کانادا یکی از اولویت‌های افراد، زمان تصمیم‌گیری برای مهاجرت است. به همین دلیل جای تعجب ندارد که سالانه تعداد زیادی از افرادی که قصد مهاجرت دارند، این کشور را مقصد زندگی جدید خود انتخاب کنند.این کشور پیشرفته برای تمام افرادی که اقامت این کشور را دارند، فرصت‌های شغلی زیادی فراهم می‌کند. در نتیجه بسیاری از افراد از طریق اقامت کاری به این کشور می‌روند.

دولت کانادا برای این که بتواند نیاز خود به نیروهای کاری متخصص را فراهم کند، برنامه‌ها و طرح‌های مهاجرتی زیادی برای مهاجران ارائه کرده است.افراد برای این که بتوانند اقامت کانادا این کشور را دریافت کنند، باید با برنامه‌های مهاجرت کاری این کشور آشنا شوند، زیرا این برنامه‌ها از الزامات مهاجرتشان است.

به همین دلیل آن‌ها باید اطلاعات کاملی از ناک شغلی داشته باشند. ناک شغلی در واقع سیستم طبقه‌بندی مشاغل کانادا است که مشاغل به وجود آمده توسط این دولت را توصیف می‌کند.در ادامه قصد داریم تا اطلاعات بیشتری درباره سیستم طبقه‌بندی مشاغل کانادا در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در صورتی که شما نیز قصد دارید برای مهاجرت کاری به کانادا سفر کنید، بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ناک شغلی چیست؟

به سیستم طبقه‌بندی مشاغل کانادا ناک شغلی می‌گویند. این سیستم می‌تواند توصیفی برای شغل‌های موجود در کانادا باشد.
با استفاده از این سیستم افرادی که دنبال کار هستند، کارفرمایان، مشاوران شغلی، تحلیل‌گران بازار شغلی و متخصصان آمار می‌توانند با روشی استاندارد شغلی را توصیف کنند یا به درک خاصی از آن برسند.

در سیستم طبقه‌بندی مشاغل کانادا «NOC» نزدیک به 30 هزار فرصت شغلی به وجود آمده است. این 30 هزار فرصت شغلی در 10 گروه کاری بزرگ، 500 گروه کاری و 5 سطح مهارتی قرار می‌گیرند.

دولت کانادا با استفاده از ناک توانسته است بین دو سازمان بزرگ خود یعنی اداره آمار و سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا هماهنگی به وجود بیاورد. این دو سازمان به به‌روزرسانی اطلاعات و نگهداری از آن‌ها به همکاری با یکدیگر ادامه می‌دهند.

اطلاعات شغلی به دست آمده و تجزیه و تحلیل آن‌ها توسط این سازمان‌ها برای تامین نیروی کار، تامین اطلاعات بازار شغلی، توسعه مهارت‌ها، پیش‌بینی‌های شغلی، تحلیل تقاضا برای کار و مسائل دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل ناک برای دولت کانادا اهمیت بسیار زیادی دارد.

کد ناک شغلی چیست؟

کدهای ناک کاری در واقع اعدادی چهار رقمی هستند که سازمان‌ها و صنایع مختلف کانادایی از آن‌ها استفاده می‌کنند. این کدها برای تحقیق، تحلیل، مهاجرت و برنامه‌ریزی‌های شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در واقع این کدها فهرستی از شغل‌های مورد نیاز بازار کاری کشور کانادا هستند و پذیرش علاقه‌مندان به مهاجرت کانادا بر اساس این اعداد صورت می‌پذیرد.هنگامی که شغلی در سیستم طبقه‌بندی مشاغل کانادا ثبت می‌شود، به آن یک کد 4 رقمی تعلق می‌گیرد که همان کد ناک شغلی است. هر یک از 4 رقم این کد مفاهیم خاص خود را دارند که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

عدد اول

این عدد بر اساس تحصیلات، مهارات‌ها و نوع شغل، عددی بین 0 تا 9 است. در واقع 10 گروه بزرگ کاری که به آن اشاره کردیم همین اعداد هستند.

 • عدد صفر: شغل‌های مدیریتی
 • عدد 1: امور اجرایی و مالی
 • عدد 2: علوم کاربردی، طبیعی و شغل‌های مرتبط به آن
 • عدد 3: شغل‌های مرتبط با بهداشت و درمان
 • عدد 4: شغل‌های مرتبط با قانون، آموزش، خدمات دولتی و اجتماع
 • عدد 5: شغل‌های مرتبط با ورزش، تفریح، فرهنگ و هنر
 • عدد 6: شغل‌های مرتبط با فروش و خدمات
 • عدد 7: حمل و نقل، بازرگانی، اپراتور تجهیزات و شغل‌های مرتبط با آن‌ها
 • عدد 8: کشاورزی، منابع طبیعی و شغل‌های تولیدی مرتبط به این حوزه‌ها
 • عدد 9: شغل‌های مرتبط با تولید و خدمات

آشنایی با ناک شغلی

اعداد بعدی کد ناک شغلی

عدد دوم: این عدد سطح مهارت فرد را نشان می‌دهد و بر اساس تحصیلات و تجربه مورد نیاز در شغل مورد نظر است.
عدد سوم: گروه اصلی است که با استفاده از دو رقم اول کد ناک، شناسایی می‌شود. این عدد شامل 40 گروه است.
عدد چهارم: گروه فرعی است و عناوین شغلی آن در حقیقت نشات گرفته از گروه‌های اصلی است. این عناوین شغلی 140 گروه را شامل می‌شوند.

سطوح مهارتی ناک شغلی

در این دسته‌بندی شغل‌ها را بر اساس تحصیلات و سطح آموزش مورد نیاز برای هر شغلی تقسیم‌بندی می‌کنند. این سطوح مهارتی 5 سطح صفر، A، B، C و D را شامل می‌شوند.هر کدام از این سطوح ممکن است دسته‌های مختلف شغلی را در بر بگیرند و هر برنامه مهاجرتی متفاوت نیز امکان دارد شامل یک یا چند سطح از این طبقه‌بندی‌ها شوند.

سطح مهارتی صفر: این سطح نیازمند مهارت شغلی بالا و شغل‌های مدیریتی در بخش‌های مختلف صنعت و حوزه‌های مشابه است. به عنوان مثال مدیر معدن، مدیر رستوران و مدیر اجرایی.
سطح مهارتی A: این سطح مهارتی نیز شامل مهارت شغلی، مدرک دانشگاهی و شغل‌های حرفه‌ای است. پزشکی، معماری یا وکالت از این دسته از شغل‌ها به شمار می‌روند.
سطح مهارتی B: سطح B علاوه بر مهارت شغلی شامل شغل‌های فنی می‌شود که به مدارک دانشگاهی یا گواهی‌های کارآموزی نیاز دارند. از جمله این شغل‌ها می‌توان به متخصص برق، سرآشپز و موارد مشابه اشاره کرد.
سطح مهارتی C: در این سطح از مهارت‌های ناک شغلی نیازی به مهارت بالا نیست و شغل‌هایی را شامل می‌شود که به مهارت متوسطی نیاز دارند. مدرک دیپلم لازمه این شغل‌های میان‌رده است. از جمله ‌مشاغل موجود در این سطح می‌توان به رانندگی با ماشین سنگین یا قصابی اشاره کرد.
سطح مهارتی D: این سطح شامل مشاغلی می‌شود که به مهارت خاصی نیاز ندارد و افرادی که مهارت کمی دارند در این دسته قرار می‌گیرند. شغل‌های کارگری از جمله کارگرهای میدان نفتی، نظافت‌چی‌ها و سایرین در این گروه هستند.
دولت کانادا تصمیم می‌گیرد که افراد با توجه به تجربه‌های کاری خود در چه سطحی تقسیم‌بندی شوند و مورد سنجش قرار بگیرند.

نحوه پیدا کردن کد ناک مورد نظر

افرادی که درباره کد ناک شغلی خود اطلاعات کافی ندارند و نمی‌توانند کد ناک مورد نظر خود را پیدا کنند بهتر است از روش زیر بهره ببرند.

ابتدا به صفحه NOC در سایت اصلی اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا بروید. در این صفحه روی گزینه Job tittle که همان جستجو بر اساس عنوان‌های شغلی است، کلیک کنید. در این مرحله اسم شغل مورد نظر را وارد کنید تا جستجو بر اساس عنوان شغلی انجام شود.

اگر برای شما چندیدن کد ناک آورد روی هر یک از آن‌ها کلیک کنید و اطلاعات نمایش داده شده را با دقت بخوانید. در این اطلاعات وظایف اصلی شغل‌ها و مهارت‌های پیش‌نیاز برای هر یک از آن‌ها به‌طور کامل توضیح داده شده است.

با خواندن این توضیحات می‌توانید نزدیک‌ترین و مرتبط‌ترین کد ناکی را انتخاب کنید که مد نظر دارید. گاهی ممکن است با عنوان شغلی نتوانید ناک مورد نظر خود را پیدا کنید. در این موارد باید از ماتریس ناک استفاده کرد. برای استفاده از ماتریس ناک باید بدانید شغل مورد نظر شما در کدام یک از 10 گروه کاری بزرگ قرار دارد.

با استفاده از این روش، جستجوی شما محدودتر می‌شود و راحت‌تر می‌توانید کد ناک شغلی مورد نظر خود را پیدا کنید.

شرایط لازم برای مهاجرت کاری ناک

در صورتی که قصد دارید از طریق ناک شغلی به کانادا سفر کنید باید عنوان شغلی خود را به روش‌های گفته شده در سایت اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا مورد بررسی قرار دهید.

اگر عنوان شغلی شما در این سایت وجود داشت، می‌توانید با ثبت مدارک و شرایط خود در آن منتظر بمانید تا این مدارک مورد بررسی قرار بگیرند. با بررسی مدارک توسط ناک متوجه خواهید شد که آیا می‌توانید از طریق مهاجرت کاری به کانادا سفر کنید یا خیر.

از جمله شرایط لازم برای مهاجرت کاری به کانادا می‌توان به دانستن زبان فرانسوی یا انگلیسی، سابقه کاری، مدارک تحصیلی و سن مناسب اشاره کرد. در صورتی که این شرایط را به‌طور کامل داشته باشید شانس پذیرش شما توسط ناک شغلی افزایش می‌یابد.

از دیگر عواملی که روی گرفتن ناک کاری تاثیر می‌گذارند عبارتند از:

 • داشتن مدرک لیسانس به بالا
 • داشتن فامیل در کانادا
 • دریافت پیشنهاد شغلی توسط کانادا
 • سطح زبان همسر
 • داشتن سطح 7 آیلتس

وقتی توانستید توسط ناک پذیرش شوید باید مدارک دیگری را تهیه کنید که این مدارک عبارتند از:

 • گذرنامه معتبر
 • مدارک شناسایی
 • عکس
 • مدارکی که ثابت می‌کند شما شرایط پذیرش کار را در کانادا دارید.
 • درخواست اقامت موقت در کانادا
 • پر کردن فرم‌هایی مثل IMM 5476 و IMM 5409
 • بررسی مدارک تکمیل شده برای کار در کانادا
 • استطاعت مالی

ناک شغلی نوعی سیستم طبقه‌بندی مشاغل در کانادا است. شرکت‌ها و دیگر کسب‌وکارهای کانادایی با استفاده از این سیستم می‌توانند نیروهای کاری مورد نیاز خود را جذب کنند.NOC شامل 10 گروه کاری بزرگ و 5 سطح مهارتی صفر، A، B، C و D است. افراد با توجه به مهارت، سابقه شغلی و تحصیلات خود در هر یک از این سطوح قرار می‌گیرند.

برای یافتن کد ناک شغلی باید به سایت NOC بروید و با وارد کردن عنوان شغلی، کد ناک مورد نظر خود را پیدا کنید. در صورتی که شرایط شما با شرایط توضیح داده شده در این کد هم‌خوانی داشت می‌توانید برای این شغل درخواست بفرستید.اگر شرایط شما مطابق با شرایط مورد نظر بود، بهتر است دنبال کد دیگری بگردید که بیشترین شباهت را به شرایط شما دارد.در پایان برای دریافت ناک شغلی بهتر است مهارت‌های خود را بالا ببرید تا شانس پذیرش شما توسط دولت کانادا افزایش پیدا کند.

4/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *