کانادا و انگلیس کشور‌های پر‌طرفداری هستند که هر ساله افراد زیادی به‌ویژه دانشجویان تمایل پیدا می‌کنند تا به این کشور‌ها مهاجرت کنند.سه دانشگاه برتر کانادا مانند تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیا در جهان در رتبه های زیر 100 قرار دارند و انگلیس نیز دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه آکسفورد، کمبریج، UCL و بریستول دارد که در رتبه های زیر 100 قرار گرفته‌اند. 

در نتیجه، ممکن است متقاضی برای انتخاب دانشگاه سردرگم شود و این سوال برای او پیش آید که تحصیل در انگلیس بهتر است یا کانادا. هدف این مقاله دادن اطلاعات کافی در مورد شرایط تحصیل در یکی از این دو کشور است است. پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

تحصیل در انگلیس یا کانادا

انگلیس و کانادا هر دو کشورهای توسعه یافته‌ای هستند، اقتصاد و دانشگاه های خوبی دارند. با این‌حال، هر کدام از این کشور‌‌ها تفاوت‌هایی به‌ویژه در زمینه تحصیل دارند. برای مثال، این دو کشور از نظر آب و هوا، شهریه، هزینه های زندگی، دادن مجوز اقامت دائم قوانین متفاوتی دارند.

آب‌و‌هوای انگلیس یا کانادا

آب‌و‌هوا در هر دو کشور متفاوت است. انگلیس بیشتر مواقع بارانی و معتدل است. هوا در فصل‌ تابستان گرم و در زمستان روزهای سردی دارد که بیشتر مواقع باران یا برف می‌بارد. 

در فصل تابستان دما معمولا بین 15 تا 25 درجه سانتی‌گراد در حالی‌که دما در زمستان‌ حدود 0 تا 7 درجه سانتی‌گراد است.

در مقایسه در کانادا وضعیت آب‌و‌هوا در مناطق مختلف متفاوت است و بستگی به محل تحصیل دارد. برای مثال، اگر در تورنتو تحصیل کنید، آب‌و هوای سرد و زمستان برفی را با دمای 4- درجه سانتی‌گراد تجربه خواهید کرد که حتی این دما می‌تواند به 20- نیز برسد. این شهر تابستان‌های گرم‌تری نسبت به لندن دارد. 

تحصیل در انگلیس یا کانادا از نظر شهریه 

برای تحصیل در انگلیس یا کانادا باید به شهریه دانشگاه‌های هر کشور نیز توجه کنید، زیرا شهریه‌ دانشگاه‌های انگلیس و کانادا با یکدیگر تفاوت دارند. برای مثال، شهریه سالانه مقطع کارشناسی دانشگاه‌های انگلیس حدود 10000 تا 19000 دلار آمریکا است. اما اگر کسی بخواهد در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل کند باید شهریه‌ای حدود 13000 تا 25000 دلار آمریکا پرداخت کند.

در مقایسه برای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کانادا دانشجو در مقطع کارشناسی شهریه‌ای حدود 8000 تا 22000 دلار آمریکا و در مقطع تحصیلات تکمیلی شهریه‌ای حدود 11000 تا 26000 دلار آمریکا را پرداخت خواهد کرد. 

تحصیل در انگلیس یا کانادا از نظر هزینه زندگی

جدا از شهریه‌ها، هزینه‌های دیگری نیز برای تحصیل در این کشور‌ها مورد نیاز است که از بین آن‌ها می‌توان هزینه‌های جاری زندگی و اجاره مکان را نام ببریم. در انگلیس اجاره خانه و هزینه‌های زندگی سالانه حدود 12000 تا 15000 دلار کانادا است. به این معنا که اگر کسی بخواهد در مقطع کارشناسی تحصیل کرده و در یکی از شهر‌های آن زندگی کند باید بودجه‌ای در حد 36000 تا 45000 دلار آمریکا را داشته باشد. 

در طرف مقابل هزینه زندگی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی ارزان‌تر از انگلیس است. طبق گزارش‌های انجام شده، هزینه اجاره خانه و هزینه‌های دیگر زندگی سالانه حدود 7500 تا 9000 دلار آمریکا است.با وجود این اگر قصد داشته باشید در یکی از شهر‌های گران مانند ونکوور تحصیل کنید، هزینه زندگی نیز افزایش پیدا خواهد کرد. در نتیجه، اگر دانشجویی بخواهد در کانادا تحصیل کند باید سالیانه نزدیک به 30000 تا 36000 دلار آمریکا هزینه کند. 

شرایط تحصیل در انگلیس یا کانادا

رشته‌های تحصیلی پر‌طرفدار در انگلیس و کانادا

برای تحصیل در انگلیس یا کانادا باید به رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های هر کشور نیز توجه کنید. در ادامه رشته‌های پر‌طرفدار هر دو کشور را آورده‌ایم. البته رشته‌هایی را انتخاب کردیم که دانشجویان بین‌المللی بیشتر برای تحصیل در آن‌ها علاقه نشان می‌دهند. 

در انگلیس رشته‌های تحصیلی مانند MBA، علوم طبیعی به‌ویژه علوم بیولوژیک، مهندسی، پزشکی و مخصوصا دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری و علوم اجتماعی (مخصوصا روانشناسی) بسیار طرفدار دارند. بخواهیم مقایسه کنیم دانشجویان برای تحصیل در کانادا رشته‌های MBA، علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات، مهندسی، زمین شناسی، جنگل‌داری و علوم کشاورزی را انتخاب می‌کنند. 

 

کار کردن در حین تحصیل در انگلیس یا کانادا

هر دو کشور به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهند تا در حین تحصیل کار کنند. اگر دانشجویی ویزای تحصیلی Tier 4 را در کشور انگلیس داشته باشد، اجازه دارد تا 20 ساعت در هفته در طول دوره تحصیل و تمام وقت در تعطیلات کار کند. 

دولت انگلیس به او اجازه می‌دهد تا در سمت‌هایی مانند معلم یار یا پژوهشگر کار کند. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که نوع کار به رشته تحصیلی فرد مرتبط است. در کانادا نیز دانشجویان با داشتن مجوز تحصیلی می‌توانند در حین تحصیل در دانشگاه در رشته خود کار کنند. 

بهترین دانشگاه‌های انگلیس و کانادا

در جدول زیر بهترین دانشگاه‌های هر دو کشور به همراه رتبه آن‌ها را آورده‌ایم تا بتوانید ضمن یک مقایسه اجمالی، بهتر برای تحصیل در انگلیس یا کانادا تصمیم بگیرید. 

دانشگاه‌های برتر کانادا

رتبه در جهان

دانشگاه‌های برتر انگلیس

رتبه در جهان

دانشگاه تورنتو

26

دانشگاه آکسفورد

1

دانشگاه مک گیل

27

دانشگاه کمبریج

3

دانشگاه بریتیش کلمبیا

46

دانشگاه کالج لندن

8

دانشگاه مونترال

111

کالج ایمپریال لندن

7

دانشگاه آلبرتا

126

دانشگاه ادینبورگ

16

دانشگاه مک مستر

140

دانشگاه منچستر

27

دانشگاه اتاوا

230

کالج دانشگاهی کینگ

35

دانشگاه کلگری

235

موسسه اقتصاد و علوم سیاسی

49

دانشگاه واترلو

149

دانشگاه بریستول

62

دانشگاه وسترن

170

دانشگاه وارویک

61

شرایط تحصیل در انگلیس یا کانادا 

برای تحصیل در انگلیس یا کانادا باید شرایطی را داشته باشید. برای مثال، اگر دانشجویی بخواهد در انگلیس تحصیل کند باید از شرایط زیر برخوردار باشد: 

 • مدرک GRE یا GMAT داشته باشد.
 • در امتحان ورودی و مصاحبه دانشگاه مورد نظر خود قبول شود. 
 • معدل کل دانشجو باید 15 تا 16 باشد.
 • بیشتر دانشگاه‌های انگلیس از دانشجویان بین‌المللی مدرک زبان آیلتس، تافل یا PTE می‌خواهند. 
 • اگر کسی بخواهد با مدرک مهات زبان آیلتس برای پذیرش در دانشگاه‌ها اپلای کند باید نمره کل آن 6.5 و در هر بخش این آزمون حداقل امتیاز 6 را کسب کرده باشد.

اگر می خواهید در کانادا تحصیل کنید باید شرایط زیر را داشته باشید. 

 • ارسال ریز نمرات مدرک مقطع قبلی یا دیپلم و تایید آن‌ها
 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا MBA باید مدرک GMAT یا GRE را داشته باشید. 
 • داشتن SOP و توصیه نامه
 • داشتن آیلتس، C1 پیشرفته یا تافل
 • اگر می‌خواهید در کبک تحصیل کنید باید یکی از مدارک زبان فرانسوی TCF، TEF، DELF و DALF را داشته باشید. 
 • اثبات تمکن مالی 
 • در صورت نیاز بودن، داشتن رزومه 
 • برای تحصیل در مقطع دکترا داشتن معرفی نامه الزامی است. 

 

طول دوره های تحصیلی در انگلیس و کانادا

از نظر طول دوره تحصیلی تفاوت چندانی در انگلیس و کانادا وجود ندارد. معمولا دانشگاه‌های انگلیس دو ترم اصلی درماه سپتامبر و ژانویه دارند. با این‌حال، بعضی از دانشگاه‌ها نیز ترم تابستانی برگزار می‌کنند که در ماه آوریل برگزار می‌شود. در کانادا نیز ترم‌ پاییز از سپتامبر و ترم زمستان از ژانویه شروع می‌شود و بعضی از دانشگاه‌ها ترم تابستان نیز برگزار می‌کنند که از ماه آوریل تا می است. 

کار کردن بعد از فارغ التحصیلی در انگلیس یا کانادا

از سال 2012 انگلیس مقررات سختگیرانه‌ای برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است. دولت این کشور به دانشجویان اجازه می دهد تا تنها 2 سال در آن بمانند و بتوانند کار پیدا کنند. در مقابل کانادا به فارغ التحصیلان فرصت بهتری می‌دهد و آن‌ها می‌توانند برای مجوز کاری فارغ التحصیلی یا PGWP اقدام کنند.

این مجوز به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا در این کشور کار کنند. این موقعیت همچنین به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا راحت‌تر بتوانند برای گرفتن مجوز اقامت دائم اقدام کنند.

افراد زیادی تمایل دارند تا برای مهاجرت تحصیلی کانادا یا انگلیس اقدام کنند. علت آن، وجود دانشگاه‌هایی است که در این دو کشور در رتبه‌های خوب جهانی قرار دارند. به همین علت دانشجویان بین تحصیل در انگلیس یا کانادا سردرگم می‌شوند. اما ما در مطلب بالا به نکاتی اشاره کردیم که تصمیم‌گیری شما را راحت‌تر خواهند کرد.

همچنین اگر دقت کرده باشید کانادا از بعضی نظرات کشور بهتری برای مهاجرت می‌تواند باشد و بنابراین توصیه می‌کنیم با مشورت با یک وکیل مهاجرت اطلاعات بیشتری در مورد ویزای تحصیلی این کشور به دست آورید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *