نحوه اعتراض به ریجکتی ویزا کانادا

زمانی که مهاجران قصد مهاجرت کانادا و ورود به این کشور را داشته باشند، باید برای ویزای کانادا درخواست دهند. این درخواست توسط افسر پرونده مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از آن دو حالت اتفاق می‌افتد.

اگر افسر پرونده درخواست را قبول کند، مهاجر می‌تواند کارهای سفر خود را با آسودگی خاطر انجام دهد. اما گاهی ممکن است این درخواست توسط افسر بنا به دلایل مختلفی ریجکت شود. در این حالت شاید نگرانی‌هایی شامل حل متقاضی ویزا شود اما باید گفت که راه‌حل‌هایی پیش روی او قرار دارد که به واسطه آن‌ها می‌تواند بر ریجکتی ویزا کانادا اعتراض خود را وارد کند.

در این مطلب قصد داریم تا در خصوص نحوه اعتراض به ریجکتی ویزا کانادا صحبت کنیم و راه‌حل‌هایی پیش روی افرادی قرار دهیم که درخواست ویزا و اقامت کانادای آن‌ها مورد قبول افسر پرونده واقع نشده است.

 

دلایل ریجکت ویزا کانادا چیست؟

قبل از این که به توضیح راجع به نحوه اعتراض به ریجکتی ویزا کانادا بپردازیم، لازم دانستیم کمی درباره دلایل رد شدن ویزا توسط افسر پرونده صحبت کنیم.

در حالت کلی، زمانی که افسر با مطالعه پرونده و مشاهده مدارک ضمیمه آن احساس کند فرد متقاضی دلیل و برهان منطقی برای برگشت به کشور خود ارائه نداده است و احتمال ماندن او در کشور کانادا بیشتر از بازگشت به کشور مبدا خواهد بود، با درخواست ویزای او موافقت نخواهد کرد.

البته این که گاهی زمان بررسی پرونده‌ها و تعداد نیروهای انسانی برای بررسی مدارک متقاضیان محدود است، در رد شدن ویزای برخی افراد بی‌تاثیر نیست. اما در حالت کلی، دلایل ریجکتی ویزا کانادا می‌تواند به شرح زیر باشد:

 • رعایت نکردن قوانین مهاجرتی توسط شخص متقاضی در سفرهایی که قبلا به کانادا داشته است.
 • در اختیار نداشتن پاسپورت معتبر یا داشتن پاسپورتی که از تاریخ آن گذشته است.
 • نامساعد بودن شرایط زندگی شخص متقاضی به شکلی که ماندگار شدن او در کشور کانادا را به دنبال داشته باشد.
 • مبهم بودن هدف سفر و اقامت کانادا از زبان کسی که قصد اخذ ویزای کانادا را دارد.
 • نداشتن تمکن مالی کافی که برای گذران زندگی و تامین نیازهای متقاضی در طول اقامت لازم است.
 • ارائه ندادن اسنادی که نشان می‌دهد فرد متقاضی برای ویزای کانادا، دارایی‌ها و دلبستگی‌هایی در کشور مبدا دارد.
 • ارسال نکردن معرفی‌نامه و مدارک مورد نیاز برای بررسی پرونده در بازه زمانی که سفارت تعیین کرده است.

البته این دلایل، یک سری از دلایل کلی برای رد ویزای کانادا بودند. از آن‌جایی که ویزای کانادا انواع و اقسام مختلفی دارد و اخذ هر کدام منجر به اقامت تحصیلی، اقامت به علت سرمایه گذاری و غیره می‌شوند، دلایل ریجکت هر کدام ممکن است کمی متفاوت باشد.

 

چگونه می‌توان از دلایل ریجکت ویزا مطلع شد؟

مهاجران پیش از اعتراض به ریجکتی ویزا کانادا، لازم است درباره دلایل ریجکت ویزا مطلع شوند و بدانند به چه خاطر، درخواست ویزای قبلی آن‌ها توسط افسر رد شده است.

در نامه ریجکتی که برای مهاجران ارسال می‌شود، به‌صورت سر بسته و کلی، درباره دلایل آن صحبت شده است. بنابراین بهتر است مهاجران به دلایل ذکر شده در نامه ریجکتی بسنده نکنند و به سراغ GCMS بروند.

 

شاید با خود بپرسید GCMS چیست؟

GCMS که از عبارت Global Case Management System گرفته شده است، شامل نظرات کامل افسر پرونده خواهد بود. لازم به ذکر است در نت کامل افسر یا همان GCMS، به جزئیات دلیل رد درخواست ویزا پرداخته شده است و متقاضی می‌تواند متوجه تمام جزئیات مربوط به ایرادهای پرونده خود شود.

زمانی متقاضی GCMS را مطالعه می‌کند، ممکن است دو حالت اتفاق بیفتد. در حالت اول، ریجکت درخواست از طرف افسر کاملا منطقی است و متقاضی باید برای رفع ایرادات اقدام کند و به سراغ ارسال مجدد درخواست به سفارت کانادا برود.

اما در حالت دوم، دلایل رد درخواست ویزا توسط افسر غیرمنطقی است که فرد متقاضی باید پرونده‌ای در قالب اعتراض به ریجکتی ویزا کانادا که شامل توضیحات کامل خواهد بود، برای سفارت این کشور ارسال کند تا اعتراض او مورد بررسی قرار بگیرد.

لازم به ذکر است که از زمان درخواست GCMS تا زمانی که نت کامل به دست متقاضی می‌رسد، چیزی حدود 2 الی 3 هفته و گاهی حتی 40 روز طول می‌کشد. برای این که شخص متقاضی زمان استاندارد اعتبار مدارک ترجمه‌شده و مدارک مالی را که به ترتیب 6 و 2 ماه اعلام شده است از دست ندهد، باید هر چه سریع‌تر برای درخواست مجدد اقدام کند و با برنامه‌ریزی پیش برود.

متاسفانه قبل از این که GCMS وجود داشته باشد، متقاضیانی که ویزای اقامت کانادای آن‌ها ریجکت شده بود، به کمک آژانس‌های هواپیمایی و اطلاعات ناقص خود، مجدد برای ارسال درخواست ویزا اقدام می‌کردند و در 99 درصد مواقع دوباره با شکست مواجه می‌شدند.

البته این روزها هم خیلی از افراد اطلاعی در خصوص GCMS ندارند و به همین دلیل بهتر است که سپردن فرآیند اعتراض به ریجیکتی ویزای کانادا را به عهده کارشناسان مربوطه بگذارند.

 

نحوه اعتراض به ریجکتی ویزا کانادا

حال که از چگونگی اطلاع از دلایل ریجکت ویزای کانادا مطلع شدید، باید بررسی کنید آیا دلایل مشخص‌شده قابل رفع و رجوع هستند یا نه.

در خیلی از موارد، دلایلی که برای ریجکت ویزای کانادا توسط افسر پرونده مشخص شده است قابل حل نیست. به عنوان مثال می‌توانیم به نداشتن توانایی مالی کافی برای سفر و اقامت چند ماهه در کشور کانادا اشاره کنیم. اما گاهی نواقص پرونده دلیل اصلی رد ویزای کانادا بوده است که با تکمیل آن‌ها مشکل رفع خواهد شد.

قبل از تصویب قوانین جدید مهاجرت به کانادا، ایرانی‌ها قادر بودند تا با ارسال یک نامه اعتراض به سفارت کانادا و تکمیل مدارک، بررسی پرونده را مجدد به جریان بیندازند. اما متاسفانه در قانون‌گذاری جدید این کشور، زمانی که درخواست ویزای مهاجران ایرانی ریجکت شود، ارسال نامه اعتراض به ریجکتی ویزای کانادا کاری از پیش نخواهد برد و به ناچار باید مراحل درخواست ویزای جدید را مجددا پشت سر بگذارند.

در فرآیند اعتراض، شخص متقاضی ویزا و اقامت کانادا باید تمامی هزینه‌ها را دوباره پرداخت کند و تنها هزینه‌ای که نیاز به پرداخت مجدد ندارد، مربوط به انگشت‌نگاری است که پس از انجام، 10 سال اعتبار خواهد داشت.

برای این که شخص متقاضی دیگر نیاز به رفع ریجکتی نداشته باشد و درخواست ویزای او مورد تایید افسر پرونده قرار بگیرد، باید موارد زیر را مد نظر قرار دهد:

 • اطلاعات اضافی و کاملا واضح را ضمیمه پرونده ارسالی کند.
 • برنامه‌ریزی جدیدی برای هدف‌های تحصیلی، زندگی و موارد دیگر در نظر بگیرد.
 • مواردی را که باعث ریجکتی درخواست ویزای کانادا شده است تقویت کند.

موضوعی که باید به آن آگاه باشید، نحوه اعتراض به ریجکتی ویزای کانادا است. در حالت کلی، سه راه پیش روی متقاضیان وجود دارد:

 • درخواست تجدید نظر را به مرکز رسیدگی به پرونده‌ها بفرستند.
 • همراه نامه اعتراض به ریجکتی ویزای کانادا، نامه‌ای به واحد رسیدگی مهاجرت‌های کانادا ارسال کنند.
 • در کنار اعتراض به ریجکتی ویزای کانادا، نامه‌ای برای دادگاه فدرال کانادا تنظیم کنند و بفرستند.

 

نامه اعتراض شامل چه اطلاعاتی است؟

این نامه باید حاوی واقعیت‌های منطقی و خالی از مسائل و موضوعات احساسی باشد. چون تنها در صورتی درخواست ویزای متقاضی مورد قبول افسر پرونده قرار خواهد گرفت که اطلاعات، مدارک موجود و هدف از مهاجرت و اقامت کانادا قانع‌کننده باشد.

هیچ موقع نمی‌توان روش ساده و طبق قاعده‌ای برای ساختار و اطلاعات داخل نامه اعتراض ریجکتی ویزای کانادا معرفی کرد. اما لازم است بدانید در این نامه باید علاوه بر نام و نام‌خانوادگی، شماره پاسپورت، آدرس کامل، تاریخ و محل تولد، ایمیل و شماره تلفن، موارد زیر هم ذکر شود:

 • هدفی که برای سفر به کانادا دارید.
 • تاریخی که درخواست را ارسال می‌کنید.
 • تاریخی که نامه ریجکتی ویزای کانادا را دریافت کرده‌اید.
 • دلایلی را که افسر برای ریجکتی ویزا آورده است مطرح کنید.
 • با ادله محکم و استدلال‌های منطقی، دلایلی را که باعث ریجکت ویزا شده است رفع و رجوع کنید.
 • نامه‌ تکمیل‌شده‌ای را که پرینت گرفته‌اید امضا کنید.

به منظور تاثیرگذاری بیشتر، باید توضیح هر یک از این موضوعات در پاراگراف جداگانه‌ای آورده شود. علاوه بر این باید اشاره کنیم قالب کلی نامه اعتراض به ریجکتی ویزا کانادا به شرح زیر است:

 • پاراگراف اول باید شامل اطلاعات شخصی باشد.
 • در پاراگراف دوم به بیان دلایل ریجکتی درخواست قبلی بپردازید.
 • پاراگراف سوم را به اثبات ادعای خود در زمینه رد دلایل ریجکتی ویزا توسط افسر پرونده اختصاص دهید.

در صورتی که برای اثبات ادعای خود نیاز به ارائه یک سری مدارک داشتید، در پاراگراف سوم توضیح دهید که تمامی مدارک به همراه کاستی‌های سری قبل در پرونده ضمیمه شده است.

این مدارک بهتر است شامل موارد زیر باشند:

 • نامه مربوط به قرارداد کاری
 • نامه مربوط به اجازه غیبت از دانشگاه یا مدرسه
 • مدارک مربوط به دعوت‌نامه
 • مدارک مربوط به حساب‌های بانکی و دارایی‌ها
 • ضمیمه کردن مدارک بیمه‌نامه
 • مدارک خانوادگی از قبیل سند ازدواج، تولد فرزند و مدارک مشابه
 • مدارک مربوط به شخص ضامن در کشور کانادا

جالب توجه است که با وجود این اطلاعات تکمیلی، باز هم ممکن است عده‌ای در نحوه اعتراض به ریجکتی ویزای اقامت کانادا دچار مشکل شوند. برای همین توصیه ما به شما این است در این امور، از یک شخص حرفه‌ای و کارشناس کمک بگیرید.

سخن نهایی

هر کشوری از جمله کانادا قوانین مشخصی برای پذیرش مهاجران از کشورهای دیگر دارد. بنابراین بدیهی است که تمام درخواست‌های افراد مختلف پذیرش نشود. اما برای متقاضیانی که دوست دارند علت رد خواست ویزای خود را متوجه شوند و برای رفع آن اقدام کنند، در مطلب بالا نحوه اعتراض به ریجکتی ویزا کانادا را توضیح دادیم.

4.8/5 - (6 امتیاز)