وقتی صحبت از ادامه تحصیل در کشور های معتبر می شود، قطعا اسم کانادا را در بین گزینه ها می بینید. اقدام برای تحصیل ارشد مجدد در کانادا، این روز ها طرفدار زیادی بین ایرانیان پیدا کرده است. این کشور با داشتن دانشگاه های معتبر و شرایط ویژه تحصیلی، مقصد بسیار ایده آلی برای دانشجویان محسوب می شود.

کانادا با دارا بودن بهترین دانشگاه‌ها از نظر علمی همیشه یکی از گزینه‌های انتخابی دانشجویان برای تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری بوده است. هر سال این کشور مبلغ زیادی را برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های آموزشی صرف می‌کند و دلیل بالا بودن استانداردهای تحصیل در کانادا نیز همین موضوع است.

از طرفی برای دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی زمینه کار در رشته مرتبط با تحصیل وجود دارد. همچنین در زمان تحصیل نیز می‌توانند در شهرهای بزرگ کانادا مشغول به کار شوند و بخشی از هزینه‌های مهاجرت و زندگی در آن‌جا را جبران کنند.

دوره ارشد و دکتری در این کشور تقریبا یک تا دو سال زمان می‌برد و برای هر نوع رشته‌ای برنامه خاصی طراحی شده است. ارشد مجدد در کانادا یکی از مواردی است که بسیاری از دانشجوها به دنبال آن هستند تا بتوانند از پایه قوی عمل کنند. اما در این میان این مساله مطرح می‌شود که آیا می‌توان برای ارشد مجدد در کانادا اقدام کرد و اگر این امکان وجود دارد چه شرایط و مدارکی لازم است؟

اگر شما هم قصد دارید برای تحصیل دوباره در مقطع ارشد (مستر) برای کانادا اقدام کنید و سوالاتی شبیه موارد بالا در ذهنتان شکل گرفته است تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

 

امکان گذراندن ارشد مجدد در کانادا وجود دارد؟

باید بدانید که برای تحصیل مجدد در مقطع ارشد در کانادا هیچ محدودیتی وجود ندارد و این کشور به افراد متقاضی ویزا می‌دهد. اما بهتر است برای انجام این کار جوانب مختلف را زیر نظر بگیرید.

چون همان‌طور که می‌دانید هزینه‌های تحصیل در کانادا بالا است و اگر شما زبان انگلیسی خوبی داشته باشید می‌توانید با دریافت اقامت به‌عنوان یک دانشجو در آن‌جا تحصیل کنید.

شرایط مورد نیاز برای مستر مجدد در کانادا

یکی از اولین شروطی که کانادا برای متقاضیان ویزا تحصیلی می‌گذارد، نمره قابل قبول از نظر دانشگاه در یکی از آزمون‌های آیلتس، تافل، GMAT یا GRE است. دانشجو باید برای ارشد مجدد در کانادا سطح زبان بسیار عالی داشته باشد. اگر چنین شرایطی ندارید، باید ابتدا در دوره‌های زبانی که این کشور برگزار می‌کند شرکت کنید و بعد از آن برای پذیرش مستر مجدد اقدامات لازم را انجام دهید.

از طرفی برای دانشجویان یک شرط معدل در مقطع تحصیلی قبلی نیز مشخص شده است که حداقل این معدل طبق سیستم نمره‌دهی کانادا باید 3 از 4 باشد. برای تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری متقاضیان باید نتیجه آزمون GMAT یا GRE را نیز ارائه دهید. برای این‌که بتوانید در مقطع کارشناسی ارشد مجدد شرکت کنید باید شرایط زیر را نیز در نظر بگیرید.

تمکن مالی
رزومه علمی قوی
سابقه درخشان تحصیلی
سطح زبان انگلیسی بسیار عالی

ارشد مجدد در کانادا چقدر هزینه دارد؟

هزینه تحصیل در مقطع مستر در کانادا به عوامل زیادی بستگی دارد و برای هر دانشگاه یک مبلغ مخصوص به خود تعیین شده است. رشته‌های علوم انسانی و هنر در مقایسه با رشته دندانپزشکی، مهندسی و بیزینس هزینه پایین‌تری دارد. برای دانشجویان خارجی هزینه تحصیل حدودا دو برابر مبلغی است که دانشجویان داخلی پرداخت می‌کنند.

اما برای متقاضیان تحصیل در کانادا و دریافت ویزا و اقامت کانادا از این طریق بورسیه‌های تحصیلی نیز وجود دارد که افراد می‌توانند با مشاهده شرایط لازم برای دریافت بورسیه در مقطع ارشد مجدد اقدامات لازم را انجام دهند.

روند ارسال درخواست ارشد مجدد در کانادا چگونه است؟

به‌طور کلی برای تمام کشورها یک روند مشخص برای ارسال درخواست تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مجدد وجود دارد که در ادامه این مراحل را بیان می‌کنیم. ابتدا فرد متقاضی باید درخواستی برای شرکت مجدد در مقطع ارشد به دانشگاه مقصد ارسال کند که مراحل انجام آن آنلاین است.

توصیه نامه
انگیزه نامه
باید از تمامی مدارک کپی بگیرید
دانشجو باید شرح حالی از خود بنویسد
بسته به نوع درخواست باید مهارت انگلیسی متقاضی با آزمون‌های تافل و آیلتس اثبات شود
اگر مدرک ارشد اولیه خود را خارج از کانادا دریافت کرده‌اید برای این‌که بخواهید معادل‌سازی کنید باید مدارک تحصیلی خود را ابتدا به تایید دانشگاه مقصد برسانید. برای ارزیابی اعتبار بین‌المللی مدرک باید هزینه‌ای بپردازید.

در واقع در این ارزیابی یک دفتر مرکزی که مورد تایید دانشگاه است، شرایط فرد متقاضی را مورد بررسی قرار می‌دهد. البته در این مرحله حداقل‌های ورود بررسی شده و در مرحله بعد مدارک به دانشگاه فرستاده می‌شود تا  مدارک با جزئیات بیشتر مطابق به صلاحیت‌های علمی دانشگاه بررسی شود.

وقتی تمام مدارک و شرایط از نظر دانشگاه مورد تایید بود، نامه‌ای دریافت خواهید کرد که بعد از آن می‌توانید برای پذیرش از دانشگاه برای ویزا یا بورسیه تحصیلی اقدام کنید.

ویزا در مقطع مستر مجدد در کانادا

همان‌طور که می‌دانید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور باید مجوز داشته باشید و این مجوز همان ویزا است. با ویزا تحصیلی در کانادا می‌توانید در طول مدت تحصیل که تقریبا دو سال است آن‌جا زندگی کنید و بعد از گذشت این دو سال باید به فکر اقامت یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر باشید.

برای مهاجرت کانادا از طریق تحصیل و دریافت ویزا نباید سابقه کیفری در پرونده شما وجود داشته باشد و همچنین باید اثبات کنید می‌توانید از پس هزینه‌های زندگی بربیایید.

نمره آیلتس برای گذراندن مجدد ارشد
برای تحصیل در کانادا علاوه بر رزومه درخشان از نظر علمی و تحقیقاتی به مدرک زبان انگلیسی نیز نیاز دارید. برای اثبات توانایی‌های خود در زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس را به همراه مدارک مورد نیاز دیگر برای دانشگاه ارسال کنید.

برای تحصیل در کانادا در هر مقطعی مدرک آیلتس جزو الزامات است و بدون آن گرفتن پذیرش تقریبا ممکن نیست. برای مقطع کارشناسی باید در هر چهار مهارت شنیداری، گفتاری، نوشتن و خواندن نمره 5.5 داشته باشید و نمره کل حداقل 6 باشد.برای ارشد مجدد در کانادا، دکتری و کارشناسی ارشد در هر چهار مهارت باید نمره 6 کسب کنید و نمره کل حداقل 6.5 مورد نیاز است.

ارشد مجدد در کانادا

برای ارشد مجدد در کانادا اقدام کنیم یا دکتری؟

قطعا نمی‌توان به این سوال جواب مشخصی داد، چون شرایط همه افراد با یکدیگر برابر نیست و این مساله باید از جنبه‌های زیادی مورد بحث قرار بگیرد. در ادامه به بیان چند مورد از جنبه‌های اصلی این موضوع می‌پردازیم.

چه هدفی از نظر تحصیلی دارید؟
ابتدا بهتر است برای تصمیم گرفتن بین دو انتخاب ارشد مجدد و دکتری هدف تحصیلی را در نظر بگیریم. برخی از افراد این تصور را دارند که نباید وقت خود را تلف کنند و تحصیل در مقطع تکراری را دقیقا اتلاف وقت تلقی می‌کنند.

این افراد اگر نتوانند در مقطع بعدی پذیرش بگیرند در همین ایران می‌مانند و به زندگی خود در این‌جا ادامه می‌دهند، انتخاب برای این دسته کاملا مشخص است. در مقابل این افراد گروه دیگری قرار دارند که تنها می‌خواهند مهاجرت کنند و تمام. تحت هیچ شرایطی نیز از انجام این کار منصرف نمی‌شود.

برای این گروه از افراد باید گفت که گرفتن پذیرش در مقطع ارشد خیلی ساده‌تر از دکتری است. کسب ویزا تحصیلی در مقطع دکتری خیلی قاعده خاصی ندارد و درخواست افراد با رزومه عالی حتی ممکن است ریجکت شود.

بازار کار پس از فارغ‌التحصیلی
فردی که پس از ارشد مقطع دکتری را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کند باید به‌خوبی از این موضوع آگاه باشد که قرار است بیشتر به‌عنوان یک فرد آکادمیک در جامعه مشغول باشد.

افراد با مقطع دکتری برای بیشتر موقعیت‌های کاری مورد قبول هستند و برای بیشتر موقعیت‌ها فراتر از آن چیزی که لازم است را در اختیار دارند. افرادی که دکتری را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند بیشتر کارهای آن‌ها در ادامه به تحقیق و مطالعه مربوط می‌شود.

بررسی از نظر مالی
همان‌طور که می‌دانید تحصیل در کانادا برای ایرانیان هزینه بسیار زیادی دارد. فردی که می‌خواهد برای ارشد مجدد در کانادا اقدام کند باید ببیند آیا می‌تواند از پس هزینه‌های موجود بر بیاید یا نه، حتی اگر بورسیه نشود. زیرا با توجه به تعداد متقاضی زیادی که برای مهاجرت کانادا از راه تحصیل وجود دارد، توصیه می‌کنیم این موضوع را جدی بگیرید.

چون بورسیه به افرادی تعلق می‌گیرد که واقعا در تمام زمینه‌ها از نظر علمی سابقه درخشانی داشته باشند و از آن‌جایی که رقابت زیاد است، صددرصد نمی‌توان برای دریافت آن مطمئن بود.

 

در این مقاله سعی کردیم به‌طور اختصاصی به مبحث ارشد مجدد در کانادا بپردازیم. تحصیل در دانشگاه‌های کانادا یک روش عالی برای دریافت اقامت این کشور است و هر ساله دانشجوی خارجی زیادی با این قصد وارد کانادا می‌شود.افرادی که برای مقطع ارشد مجدد اقدام می‌کنند شاید رشته خود را در ارشد قبلی دوست نداشته باشند و می‌خواهند مجددا برای دریافت مدرک ارشد اقدام کنند.

همچنین این امکان نیز وجود دارد که بخواهند از پایه قوی عمل کنند تا در مقطع دکتری به بهترین شکل ممکن ظاهر شوند، چون کانادا برترین دانشگاه‌ها را در حوزه‌های مختلف در خود جای داده است.به هر حال، افراد باید برای گذراندن مجدد دوره ارشد تحقیق کنند و با سنجیدن جوانب مختلف و همچنین مشاوره مهاجرت کانادا گرفتن از افراد متخصص در این حوزه از تصمیم خود اطمینان پیدا کنند.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *