معرفی ویزا کار IMP

معرفی ویزا کار IMP

در این مقاله سعی شده هر آنچه را که برای معرفی ویزا کار IMP نیاز دارید را به صورت کامل بررسی و پوشش بدهیم و در این بخش قصد داریم از شرایط و همچنین مزایا و معایب آن نیز اطلاع دهیم و اگر سوالی دارید در انتها مقاله سوال خود را ثبت کنید و سریعا پاسخ خواهیم داد

پس برای کسب اطلاعات لازم معرفی ویزا کار IMP با ادامه‌ مقاله با ما همراه باشید.

 

ویزای کار IMP کانادا چیست؟

شرایط زندگی مطلوب، نرخ بیکاری پایین، زیرساخت‌های مناسب، تورم اقتصادی کم و جامعه مهاجرپذیر کانادا از جمله عواملی است که باعث شده کانادا به یکی از پرطرفدارترین مقاصد مهاجرتی جهان تبدیل شود. یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا اخذ ویزای کار این کشور است که متقاضیان بسیاری آن را در پیش می‌گیرند. در ادامه این مطلب یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا که ویزای کار IMP است را مورد بررسی قرار می‌دهیم. برای آشنایی با اینکه IMP کانادا چیست، چه شرایط و مدارکی لازم دارد و مناسب کدام گروه‌های شغلی و اشخاص است با ما در ادامه این مطلب همراه بمانید.

IMP کانادا چیست؟

ویزای کار موقت یا همان IMP کانادا یک نوع برنامه مهاجرتی به این کشور است که متقاضی از طریق آن اجازه کار و زندگی در کانادا را کسب می‌کند. یکی از مزایای اصلی این روش معافیت آن از LMIA یا همان مجوز ارزیابی تأثیر بر بازار کانادا است که باعث تسریع روند مهاجرت شده و کار را برای متقاضیان و کارفرمایان بسیار ساده‌تر می‌کند. IMP یا همان International Mobility Program به عنوان برنامه جابه جایی بین‌المللی شناخته می‌شود که کارفرمایان کانادایی براساس آن اجازه دارند نیروی کار خارجی را با ویزای کار موقت استخدام کنند.

در واقع این برنامه به کارفرمایان اجازه می‌دهد بدون نیاز به اخذ LMIA کارگران خارجی را با مجوز کار موقت به استخدام خود در آورند. این موضوع مزایای بسیاری برای کارفرما و متقاضیان ایجاد می‌کند چراکه امکان استخدام و کاریابی سریع‌تر و ساده‌تر را برای طرفین فراهم کرده است.

برخلاف برنامه کارگران خارجی موقت که بر اساس آن ممکن است مجوز کار در شرایط خاص صادر شود برنامه بین‌المللی تحرمک به منافع گسترده‌تر اقتصادی و فرهنگی کشور کانادا می‌پردازد.

ویزای IMP کانادا زیرمجموعه‌ای از برنامه جابه جایی بین‌المللی است که براساس آن دولت کانادا برای دسته‌ای از کارجویان خارجی که می‌توانند روی وضعیت اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور تأثیر مثبت بگذارند ویزای کار صادر می‌کند.

ویزای کار IMP کانادا به یکی از دو شکل زیر دیده می‌شود:

 • ورک پرمیت (ورک پرمیت کانادا برای صدور نیاز به جاب آفر از سوی کارفرما دارد.)
 • اوپن ورک پرمیت (اوپن ورک پرمیت برای صدور نیازمند پیشنهاد کار از سوی کارفرمای کانادایی است.)

LMIA چیست؟

LMIA در واقع سندی است که نشان می‌دهد یک کارفرمای کانادایی تلاش کرده تا یک پوزیشن شغلی را در محل کار خود پر کند اما نتوانسته از نیروی کار مقیم این کشور برای این منظور کمک بگیرد و حالا مجبور به استخدام نیروی کار خارجی شده است.

اوپن ورک پرمیت کانادا

اوپن ورک پرمیتی که تحت برنامه IMP کانادا صادر می‌شود خود بر دو نوع است:

 1. محدود یا رستریکتد (Restricted): این نوع از ورک پرمیت شما را محدود به یک شغل خاص یا مکان خاص می‌کند. یعنی اگر اوپن ورک پرمیت شما محدود به شغل (occupation) باشد تنها می‌توانید در همان راستای شغلی مشغول به کار شوید و نه هیچ سمت دیگری. همچنین در صورتی که اوپن ورک پرمیت صادر شده برای شما محدود به مکان (location) باشد تنها در آن شهر یا استان خاص می‌توانید کار کنید نه جاهای دیگر.
 2. نامحدود یا آن رستریکتد (unrestricted): این نوع اوپن ورک پرمیت هیچ‌گونه محدودیتی برای متقاضی ایجاد نمی‌کند و فرد با استفاده از آن می‌تواند در هر مکانی از کانادا در هر سمت شغلی مشغول به کار شود.

آشنایی بیشتر با : انواع ورک پرمیت کانادا

مشاغل کانادا که نیازمند ویزای کار نیستند:

 • افراد متخصص فعال در زمینه فیلم و تلویزیون
 • دانشگاهی‌ها و پژوهشگران فعال در موسسه‌های کانادایی
 • افراد متخصص در زمینه تعمیر یا نگهداری تجهیزات تجاری و صنعتی
 • هنرمندانی از قبیل رقصنده‌ها، ارکسترها، بازیگران و افراد با شغل‌های مشابه
 • افراد مدیر و صاحب بیزینس و شغل
 • ورزشکارن و مربی‌های حرفه‌ای در رشته‌های گوناگون
 • اشخاص کارآفرین
 • افراد متخصص در زمینه کشاورزی
 • دانشجوهای فعال در دوره کارآموزی
 • اشخاص فعال و متخصص در امور مذهبی و کارهای خیریه
 • متخصصان با درخواست استخدامی کارفرما با برنامه مهاجرتی استعداد خارجی
 • متخصصان با درخواست استخدامی کارفرما با برنامه طرح آزمایشی مهاجرت آتلانتیک
 • اشخاص فعال در سازمان بین‌المللی و دولت خارجی
 • آنچه درباره ویزا کار IMP باید بدانید

برای مهاجرت به کانادا و دریافت اجازه اقامت در این کشور به کمک ویزا کار IMP، باید درباره آن اطلاعات کسب کنید. هدف از این برنامه چیزی جز پیشبرد منافع ملی فرهنگی و اقتصادی کشور کانادا نیست.

در برنامه مهاجرتی IMP، شخص این امکان را دارد تا بدون در اختیار داشتن ارزیابی بازار کار (LMIA)، اجازه کار یا همان Work Permit کانادا را کسب کند.

انواع روش‌های مهاجرت از طریق ویزای کار IMP کانادا

روش‌های مهاجرت از طریق ویزای کار IMP کانادا به دو دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

اخذ ویزای از ظریق تأسیس شعبه دوم کسب و کار در کانادا

با استفاده از این روش متقاضی باید در کشور کانادا شعبه دوم بیزینسی که شعبه اصلی آن در کشور مبدأ قرار دارد را تأسیس نموده و ارتباط بین این دو شعبه را به آفیسر اداره مهاجرت اثبات کند. همچنین برای اخذ ویزای کاری موقت شخص باید بتواند آفیسر را متقاعد کند که حضور او برای پیشبرد امور شرکت و توسعه بیزینس ضروری است.

اخذ ویزای از طریق تأسیس شرکت در کانادا

روش دوم برای اخذ ویزای کار IMP کانادا تأسیس شرکت در این کشور است. در طی این روش متقاضی باید بتواند اثبات کند که در کشور مبدأ صاحب یک بیزینس بوده و سابقه مدیریتی کافی دارد و حالا نیز تصمیم گرفته با تأسیس یک بیزینس تازه در کانادا به اقتصاد این کشور کمک کند. فرد علاوه بر اثبات سودرسان بودن این بیزینس به اقتصاد کانادا باید بتواند افسر را توجیه کند که حضور وی برای پیشبرد امور شرکت ضروری محسوب می‌شود.

افراد واجدین شرایط برای ویزا کار IMP

قطعا این سوال در ذهن شما به وجود می‌آید که چه کسانی قادر هستند تا برای به منظور مهاجرت کانادا، برای دریافت ویزا کار IMP اقدام کنند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت برای دریافت هر نوع ویزای کانادا، شرایط خاصی لازم است و ویزای کار مورد نظر هم از این قاعده مستثنا نیست. بنابراین در زیر یک سری از شرایط کاری را بیان کرده‌ایم تا متوجه شوید افراد واجد شرایط چه کسانی هستند:

 • کسانی که بیزینس شخصی دارند.
 • افرادی که در سابقه کاری آن‌ها، پست مدیریت یا مدیریت مالی به چشم می‌خورد.
 • پزشکان عمومی و متخصصانی که دوره‌های مختلف را پشت سر گذاشته‌اند.
 • کسانی که دارنده کارخانه و شرکت‌های بزرگ و تاثیرگذار در اقتصاد هستند.
 • متخصصانی که در زمینه کامپیوتر و IT تحصیل کرده‌اند و در کشور مبدا شرکت دارند.

شرایط عمومی ویزای کار IMP

شرایط عمومی ویزای کار IMP، تفاوت چندانی با شرایط عمومی ویزاهای دیگر کانادا ندارد. اما به منظور افزایش سطح آگاهی، شرایط عمومی را در زیر بیان کرده‌ایم:

 • تمکن مالی کافی مورد تایید کانادا را داشته باشید تا بتوانید از پس هزینه‌های زندگی کانادا در طول اقامت برآیید. همچنین لازم است تمکن مالی را به کمک مراکز رسمی به اثبات برسانید.
 • نمره آیلتس حداقل 5 دریافت کنید و اگر دنبال شانس بیشتر هستید، نیازمند نمره‌های بیشتری هم خواهید بود.
 • مدرک تحصیلی شما کارشناسی یا بالاتر باشد. به این علت که شرایط متقاضیان با مدرک دیپلم مورد بررسی قرار خواهد گرفت و هر چه مدرک تحصیلی بالاتر باشد، شانس قبولی بیشتر خواهد بود.
 • از قبل ویزای ویزیتوری کانادا را دریافت کرده باشید. چون در واقع اولویت اصلی کسانی هستند که این ویزا را داشته باشند.

معرفی ویزا کار IMP

چگونه می‌توان ویزا کار IMP دریافت کرد؟

مراحل اخذ ویزای کار IMP با توجه به نوع و روش آن تا حدودی از یک دیگر متفاوت هستند با این حال مراحل کلی این فرآیند به شکلی زیر است:

 • دریافت پیشنهاد کار (جاب آفر) از سوی کارفرمای کانادایی (این بخش شامل تمامی روش‌های برنامه IMP نمی‌شود.)
 • تمدید پیشنهاد کار از سوی کارفرما
 • ارائه درخواست برای صدور ویزا
 • صدور ویزای کار IMP

بعد از معرفی این ویزا، لازم است به منظور مهاجرت کانادا، درباره چگونگی دریافت این ویزا اطلاعات کسب کنید.ابتدا باید کارفرما از سازمان استخدام و توسعه اجتماعی کانادا، ارزیابی اثر بازار کار (LMIA) را دریافت کند. واقعی و مورد تایید بودن ارزیابی اثر بازار کار بسیار حائز اهمیت است.

در مرحله دوم، نامه مربوط به ارزیابی اثر بازار کار توسط کارفرما در اختیار شخص متقاضی قرار می‌گیرد. در مرحله سوم طی بررسی‌های لازم، اگر اجازه کار شخص متقاضی نیاز به نامه ارزیابی اثر بازار کار نداشته باشد، فرد قادر خواهد بود تا ویزا کار IMP دریافت کند.

البته لازم به ذکر است در فرآیند انجام کارهای مربوط به اخذ این ویزا، نیاز به یک مشاور خوب خواهید داشت.

هزینه ویزای کار IMP کانادا

همانطور که پیش‌تر هم چندین بار به آن اشاره شد اخذ ویزای کار موقت IMP کانادا مسیرها و روش‎های متنوعی دارند که هزینه آن‌ها کمی نسبت به یکدیگر متفاوت است. هزینه‌هایی که در ادامه به آن اشاره شده است هزینه مشترک تمامی این روش‌ها محسوب می‌شوند، اما شما برای اطلاع دقیق‌تر از هزینه‌های این روش می‌توانید با وکلای مجموعه ما در ارتباط باشید:

 • ورک پرمیت: 155 دلار کانادا
 • هزینه انطباق کارفرما (در صورت برخورداری از جاب آفر): 230 دلار کانادا
 • هزینه بایومتریک (انگشت‌نگاری) به ازای هر نفر: 85 دلار کانادا
 • هزینه انگشت‌نگاری خانواده (دو نفر و بیشتر): 170 دلار کانادا

مدت زمان دریافت ویزای کار IMP چقدر است؟

براساس اظهارات سایت اداره مهاجرت کانادا مدت زمان رسیدگی به پرونده‌های ورک پرمیت از کشور ایران در حال حاضر حدوداً 16 هفته است که این مدت زمان پس از انجام مراحل بایومتریک در سفارت کانادا در نظر گرفته می‌شود. با این حال مدت زمان بررسی پرونده‌های ویزای کار IMP تایم ثابتی نیست و ممکن است با توجه به شرایط سفارت در هر زمان بیشتر یا کمتر شود.

اقامت دائم کانادا با ویزای کار IMP

یکی از سوالات بسیار پرتکرار اغلب متقاضیان در خصوص ویزای کار IMP این است که آیا امکان اخذ اقامت کانادا از طریق آن وجود دارد یا خیر. در پاسخ به این سوال باید چنین گفت که شما می‌توانید با استفاده از سیستم اکسپرس اینتری یا برنامه‌های مهاجرتی استانی برای دریافت اقامت دائم کانادا از این طریق اقدام کنید.

ویزای IMP مستقیماً تحت نظر اداره مهاجرت کانادا است و به همین دلیل هم روش ساده‌تر و سریع‌تری محسوب می‌شود و با کمک آن می‌توان اقامت دائم این کشور را نیز کسب کرد.

مزایای ویزا کار IMP

این روزها اقدام برای مهاجرت کانادا از طریق دریافت این ویزا به‌شدت رواج پیدا کرده است و دلیل آن چیزی نیست جز مزایایی که این نوع ویزا دارد. از جمله آن‌ها باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای راه‌اندازی و شروع یک بیزینس جدید، سرمایه بسیار بالایی نیاز نیست.
 • این امکان برای متقاضی وجود دارد تا در اسرع وقت بتواند اقامت موقت را به دائمی تبدیل کند.
 • متقاضی نیاز مستقیمی به مدرک زبان ندارد.
 • شرایط کافی برای شخص متقاضی فراهم می‌شود تا بتواند در شهرهای مختلف کانادا بیزینس خود را راه‌اندازی کند.
 • کسی که متقاضی ویزا کار IMP است می‌تواند مجوز کار یا Work Permit را مجددا تمدید کند.
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان زیر 18 سال متقاضی در کشور کانادا فراهم می‌شود.
 • شخص نیاز به انجام فرآیند سخت و خسته‌کننده تایید LMIA ندارد.

آیا ویزا کار IMP بررسی می‌شود؟

پاسخ این سوال بله است. بررسی کارفرمایانی که نیروی خارجی جذب کرده‌اند قطعی نیست و نسبتا تصادفی است. البته گاهی امکان دارد اداره مهاجرت متوجه بعضی موارد شود و دستور بررسی دهد. به‌عنوان مثال:

 • تشخیص دهند که کارفرما از قبل یا در حال حاضر، شرایط استفاده از این برنامه را ندارد.
 • نیروی کار استخدامی توسط کارفرما، تحت قانون شرایط اضطراری یا قرنطینه است.
 • یک بیماری واگیردار در محل کار کارکنان خارجی در حال شیوع است.

جدای از این مباحث، بررسی ویزا کار IMP توسط اداره مهاجرت بسیار مفید است. چون:

 • کمک می‌کند تا دولت از حمایت و حفاظت کارکنان موقت خارجی مطمئن شود.
 • باعث می‌شود تا دولت اطمینان پیدا کند که کارفرماها به درستی از این ویزا استفاده می‌کنند یا نه.
 • در بعضی مواقع شرایط به شکلی پیش می‌رود که شخص متوجه می‌شود شرایط کارفرما بودن را ندارد و به‌صورت کاملا داوطلبانه به اداره مهاجرت مراجعه و این موضوع را بیان کند. این عمل به اصطلاح افشای داوطلبانه گفته می‌شود.

با وجود روش‌های متعددی که برای مهاجرت کانادا و اقامت در این کشور وجود دارد، بعضی راه‌ها بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند که اگر صادقانه بخواهیم بیان کنیم، پیگیری دریافت ویزا کار IMP در زمره آن‌ها قرار خواهد گرفت.اما می‌دانید که انجام فرآیند اخذ ویزای کانادا به هر نوعی، نیازمند اطلاعات کافی است. پس اگر در زمره مهاجرانی قرار گرفته‌اید که کانادا را برای ادامه زندگی برگزیدید، فرصت را از دست ندهید و از خدمات مشاوره یک وکیل مهاجرتی معتبر و مجرب استفاده کنید.

5/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *