تعداد زیادی از خانواده‌هایی که فرزند نوجوان دارند و می‌خواهند مهاجرت کانادا را برای ادامه زندگی انتخاب کنند، بابت نحوه تحصیل کودکان، شرایط اقامت و سایر موارد نگران هستند.اما باید بدانند این کشور یکی از بهترین مقاصدی است که کمک می‌کند تا فرزند آن‌ها در امنیت کامل، از بهترین خدمات آموزشی برای رشد و پیشرفت استفاده کند.

برای درک بهتر این موضوع، سعی کردیم در این مطلب راجع به شرایط تحصیل زیر 18 سال در کانادا صحبت کنیم و اطلاعات تکمیلی مفیدی ارائه دهیم.به کمک این نکات راحت‌تر می‌توانید برای اخذ ویزای کانادا، مهاجرت و همچنین دریافت اجازه اقامت در این کشور ایده‌آل اقدام کنید. پس تا انتها همراه ما باشید.

 

آشنایی با مدارس کانادایی

شاید سن قانونی در کشورهای مختلف متفاوت باشد اما در اکثر موارد از جمله در قوانین کانادا، این سن 18 سال تعریف شده است. مدارسی که در کانادا وجود دارند و دانش‌آموزان از 5 تا 18 سال را پذیرش می‌کنند، بر دو نوع دولتی و خصوصی هستند.

تفاوت مدارس دولتی و خصوصی به شرح زیر است:

مدارس دولتی برگزارکننده تمامی مقاطع تحصیلی از قبیل پیش‌دبستانی، دبستان و دو دوره متوسطه هستند. در صورتی که مدارس خصوصی تنها دوره متوسطه را برگزار می‌کنند.
برای ثبت نام در مدارس دولتی برخلاص خصوصی نیاز به پرداخت هزینه نیست.
کلاس‌های مدارس دولتی به‌صورت مختلط برگزار می‌شوند. اما برگزاری جداگانه کلاس‌های مدارس خصوصی یکی از ویژگی‌های اصلی آن‌ها به شمار می‌رود.
خدمات آموزشی در کلاس مدارس دولتی، خدماتی رایج با کیفیت قابل قبول است. اما در کلاس مدارس خصوصی، برنامه‌های ویژه‌ای اعم از کلاس‌های مذهبی، ورزشی و برنامه‌های متفرقه دیگر برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است.

جزئیات تحصیل زیر 18 سال در کانادا

کانادا از آن دسته کشورهایی است که تحصیل از 5 سالگی تا 18 سالگی را الزامی می‌داند. طبق قوانین این کشور:

1 تا 2 سال قبل از ورود به ابتدایی در مقطع پیش‌دبستانی (این مقطع تحصیلی در بعضی ایالت‌های کانادا الزامی است.)
در 6 یا 7 سالگی تا 11 یا 12 سالگی در مقطع ابتدایی یا دبستان (شامل پایه اول تا ششم)
دوره متوسطه اول به محض پایان دبستان تا پایه 7 و 8
دوره متوسطه دوم بعد از پایان دوره متوسطه اول تا پایه 9، 10، 11 و 12
مدارس در مقاطع گوناگون، شامل ساعت کاری از 8 صبح تا 3 بعد از ظهر می‌شوند. البته ناگفته نماند در طول هفته دانش‌آموزان روزهای شنبه و یکشنبه را در تعطیلات به سر می‌برند. در حالت کلی و با نادیده گرفتن تفاوت‌هایی که میان قوانین ایالت‌های مختلف کانادا وجود دارد، سال تحصیلی از ماه سپتامبر شروع می‌شود و در ژوئن به پایان می‌رسد.

البته بعضی از مدارس در تابستان هم کلاس‌هایی برگزار می‌کنند. این کلاس‌ها مخصوص دانش‌آموزانی است که در طول دوره تحصیلی، موفق به پشت سر گذاشتن واحد یا واحدهایی نشده‌اند.

تحصیل زیر 18 سال در کانادا به دو صورت امکان‌پذیر است که مورد اول حضور والدین و در شرایط دوم داشتن قیم قانونی خواهد بود. البته لازم به ذکر است که قیم قانونی باید:

اقامت دائم کانادا را داشته باشد.
در شهر محل تحصیل دانش‌آموز زندگی کند.

آیا تحصیل زیر 18 سال در کالج‌های کانادا امکان‌پذیر است؟

پاسخ این سوال مثبت است. چون دانش‌آموزانی با سن 16 تا 18 سال، خودشان انتخاب می‌کنند که مابقی تحصیلات را در مدرسه بگذرانند یا کالج. از طرفی بعضی کالج‌ها در ایالت‌های مختلف کانادا وجود دارند که اجازه تحصیل به این دانش‌آموزان را می‌دهند.

تفاوت کالج‌ها و مدارس در این است که برای دانش‌آموزان کالج امکان کار همزمان با تحصیل فراهم می‌شود. اما دانش‌آموزان در مدارس تا سن 18 سالگی نمی‌توانند در کنار تحصیل، شغل پاره‌وقتی داشته باشند و تنها در تعطیلات و تابستان‌ها قادر به کار کردن خواهند بود.

تحصیل زیر 18 سال در کانادا

شرایط تحصیل زیر 18 سال در کانادا

اگر فکر می‌کنید تحصیل زیر 18 سال در کانادا بسیار آسان است، اشتباه می‌کنید. چراکه این روش برای مهاجرت کانادا مانند روش‌های دیگر دردسرهای خاص خود را دارد و اگر فردی با ناآگاهی در این راه قدم بگذارد، ممکن است تمام هزینه و زمان خود را نابود کند و نتواند نتیجه مثبت بگیرد.

در بالا نیز اشاره کردیم دانش‌آموزانی که می‌خواهند در کانادا به تحصیل بپردازند و سن آن‌ها کمتر از 18 سال است، باید با والدین یا قیم قانونی در خاک این کشور قدم بگذارند.البته باید دقت کنید والدین و قیم قانونی موظف هستند تا مراقبت و سرپرستی دانش‌آموز در طول دوره تحصیل را به اثبات برسانند.

 • در زیر مراحل اخذ پذیرش مدارس در کانادا را بیان کرده‌ایم تا بیشتر با روال کار آشنا شوید:
 • قبل از هر چیزی باید به‌صورت آنلاین، به مدرسه مورد نظر درخواست دهید.
 • این درخواست توسط مدرسه دولتی یا خصوصی مورد نظر شما بررسی می‌شود و در صورت موافقت، نامه پذیرش ارسال خواهد شد.
 • در مرحله بعد نوبت به اخذ اجازه تحصیل در کانادا می‌رسد که با ثبت درخواست صدور ویزا در سایت اداره مهاجرت کانادا امکان‌پذیر است.
 • اگر با درخواست ارسالی شما موافقت شد، لیبل ویزا در یکی از صفحات پاسپورت دانش‌آموز ثبت می‌شود.
 • با کمک این ویزا، شما می‌توانید از طریق استادی پرمیت، اجازه تحصیل زیر 18 سال در کانادا را اخذ کنید.
 • لازم به ذکر است اجازه تحصیل در کانادا از زمان مشخصی برخوردار است و نیاز به تمدید دارد. این اجازه در مقاطع گوناگون متفاوت است.
 • مثلا کانادا برای دانش‌آموزان مقطع ابتدایی، اجازه تحصیل یک ساله ارائه می‌دهد که تمدید آن دردسر زیادی ندارد.

اما برای دوره‌های متوسطه، اجازه تحصیل از همان ابتدا 4 ساله خواهد بود و افراد در صورت نیاز بهتر است 3 ماه مانده به پایان اعتبار آن، مجددا درخواست دهند تا وضعیت دانش‌آموزی آن‌ها از بین نرود.

 
برای تحصیل زیر 18 سال در کانادا به چه مدارکی نیاز است؟

اگر تحقیقات کاملی انجام داده باشید، از اهمیت کامل بودن مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا و پذیرش مدارس و همچنین تاثیر مستقیم آن بر سهولت روند کار مطلع هستید. بنابراین در ادامه سعی کردیم مدارک مورد نیاز برای هر مرحله را به تفکیک بیان کنیم:

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش مدارس

 • اطلاعات شخصی دقیق از قبیل نام، نام‌خانوادگی، شماره ملی و سایر مدارک هویتی
 • ریز نمرات در کارنامه تحصیلی با ترجمه رسمی
 • ارائه تمامی صفحات شناسنامه با ترجمه رسمی
 • گذرنامه دارای اعتبار

مدارک مورد نیاز برای اخذ اجازه تحصیل

 • اسنادی که تمکن مالی برای تحصیل و زندگی در کشور کانادا را اثبات می‌کند.
 • گذرنامه‌ای که از اعتبار کافی برخوردار است.
 • شناسنامه و ترجمه رسمی آن توسط مراکز معتبر انجام شده است.
 • مدرک تحصیلی که مربوط به دو یا سه سال آخر مقطع دبیرستان است.
 • مدرکی که نشان می‌دهد متقاضی تسلط کافی بر زبان انگلیسی یا فرانسه را دارد.

همه چیز درباره هزینه تحصیل زیر 18 سال در کانادا

توجه به این نکته که دانش‌آموز در کدام ایالت یا مدرسه قصد ادامه تحصیل داشته باشد، هزینه‌های تحصیل را نیز تا حد زیادی مشخص خواهد کرد. البته دانش‌آموزانی که شهروند کانادا محسوب شوند، در مدارس دولتی می‌توانند تمامی مقاطع تحصیلی را بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای پشت سر بگذارند.

اما این شرایط برای دانش‌آموزان بین‌المللی وجود ندارد و آن‌ها برای استفاده از خدمات آموزشی موظف به پرداخت هزینه‌ای به اندازه 8 هزار تا 14 هزار به‌صورت سالانه خواهند بود. با وجود این، کانادا در مقایسه با کشورهای مهاجرپذیر دیگر، هزینه تحصیل زیر 18 سال کمتری به خود اختصاص می‌دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بهترین سن کودکان برای مهاجرت به کانادا و تحصیل در این کشور پیشرفته 10 سال است. البته در حال حاضر این کشور ویزای تحصیلی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته است که تحت عنوان ویزای گاردین شناخته می‌شود.

اگر می‌خواهید درباره ویزای گاردین، نحوه اخذ آن، میزان اعتبار آن و مواردی از این قبیل اطلاعات کسب کنید، تنها کافی است با یک مشاور یا وکیل مهاجرت کانادا خوب تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را به دست آورید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *