تقریباً تمام متقاضیان مهاجرت به کانادا، داستان‌های جالبی در رابطه با کمک هزینه‌های دولت کانادا شنیده‌اند. آنها می‌دانند که دولت کانادا برای سلامتی و شرایط مالی افراد اهمیت بسیار زیادی قائل است. همین مورد هم باعث شده تا دولت کمک هزینه‌های مختلفی به شهروندان و ساکنین این کشور ارائه دهد.

در حقیقت باید عنوان کنیم که دولت کانادا جزو ثروتمندترین دولت‌های جهان به‌حساب می‌آید. از طرفی دیگر سطح رفاه در این کشور هم جزو بالاترین سطوح رفاه اقتصادی و اجتماعی در دنیا قلمداد می‌شود. بخش زیادی از این رفاه مرهون کمک گزینه‌هایی است که دولت کانادا به شهروندان خود می‌پردازد.

در حقیقت وجود این کمک هزینه‌ها باعث می‌شود تا عدالت اجتماعی در سطح بالایی نمود پیدا کند. این همان فاکتوری است که برای مخاطبان جذابیت بیشتری پیدا کرده است. اگرچه تمام افراد می‌دانند که دولت کانادا از مهاجران و شهروندان خود حمایت می‌کند، اما متأسفانه طیف زیادی از کمک هزینه‌های دولت کانادا اطلاعی ندارند.

در حقیقت آنها نمی‌دانند که این کمک هزینه‌ها به چه صورت بوده و یا نیازمند چه شرایطی است. ما در ادامه این مطلب مروری بر این موضوع خواهیم داشت تا شما هم بهتر با این کمک هزینه‌ها آشنا شوید.

کمک هزینه‌های دولت کانادا به مهاجران

همان گونه که عنوان کردیم، دولت کانادا کمک هزینه‌های مختلفی برای اقشار جامعه در نظر گرفته است. باید در نظر داشته باشید که این کمک هزینه‌ها متناسب با شرایط افراد و البته استان محل سکونت تغییر می‌کند. برای مثال برخی از استان‌ها کمک هزینه‌های بیشتری را هم ارائه می‌دهند.

موضوع دیگری که برای دریافت کمک هزینه باید در نظر داشته باشید، شرایط شما است. در واقع شما تنها در صورتی می‌توانید مشمول این کمک هزینه‌ها شوید که شرایط لازم برای هرکدام را داشته باشید. برای مثال برخی از کمک هزینه‌ها مختص افراد کم‌درآمد یا مستأجر است. برخی دیگر هم برای افراد زیر ۱۸ سال ارائه می‌شود.

افزون بر این موارد اگر شما شرایط ویژه‌ای داشته باشید، می‌توانید از کمک هزینه‌های دیگری هم برخوردار شوید. دانشجو بودن، معلولیت، مستأجر بودن و…. هرکدام از این موارد می‌تواند شرایط مختص به خود را داشته باشد. ما در ادامه برخی از کمک هزینه‌های دولت کانادا را برای شما ذکر کرده‌ایم که به‌صورت عمومی در ایالت انتاریو و بیشتر ایالت‌های دیگر پرداخت می‌شود.

چنانچه مهاجران شرایط لازم را داشته باشند، می‌توانند مشمول این کمک هزینه شوند. لازم به ذکر است که یک خانواده می‌تواند به‌تنهایی مشمول چند کمک هزینه شود. از طرفی ممکن است برخی دیگر قادر به دریافت هیچ‌کدام نباشند. موضوع تعیین‌کننده در این رابطه شرایط آن‌ها است.

کمک هزینه کودکان

دولت کانادا تاکید زیادی بر روی شرایط زندگی کودکان دارد. در حقیقت دولت کانادا تلاش می‌کند تا زندگی کودکان تحت تأثیر شرایط مالی والدینشان دچار تلاطم نشود. به همین جهت طرحی را تحت عنوان Child Tax Benefit ایجاد کرده است. این طرح از محل مالیات‌ها تأمین می‌شود و مختص کودکان و افراد زیر ۱۸ سال است.

این طرح خود دو بخش به نام‌های  Universal child care benefit (UCCB) و Canada child tax benefit (CCTV) دارد. هرکدام از این بخش‌ها نیازمند شرایط و البته پیش نیازهای مختص به خود است. بر اساس این طرح دولت کانادا به خانواده‌هایی که فرزند زیر ۱۸ سال داشته باشند. ۲۹۰ دلار کمک هزینه ماهیانه می‌دهد.

برای فرزند دوم، سوم و بیشتر هم ماهیانه به‌ازای هرکدام ۲۷۰ دلار کمک هزینه می‌دهد. این کمک هزینه ماهیانه یا هر دو ماه یک‌بار به‌حساب بانکی شما واریز می‌شود. البته باید بدانید که اخیراً دو بخش این طرح ادغام شده‌اند و همگی تحت عنوان CCB شناخته می‌شوند.

طرح GST/HST Credit برگشت مالیات

این طرح از دیگر کمک هزینه‌های دولت کانادا به‌حساب می‌آید که غالباً شامل حال تمام مهاجران تازه‌وارد می‌شود. در حقیقت تمام پرداخت‌ها و خریدهای شما در کانادا مشمول مالیات می‌شود. این مالیات صرفاً برای مواد خام خوراکی دریافت نمی‌شود. با این اوصاف ممکن است پرداخت این مالیات برای اقشار کم‌درآمد، سنگین باشد.

به همین جهت است که اگر سطح درآمد شما از میزان مشخصی کمتر باشد، به‌صورت خودکار شامل این طرح می‌شوید. بر اساس این طرح دولت هر سه ماه یک‌بار، چکی را به خانه شما می‌فرستد که به نحوی عودت مالیات است. این چک یک کمک هزینه مناسب برای خانواده‌های کم‌درآمد است. البته باید عنوان کنیم که برای برخورداری از این چک باید حتماً فرم‌های مالیاتی را پرکرده باشید.

شما باید این کار را حتی اگر درآمدی نداشته‌اید، بازهم انجام دهید. در غیر این صورت نه‌تنها مشمول این طرح نمی‌شوید، بلکه احتمال جریمه و دادگاهی شما هم جدی خواهد بود. در نظر داشته باشید که طی سال‌های اخیر این کمک هزینه عموماً به‌حساب بانکی واریز می‌شود و رویه ارسال چک حذف شده است.

نکته قابل‌توجه دیگری که باید بدان دقت کنید، نوع استان محل سکوت شما است. هر استان عددی را به‌عنوان کف درآمدی در نظر دارد که اگر درآمد شما کمتر از آن باشد، مشمول این کمک هزینه می‌شوید.

طرح مبلمان رایگان

این طرح که به‌عنوان Free Furniture  یا مبلمان رایگان شناخته می‌شود، در حقیقت نوعی کمک هزینه برای تأمین لوازم منزل است. در این طرح عموماً نهادهای مذهبی یا خیریه‌ها دخیل هستند. اما کمک هزینه آن از دولت یا صندوق‌های حمایتی و انجمن‌های خیرخواهی گرفته می‌شود.

بر اساس این طرح شما می‌توانید به مراکز مربوطه مراجعه کرده و درخواست مبلمان رایگان داشته باشید. البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که می‌بایست شرایط مالی شما ضعیف باشد تا مشمول این طرح شوید. معیار این شرایط در هر مرکز متفاوت است. از طرفی دیگر شما باید بتوانید ادعاهای خود مبنی بر شرایط نامناسب مالی را اثبات کنید.

عموماً این شیوه توسط افرادی انجام می‌شود که قصد سکونت دائمی در کانادا را ندارند یا نمی‌خواهند در سال‌های اول حضور خود بودجه‌ای را بابت خرید مبلمان بپردازند.

کمک هزینه درمان

اغلب افراد زمانی که وارد کانادا می‌شوند، نمی‌توانند تا سه ماه اول تحت پوشش هیچ بیمه‌ای قرار گیرند چرا که تا این مدت‌زمان کارت OHIP صادر نمی‌شود. به همین جهت اگر افراد در طی این مدت‌زمان دچار مشکل یا بیماری خاصی شوند، هزینه‌های درمانی آن‌ها بسیار سنگین خواهد بود. بدین منظور دو راه‌حل وجود دارد.

اول اینکه می‌توانید قبل از اقدام به سفر خود، بیمه مسافرتی دریافت کنید. دوم اینکه می‌توانید از طرح Unison استفاده کنید. این طرح در واقع یک نوع کمک هزینه دولت کانادا برای افرادی است که توانایی پرداخت هزینه‌های درمانی خود را ندارند. این طرح می‌تواند درمان شما را پوشش دهد. نکته قابل‌توجه این است که هیچ هزینه ای هم ندارد.

کمک هزینه‌ های دولت کانادا

کمک هزینه انرژی

این  طرح هم از دیگر کمک هزینه‌های دولت کانادا است که اغلب شامل حال مهاجران می‌شود. بر اساس این طرح دولت هر ماه مبلغی را برای تأمین هزینه‌های مربوط به انرژی به افراد می‌پردازد. البته برای این طرح شما باید مستأجر باشید. از طرفی دیگر باید مدارک لازم برای اثبات آن را هم ارائه نمایید.

در نظر داشته باشید درصورتی‌که قبلاً برای کمک هزینه دیگری ثبت‌نام کرده باشد، نیازی به درخواست مجدد برای این طرح نیست.

موضوع قابل‌توجه دیگری که باید بدان دقت کنید، نوع استان محل سکونت شما است. در واقع این کمک هزینه متناسب با نوع استان تغییر می‌کند. برای مثال در انتاریو این کمک هزینه معادل ۷۰ دلار کانادا است که هر ماه به‌حساب افراد واریز می‌شود.

البته باید بدانید که اخیراً دولت کانادا کمک هزینه دیگری را هم در این زمینه تصویب کرد که قرار است در طی هفت سال پیش رو اجرا شود. این طرح برای بهینه‌سازی انرژی منازل بوده و مختص مالکان خانه‌ها است.

بر اساس این طرح، چنانچه خانه شما نیازمند بهینه‌سازی مصرف سوخت باشد، می‌توانید مبلغ ۵۶۰۰ دلار را از دولت کانادا دریافت کنید. شما باید این مبلغ را به یک پیمانکار برای بهینه‌سازی مصرف انرژی خانه خود بپردازید.

طرح چکاپ رایگان دندان

طرح Free Healthy Smile چکاپ رایگان  دندان یکی دیگر از برنامه‌های حمایتی دولت کانادا است. همان گونه که قبلاً هم اشاره کردیم، دولت کانادا برای کودکان اهمیت بسیار زیادی قائل است. به همین جهت هم این طرح برای افراد زیر  ۱۷ سن تعیین شده است.

بر اساس این طرح، افراد می‌توانند به مراکز درمانی ویژه مراجعه کرده و خدمات دندانپزشکی رایگان دریافت نمایند. این موضوع می‌تواند بخشی از هزینه‌ها درمانی شما برای کودکانتان را کاهش دهد.

کمک هزینه دارو یا TDP

در کانادا تمام خدمات درمانی از ویزیت گرفته تا جراحی و… به‌صورت رایگان انجام می‌شود. اما در این بین خرید دارو مشمول هزینه است. عموماً قیمت دارو در کانادا بالا بوده و همین مورد هم سبب شده است تا برای مهاجران یا اقشار کم‌درآمد اندکی سنگین باشد. به همین جهت دولت کانادا طرحی به نام کمک هزینه دارو یا Trillium Drug Plan پیاده کرده است.

به کمک این طرح شما می‌توانید نسخه‌های گران‌قیمت را تنها با پرداخت بخشی از هزینه آن دریافت کنید. برای برخورداری از این طرح می‌توانید از خود مسئول مربوطه بخواهید تا برگه اپلیکیشن را برای شما صادر نماید. این کمک هزینه می‌تواند برای افرادی که تحت درمان یک بیماری خاص هستند، بسیار مفید باشد.

دولت کانادا برای برقراری عدالت اجتماعی، طیف زیادی از کمک هزینه‌های مختلف را تصویب کرده است. با این اوصاف هنوز هم تعداد زیادی از متقاضیان مهاجرت به کانادا از این کمک هزینه‌ها اطلاعی ندارند. ما سعی کردیم تا در این مقاله، مروری بر کمک هزینه‌های دولت کانادا و انواع طرح‌های آن داشته باشیم.

مواردی که ما در این مقاله ذکر کردیم عموماً شامل حال اکثر افراد می‌شود و شرایط دشواری هم ندارد. با این اوصاف کمک هزینه‌های دولت کانادا به همین موارد ختم نمی‌شود. کمک هزینه خرید خودرو برقی دست‌دوم، کمک هزینه دانشجویی، کمک هزینه راه‌اندازی کسب‌وکار، کمک هزینه‌های درمانی مختلف و…. از دیگر کمک‌هزینه‌هایی است که می‌توانید توسط دولت کانادا دریافت کنید. اما دریافت هرکدام از آنها نیازمند شرایط مختص به خود است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این کمک هزینه‌ها می‌توانید با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

4.4/5 - (16 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *