تورنتو یا ونکوور

کانادا کشور پهناور و وسیعی است که از 10 استان و سه قلمرو تشکیل می‌شود. در هنگام تصمیم به مهاجرت کانادا ، انتخاب استان و شهری که به‌عنوان مقصد نهایی برمی‌گزینید، در کیفیت زندگی شما تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

تورنتو یا ونکوور کدام برای مهاجرت مناسب است؟

در میان انتخاب‌های مختلفی که پیش روی مهاجران قرار دارند، دو شهر تورنتو و ونکوور نیز جزو شهرهای مشهور برای سکونت هستند. اما در بسیاری از موارد انتخاب یکی از آن‌ها به‌عنوان محل سکونت کار دشواری است.

ما در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی و مقایسه این دو شهر از نظر معیارهای مختلفی مانند آب و هوا یا هزینه‌های مختلف، جزئیات زندگی در هر کدام را برای شما شرح دهیم تا با دید روشنی به انتخاب از بین تورنتو یا ونکوور اقدام کنید. پس تا انتها با ما همراه باشید.

تفاوت آب و هوای ونکوور و تورنتو

همان‌طور که اشاره کردیم کانادا وسعت بالایی دارد که مساحت زیاد آن سبب ایجاد اقلیم‌های آب و هوایی مختلف در قسمت‌های مختلف آن شده است.با توجه به نقطه قرار گیری دو شهر ونکوور و تورنتو، آب و هوای این دو شهر نیز با یکدیگر متفاوت است. شرایط آب و هوایی در این دو شهر را در ادامه می‌گوییم.

اقلیم تورنتو

شهر تورنتو در استان انتاریو در جنوب شرقی کشور واقع شده است در حالی که موقعیت قرار گیری شهر ونکوور در استان بریتیش کلمبیا و در جنوب غربی است. فاصله واقع شده بین دو شهر تقریبا 3300 کیلومتر برآورد می‌شود.

تورنتو یک شهر چهار فصل است که معمولا زمستان‌های بسیار سرد و همچنین تابستان‌هایی گرم و شرجی دارد. افرادی که توانایی تحمل هوای سرد و همچنین هوای گرم و شرجی را دارند، می‌توانند این شهر را برای اقامت خود انتخاب کنند.

میانگین هوا در زمستان این شهر منفی 4 الی 5 درجه سانتی‌گراد است که در بسیاری از موارد تا منفی 20 درجه نیز خواهد رسید. وجود آسمان خراش‌ها و ساختمان‌های بلند در تورنتو، به‌نوعی تونل‌های بادی ایجاد کرده‌اند که باعث ورزش شدیتر باد سرد خواهند شد.

تورنتو تقریبا یک شهر همیشه برفی است که در معمولا حتی در فصل پاییز نیز بارش‌هایی به‌صورت برف خواهد داشت. اما پیشرفته بودن شهر جایی برای نگرانی از بابت اختلال در زندگی روزانه با بارش برف باقی نمی‌گذارد.از سوی دیگر تابستان‌های گرم تورنتو که معمولا دمایی با میانگین 27 درجه سانتی‌گراد دارد و گاهی این دما تا 40 درجه نیز خواهد رسید، زندگی را برای افرادی که نمی‌توانند گرما شدید را تحمل کنند بسیار سخت خواهد کرد.

اقلیم ونکوور

اگر زندگی در یک شهر معتدل را به زندگی در شهری با آب و هوای چهار فصل ترجیح می‌دهید، بین تورنتو و ونکوور، شهر دوم برای شما انتخاب مناسبی خواهد بود. این شهر که جزو شهرهای معتدل کانادا محسوب می‌شود در بیشتر روزهای سال بارانی و ابری است.

دمای هوا در تابستان و زمستان ونکوور اختلاف خیلی بالایی با یکدیگر ندارند. در بعضی از روزهای ماه فوریه در این شهر، دما هوا 4 یا 5 درجه سانتی گراد است.در مجموع اگر ماندن به‌مدت طولانی در هوای ابری شما را غمگین یا افسرده می‌کند، شهر ونکوور را برای زندگی انتخاب نکنید. در این حالت زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم و تفاوت آشکار فصل، انتخاب مناسب‌تری برای شما هستند.

وضعیت اشتغال در تورنتو و ونکوور

اگر از نظر میزان اشتغال و درآمد به بررسی و مقایسه این دو شهر بپردازیم، باید بگوییم که تورنتو یا ونکوور تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. افرادی که با مهاجرت کانادا از طریق ویزا‌های کاری در جستجوی آینده شغلی مناسبی هستند می‌توانند در هر دو شهر نام‌برده به هدف خود برسند.

به‌طور دقیق‌تر نرخ بیکاری در ونکوور پایین ‌تر از تورنتو است و در حالت کلی ونکورر کمترین نرخ بیکاری را در کل کشور کانادا دارد.

نرخ بیکاری در این شهر 4/7 درصد است در حالی که نرخ بیکاری تورنتو 9 درصد برآورد می‌شود. همچنین در شهر ونکوور به کارکنان در ازای هر ساعت 8/13 دلار کانادایی تعلق می‌گیرد که این میزان در شهر تورنتو تا 14 دلار کانادایی نیز خواهد رسید.

موسسه‌ها و شرکت‌های بسیار بزرگ و متنوعی در شهر تورنتو مستقر هستند که از میان آن‌ها می‌توان به بزرگ‌ترین بانک‌های کانادایی یا موسسه‌های معتبر در حوزه مد و فشن اشاره کرد.از سوی دیگر ونکوور پویاترین بازار مالی و کارای را در کل کانادا دارد و در صنعت فیلم‌سازی و سینما نیز بسیار قوی و موثر عمل می‌کند.

افرادی که طی روند مهاجرت کانادا، به ‌لحاظ کاری در انتخاب یکی از دو شهر تورنتو یا ونکوور مردد هستند، باید به نوع فعالیتی که قصد دارند انجام دهند و زمینه وشرایط انجام آن در هر یک از این شهرها توجه کنند.

تورنتو یا ونکوور

وضعیت تحصیل

دو شهر تورنتو یا ونکوور از لحاظ شرایط تحصیلی نیز در رقابت شدید و تنگاتنگی با یکدیگر هستند و این موضوع انتخاب را برای متقاضیان مهاجرت کانادا از طریق ویزای تحصیلی سخت‌تر خواهد کرد.

دانشگاه‌ها و کالج‌های متنوع و معتبری در این دو شهر وجود دارند که از نظر رتبه و درجه علمی تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند.

با توجه به این نکته که در شهر تورنتو هر دو زبان رسمی کانادا یعنی انگلیسی و فرانسوی رایج هستند، کسانی که فقط به زبان فرانسوی تسلط دارند می‌توانند برای ادامه تحصیل راهی شهر تورنتو شوند و تحصیلات خود را در یکی از دانشگاه‌های آن ادامه دهند.

حمل‌ونقل عمومی

زندگی در شهرهای بزرگی مانند تورنتو یا ونکورر و رانندگی در آن‌ها کار سخت و زمان‌بری است. از سوی دیگر به‌دلیل بالا بودن هزینه بنزین در این شهرها، رفت و آمد با اتومبیل شخصی متحمل هزینه‌های زیادی برای فرد است.

مهاجرت کانادا به یکی از این دو شهر موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های رفت و آمد نیز خواهد شد. هر دو شهر تورنتو و ونکوور از سیستم حمل‌ونقل عمومی کارآمدی برخوردار هستند. از جمله این سیستم مناسب و کارآمد می‌توان به اتوبوس‌رانی اشاره کرد.

قطارهای شهری نیز یک گزینه سریع و در عین حال ارزان قیمت برای جا‌به‌جا شدن در این دو شهر هستند. در ونکوور قطارهای هوایی وجود دارند که تجربه لذت سفر بر منو ریل را در اختیار مهاجران و شهروندان قرار می‌دهند.

سیستم قطار شهری تورنتو به‌صورت قطارهای زیرزمینی است که قدمتی بیشتر از قطارهای ونکوور دارد.

جمعیت و مردم

یکی دیگر از معیارهایی که برای مقایسه تورنتو و ونکوور استفاده می‌شود جمعیت آن‌ها است. هر دو شهر ونکوور و تورنتو جزو شهرهای بزرگ و پرجمعیت کانادا به‌شمار می‌آیند اما تورنتو به‌تنهایی جمعیتی بیش از کل استان بریتیش کلمبیا دارد.

ونکوور با جمعیتی حدود 5/2 میلیون نفر در مقایسه با شهر 6 میلیونی تورنتو بسیار خلوت‌تر و کم جمعیت‌تر است. درباره فرهنگ غالب در این دو شهر نیز باید گفت که بیشتر جمعیت ونکوور را آسیایی‌ها با فرهنگ غالب آسیایی تشکیل می‎دهند. این در حالی است که تورنتو به تنوع بالای فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف شهرت یافته است.

اگر شما به‌عنوان کسی که با مهاجرت کانادا و اخذ اقامت این کشور قصد دارید در کنار استفاده از امکانات بالای کانادا با ایرانی‌های بیشتری در ارتباط باشید، انتخاب شما سخت خواهد شد.در گذشته بیشتر مهاجرانی که ایران را به‌ مقصد کانادا ترک می‌کردند در قسمت غربی و جنوب غربی این کشور ساکن می‌شوند اما امروزه مهاجران ایرانی تورنتو و شهرهای پر زرق و برق شرقی را برای اقامت ترجیح می‌دهند.

ایرانیان ساکن در ونکوور بیشتر در منطقه‌های متمرکز سکونت یافته‌اند، در حالی که مقیمان ایرانی تورنتو در مناطق مختلف این شهر و حتی حاشیه‌های آن سکنی گزیده‌اند.

هزینه زندگی در تورنتو و ونکوور

از دیگر معیارهای مقایسه دو شهر تورنتو و ونکوور، هزینه زندگی در آن‌ها است. مردم معمولا تمایل دارند در شهرهایی با هزینه‌های پایین‌تر زندگی کنند. به‌همین دلیل کسانی که در جستجوی زندگی راحت اما ارزان هستند، ونکوور را برمی‌گزینند.

باید توجه داشت که هزینه‌های مختلف زندگی در این دو شهر در موارد مختلف متفاوت است. به‌طور نمونه هزینه خرید یا اجاره مسکن در ونکوور بالاتر از تورنتو تخمین زده می‌شود. اما در حالت کلی تورنتو در موارد مختلفی مانند هزینه خورد و خوراک یا پوشاک شهر گرانی به‌شمار می‌آید.

اطلاعات بیشتر در: هزینه‌ی ماهیانه زندگی در تورنتو

گشت و گذار

اگر بخواهیم از دیدگاه ویژگی تفریح در طبیعت این دو شهر با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بگوییم که تمام شهرهای کانادا از طبیعت بسیار زیبا و منحصر به‌فردی برخوردار هستند اما گشت و گذار در هوای آزاد در تورنتو اندکی سخت‌تر از ونکوور است.

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم ونکوور شهر معتدلی است و اختلاف دمای بسیار بالا در آن مشاهده نمی‌شود. به‌همین دلیل اگر به تفریح در طبیعت و هوای آزاد علاقه دارید، این شهر انتخاب بهتری خواهد بود.

خوراک

علاوه ‌بر هزینه‌ای که برای خرید مواد غذایی اولیه صرف می‌شود، باید هزینه خورد و خوراک در رستوران‌های کشور کانادا را نیز معیاری برای انتخاب از بین تورنتو یا ونکوور دانست.
مهاجرت کانادا به شهر تورنتو و همچنین سفرهای توریستی به آن بیشتر از ونکوور است، به‎‌همین خاطر باید انتظار رستوران‌های بسیار متعدد و با منوهای متنوع را داشته باشید.

متعدد بودن رستوران‌های موجود در تورنتو تاثیری بر پایین آمدن قیمت غذاها نداشته است. در ونکوور تعداد رستوران‌های کمتری وجود دارد اما می‌توان قیمت‌های مصوب غذا را در این شهر، پایین‌تر از تورنتو دانست.

تورنتو یا ونکوور کدام یک برای مهاجرت کانادا بهتر است؟ این سوالی است که بسیاری از افراد علاقه‌مند به زندگی در کانادا با آن مواجه هستند. با این‌حال به‌طور جامع نمی‌توان در مورد بهتر بودن این شهرها نظر داد.زندگی راحت و آسایش زندگی در هر یک از شهرهای تورنتو و ونکوور به عوامل مختلفی از جمله علایق و اولویت‌های فرد بستگی دارد.

ما در این مطلب سعی کردیم دو شهر تورنتو و ونکوور را از منظرهای مختلفی با یکدیگر مقایسه کنیم تا انتخاب یکی از آن‌ها بسته به شرایط شخصی برای علاقه‌مندان مهاجرت راحت‌تر شود. گرچه برای بررسی روش مهاجرت به هر کدام از این دو باید از یک وکیل مهاجرتی زبده کمک بگیرید.

4.9/5 - (34 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *