معرفی دانشگاه کارلتون کانادا

بسیاری از افرادی که کشور خود را با هدف مهاجرت کانادا برای ادامه تحصیل ترک می‌کنند، در انتخاب یکی از دانشگاه‌های برتر و معتبر این کشور دچار سردرگمی و شک و تردید هستند.

برای کسانی که قصد دارند با گرفتن ویزای تحصیلی کانادا در یکی از دانشگاه‌های معتبر و انگلیسی زبان این کشور به‌تحصیل بپردازند، دانشگاه کارلتون گزینه مناسبی به‌شمار می‌آید.

در این مطلب ضمن معرفی اجمالی موسسه تحصیلی کارلتون، سایر جزئیات تحصیل در آن را نیز بیان خواهیم کرد.

این جزئیات که شامل مواردی مانند اسامی دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی این دانشگاه کانادایی می‌شوند، می‌توانند برای شما در آشنایی بیشتر با جنبه‌های مختلف آن موثر باشند. پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

معرفی دانشگاه کارلتون کانادا

کارلتون در شهر اتاوا از استان انتاریو قرار دارد و یکی از دانشگاه‌های دولتی کانادا شناخته می‌شود. هسته اصلی این دانشگاه در سال 1942 یعنی در زمان جنگ جهانی دوم بنا نهاده شد.

دانشگاه کارلتون ابتدا فعالیت خود را در قالب یک کالج کوچک و محدود شروع کرد و رفته رفته روند رشد صعودی را در پیش گرفت.

رشته‌هایی که در آن زمان در کارلتون تدریس می‌شدند، محدود بودند و به‌صورت شبانه برگزار می‌شدند. با اتمام جنگ جهانی دوم در سال 1945 و بازگشت تعداد زیادی سرباز کانادایی از جنگ، موسسان کارلتون به ‌فکر افتادند تا با تاسیس دانشکده هنر و علوم، زمینه فعالیت خود را گسترش دهند.

در سال 1946 اولین گروه دانشجویان این دانشگاه، موفق به گذراندن دوره تحصیلی خود شدند و این موضوع دانشگاه کارلتون را یک گام دیگر به‌سوی موفقیت نزدیک‌تر کرد.

در طی سال‌های 1957 تا 1959 عنوان کارلتون از کالج به دانشگاه تغییر یافت و همچنین مکان دانشگاه به یک ساختمان تازه تاسیس منتقل شد.

امروزه کارلتون در فهرست 20 دانشگاه برتر کشور کانادا قرار دارد و در رشته‌های مختلف از سراسر کشور و همچنین سایر کشورهای جهان، دانشجو می‌پذیرد.

دانشجویانی که اقامت کانادا را از طریق ویزای تحصیلی به‌دست می‌آورند و در این دانشگاه به تحصیل می‌پردازند، می‌توانند از سایر امکانات متنوع اتاوا یعنی پایتخت کانادا بهره‌مند شوند.

دانشکده‌ها
رشته‌های تحصیلی متنوعی در 6 دانشکده اصلی کارلتون گنجانده شده‌اند. علاوه ‌بر این 6 دانشکده اصلی، تعدادی مدرسه و موسسه آموزشی نیز زیر نظر دانشگاه کارلتون به فعالیت آموزشی خود ادامه می‌دهند.
اسامی دانشکده‌های این دانشگاه عبارت هستند از:

1. دانشکده مهندسی و طراحی

دانشکده مهندسی و طراحی یکی از دانشکده‌های اصلی کارلتون است که رشته‌هایی مانند مهندسی عمران، معماری، مهندسی شهرسازی، مهندسی کامپیوتر و نرم‌افزار، مهندسی الکترونیک و سایر رشته‌های مهندسی در آن تدریس می‌شوند.

2. دانشکده هنر و علوم اجتماعی

این دانشکده یکی از شلوغ‌ترین و پرجمعیت‌ترین دانشکده‌های دانشگاه کارلتون است که رشته‌های مختلفی در آن تدریس می‌شوند.

گروه‌هایی مانند زبان و ادبیات انگلیسی و فرانسوی، جامعه‌شناسی، هنر و فرهنگ، علوم اجتماعی، انسان‌شناسی، فلسفه و تاریخ هنر در این دانشکده جای می‌گیرند.

3. دانشکده امور عمومی

در دانشکده امور عمومی رشته‌های متنوع و مختلفی تدریس می‌شوند که محوریت بسیاری از آن‌ها سیاست و ممدکاری اجتماعی است. موسسه اقتصاد سیاسی، روزنامه‌نگاری، ارتباطات، مددکاری اجتماعی، علوم سیاسی و سایر گروه‌های مربوطه از زیرمجموعه‌های این دانشکده هستند.

4. دانشکده تجارت

همان‌طور که از نام این دانشکده پیدا است، گروه‌های مربوط به بازرگانی و تجارت از جمله حسابداری، مدیریت مالی، مدیریت هنر، کارآفرینی، MBA و دیگر رشته‌های مدیریت کسب‌وکار در دانشکده تجارت دانشگاه کارلتون تدریس می‌شوند.

5. دانشکده علوم

در دانشکده علوم کارلتون نیز مانند دانشکده‌های علوم سایر دانشگاه‌ها، رشته‌های زیست‌شناسی، شیمی، ریاضی، فیزیک، بیوشیمی، مطالعات محیطی، زمین‌شناسی و دیگر رشته‌های علوم پایه آموزش داده می‌شوند.

6. دانشکده تحصیلات تکمیلی

در دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی همه دانشگاه‌ها، برنامه‌های مختلفی برای مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری ایجاد شده‌اند که تنها دانشجویان تحصیلات تکمیلی را می‌پذیرند. دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه کارلتون نیز این قاعده پیروی می‌کند.

معرفی دانشگاه کارلتون کانادا

رتبه‌بندی
همان‌طور که اشاره کردیم کارلتون یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های کانادا است که در تقسیم‌بندی‌های مختلف از سوی موسسه‌های مربوطه، امتیازهای قابل قبولی به‌خود اختصاص می‌دهد.

موسسه‌هایی که به رتبه‌بندی دانشگاه‌های مختلف می‌پردازند، برای امتیاز دادن به موسسه مورد نظر، معیارهای مشخصی در نظر می‌گیرند.

امتیاز موسسه‌های نام‌برده، گاهی شامل رتبه کلی دانشگاه می‌شود و آن‌ها در بعضی مواقع دیگر به دانشکده‌ها، رشته‌ها، خوابگاه‌ها و معیارهای دیگر به‌صورت تفکیک شده نمره می‌دهند.
در رتبه‌بندی‌های مختلفی که هر ساله انجام می‌شوند، دانشگاه کارلتون جایگاه‌های زیر را در مقیاس جهانی کسب کرده است:

جایگاه 600 الی 650 در رتبه‌بندی جهانی QS
جایگاه 471 در رتبه‌بندی US News
جایگاه 600 تا 800 در موسسه Times
جایگاه 321 از Webometrics

دانشجویان
جمعیت دانشجویان دانشگاه کارلتون در طی سال‌های مختلف متفاوت بوده و ثابت نیست. طبق آخرین سرشماری‌هایی که در این دانشگاه انجام شده است، تعداد 31 هزار نفر در مقاطع مختلف کارلتون مشغول به‌تحصیل هستند.

از تعداد کل دانشجویان دانشگاه، 27 هزار نفر در مقطع کارشناسی و تقریبا 4 هزار نفر در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد یا دکتری تحصیل می‌کنند.

خوابگاه‌های دانشگاه
یکی از مهم‌ترین مسائلی که در هنگام تصمیم به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور مطرح می‌شود، محل اقامت و هزینه آن است. برخی از دانشجویانی که در دانشگاه‌های کانادا تحصیل می‌کنند ممکن است متحمل پرداخت هزینه‌های بسیار زیادی شوند.

تحصیل در این دانشگاه کانادا امتیازهای فراوانی برای فرد در پی دارد که یکی از آن‌ها اقامت در خوابگاه‌های دانشگاه و با پرداخت هزینه بسیار کم است.

کارلتون به هدف ایجاد امنیت و آسایش بیشتر دانشجویان مهمان، در مرکز پردیس اصلی، خوابگاه‌های اقامتی در نظر گرفته است.

سکونت در این خوابگاه‌ها علاوه ‌بر این‌که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های اقامت می‌شود، به دانشجویان کمک می‌کند بتوانند از خدمات رایگان دانشگاه استفاده کنند و برای ایاب و ذهاب خود هیچ هزینه‌ای صرف نکنند.

همچنین استفاده از خدماتی مانند باشگاه‌های ورزشی، سلف دانشگاه، کتابخانه‌ها و سالن‌های مطالعاتی برای ساکنان خوابگاه‌های دانشگاه کارلتون رایگان است.

نکته حائز اهمیت درباره مجموعه آموزشی کارلتون، وجود تونل‌های زیر زمینی در کل پردیس اصلی و ارتباط بخش‌های مختلف دانشگاه و خوابگاه به یکدیگر است. وجود این تونل‌ها موجب شده‌اند که دانشجویان برای برآوردن نیازهای خود به خروج از پردیس اصلی نیاز نداشته باشند.

شهریه دانشگاه کارلتون

تحصیل در این دانشگاه کانادایی رایگان نیست و دانشجویان باید با توجه به ملاک‌های مختلفی که در نظر گرفته شده‌اند، در ازای تحصیل خود هزینه مشخصی پرداخت کنند. تعیین هزینه و شهریه پرداختی برای هر دانشجو، با در نظر گرفتن مولفه‌های زیر متفاوت است:

هزینه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی بیشتر از دانشجویان کانادایی است.
شهریه تعیین شده با توجه به مقطع تحصیلی دانشجو متفاوت خواهد بود.
رشته تحصیلی دانشجو در برآورد شهریه مشخص شده برای فرد تاثیرگذار است.
واحدهای درسی نیز بر اختلاف هزینه‌های تحصیلی تاثیر دارد.
بسیاری از افرادی که به تحصیل در دانشگاه کارلتون علاقه‌مند هستند، نمی‌توانند از پس هزینه‌های تحصیلی خود برآیند.

به‌همین سبب بسیاری از آن‌ها از ادامه تلاش برای کسب پذیرش این دانشگاه دست می‌کشند.
اما افراد مصمم و تلاش‌گر راه دوم را در پیش می‌گیرند که شامل کسب بورسیه‌های تحصیلی متفاوت خواهد بود.

کارلتون بورسیه‌های تحصیلی مختلفی در نظر گرفته است که کسب آن‌ها می‌تواند بخش زیادی از هزینه‌های تحصیلی را تحت پوشش خود بگیرد. در بخشی از موارد، بورسیه‌های تحصیلی کل هزینه تحصیل را نیز پوشش می‌دهند و دانشجو را از پرداخت هزینه درخواست شده، بی‌نیاز می‌کنند.

شرایط پذیرش
پذیرش در رشته‌های مختلف کارلتون با یکدیگر متفاوت است، اما این دانشگاه نیز مانند بسیاری از دانشگاه‌های کانادایی، مدارک زیر را از متقاضی دریافت می‌کند:

ریز نمرات و تمام جزئیات سوابق تحصیلی در دوره‌های پیشین، از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه کارلتون است.
تمام سوابق تحصیلی متقاضی باید در دار‌الترجمه‌های رسمی به انگلیسی ترجمه شده باشند.
داشتن حداقل معدل 14 از دوره‌ تحصیلی پیشین، برای متقاضیان تحصیل در دوره کارشناسی و حداقل معدل 16 برای پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی، از شرایط لازم برای پذیرش در این دانشگاه است.
اثبات تسلط بر زبان انگلیسی و کسب نمره قابل قبول از آزمون‌های بین‌المللی زبان نیز از دیگر شرایط مورد نیاز برای پذیرش در کارلتون است.

دانشگاه کارلتون یکی از دانشگاه‌های انگلیسی زبان کانادا است که در شهر اتاوا قرار دارد. این دانشگاه که جزو دانشگاه‌های دولتی محسوب می‌شود، در رتبه‌بندی‌های جهانی جایگاه ویژه‌ای به خود اختصاص می‌دهد و هر ساله دانشجویان خارجی بسیار زیادی می‌پذیرد.

اگر تحصیل در این مرکز آموزشی کانادا جزو اهداف شما است، با مشورت با یک وکیل مهاجرتی و آگاهی از قوانین می‌توانید این مسیر را بدون دردسر و با اطمینان بیشتری طی کنید.

5/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *