شرط معدل برای تحصیل در کانادا

همان‌طور که می‌دانید برای دریافت ویزا کانادا از راه تحصیل باید مدارک لازم را جمع‌آوری کنید و به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهید که فهرست این مدارک در وب‌سایت آن دانشگاه وجود دارد.

یکی از مهم‌ترین شرایطی که فرد متقاضی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا باید در اختیار داشته باشد شرط معدل برای تحصیل در کانادا است. قطعا سوال‌های زیادی در این مورد ذهن شما را به خود مشغول کرده است که اگر تا انتهای مطلب همراه ما باشید به پاسخ تمام آن‌ها خواهید رسید.  

شرط معدل برای تحصیل در کانادا چه اهمیتی دارد؟

برای مهاجرت کانادا و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، علاوه بر دریافت ویزا و ارائه مدارک لازم، باید معدل درسی خوبی داشته باشید تا شانس پذیرش خود را بالا ببرید.

در حقیقت معدل شما سطح دانش و تواناییتان در زمینه‌های علمی را نشان می‌دهد و این موضوع برای دانشگاه مقصد ملاکی برای پذیرش خواهد بود. البته برای تمام رشته‌ها و در هر مقطعی نمره مخصوص به خود وجود دارد.

در دانشگاه‌های کانادا چه معیاری برای محاسبه معدل وجود دارد؟

به‌طور کلی بیشتر دانشگاه‌های کانادا معدل 3 از 4 را قابل قبول می‌دانند. حتی برای بعضی از دانشگاه‌ها باید در دو سال آخر مقطع تحصیلی قبل معدل 3.2 یا 3.4 باشد.

دانشگاه‌های آمریکا و کانادا معدل متقاضیان برای تحصیل را از 4 حساب می‌کنند. اما از آن‌جایی که در ایران تمامی نمرات از 20 حساب می‌شود معمولا بیشتر افراد برای استفاده از سیستم GPA که سیستم نمره‌دهی آمریکا و کانادا است، دچار مشکل می‌شوند.

خوشبختانه راهکاری برای این موضوع است و در وب‌سایت دانشگاه مقصد شرط معدل برای کشورهای مختلف قرار دارد. شرط معدلی که برای دانشجویان ایرانی تعیین شده در مقاطع مختلف تقریبا 15 از 20 است.

از طرفی با وجود ابزارهای آنلاین می‌توان به‌راحتی با وارد کردن معدلتان در ایران، نمره GPA خود را حساب کرد.

معدل در کانادا طبق واحدهای درسی

شرط معدل برای تحصیل در کانادا محدود به محاسبه معدل بر اساس نمره نیست و کانادا طبق واحدهای درسی گذرانده شده متقاضی نیز معدل را حساب می‌کند.

طبق معیاری که کانادا برای پذیرش قرار داده است فرد متقاضی باید در دو ترم چیزی حدود 30 واحد را گذرانده باشد و معدل آن برای این دو ترم 99.90 باشد. این عدد یک معدل کلی است و باید تقسیم بر تعداد واحد یعنی 30 شود. با تقسیم این دو عدد بر یکدیگر در نهایت 3.33 به‌دست می‌آید که معادل سطح B است.

نمره از 4 و 9 برای شرط معدل دانشگاه‌های کانادا

تعدادی از دانشگاه‌های کانادا معدل متقاضیان را از 4 و تعدادی دیگر از 9 در نظر می‌گیرند. طبق این شرط معدل برای تحصیل در کانادا را در دو مقیاس 4 و 9 بیان می‌کنیم.

سطح معدل

درصد

نمره از چهار

A+

100 تا 92

4.33

A

91 تا 88

4

A-

85 تا 78

3.67

B+

84 تا 82

3.33

B

81 تا 78

3

B-

77 تا 75

2.67

C+

74 تا 72

2.33

C

71 تا 68

2

C-

67 تا 65

1.67

D

64 تا 55

1

F

54 تا 0

0

 

سطح معدل

درصد

نمره از 9

A+

100 تا 90

9

A

89 تا 80

8

B+

79 تا 75

7

B

74 تا 70

6

B-

69 تا 65

5

C+

59 تا 55

4

C

54 تا 50

3

C-

54  تا 50

2

D

49 تا 40

1

F

39 تا 0

0

دانشگاه‌های کانادا طبق این دو مقیاس معدل افراد متقاضی برای ویزا تحصیلی را محاسبه می‌کنند. محاسبه معدل از 4 بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوتی که این دو مقیاس با یکدیگر دارند به اختلاف درصدها برمی‌گردد. به‌عنوان مثال برای نمره از 4 شما باید برای سطح C حدود 70 درصد از 100 درصد را کسب کنید در حالی که در نمره از 9 حدود 50 درصد از 100 مورد قبول است.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و شرط معدل

برای تحصیل در کانادا می‌توان با معدل پایین نیز ویزا گرفت. فرد متقاضی ابتدا باید از دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا پذیرش برای دوره‌های کوآپ یا دوره‌های تحصیلی دیگر دریافت کند.

مدارکی که برای گرفتن ویزا تحصیلی با معدل کم لازم دارید شامل موارد زیر است:

 1. متن نامه پذیرش از دوره‌های تحصیلی، کالج یا دانشگاه
 2. مدرک آیلتس یا تافل با نمره عالی
 3. مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات
 4. توصیه نامه
 5. انگیزه نامه
 6. رزومه قوی از نظر علمی

شرط معدل تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری

افرادی که قصد دارند برای مقطع کارشناسی از دانشگاه‌های کانادا پذیرش بگیرند باید معدل دیپلم قابل قبولی داشته باشند. همان‌طور که اشاره کردیم این معدل باید 15 از 20 باشد.

برای پذیرش در مقطع ارشد معدل مقطع تحصیلی قبل یعنی کارشناسی مورد نیاز است و این معدل باید از نظر دانشگاه مقصد به‌خوبی نشان‌دهنده استعداد علمی دانشجو باشد. از طرفی علاوه بر موثر بودن معدل کارشناسی برای پذیرش نمره آزمون GRE نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

متقاضیان برای کسب پذیرش در مقطع دکتر باید معدل خوبی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد داشته باشند. یکی از بیشترین مشکلاتی که دانشجوهای ایرانی با آن درگیر هستند معدل قابل قبول در ارشد و معدل غیرقابل قبول در مقطع کارشناسی است.

دانشجوهای مقطع دکتری می‌توانند برای جبران معدل پایین در مقطع کارشناسی، نمره بالا مدرک زبان انگلیسی و مقاله‌های تحقیقی ارائه دهند.بعضی از دانشگاه‌های برتر کانادا برای متقاضیان در مقاطع ارشد و دکتری شرط معدل ویژه‌تری را در نظر –می‌گیرند که در ادامه اسامی چند دانشگاه به همراه معدل را بیان می‌کنیم.

 • نمره سه از چهار برای دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه مک گیل نمره 3.2 یا 3 از 4 برای دو سال تحصیلی در مقطع قبلی
 • نمره سه از چهار برای دانشگاه کلگری کانادا
 • معدل سه از چهار برای دانشگاه سایمون فریزر
 • نمره 16 از 20 برای دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • نمره سطح B معادل سه از چهار برای دانشگاه یورک
 • نمره 15 از 20 برای دانشگاه آلبرتا

شرط معدل برای تحصیل در کانادا

چگونه معدل خود را طبق سیستم نمره‌دهی کانادا معادل‌سازی کنیم؟

افراد متقاضی برای تحصیل در هر مقطعی باید معادل‌سازی معدل خود را طبق سیستم کانادا انجام دهند. سه سطح A، B و C برای معدل در نظر گرفته می‌شوند. بر اساس سیستم کانادا این سه سطح مطابق معدل‌های زیر است:

 • معدل بیشتر از 3.33 برابر سطح A 
 • معدل 3.33 در سطح معدل B 
 • معدل 3 برابر با -B 
 • معدل 2.67 و 2 به ترتیب در سطح‌های +C و -C 

چگونه با معدل پایین فرصت تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را از دست ندهیم؟

 همان‌طور که گفتیم شرط معدل برای تحصیل در کانادا وجود دارد و داشتن معدل مناسب قطعا گزینه مثبتی برای دریافت ویزا تحصیلی است. با وجود این بعضی از دانشگاه‌های کانادا ملاک‌های دیگری را نیز برای پذیرش در نظر می‌گیرند.

به‌عنوان مثال افراد می‌توانند با مقاله‌های علمی و معتبر در سطح جهان، نمره مدرک زبان بالا و رزومه تحصیلی خوبی پایین بودن معدل خود را جبران کنند.

افراد با راهکارهای دیگری که در ادامه بیان می‌کنیم می‌توانند با معدل پایین شانس پذیرش خود را بالا ببرند:

 • شرکت در آزمون‌های بین‌المللی GRE و GMAT و کسب نمره مناسب
 • سوابق کاری عالی مرتبط با رشته تحصیلی
 • شرکت در پروژه‌های علمی و تحقیقی
 • شرکت در دوره‌های Pathway 
 • شرکت در دوره‌های Foundation برای آمادگی پیش دانشگاهی
 • شرکت در دوره‌های Bachelor Pathway و Pre-Master برای قبل از کارشناسی و کارشناسی ارشد

از طرفی بعضی از دانشگاه‌های کانادا مانند کنکوردیا، رویال رودز، ونکوور و تامپسون ریورز با این‌که از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند، اما امکان اخذ پذیرش با معدل پایین را برای متقاضیان فراهم کرده‌اند.

بورسیه تحصیلی در کانادا و شرط معدل آن

وقتی افراد شرط معدل برای تحصیل در کانادا را در مقطع کارشناسی در اختیار داشته باشند احتمال دریافت بورسیه تحصیلی را بالا می‌برند. البته فاکتورهای دیگری مانند نمره زبان بالا و نمره عالی در آزمون GRE نیز اهمیت دارند.

برای اخذ بورسیه کانادا در مقطع ارشد ملاک، معدل دو سال آخر کارشناسی است. با این‌حال افرادی که معدل خوبی در این دو سال ندارند می‌توانند با نمره GRE بیشتر از 170 کمبود معدل خود را جبران کنند.

اما به‌طور کلی از آن‌جایی که متقاضی برای دریافت بورسیه زیاد است، قطعا ابتدا به افرادی بورسیه داده می‌شود که همه شروط لازم را در اختیار داشته باشند و شرط معدل برای تحصیل در کانادا یکی از آن‌ها است.

برخی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا این تصور را دارند که می‌توانند با درس خواندن در یک دانشگاه رده بالا کاستی معدل خود را جبران کنند.در حالی‌که شاید بتوان گفت اصلا تاثیری ندارد از چه دانشگاهی فارغ‌التحصیل شده‌اید و ملاک تنها معدلی است که کسب کرده‌اید. برای اعتبار دانشگاه کانادا امتیاز مستقلی در نظر می‌گیرند که ربطی به معدل ندارد.

مزیت‌های تحصیل در کانادا افراد زیادی را به فکر مهاجرت تحصیلی می‌اندازد. چراکه درصد اشتغال به کار پس از فارغ‌التحصیلی و تضمین آینده شغلی برای یک دانشجو از اهمیت زیادی برخوردار است.بنابراین اگر قصد دارید برای مقطع تحصیلی بعدی خود از یکی از دانشگاه‌های کانادا پذیرش بگیرید، بهتر است از همین الان به فکر معدل خود باشید تا این فرصت ارزشمند را از دست ندهید.

همچنین فراموش نکنید مسیر مهاجرت تحصیلی دست‌اندازهای خود را دارد که با مشورت با یک وکیل مهاجرتی مجرب می‌توانید آن‌ها را بشناسید.

5/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *