانادا

آشنایی با دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا که با شاخصه‌های آموزش، یادگیری و پژوهش شناخته می‌شود، از نظر موقعیت مکانی در شهر ونکوور کانادا قرار دارد. هر چند این دانشگاه در رشته معماری قوی ظاهر شده است اما برخلاف خیلی از دانشگاه‌های دیگر دروس مقطع دکترا را تدریس نمی‌کند.

علاقه‌مندان تنها می‌توانند برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد معماری با گرایش‌های جدیدی از قبیل معماری منظر، شهرسازی، معماری و رشته‌های مشابه درخواست پذیرش ارسال کنند.

این مرکز آموزشی سرشناس امکان کار حین تحصیل را برای دانشجویان فراهم کرده است. بنابراین آن‌ها می‌توانند در برنامه‌های فنی حرفه‌ای شرکت و با کار برای موسسات معماری، به کسب درآمد مشغول شوند.

آشنایی با دانشگاه لاوال کانادا

موقعیت این دانشگاه بسیار قدیمی که در سال 1852 بنیان‌گذاری شده در جنوبی‌ترین منطقه استان فرانسوی زبان کبک است و در زمره بهترین دانشگاه های معماری در کانادا قرار می‌گیرد.

اگر دانشگاه لاوال را برای ادامه تحصیل در رشته معماری انتخاب کرده باشید، یکی از پیش‌نیازهای تحصیل در آن تسلط روی زبان فرانسوی و ارائه مدرک آن است.

چراکه تمامی رشته‌های معماری در دانشکده برنامه‌ریزی، معماری و هنرهای تجسمی این دانشگاه به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند.

دانشگاه واترلو کانادا

بر خلاف دانشگاه‌های کانادا که اکثرا قدمت زیادی دارند، واترلو دانشگاهی نسبتا جوان و تازه تاسیس است. در این دانشگاه علاوه بر مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد 2 ساله با 7 رشته متنوع و پرطرفدار برگزار می‌شود.

شهر کمبریج استان انتاریو محل قرارگیری دانشگاه واترلو است. ناگفته نماند که پذیرش تنها 500 دانشجوی معماری در سال توسط واترلو فضا را کمی رقابتی کرده است. بنابراین اگر به تحصیل در مقاطع کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی این دانشگاه علاقه دارید، توصیه می‌کنیم سریع‌تر برای انجام امور و ارسال مدارک مورد نیاز اقدام کنید.

آشنایی با دانشگاه رایرسون

این دانشگاه که در مرکز شهر تورنتو قرار دارد و از زمان فعالیت رسمی آن بیش از 7 دهه می‌گذرد، برگزارکننده دوره‌های مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

در دانشکده مهندسی و علوم معماری دانشگاه رایرسون، میزان محبوبیت رشته‌ها فرق می‌کند. به‌عنوان مثال علوم معماری رشته محبوب در مقطع کارشناسی و توسعه شهری، برنامه‌ریزی و معماری، رشته‌های محبوب در مقطع کارشناسی ارشد رشته معماری این مکان آموزشی هستند.

دانشگاه تورنتو کانادا

ب وجود این‌که دانشگاه تورنتو در رشته‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد، اما موفقیت‌های بسیار آن در رشته معماری غیرقابل انکار است. طبق آخرین رتبه‌بندی‌ها، دانشگاه تورنتو به‌عنوان دومین دانشگاه برتر معماری در کانادا شناخته می‌شود.

هر چند این دانشگاه تنها برگزارکننده یک رشته کارشناسی معماری است اما در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان رشته‌های مختلفی را می‌پذیرد.

ناگفته نماند با تحصیل در رشته معماری این دانشگاه، به‌راحتی می‌توانید با مطرح‌ترین معماران در ارتباط باشید. این کار نه تنها به افزایش تجربیات شما کمک می‌کند، بلکه بستر مناسبی را برای یافتن شغل مناسب و کسب درآمد فراهم خواهد کرد.

آشنایی با دانشگاه دالهاوزی

اگر در جستجوی بهترین دانشگاه های معماری در کانادا بوده باشید، بدون شک نام دالهاوزی به گوش شما خورده است. این دانشگاه با آغاز به کار از سال 1818، موفق شده است به کمک تحقیقات گوناگون و شیوه آموزشی فوق‌العاده خود به شهرت جهانی برسد.

دانشگاه مورد نظر با موقعیت مکانی شهر هالیفاکس در ایالت نوا اسکوشیا، کارشناسی و کارشناسی ارشد را به ترتیب در دوره‌های 4 و 2 ساله برگزار می‌کند. رشته‌ها و گرایش‌هایی که در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی این دانشگاه تدریس می‌شود، طیف وسیعی دارند.

آشنایی با دانشگاه کلگری

آموزش محور بودن و پژوهش محور بودن دانشگاه کلگری باعث شده است تا کلگری به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مطرح‌ترین دانشگاه‌های آلبرتا کانادا در رشته معماری شناخته شود.

این دانشگاه با آغاز فعالیت خود در سال 1908، توانسته است به موفقیت‌های جهانی دست یابد و فرصت‌های مناسبی را برای تکامل و رشد هر چه بیشتر دانشجویان در رشته‌های مختلف به‌ویژه معماری فراهم آورد.

طراحی محیط، معماری منظر، برنامه‌ریزی و زیررشته‌های دیگر از جمله گرایش‌های محبوب رشته معماری این مرکز آموزشی هستند.

درست است که رشته معماری، یک رشته پرطرفدار و محبوب شناخته می‌شود اما دانشجویان برای انتخاب آن نباید کورکورانه اقدام کنند. چون در نظر گرفتن علایق و مهارت‌ها در انتخاب رشته معماری و یافتن شغل بعد از فارغ‌التحصیلی بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند مسیر زندگی را تغییر دهد.اگر به معماری علاقه دارید، بعد از خواندن این مطلب پیرامون بهترین دانشگاه های معماری در کانادا، می‌توانید راحت‌تر راجع به آن تصمیم‌گیری کنید. همچنین راهنمایی‌ مشاوران و وکلای مهاجرتی را هرگز نادیده نگیرید.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *