این روزها در میان سیل عظیمی از مهاجران به کشورهای خارجی، عده‌ای تصمیم دارند به منظور ادامه تحصیل به کشورهایی از قبیل کانادا بروند. زمان مهاجرت تحصیلی به این کشور باید ویزای تحصیلی بگیرید که مانند هر ویزای دیگری، نیازمند یک سری مدارک و انجام امور مربوطه است.استادی پلن که قرار است در این مطلب مورد بحث و بررسی قرار بگیرد، یکی از این مدارک به شمار می‌رود که باید توسط شخص متقاضی ویزای تحصیلی و اقامت کانادا به‌صورت موقت، به سفارت این کشور تحویل داده شود.

بنابراین در صورتی که قصد دارید تا از طریق ویزای تحصیلی به کشوری مانند کانادا مهاجرت کنید، بد نیست درباره استادی پلن تحصیلی که اهمیت فراوانی در فرآیند اخذ ویزا دارد، اطلاعات کامل و جامع به دست آورید. پس موضوع مطلب امروزمان را به آن اختصاص دادیم.

 

استادی پلن تحصیلی چیست؟

قبل از توضیح راجع به استادی پلن تحصیلی، لازم دانستیم تعریفی از آن ارائه دهیم تا به درک بهتری برسید. استادی پلن یا استادی پلان که در زبان لاتین با عنوان Study Plan شناخته می‌شود، در واقع همان برنامه تحصیلی در کشور مقصد است.

دانشجوی متقاضی ویزای تحصیلی به کمک استادی پلن باید افسر پرونده در سفارت کشور مورد نظر را مجاب کند که با چه هدفی، تحصیل در کشور مورد نظر را انتخاب کرده است.ویزای دانشجویی یا تحصیلی کشورهایی از قبیل کانادا، بسیار زیاد تحت تاثیر استادی پلن تحصیلی هستند. بنابراین متقاضی نباید این مساله مهم را نادیده بگیرد و باید آن را در بهترین حالت ممکن به سفارت کشور مورد نظر تحویل دهد.

چرا استادی پلن در اخذ ویزا اهمیت فراوانی دارد؟

افسرانی که در سفارت کانادا یا هر کشور دیگری به بررسی درخواست‌های ویزای متقاضیان می‌پردازند، باید متوجه شوند که هدف متقاضی از اخذ این ویزا چیست و آیا بعد از انجام امور مربوطه از قبیل سرمایه‌گذاری، کار و مسائل دیگر، قصد بازگشت به کشور مبدا را دارد یا نه؟

ویزای تحصیلی و دانشجویی هم از این قاعده مستثنا نیست و متقاضی باید به روش‌های گوناگون، اعتماد افسر پرونده را در خصوص بازگشت به کشور مبدا بعد از پایان دوره تحصیلی جلب کند.

به همین خاطر است که استادی پلن در اخذ ویزا از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود و گاهی حتی اپلای یا ریجکت ویزای اقامت کانادا از طریق تحصیل را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.پس کسی که قصد اخذ ویزای اقامت کانادا از نوع تحصیلی و دانشجویی دارد، نباید آن را سرسری بگیرد و باید به بهترین شکل ممکن در آماده‌سازی آن و ارائه به افسر پرونده کوشا باشد.

 

نکات مهم در نوشتن استادی پلن
برای این که استادی پلن بنویسید، باید اطلاعاتی در مورد ساختار آن داشته باشید. نمونه‌های آماده استادی پلن تحصیلی کشور کانادا در فضای اینترنت بسیار وجود دارند و می‌توانند راهنمای خوبی برای شما باشند.

اما ما در ادامه سعی داریم تا درباره چگونگی نوشتن استادی پلن به‌صورت صحیح، اطلاعات دقیقی ارائه دهیم تا متقاضیان ویزای تحصیلی و دانشجویی کانادا بتوانند بدون هیچ مشکل و دردسری، نظر افسر پرونده را به خود جلب کنند.

 

نکاتی که باید در نوشتن استادی پلن مورد توجه قرار دهید عبارتند از:

  • نوشتن اهداف تحصیل در کشور مورد نظر و تاثیری که روی آینده تحصیلی فرد می‌گذارد، به‌صورت مختصر ولی در عین حال واضح و دقیق
    پاسخ دادن به سوالات استادی پلن در کمتر از دو صفحه و جلوگیری از زیاده‌گویی
  • کمتر نبودن استادی پلن مربوط به مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از 800 کلمه
  • نوشتن اطلاعات دقیق و پرهیز کردن از ارائه اطلاعات ناصحیح
  • استفاده از فرم آماده استادی پلن دانشگاه مورد نظر (البته این مورد ثابت نیست و نیازمند تحقیق و بررسی خواهد بود. بعضی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها فرم مخصوصی برای استادی پلن تحصیلی در نظر گرفته‌اند که متقاضی حتما باید اطلاعات مربوطه را در آن درج کند.)
  • الهام گرفتن از فرم‌های موجود در فضای اینترنتی بدون کپی کردن از آن‌ها
  • دقت به نوع نگارش، املای کلمات و ترکیب‌بندی جملات و نگارش آن در صورت امکان
  • استفاده نکردن از عبارت‌های کلیشه‌ای در طول استادی پلن

استادی پلن شامل چه سوالاتی می‌شود؟

سوالاتی که در استادی پلن کشور کانادا وجود دارد، بسته به این که کشور مبدا شخص متقاضی کجا قرار دارد و مسائل دیگر، متغیر خواهد بود. اما یک سری سوالات یکسان و یکنواخت در استادی پلن وجود دارد که بهتر است به آن‌ها در زیر اشاره کنیم تا با آگاهی هر چه بیشتر قادر به ارائه یک استادی پلن قوی و تاثیرگذار باشید:

 

هدف شما از تحصیل چیست؟ (What is the purpose of your education)
در پاسخ به این سوال باید به مقطع تحصیلی که قصد دارید در آن دانش بیاموزید، اشاره کنید. این که به چه رشته تحصیلی علاقه دارید و این رشته چقدر در پیشرفت کاری شما تاثیر دارد، حتما باید در پاسخ به این سوال مطرح شود.

 

آیا درباره تحصیل در کشور خود تحقیق کرده‌اید؟ (Have you researched studying in your home country)
پاسخ این سوال نیازمند تحقیقات گسترده شما درباره تحصیل در کشور مبدا خواهد بود. برای مجاب کردن افسر پرونده لازم است دوره‌های آموزشی یکسان در کشور مبدا و مقصد را بشناسید و دلیل قانع‌کننده‌ای را بابت انتخاب این دوره آزمایشی در کشور مورد نظر مطرح کنید.

صحبت در رابطه با تفاوت‌های میان شرایط تحصیل در کشور مقصد و مبدا در این بخش خالی از لطف نخواهد بود.

 

دلیل انتخاب تحصیل در کشور مقصد چیست؟ (What is the reason for choosing to study in the destination country)
صحبت راجع به کیفیت بالای سیستم آموزشی در کشور مقصد می‌تواند پاسخ خوبی به این سوال در استادی پلن تحصیلی باشد. اشاره به مزایای تحصیل در شهرهای مختلف کشور مقصد با آگاهی کامل از تمام جزئیات می‌تواند به جلب رضایت افسر پرونده و پذیرش درخواست ویزای اقامت کانادا از نوع تحصیلی و دانشجویی کمک شایانی کند.

 

آیا وابستگی به کشور خود دارید؟ (Do you depend on your country)
این موضوع که افسر پرونده بتواند تشخیص دهد شخص متقاضی قصد ماندگاری در کشور مقصد را برای همیشه ندارد، کمک بزرگی به اپلای ویزای تحصیلی و دانشجویی او خواهد کرد. در پاسخ به این سوال تنها کافی است به وابستگی‌های خود در کشور مبدا اشاره کنید. این وابستگی‌ها عبارتند از اعضای مختلف خانواده از قبیل پدر، مادر، خواهر، برادر، همسر و فرزند.

 

آیا اطلاعات دقیق سوابق تحصیلی خود را در اختیار دارید؟ (Do you have accurate information about your educational background)

ارائه دقیق سوابق تحصیلی از اهمیت بالایی در استادی پلن تحصیلی و اخذ اقامت کانادا یا سایر کشورهای پیشرفته برخوردار است.بنابراین در پاسخ به این سوال باید به تمام جزئیات مربوط به موسسات آموزشی که در کشور مبدا در آن‌ها تحصیل کرده‌اید، اشاره کنید. اطلاعات مربوط به موسسات آموزشی شامل شماره تلفن، آدرس دقیق و موارد مشابه خواهد بود.

اشاره به سوابق کاری، فعالیت‌های داوطلبانه در حوزه تحصیل و مسائل گوناگون دیگر در این بخش می‌تواند به متقاضی در اپلای شدن ویزای کشور مقصد توسط افسر پرونده بسیار کمک کند.

استادی پلن تحصیلی

آیا می‌توان نگارش استادی پلن را به دیگری سپرد؟

درست است که امکان نگارش استادی پلن توسط استادان متقاضیان و افراد دیگری وجود دارد اما بهتر است فرد شخصا به نوشتن آن بپردازد.البته این روزها یک سری مراکز خدماتی در زمینه نگارش استادی پلن تحصیلی مشغول به فعالیت هستند و با دریافت یک هزینه کلی، طی هماهنگی‌های لازم با شخص متقاضی، استادی پلن تحصیلی او را تنظیم می‌کنند.

البته با توجه به این‌ که استادی پلن به‌صورت عادی یا فوری توسط مراکز مربوطه آماده شود، هزینه‌های مختلفی را به خود اختصاص خواهد داد. همچنین در بسیاری از مواقع، متقاضی دو الی سه بار حق ادیت دارد و می‌تواند تغییراتی در استادی پلن خود ایجاد کند که اغلب هیچ هزینه مازادی بابت آن دریافت نمی‌شود.

اما باید در نظر داشته باشید قبل از این که نگارش این موضوع را به مراکز مربوطه بسپارید، از کپی نبودن ساختارهای کلی مطمئن شوید و تضمینی از این بابت دریافت کنید.

همان‎طور که می‌دانید شرایط کشورهایی از قبیل کانادا در حوزه تحصیل در مقاطع گوناگون کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و مقاطع دیگر آنقدر عالی است که دانشجویان زیادی از اقصی نقاط دنیا این کشور را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند.از آن‌جایی که ظرفیت کشورهای مهاجرپذیر روزبه‌روز کاهش پیدا می‌کند و متقابلا سخت‌گیری‌های مربوط به جذب مهاجر بیشتر می‌شود، افراد در پی راه‌ حل‌هایی هستند که درخواست ویزای آن‌ها به هیچ‌وجه رد نشود.

در فرآیند اخذ ویزای تحصیلی و دانشجویی کانادا، ارائه مدارک قوی که بر پایه واقعیت باشند، بسیار حائز اهمیت است و استادی پلن تحصیلی هم در زمره این مدارک تاثیرگذار بر نظر افسر پرونده قرار می‌گیرد.مسلما آگاهی هر شخصی از اهدافی که بابت تحصیل در کشور مورد نظر دارد، دلایلی که کشور مقصد را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده است و مسائل دیگر بیشتر خواهد بود. به همین خاطر توصیه می‌شود نگارش استادی پلن توسط خود شخص انجام بگیرد تا به تمام نکات و جزئیات مورد نیاز در استادی پلن اشاره شود.

اما در صورتی که شخصی شرایط و امکانات کافی برای نگارش استادی پلن ندارد، می‌تواند انجام این فرآیند را به دست افراد کاربلد بسپارد و با ارسال این مدرک در کنار مدارک دیگر به سفارت کشور مقصد، منتظر اپلای ویزای اقامت کانادا یا هر کشور دیگری بماند.

 

متقاضی برای نگارش استادی پلن خود بهتر است مراکزی با این ویژگی‌ها را انتخاب کنند:

پشتیبانی 24 ساعته داشته باشند.
کیفیت را تضمین کنند.
مناسب‌ترین قیمت را داشته باشند.
حریم شخصی افراد متقاضی را حفظ کنند.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *