آشنایی با انواع ورک پرمیت کانادا

آشنایی با انواع ورک پرمیت کانادا

در این مقاله سعی شده هر آنچه را که برای آشنایی با انواع ورک پرمیت کانادا نیاز دارید را به صورت کامل بررسی و پوشش بدهیم و در این بخش قصد داریم از شرایط و همچنین مزایا و معایب آن نیز اطلاع دهیم و اگر سوالی دارید در انتها مقاله سوال خود را ثبت کنید و سریعا پاسخ خواهیم داد

پس برای کسب اطلاعات لازم آشنایی با انواع ورک پرمیت کانادا با ادامه‌ مقاله با ما همراه باشید.

کار در کانادا رویای دیرینه بسیاری از افراد است. اما تحقق این رویا بدون داشتن یکی از انواع ورک پرمیت کانادا ممکن نیست. ورک پرمیت مجوزی است که از سوی اداره کار به مهاجرانی داده می‌شود که شهروند کانادا نیستند اما می‌خواهند در این کشور کار کنند.

حتی در صورت مهاجرت تحصیلی به کانادا برای کار در حین تحصیل و یا بعد از آن شما نیاز به این مجوز خواهید داشت و بدون آن قادر به کار نخواهید بود.شاید فکر کنید ورک پرمیت تنها جزو قوانین کانادا است و در کشورهای دیگر بدون نیاز به آن می‌توانید کار کنید. اما این‌طور نیست. شما برای کار کردن در هر کشوری که شهروند آن نیستید به مجوز کار نیاز دارید.در هر کشوری برای مهاجران مجوزهای کار متنوعی با توجه به مهارت‌های آنان در نظر گرفته شده است اما قوانین آن‌ها در هر جایی فرق دارد.

در این مقاله ما به بررسی انواع ورک پرمیت کانادا و این‌که چه کسانی قادر به دریافت آن خواهند بود، می‌پردازیم. اگر زندگی و کار در کانادا رویای شما هم هست اما اطلاعات دقیقی درباره چگونگی تحقق آن ندارید، تا انتها همراه ما باشید.

ورک پرمیت چیست؟

برخی فکر می‌کنند مجوز کار همان ویزای کار است اما این دو تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند. شما با اخذ ویزای کاری کانادا می‌توانید وارد خاک این کشور شوید، در آن کار کنید و در صورتی که مجوز اقامت موقت خود را تا پنج سال تمدید کنید، می‌توانید اجازه اقامت دائم را در این کشور بگیرید.

اما امکان اجازه اقامت دائم و دریافت شهروندی از طرق اخذ انواع ورک پرمیت کانادا وجود ندارد. شما با این مجوز تنها قادر خواهید بود در بازه زمانی تعیین شده در کانادا بدون اخذ مجوز اقامت دائم کار کنید.

دریافت ویزای کار ممکن است ایده‌آل‌تر باشد اما قوانین و شرایط ویژه‌ای دارد که دریافت آن را برای هرکسی ناممکن می‌کند. از همین‌رو گرفتن مجوز کار می‌تواند انتخاب قابل دستیابی‌تر و راحت‌تر برای خیلی از افرادی باشد که متقاضی کار در کانادا هستند.

 

انواع ورک پرمیت کانادا

این مجوز به شما اجازه را می‌دهد تا در بازه‌ای مشخص در خاک کانادا کار کنید. در این بازه زمانی اگر پیشنهاد کاری دریافت کردید و یا با یک کارفرمای کانادایی قرارداد بستید، باید برای دریافت ویزای کار اقدام کنید.مجوز کار فرصتی طلایی برای افرادی است که پیشنهاد کاری از هیچ کارفرمایی در کانادا ندارند اما می‌خواهند در این کشور مشغول به کار شوند.

اما با هر شغلی هم نمی‌توانید ورک پرمیت دریافت کنید. افرادی مانند بازدیدکنندگان تجاری، نمایندگان حقوقی، پرسنل نظامی، افسران دولت‌های خارجی، هنرمندان، ورزشکاران و اعضای تیم ورزشی، افراد رسانه، سخنرانان عمومی، روحانیان و مبلغان مذهبی، داوران و کارمندان بخش خدمات اضطراری باید با ویزا وارد کانادا شوند.

اما حتی اگر ویزا هم داشته باشید برای بعضی مشاغل نیاز به دریافت یکی از انواع ورک پرمیت کانادا دارید. مشاغل فصلی از این دسته هستند. شما برای اشتغال به عنوان یک کارگر فصلی و یا کارآموز نیاز به مجوز کار دارید.

انواع مجوز کار کانادا با توجه به مهارت و هدف شما توسط اداره مهاجرت ارائه شده است. در ادامه به بررسی هریک از آن‌ها می‌پردازیم.

 

اپن ورک پرمیت کانادا

اپن ورک پرمیت یا مجوز کار آزاد به شما اجازه می‌دهد تا در هر شغلی با کارفرمایان کانادایی قرارداد ببندید. اما کار کردن در مشاغلی مانند محافظت شخصی (اسکورت)، ماساژور جنسی، آژانس رقاصه‌ها و موارد مشابه دیگر با مجوز کار ممکن نیست.

این نوع مجوز شما را محدود به داشتن کارفرمایی خاص با ساعات کاری مشخص نمی‌کند. اپن مجوز برای دانشجویان بین‌الملل بهترین انتخاب است.

مجوز کار مخصوص کارفرما

این مجوز برای شغلی خاص و با کارفرمایان محدود صادر می‌شود و مدت زمان کار و مکان آن در مجوز ذکر خواهد شد. با داشتن این مجوز در صورتی که بخواهید در کار جدیدی مشغول به کار شوید نیاز دارید تا ورک پرمیت جدیدی دریافت کنید.

برای اخذ این مجوز، کارفرما باید مجوز ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار کانادا را از سازمان ESDC دریافت کند. با این مجوز او می‌تواند به نیروی کار خارجی پیشنهاد کار بدهد.

در صورتی که این مجوز را دریافت کنید در بدو ورود به کانادا باید آن را همراه خود داشته باشید و به مسئولان مربوطه نشان دهید.اپن ورک پرمیت و مجوز کار مخصوص کارفرما دو نوع مجوزی هستند که برای کار به افراد داده می‌شود. اما خود آن‌ها در دسته‌بندی‌‌های متفاوتی قابل قرار می‌گیرند که در ادامه توضیح دادیم.

 

ورک پرمیت نیازمند LMIA

گواهی لمیا همان پیشنهاد رسمی و تایید شده اداره کار و امور انسانی کانادا است. زمان اعطای این مجوز تاثیر حضور فرد بر اقتصاد کشور ارزیابی می‌شود. اگر نتیجه این ارزیابی مثبت و یا حتی خنثی باشد فرد موفق به اخذ گواهی لمیا می‌شود.

شما تا شش ماه پس از صدور گواهی لمیا فرصت دارید تا در خاک کانادا و در فرصت شغلی که برای آن مجوز کار دریافت کرده‌اید مشغول شوید.با این گواهی مجوز کار در شغل پیشنهادی را به مدت چهار سال خواهید داشت. با تمدید مجوز کار و حضور در کانادا برای سال پنجم، موفق به دریافت اقامت دائم این کشور خواهید شد.

 

ورک پرمیت بدون نیاز به LMIA

خانواده افرادی که در کانادا مجوز کار یا تحصیل دارند نیازی به دریافت گواهی لمیا ندارند و می‌توانند از اسپانسرشیپ آن‌ها استفاده کنند.

ورک پرمیت NAFTA

NAFTA در بین انواع ورک پرمیت کانادا مخصوص شهروندان سه کشور کانادا، آمریکا و مکزیک است. این مجوز به شهروندان آن‌ها اجازه می‌دهد تا با شرایط ویژه‌ای بدون نیاز به گواهی لمیا در این سه کشور مشغول به کار شوند.

ورک پرمیت Post-Grauation

کانادا به دانشجویانی که تحصیلات خود را در این کشور به پایان رسانده‌اند یک مجوز کار با سه سال اعتبار می‌دهد. این مجوز به افراد کمک می‌کند تا ضمن کسب تجارب عملی، بتوانند شرایط اخذ اقامت دائم کانادا را برای خود محیا کنند.

 

چه کسانی می‌توانند برای اخذ انواع ورک پرمیت کانادا اقدام کنند؟

اوپن ورک پرمیت کانادا به همه افراد داده نمی‌شود و برای دریافت آن باید شرایط خاصی داشته باشید. این مجوز به افرادی از گروه‌های زیر داده خواهد شد:

 • مهاجرانی که فارغ التحصیلی یکی از دانشگاه‌ها یا موسسات کانادا هستند.
 • دانشجویان بین‌المللی که پس از مدتی قادر به پرداخت هزینه‌های تحصیل در کانادا نیستند.
 • برای افرادی که دستور خروج آن‌ها از کانادا صادر شده است اما فعلا اجرایی نیست.
 • متقاضیان دریافت اقامت دائم که هنوز مجوز اقامت خود را دریافت نکرده‌اند.
 • کسانی که با ویزای همراه به خاک کانادا آمده‌اند.
 • همسر یا همراه کارگر ماهر یا دانشجو بین‌ الملل در این کشور
 • پناهندگان سیاسی و یا یکی از اعضای خانواده آن‌ها
 • همسر یا خانواده افراد متقاضی شرکت در برنامه مهاجرت آزمایشی آتلانتیک
 • دارندگان مجوز اقامت موقت در این کشور
 • کارگران جوان در بازه سنی 18 تا 45 سال

آشنایی با انواع ورک پرمیت کانادا

چطور برای اخذ انواع ورک پرمیت کانادا اقدام کنیم؟

برای درخواست این مجوز می‌توانید از دو روش حضوری و آنلاین اقدام کنید.

درخواست آنلاین نسبت به حضوری مزایای بیشتری دارند مانند ارسال سریع و فوری، به‌روزرسانی لحظه به لحظه حساب کاربری شما، در صورت نقص پرونده به سرعت بازگردانده می‌شود تا آن را تکمیل کنید و رسیدگی سریع‌تر.

اما به هر روشی که اقدام کنید نیاز به یک سری مدارک خواهید داشت. یک سری از این مدارک عمومی شامل موارد زیر است:

 • مدارک تحصیلی
 • گواهی عدم سوپیشنه
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • مهارت زبان انگلیسی
 • سابقه کار مرتبط
 • مدارک اثبات تمکن مالی

از زمانی که مدارک شما تایید و مجوز کار توسط وزارت کار کانادا صادر شد، تنها 30 روز زمان دارید تا در یکی از دفاتر کارگزاری این کشور برای انگشت‌نگاری حضور پیدا کنید.

اعتبار ورک پرمیت

با توجه به شرایط صدور انواع ورک پرمیت کانادا، اعتبار آن از یک تا سه سال متغیر است. افرادی که قصد مهاجرت دائم به این کشور دارند می‌توانند با تمدید مجوز کار و اقامت خود تا 5 سال، نسبت در دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

در چند سال اخیر و به علت شیوع ویروس کرونا، شرایط تمدید ویزا و صدور ویزای کار تغییر کرده است. از این پس متقاضیان می‌توانند از داخل خاک کانادا انواع مجوز کار خود را با داشتن وضعیت اقامتی معتبر تمدید کنند.

 

چگونگی تبدیل ورک پرمیت به ویزای کاری

با کمک سابقه کاری که با استفاده از مجوز کار موقت خود در کانادا کسب کرده‌اید، می‌توانید از برنامه تجربه کانادایی استفاده کنید. برای استفاده از این برنامه باید در طول سه سال گذشته، حداقل یک سال را در خاک این کشور کار کرده باشد.

 

کانادا یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای عصر حاضر است و هیچ پیشرفتی بدون وجود نیروهای متخصص به دست نمی‌آید.سالانه چیزی در حدود 300 هزار مهاجر برای اخذ انواع ورک پرمیت کانادا اقدام می‌کنند. شما هم می‌توانید یکی از این هزاران مهاجر باشید.پس بازار کار مهارت‌هایتان را در کانادا بررسی کنید و با جمع آوری مدارک کامل، برای تحقق رویاهایتان قدم بردارید. در این مسیر درخواست کمک از یک مشاور یا وکیل مهاجرتی را نیز فراموش نکنید تا با آگاهی برای مهاجرت اقدام کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *