درباره 8 دانشگاه برتر کانادا بیشتر بدانید

لیست ۸ دانشگاه برتر کانادا

موسسه كاكارلي سيموندز (Quacquarelli Symonds) یا همان QS، هر سال رده‌بندی از دانشگاه‌های جهان ارائه می‌دهد. طبق آخرین آمار ارائه شده از این موسسه، سه دانشگاه تورنتو، بریتیش کلمبیا و مک گیل کانادا جز 50 دانشگاه برتر جهان هستند که واقعا قابل توجه است. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

 

1. دانشگاه تورنتو کانادا (University of Toronto)
دانشگاه تورنتو که در شهر تورنتو استان انتاریو قرار دارد؛ گوی سبقت را از دیگر رقبای خود ربوده و توانسته رتبه اول را در کانادا کسب کند. از نظر رتبه‌بندی جهانی این دانشگاه در جایگاه 25 ام قرار دارد. برتری اصلی دانشگاه تورنتو در این مسئله است که فارغ‌التحصیلان به واسطه اعتبار بالای آن می‌توانند به سرعت وارد بازار کار شوند. هر سال این دانشگاه قابلیت آن را دارد که در رشته‌هایی مانند پزشکی، مهندسی، علوم و هنر، حقوق، مدیریت، موسیقی، سلامت عمومی و غیره دانشجوی داخلی و خارجی در مقاطع مختلف تحصیلی بپذیرد. مرکز تحقیقات انسولین و سلول‌های بنیادی کانادا در دانشگاه تورنتو قرار دارد. شهریه سالانه این دانشگاه به طور متوسط از 7 هزار دلار شروع می‌شود و در رشته‌هایی مانند دندانپزشکی تا 23 هزار دلار نیز افزایش می‌یابد.

 

2. دانشگاه مک گیل کانادا (McGill University)
این دانشگاه که در شهر مونترال استان کبک قرار دارد، دارای رتبه دوم در کانادا و رتبه 31 ام در میان دانشگاه‌های جهان است. با وجود اینکه در یک استان با زبان بومی فرانسه قرار دارد، اما اکثر کرسی‌های آن به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. طبق آخرین آمار، حدود 25% دانشجویان آن خارجی هستند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه تا به الان توانسته‌اند 12 جایزه نوبل کسب کنند. دانشگاه مک گیل با برخورداری از 21 دانشکده و موسسه فناوری، قابلیت آن را دارد که در 300 رشته دانشگاهی مانند پزشکی و حقوق دانشجو بپذیرد. شهریه سالانه این دانشگاه از 16 هزار دلار تا 50 هزار دلار متغیر است.

3. دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا (University of British Columbia)
دانشگاه بریتیش کلمبیا با داشتن رتبه 45 ام در جهان، در شهر ونکوور استان بریتیش کمبیا قرار دارد. تقریبا برای شش سال مداوم است که این دانشگاه رتبه سوم را در کانادا کسب می‌کند. اگر یک جستجوی ساده در فضای اینترنت کنید، متوجه می‌شوید که دانشگاه بریتیش کلمبیا در زمینه آموزش و تحقیقات شهرت جهانی دارد و به‌همین‌دلیل دانشجویان آن می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی به سرعت وارد فضای کاری شوند. نوع رشته‌ها و میزان شهریه سالانه آن مشابه دانشگاه تورنتو است.

درباره 8 دانشگاه برتر کانادا بیشتر بدانید

۴. دانشگاه مونترال کانادا (Université de Montréal)
امسال دانشگاه مونترال با یک پله صعود توانست جای دانشگاه آلبرتا را بگیرد و به‌عنوان دانشگاه چهارم کانادا انتخاب شد. از نظر رنکینگ جهانی نیز در رتبه 118 ام قرار دارد. به علت آنکه در شهر مونترال استان کبک قرار دارد، زبان رسمی آن فرانسوی است. البته قابل ذکر است که در مورد بعضی از رشته‌ها مانند علوم کامپیوتر، میکروبیولوژی و بیوشیمی می‌توانید در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی تحصیل کنید. شهریه این دانشگاه در مقاطع مختلف تحصیلی از 14 تا 20 هزار دلار متغیر است. در حال حاضر دانشگاه مونترال تقریبا ۶۷۳۵۰ دانشجو دارد که ۱۰.۰۰۰ نفر آن‌ها از دانشجویان بین‌المللی هستند.

 

5. دانشگاه آلبرتا کانادا (University of Alberta)
طبق آخرین آمار، دانشگاه آلبرتا در رتبه پنجم دانشگاه‌های کانادا و 119 ام دانشگاه‌های جهان قرار دارد. این دانشگاه در شهر ادمنتون واقع شده و جایگاه ویژه‌ای در میان دانشجویان خارجی و بین‌المللی دارد. رشته‌های تحصیلی این دانشگاه اکثرا مرتبط به هنرهای خلاقانه، علوم انسانی، علوم طبیعی، طراحی، مهندسی، کسب‌وکار، و بهداشت و سلامت هستند و در همه مقاطع دانشجو می‌پذیرد. هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه آلبرتا معمولا از 20 هزار دلار شروع می‌شود.

 

6. دانشگاه مک مستر کانادا (McMaster University)
علاوه بر اینکه این دانشگاه در میان دانشگاه‌های کانادا در رتبه ششم قرار دارد، از نظر رنکینگ جهانی نیز جز دانشگاه‌های برتر محسوب می‌شود و رتبه ۱۴۴ ام دانشگاه‌های جهان را به خود اختصاص داده است. ساختمان آن در شهر همیلتون استان انتاریو قرار دارد و با وسعتی به اندازه ۱۲۱ هکتار، پنج دانشکده علوم مهندسی، بهداشت و پزشکی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، تجارت و کسب‌وکار را شامل می شود. دانشگاه مک مستر افتخارات زیادی در رشته‌های تحصیلی پزشکی، کشاورزی و هتل‌داری و توریسم کسب کرده است. بنابراین اگر به دنبال گرفتن پذیرش از یک دانشگاه برتر در زمینه پزشکی، بهداشت، پرستاری و داروسازی هستید؛ بهتر است این دانشگاه را به‌عنوان یکی از گزینه‌های خود در نظر بگیرید. با توجه به اینکه هزینه سالانه تحصیل در این دانشگاه از 16 هزار دلار شروع می‌شود.

 

7. دانشگاه واترلو کانادا (University of Waterloo)
دانشگاه واترلو با داشتن رتبه هفتم در کانادا و رتبه 166 ام در میان دانشگاه‌های دنیا، جز صد دانشگاه برتر جهان در زمینه تحقیقات و فناوری‌های نوآورانه محسوب می‌شود. با وجود اینکه در سال 1956 تاسیس شده و جز یکی از جدیدترین دانشگاه‌ها در کانادا نام برده می‌شود. این دانشگاه در شهر واترلو استان انتاریو واقع شده و اساسا به واسطه سطح بالای دانشکده علوم رایانه و مهندسی خود معروف است. به‌همین‌دلیل مدتی که در زمینه اجرای برنامه‌های کارآموزی نیز میزبان دانشجویان مختلف است. شهریه سالانه این دانشگاه تقریبا از 27 هزار دلار شروع شده و ممکن است تا 30 هزار دلار نیز افزایش یابد.

 

8. دانشگاه وسترن کانادا (Western University)
این دانشگاه که در شهر لندن استان انتاریو واقع شده، قدمت بالایی دارد و از سال 1878 تاسیس شده است. از نظر رده‌بندی و برتری، دانشگاه هشتم کانادا و 203 ام جهان محسوب می‌شود. اخیرا نیز بیشترین امتیاز را در زمینه تحقیقات در میان دانشگاه‌های کانادا کسب کرده است. باید بدانید که دانشگاه وسترن در مورد نحوه ارائه رشته‌های پرستاری، فلسفه و روانشناسی شهرت جهانی دارد و دانشکده Ivey آن در جهان بسیار معتبر است. کافی است برای اطمینان، فقط یک جستجوی ساده در اینترنت انجام بدهید. به‌همین‌دلیل است که شهریه سالانه آن در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های کانادا تا حدودی بیشتر است و از حدود 30 هزار دلار شروع می‌شود.

اگر قصد گرفتن پذیرش از هرکدام از دانشگاه‌های ذکر شده را دارید، ارائه مدارک زبان، مدارک تحصیلی همراه با ریز نمرات به‌صورت ترجمه شده، فرم پذیرش و فرم‌هایی با عنوان انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه ضروری است. در اینکه همه این دانشگاه‌ها از هر نظر عالی هستند، شکی نیست، اما باید بدانید که هر دانشگاه در تعداد مشخصی از رشته‌های تحصیلی برتری دارد. مثلا با وجود اینکه دانشگاه تورنتو در رتبه اول دانشگاه‌های کانادا قرار دارد، اما دانشگاه وسترن از نظر نحوه ارائه رشته روانشناسی از آن بهتر است. بنابراین بهتر است پیش از هرگونه اقدامی با کارشناسان خبره و افرادی‌که در زمینه پذیرش دانشگاه‎های کانادا مشاوره می‌دهند مشورت کنید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *