بهترین دانشگاه های مهندسی کانادا

نتیجه برنامه‌ریزی‌های دولت کانادا برای جذب نیروهای کار جوان و حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف، افزایش آمار مهاجرپذیری این کشور است.

از آن‌جایی که کانادا جزو کشورهای پیشرفته‌ای محسوب می‌شود که از نظر آموزش و تحصیل در رتبه عالی قرار دارد، در نتیجه انتخاب درصد زیادی از کسانی است که تصمیم به مهاجرت به کانادا و تحصیل در کانادا می‌گیرند.اما آیا رتبه‌بندی دانشگاه‌های کانادا در جهان با توجه به رشته‌های گوناگون متفاوت است؟ در پاسخ باید بگوییم بله. رشته‌های متعدد و متنوعی در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا تدریس می‌شوند که هر کدام جایگاه مختص خود را در فهرست جهانی دارند.

در این مطلب قصد داریم راجع به بهترین دانشگاه های مهندسی کانادا که سالیان سال مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است صحبت کنیم.پس اگر قصد تحصیل در مقاطع گوناگون را دارید و می‌خواهید با دانشگاه‌های مهندسی این کشور آشنا شوید، تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

 

برترین دانشگاه‌های کانادا در رشته‌های مهندسی

شرکت Quacquarelli Symonds یا QS، شرکتی است که با بررسی مواردی از قبیل اعتبار علمی، تکنولوژی دانشگاه و اعتبار مدرک فارغ‌التحصیلی، دانشگاه‌های مختلف را رتبه‌بندی می‌کند. بنابراین در حال حاضر موثق‌ترین اطلاعات مربوط به آمارهای شرکت مربوطه خواهد بود.

بر اساس این آمارها بهترین دانشگاه های مهندسی کانادا به شرح زیر هستند:

دانشگاه آلبرتا (Alberta)
این دانشگاه از لحاظ جغرافیایی در استان آلبرتا و در شهر ادمونتون واقع شده است. در دانشگاه آلبرتا 18 دانشکده وجود دارد که در آن‌ها بیشتر از 400 دوره آموزشی برگزار می‌شود.

از میان 400 دوره دانشگاه آلبرتا، بیش از 21 دوره به رشته‌های مهندسی اختصاص پیدا می‌کند و ناگفته نماند که دومین دوره‌های کوآپ بزرگ مهندسی کانادا متعلق به این دانشگاه است.

لازم به ذکر است طبق آمارهای نهایی، چیزی حدود 6 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که 4500 نفر آن‌ها در مقطع کارشناسی و مابقی در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های مهندسی مشغول هستند. همچنین درصد دانشجویان بین‌المللی در این دانشگاه قابل توجه است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که گزینه محبوبی میان مهاجران تحصیلی خواهد بود.

 

دانشگاه کویین (Queen)
این دانشگاه در استان انتاریو و در شهر کینگستون قرار دارد. اگر به تاریخچه این دانشگاه نگاه کنید، متوجه می‌شوید که جزو قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا به‌شمار می‌رود و سال تاسیس آن 1841 اعلام شده است.

برنامه‌ریزی‌های دقیق، تحقیقات گسترده، دانشجویان پرنشاط و معماری باستانی، از مشخصه‌های این دانشگاه محسوب می‌شود.

البته جدای از این موارد، برتری شیوه تدریس و تحقیق در این دانشگاه باعث شده است تا در زمره بهترین دانشگاه های مهندسی کانادا قرار بگیرد.

از 100 درصد دانشجویانی که در دانشگاه کویین تحصیل می‌کنند، چیزی حدود 25 درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. در ضمن دانشگاه کویین بیشترین میزان نرخ اشتغال بعد از فارغ‌التحصیلی دانشجویان را دارد و مقدار آن 94 درصد اعلام شده است.

دانشگاه تورنتو (Toronto)
دانشگاه تورنتو سال‌های متمادی در رتبه اول فهرست بررسی‌های شرکت QS قرار می‌گیرد و این نشان می‌دهد کیفیت و شیوه تدریس رشته‌های مهندسی در این دانشگاه با گذر زمان با پیشرفت چشم‌گیری همراه بوده است.

رشته‌هایی که در دانشگاه تورنتو تدریس می‌شوند، تنوع قابل توجهی دارند که در زیر به بعضی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • مهندسی صنعتی
 • مهندسی معدن
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی هوا و فضا
 • مهندسی داخلی
 • مهندسی مواد
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی پزشکی

یکی از دلایلی که باعث شده است تا این دانشگاه طی چند سال به عنوان برترین شناخته شود، دسترسی بسیار بالایی است که دانشجویان به منابع تحقیقاتی مختلف دارند.

بنابراین اگر قصد انتخاب این رشته‌های مهندسی را دارید یا می‌خواهید در مقطع کارشناسی ارشد این رشته‌ها ادامه تحصیل دهید، دانشگاه تورنتو می‌تواند انتخاب خوبی باشد. چرا که از هر نظر جزو بهترین دانشگاه های مهندسی کانادا به شمار می‌رود.

بهترین دانشگاه های مهندسی کانادا

دانشگاه مونترال (Montreal)
دانشگاه مونترال یا دانشگاه پلی‌تکنیک که با عبارت مخفف UdeM شناخته می‌شود، در استان کبک واقع شده است. اگر تحقیق کرده باشید می‌دانید که این استان یکی از چند استان فرانسوی زبان کانادا است که اغلب مردم به همین زبان صحبت می‌کنند.

تعداد دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشدی که در دانشگاه مونترال برگزار می‌شود، به 650 می‌رسد. خوشبختانه تعداد دانشجویان بین‌المللی که توسط این دانشگاه پذیرش شده‌اند، قابل توجه است.

این دانشجویان به واسطه دانشگاه مونترال که جزو بهترین دانشگاه های مهندسی کانادا است، از بهترین آموزش‌ها و فرصت‌های کارآموزی بهره‌مند خواهند شد.

تنوع رشته‌های مهندسی در این دانشگاه بسیار زیاد است و بد نیست محبوب‌ترین آن‌ها را از دید دانشجویان بشناسید:

 • مهندسی برق
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی شیمی

دانشگاه مک مستر (McMaster)
این دانشگاه در فهرست بهترین دانشگاه های مهندسی کانادا، جایگاه هشتم را توانسته است به دست آورد. دانشکده مهندسی و علوم کاربردی این دانشگاه در کلاس جهانی، از هفت دپارتمان تشکیل شده است.

اگر قصد انتخاب این دانشگاه را برای ادامه تحصیل دارید، بد نیست بدانید به دلیل وسعت زیاد دانشکده مهندسی و علوم کاربردی، آن را به دو بخش مجزا تقسیم‌بندی کرده‌اند که:

بخش اول مرتبط با دانشکده تکنولوژی و تمرین مهندسی است.
بخش دوم مرتبط با دانشکده مهندسی بیوپزشکی است.
این دانشگاه به واسطه تحقیقات علمی گسترده و پیش بردن سیستم آموزشی به‌صورت مدرن، سعی دارد تا دانشجویان موفقی را به بازار کار کانادا تقدیم کند.

 

دانشگاه واترلو (Waterloo)
اگر به فهرست برترین دانشگاه‌های مهندسی جهان نگاه کنید، قطعا نام دانشگاه واترلو را در 50 رتبه اول خواهید یافت. این دانشگاه بزرگ‌ترین دانشکده مهندسی در کانادا را دارد و تا به امروز دانشجویان زیادی را روانه بازار کار جهانی کرده است.

دانشجویانی که از میان بهترین دانشگاه های مهندسی کانادا واترلو را انتخاب می‌کنند، باید بدانند که بسیار تحقیقات محور است و اجازه کار در حین تحصیل را به دانشجویان خود می‌دهد.

بنابراین به واسطه برنامه کوآپ در دانشگاه واترلو، دانشجویان این امکان را دارند تا قبل از این‌که فارغ‌التحصیل شوند، دو سال سابقه کاری را وارد رزومه خود کنند.

مدرک تحصیلی این دانشگاه به خاطر جایگاه خوبی که در جهان دارد، بسیار معتبر است. بنابراین طبیعی است که دانشجویان فارغ‌التحصیل در رشته‌های مهندسی این دانشگاه، بسیار مورد استقبال کسب و کارهایی قرار گیرند که جهت احداث پروژه‌های گوناگون راه‌اندازی شده‌اند.

دانشگاه کلگری (Calgary)
این دانشگاه که دانشکده مهندسی Sculich در آن فعالیت می‌کند، از نظر مکانی در استان آلبرتا و در شهر کلگری قرار دارد.

اگر دقت کرده باشید، اکثر دانشگاه‌هایی که جزو بهترین دانشگاه های مهندسی کانادا هستند، در استان آلبرتا واقع شده‌اند. پس نباید تعجب کنیم که این شهر به‌عنوان پایتخت مهندسی کانادا شناخته شده است.

دانشکده مهندسی کلگری، رشته‌های مختلفی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برگزار می‌کند. طبق آمارهای نهایی، این امکان برای دانشجویان فراهم شده است تا در مقطع کارشناسی از میان 8 رشته و در مقطع کارشناسی ارشد از میان 24 رشته، علاقمندی‌های خود را دنبال کنند.

بزرگ‌ترین دوره کارآموزی در غرب کانادا، متعلق به دانشگاه کلگری است. همچنین درونی‌سازی از ویژگی‌های منحصر به‌فرد این دانشگاه به شمار می‌رود. چرا که در مقایسه با متوسط ملی کانادا، تعداد دانشجویان دختر خود را افزایش دهد.

 

دانشگاه مک گیل (McGill)
یکی دیگر از بهترین دانشگاه های مهندسی کانادا، مک گیل نام دارد. این دانشگاه انگلیسی زبان به خاطر قرار داشتن در استان فرانسوی زبان مانند کبک، بسیار مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است. دانشگاه مک گیل به خاطر بالا بودن سطح کیفیت آموزش، جزو 5 دانشگاه برتر کانادا محسوب می‌شود.

این دانشگاه از 9 دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد برخوردار است که آن‌ها را در 8 رشته گوناگون برگزار می‌کند.

شرایط حکم‌فرما در مک گیل به شکلی است که دانشجویان اهمیت زیادی به کارآموزی و کسب تجربه می‌دهند. برای همین است که اغلب در دوره‌های تابستانی شرکت می‌کنند.

دانشگاه انتاریوی غربی (Western Ontario)
وسترن یونیورسیتی یا دانشگاه انتاریوی غربی، یکی از ده‌ها بهترین دانشگاه های مهندسی کانادا به شمار می‌رود. این دانشگاه که با عبارت مخفف UWO شناخته می‌شود، در استان انتاریو و حومه شهر لندن واقع شده است.

دانشکده مهندسی این دانشگاه، 9 رشته گوناگون را در مقطع کارشناسی و 1 دوره کارشناسی ارشد تسریع‌یافته را برای دانشجویان علاقمند برگزار می‌کند. شیوه تدریس و برگزاری دوره‌ها در این دانشگاه به شکلی است که امکان تمام کردن رشته مهندسی بعد از کسب مدرک کارشناسی یا همان لیسانس را ظرف مدت یک سال فراهم می‌کند.

 

دانشگاه بریتیش کلمبیا (British Columbia)
از دانشگاه بریتیش کلمبیا که با مرکز تحقیق و تدریس شناخته می‌شود، با عنوان مخفف UBC یاد می‌کنند. این دانشگاه رتبه خوبی را در میان 40 دانشگاه مهندسی برتر جهان از آن خود کرده است.

دانشجویان بین‌المللی از 162 کشور جهان قادر هستند تا پذیرش این دانشگاه را برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌های مختلف مهندسی دریافت کنند.

از جمله دلایل برتری و افزایش تقاضای روز افزون به منظور اخذ پذیرش این دانشگاه در میان دانشجویان علاقمند به رشته‌های مهندسی، موارد زیر هستند:

وسعت و قدرت تحقیقات
تدریس رشته‌های محبوبی مانند تولید پیشرفته و انرژی پاک

بدون شک یکی از سخت‌ترین انتخاب‌های زندگی هر شخصی که آینده خود را تحت تاثیر قرار می‌دهد، انتخاب رشته و دانشگاه است. برای کسانی که مهاجرت کانادا به منظور ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اند و علاقمند به رشته‌های مهندسی هستند، بهترین دانشگاه های مهندسی کانادا را معرفی کردیم. حالا می‌توانید با بررسی و سبک سنگین کردن شرایط و اولویت‌ها، یکی را گزینش کنید.

البته مشغول شدن ذهن و نگرانی‌ها کاملا طبیعی است و شما می‌توانید با افزایش سطح آگاهی و اطلاعات خود راجع به دانشگاه‌های مهندسی گوناگون، بر این دغدغه‌ها و نگرانی‌ها غلبه کنید.برای این کار باید کمک یک وکیل مهاجرت کانادا زبده را در کنار خود داشته باشید و از تجربیات و اطلاعات به‌روز او استفاده کنید. هزینه برای این کار به معنای درخشان‌تر بودن زندگی تحصیلی شما در کشوری مانند کانادا است.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *