خدمات درمانی در کانادا

سیستم خدمات درمانی در کانادا شهرت جهانی دارد و یکی از مهم‌ترین دلایلی است که بسیاری از افراد این کشور را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب می‌کنند.کانادا یک کشور صنعتی و پیشرفته است که تقریبا ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف ارائه خدمات درمانی به شهروندان می‌کند و سیستم درمانی آن کامل‌ترین است.

مهاجران تقریبا 3 ماه بعد از ورود به کانادا کارت سلامت دریافت می‌کنند و با استفاده از آن می‌توانند از تمامی خدمات پزشکی پیشرفته کانادا به‌صورت رایگان بهره‌مند شوند.

در ادامه این مطلب به بررسی انواع مختلف خدمات درمانی در کانادا می‌پردازیم.

پزشکان
پزشکان کانادا بسیار ماهر هستند. بعد از مهاجرت تحصیلی یا مهاجرت سرمایه‌گذاری به کانادا، بهتر است با کمک فهرست پزشکان محلی یک پزشک خوب پیدا کنید.در کانادا داشتن پزشک خانواده اجباری است. در صورتی که بیمار شوید باید به این پزشک مراجعه کنید تا در اگر نیاز باشد شما را به متخصص ارجاع دهد.

همچنین باید دقت کنید ساعات کار مطب‌ها متفاوت است و فقط با تعیین وقت قبلی می‌توانید ویزیت شوید. در مواقع اضطراری ممکن است پزشک‌ شما را بدون نوبت ویزیت کند ولی باز هم باید قبل از مراجعه با مطب تماس بگیرید.پزشکان معمولا روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 8:30 صبح تا ۷ عصر آماده خدمات‌رسانی به بیماران هستند. وقتی خارج از ساعت اداری با پزشک خود تماس بگیرید احتمالا باید پیام بگذارید یا به پزشک جایگزین مراجعه کنید.

فراموش نکنید که وقت‌شناسی زمان دریافت خدمات درمانی در کانادا اهمیت زیادی دارد و در صورتی که بدون اطلاع قبلی در ساعتی که به شما وقت داده شده است به مطب مراجعه نکنید ممکن است باز هزینه ویزیت از شما گرفته شود.

اگر تحت پوشش بیمه خدمات درمانی رایگان نباشید، ویزیت پزشک خانواده برای شما نزدیک به 60 دلار، پزشک متخصص 100 دلار و هزینه آزمایش‌های رایج حدود 40 دلار خواهد بود. در بیشتر موارد باید حق ویزیت را همان روز به‌صورت نقدی یا با استفاده از کارت اعتباری پرداخت کنید. با این حال، در بعضی از مواقع صورتحساب بعدا برای شما ارسال می‌شود تا آن را بپردازید.

اگر قصد دارید چند سال در کانادا زندگی کنید، بهتر است سوابق پزشکی خود را همراه داشته باشید تا از صرف وقت و هزینه اضافی اجتناب کنید.اگر از تشخیص پزشک خود رضایت ندارید و احساس می‌کنید نادرست است، می‌توانید به یک پزشک دیگر مراجعه کنید. در این صورت کافی است از پزشک قبلی خود بخواهید مدارک و سابقه‌تان را به پزشک جدید ارسال کند.

اورژانس و فوریت‌های پزشکی
در شرایط اضطراری، کافی است با شماره ۹۱۱ تماس بگیرید تا یک آمبولانس مجهز به تمامی تجهیزات مورد نیاز به همراه تکنیسین‌های ماهر به محل حادثه ارسال شود. در بین خدمات درمانی در کانادا، هزینه آمبولانس به جز در استان‌های انتاریو، آلبرتا و بریتیش کلمبیا رایگان است.علاوه بر این، در صورت نیاز می‌توانید به بخش اورژانس نزدیک‌ترین بیمارستان مراجعه کنید که در بیشتر موارد به‌صورت شبانه‌روزی به ارائه خدمات می‌پردازند.

خدمات درمانی در کانادا

بیمارستان‌ها و کلینیک ها

در کانادا حدود 900 بیمارستان عمومی دولتی، 225 بیمارستان تخصصی دولتی و حدود 85 بیمارستان خصوصی فعال وجود دارد. اتاق‌ها معمولا 2 یا 3 تخته هستند و برای استفاده از اتاق‌های خصوصی باید هزینه اضافه‌ای را بپردازید.خدمات جراحی‌، زایمان و درمان بیشتر بیماری‌های عمومی مانند بیماری‌های داخلی در بیمارستان‌های عمومی ارائه می‌شود. اگر از بیماری حادتری رنج می‌برید یا به جراحی تخصصی نیاز دارید، می‌توانید به بیمارستان‌های تخصصی با کادر پزشکی متخصص مراجعه کنید.

در بسیاری از استان‌های کانادا کلینیک‌های پزشکی و مراکز درمانی نیز وجود دارد که برای استفاده از خدمات آن‌ها نیازی به وقت قبلی نیست. این مراکز ممکن است شبانه روزی باشند و حداقل هزینه ویزیت پزشکان آن‌ها 35 تا 75 دلار برای بیماران بدون بیمه است.

انواع کلینیک‌ها در کانادا عبارتند از:

 • کلینیک سرپایی
 • مراکز بهداشت خانواده
 • کلینیک سفر
 • کلینیک پیشگیری سرطان

داروها و داروخانه ها
قوانین خدمات درمانی در کانادا حکم می‌کند که نظارت شدیدی روی جواز داروخانه و فروش داروها وجود داشته باشد. به‌نحوی که حتی گاهی ممکن است دارویی که در کشورهای دیگر بدون نسخه پزشک به فروش می‌رسد در کانادا فقط با نسخه پزشک عرضه شود.

داروها در کانادا به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول داروهایی هستند که فقط با نسخه پزشک عرضه می‌شوند و دسته دوم داروهایی هستند که خرید آن‌ها آزاد است.قیمت دارو در کانادا نسبت به کشورهای اروپایی ارزان‌تر است. در کانادا داروهای کمی را می‌توان بدون نسخه پزشک از داروخانه دریافت کرد و معمولا مشخصات مشتری به همراه دارویی که خریداری کرده است در داروخانه ثبت خواهد شد.

با این حال، داروهای رایجی مانند آسپرین، قرص‌های حاوی استامینوفن و قرص‌های کدئین‌دار بدون نسخه پزشک نیز فروخته می‌شوند.اگر برای مدت محدودی قصد اقامت کانادا را دارید، بهتر است به اندازه کافی داروهای مصرفی خود را همراه داشته باشید زیرا دارو در کانادا گران است و حتی ممکن است نتوانید داروی خود را در این کشور پیدا کنید.

در بعضی استان‌ها، داروخانه‌ها فقط نسخه پزشکان مجاز محلی را عرضه می‌کنند. بنابراین، اگر بخواهید داروهای تجویزی پزشک یک استان دیگر را بگیرید، باید از یک پزشک در استانی که در آن هستید بخواهید تا آن دارو را دوباره برای شما بنویسد.در بیشتر شهرهای کوچک حداقل یک داروخانه به‌صورت شبانه روزی باز است تا بیماران به‌راحتی به داروهای ضروری دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، تعدادی از آن‌ها خدمات تحویل دارو در منزل نیز ارائه می‌کنند.

در داروخانه‌های کانادا علاوه بر دارو، لوازم بهداشتی و آرایشی، مواد غذایی سالم، مواد شوینده، لوازم نظافت و سایر کالاها نیز به فروش می‌رسد. فروش داروهای مکمل مثل داروهای گیاهی و هموپاتی نیز در این مراکز رایج است.

بارداری و زایمان
ارائه خدمات درمانی در کانادا به‌شکلی است که ماماها مسئول آموزش و حمایت از زنان باردار و خانواده‌های آن‌ها در طول دوره بارداری هستند. این افراد قبل از بارداری توصیه‌ها و آموزش‌های لازم را در اختیار زنان قرار می‌دهند. و طی دوره بارداری و بعد از زایمان نیز به آن‌ها کمک خواهند کرد.

اگر قصد دارید در بیمارستان زایمان کنید باید از قبل یک تخت رزرو کرده باشید. در کانادا زایمان طبیعی با استفاده از حداقل تجهیزات مصنوعی انجام می‌شود و بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند مادران باردار در کلاس‌های آموزش زایمان طبیعی شرکت کنند. معمولا زنان بعد زایمان سه روز در بخش زایمان بیمارستان بستری می‌شوند.

اگر تمایل داشته باشید در خانه زایمان کنید، باید یک پزشک یا ماما هنگام زایمان در کنار شما حضور داشته باشد. در روش دیگر نیز می‌توانید در مراکز زایمانی که ماماهای ماهر دارند زایمان کنید و حداکثر یک روز بعد مرخص شوید.

دندانپزشکی
اگر متقاضی اقامت در کانادا هستید، بهتر است پرونده دندانپزشکی خود را زمان ورود به آن‌جا به همراه داشته باشید. چون به این ترتیب در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی خواهید کرد.در بین خدمات درمانی در کانادا، هزینه خدمات دندانپزشکی، به ‌ویژه دندانپزشکی زیبایی در این کشور زیاد است و بیمه خدمات درمانی این هزینه را پوشش نمی‌دهد.

قبل از شروع درمان تخمین قیمت خدمات به بیمار ارائه شود و در پایان کار یک صورتحساب کلی در اختیار بیمار قرار می‌گیرد.در صورتی که مشکل دندانپزشکی داشته باشید و پزشک خودتان خارج از ساعت‌های کاری پاسخگو نباشد، دندانپزشکان و کلینیک‌هایی هستند که خدمات اورژانسی ارائه می‌کنند.با این حال، بر اساس قوانین خدمات درمانی در کانادا دندانپزشکان موظف به ارائه خدمات درمانی فوری خارج از ساعت کاری نیستند

 

مشاوره
در کانادا گروه‌های اجتماعی، محلی، سازمان‌های داوطلب، انجمن‌های ملی و گروه‌های خودیاری زیادی در زمینه مشاوره فعالیت می‌کنند.این مراکز در زمینه‌های بسیاری مانند مشکلات عمومی بهداشتی و درمانی، اعتیاد، رژیم‌ غذایی، استعمال دخانیات، مسمومیت، خودکشی، مشکلات روانی، مشکلات جوانان، مشکلات بین والدین و فرزندان، خشونت خانوادگی، کودکان فراری و ازدواج خدمات مشاوره ارائه می‌کنند.

در تمامی مراحل مشاوره اطلاعات شخصی بیمار کاملا محرمانه باقی می‌ماند و در شهرهای بزرگ این خدمات به زبان‌های مختلف به جز انگلیسی و فرانسه نیز انجام شود.خدمات بهداشتی تلفنی نیز در بیشتر استان‌ها رایگان است و در صورت نیاز می‌توانید با مراکز مربوطه تماس بگیرید و با یک پرستار هم‌زبان خود مشورت کنید.

خدمات درمانی تحت پوشش بیمه در کانادا

سیستم بهداشت و درمان کانادا اولین چیزی است که توجه متقاضیان اقامت کانادا را به خود جلب می‌کند. خدماتی درمانی که در کانادا تحت پوشش بیمه قرار دارند عبارتند از:

 • ویزیت و درمان توسط پزشک خانواده
 • بعضی از جراحی‌های عمومی
 • بعضی از درمان‌های تخصصی
 • خدمات درمانی بیمارستانی
 • رادیولوژی
 • بعضی از آزمایش‌ها
 • بیشتر واکسیناسیون‌ها

با این حال، بعضی از خدمات تحت پوشش بیمه نیستند که از بین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خدمات آمبولانس در بعضی از استان‌ها
 • تجهیزات پزشکی مثل ویلچر
 • داروهای تجویزی
 • خدمات دندانپزشکی
 • جراحی‌های پلاستیک و زیبایی
 • عینک، لنز و خدمات چشم‌پزشکی

بعد از اخذ اقامت کانادا از طریق مهاجرت تحصیلی، مهاجرت سرمایه‌گذاری یا هر روش دیگری، می‌توانید از تمامی خدمات درمانی در کانادا بدون پرداخت هزینه بهره‌مند شوید.از آن‌جایی که تقریبا 80 درصد از هزینه خدمات بهداشت و درمان توسط دولت کانادا پرداخت می‌‌شود، شهروندانی که بیمه داشته باشند نیازی به پرداخت هزینه بابت این خدمات ندارند.

با این حال، نکته مهم این است که هزینه خدمات و طرح‌های بیمه در استان‌های کانادا متفاوت است. بنابراین، اگر متقاضی اقامت کانادا هستید، بهتر است در این مورد تحقیقات لازم را انجام دهید و محل زندگی خود را با دقت انتخاب کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *