معرفی مدارس کبک

آموزش در مدارس یکی از موضوعاتی است که خانواده‌ها همیشه در مورد آن نگرانی دارند. بنابراین دنبال مدارسی می‌گردند تا در آن‌جا به بهترین شکل ممکن فرزندان‌شان آموزش ببینند.گاهی این نگرانی به میزانی افزایش پیدا می‌کند که پدر و مادر کودک تصمیم به مهاجرت می‌گیرند و کشور خود را ترک می‌کنند تا فرزندان‌شان از بهترین امکانات تحصیلی و آموزشی نهایت استفاده را ببرند.

از طرفی کشور کانادا یکی از بهترین کشورها در زمینه آموزش عالی است و مدارس و دانشگاه‌های موجود در آن رتبه‌های علمی بسیار بالایی در سطح جهان دارند.دانش‌آموزان نیز با تحصیل در این مدارس می‌توانند به سطح بالایی آز آموزش دست پیدا کنند و آمادگی لازم برای رفتن به دانشگاه و بازار کار را به‌دست آورند.

کبک یکی از ایالت‌های کشور کانادا است که مانند دیگر نقاط در این کشور مدارسی با سطح آموزشی عالی دارد. افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را برای تحصیل کودکان خود دارند، ابتدا باید با مدارس و استان‌های این کشور آشنا شوند و اطلاعات کافی از آن‌ها به‌دست آورند.

به‌همین علت تصمیم گرفتیم تا درباره مدارس موجود در ایالت کبک اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. برای آشنایی بیشتر با مدارس کبک تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

معرفی مختصر استان کبک

کبک یکی از استان‌های شناخته شده و باکیفیت زندگی بالا در کانادا به‌شمار می‌رود و جمعیتی نزدیک به 8 میلیون نفر را در خود جای داده است. شهروندان در این ایالت به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. با این‌حال به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند.

از جمله بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای این استان می‌توان به مونترال اشاره کرد. مونترال از نظر بزرگی دومین شهر بزرگ در کانادا است و مردم در این شهر به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند.کبکی‌ها رفتار خوبی با مهاجران دارند و سازگاری آن‌ها با این افراد بسیار بالا است. کبک، سیستم آموزشی منحصر به خود را دارد و با توجه به این سیستم دانش‌آموزان را به نیروی کار ماهر و دانشجویان نمونه تبدیل می‌کند.

کودکان و نوجوانانی که در این مدارس به تحصیل می‌پردازند باید بعد از اتمام تحصیلات، شایستگی و صلاحیت خود را در دروس گذرانده شده نشان دهند.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در مدارس کبک

افرادی که می‌خواهند فرزندان خود را در یکی از مدرسه‌های کبک کانادا ثبت نام کنند به مدارک زیر نیاز دارند. این مدارک را در زیر معرفی کردیم:

پاسپورت و شناسنامه: این مدارک سن کودک و هویت او را به اثبات می‌رسانند.
مدارکی که محل زندگی شما در ایالت کبک را تایید کنند: مانند اجاره نامه و قرارداد خانه
مدارکی از جمله Landing Document و کارت PR: این مدارک نشان‌دهنده وضعیت مهاجرت فرزندان هستند.
مدارکی که مشخص می‌کنند فرزند شما در کشور قبلی خود واکسینه شده است. این واکسن‌ها عبارت هستند از: کزاز، دیفتری، اوریون، فلج اطفال، سرخچه و سرخک
نمراتی که دانش‌آموز در سال‌های پیشین در مدرسه خود به‌دست آورده است، همراه با سوابق تحصیلی قبلی. این مدارک در تعیین سطح کلاس فرزند شما نقش موثری ایفا خواهند کرد.
سیستم آموزشی کبک

مدارس کبک از سیستم آموزشی مختص به همین استان بهره می‌برند. این سیستم آموزشی شامل مهدکودک، دبستان و دبیرستان است.

گرچه رفتن به مهدکودک در این ایالت اجباری نیست و خانواده‌ها می‌توانند کودک خود را به مهد نفرستند. سن ورود به مهدکودک در این ایالت 5 سال است.دبستان در کبک 6 سال و دبیرستان نیز 5 سال به‌طول می‌انجامد. در این مدارس دروس به‌شکلی طراحی شده‌اند که تمام دانش‌آموزان تا دریافت مدرک دیپلم به درس خود ادامه دهند و کسی ترک تحصیل نکند.

در واقع دروس تدریس شده در این مدارس بسیار راحت هستند و دانش‌آموز می‌تواند به‌راحتی آن‌ها را فرا بگیرد. همان‌طور که در بالا نیز بیان کردیم زبان مردم کبک فرانسوی است. در مدارس نیز این زبان رسمیت دارد و معلمان به زبان فرانسوی تدریس می‌کنند.

بنابراین افرادی که بعد از دریافت اقامت کانادا ، کودک خود را در مدارس کبک ثبت نام کردند و کودک آن‌ها به زبان فرانسوی تسلط نداشت باید فرزندان خود را در دوره‌ مخصوصی شرکت دهند تا بتوانند به آن مسلط شوند.

نام این دوره Accuile است و در دانش‌آموز در آن دروسی از جمله زبان فرانسوی، هنر، ورزش و ریاضی را فرا می‌گیرد.کودکی که تا پایان این دوره آموزشی بتواند به زبان فرانسوی تسلط پیدا کند، در دوره عادی مدرسه ثبت‌نام می‌شود. گذراندن دوران ابتدایی و دبیرستان برای تمام کودکان در کبک اجباری است و تمام افرادی که تا 30 سپتامبر 6 ساله می‌شوند، باید دوره ابتدایی خود را آغاز کنند.

مدارس کبک
در کبک مدارس به‌صورت دولتی و خصوصی به‌صورت روزانه و شبانه مشغول به فعالیت هستند. هرکدام از این مدارس براساس قوانین خاص خود اداره می‌شوند. با وجود این مدارس دولتی از طریق دولت بودجه خود را تامین می‌کنند و سطح آموزشی آن‌ها نیز بسیار بالا است.

مدارس خصوصی نیز نزدیک به نصف بودجه خود را از والدین دانش‌آموزان به‌دست می‌آورند و مابقی آن را باید از دولت بگیرند. این مدارس باید در متقاعد کردن دولت در تامین بودجه خود همواره در حال تلاش باشند.با توجه به موارد گفته شده می‌توان متوجه شد تحصیل در این مدارس به معنای بهره بردن از امکانات آموزشی بالا نیست. این مدارس گاهی برای پذیرش دانش‌آموزان آزمون ورودی برگزار می‌کنند و از طریق مصاحبه، دانش‌آموزان مورد نظر خود را برمی‌گزینند.

مدارس کبک رتبه‌بندی‌ می‌شوند و مدارسی که فقط دانش‌آموزان زرنگ را ثبت‌نام می‌کنند رتبه بالایی دارند. در این استان معمولا برای ثبت‌نام دانش‌آموز در مقطع دبیرستان آزمون ورودی برگزار می‌شود و شرط ورود به دبیرستان قبولی در این آزمون است.تعداد دانش‌آموزان مدارس دولتی به بیش از 1500 نفر می‌رسد. بنابراین این مدارس بسیار شلوغ‌تر از مدارس خصوصی هستند.

یکی از مواردی که در ثبت‌نام دانش‌آموز در مدرسه تاثیر می‌گذارد محل آموزش‌ و پرورش و کد پستی دانش‌آموز است. این دو مورد مشخص می‌کنند که دانش‌آموز باید در کدام مدرسه به تحصیل بپردازد. در واقع محل تحصیل باید در همان منطقه سکونت دانش‌آموز باشد.اما اگر رشته انتخابی دانش‌آموز در مدارس اطراف نباشد یا ظرفیت مدرسه تکمیل شود، دانش‌آموز می‌تواند به دیگر مدارس برای ثبت‌نام مراجعه کند.

سرویس مدرسه برای دانش‌آموزان در مقاطع دبستان رایگان است و برای دبیرستانی‌ها نیز با توجه به مدرسه، رشته تحصیلی و محل زندگی آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. مدارس کبک به‌صورت مختلط اداره می‌شوند و دختران و پسران در کنار یکدیگر درس می‌خوانند. اما اگر برایتان مهم است مدارس دخترانه و پسرانه‌ای نیز در کبک فعالیت می‌کنند.

معرفی مدارس کبک

معرفی چند مدرسه برتر در کبک

در این ایات 2670 مدرسه دولتی و 193 مدرسه خصوصی مشغول فعالیت هستند. از بین 2670 مدرسه دولتی، 1895 مدرسه ابتدایی، 199 مدرسه متوسطه و ابتدایی و 576 دبیرستان عمومی و تخصصی وجود دارند.

از جمله برترین مدارس موجود در این ایالت می‌توان موارد زیر را نام برد.

مدرسه The Study
این مدرسه دخترانه است و در شهر وستمونت کبک قرار دارد. تعداد 396 دانش‌آموز در این مدرسه مشغول به تحصیل هستند و میانگین سنی آن‌ها بین 12 تا 20 سال است. مبلغ شهریه این مدرسه نیز چیزی حدود 21 تا 24 هزار دلار کانادا برای دانش‌آموزان بین‌المللی است.

مدرسه Lower Canada college
این مدرسه مختلط که از بهترین مدارس کبک است حدود 800 دانش‌آموز دارد و در شهر وستمونت فعالیت می‌کند. دانش‌آموزان در این مدرسه به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌کنند.از جمله مزایای تحصیل در مدرسه لوئر کالج کانادا می‌توان به استفاده از امکاناتی از جمله سالن‌غذاخوری، سالن ورزشی، سالن رقص، دیوار صخره‌نوردی، سالن کنفرانس و همایش، مرکز فناوری و موارد دیگر اشاره کرد.

شهریه این مدرسه نیز رقمی بین 18 تا 23 هزار دلار کانادا است.

در زیر نام چند مدرسه برتر دیگر در کبک را آورده‌ایم:

  • مدرسه دخترانه خانم ادگار و خانم کرمپ
  • مدرسه دخترانه سلوین هاوس
  • مدرسه مختلط پرایوری کبک
  • مدرسه کالج بیشاپ

دبیرستان های کبک کانادا

استان کبک از سیستم آموزشی بسیار خوبی پیروی می‌کند. کبک به‌عنوان دومین استان پرجمعیت کانادا شناخته می‌شود. برخلاف سایر استان‌های کانادا بیشتر مردم در کبک به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. جمعبت این استان به حدود 7600000 نفر می‌رسد.

ایالت کبک زمستان‌هایی سرد با بارش برف طولانی دارد و تابستان‌های آن گرم است. در این استان دوره دبیرستان حدود 5 سال به‌طول می‌انجامد. در این دوره دانش‌آموزان باید مقاطع هفتم تا یازدهم را با موفقیت بگذرانند. سن دانش‌آموزان در این دوره تحصیلی مابین 11 تا 16 سال است.

افراد پس از اتمام دوره یازدهم مدرک دیپلم می‌گیرند. دانش‌آموزان پس از دریافت دیپلم می‌توانند وارد دوره پیش‌دانشگاهی شوند و مدرکی تحت عنوان CEGEP دریافت کنند. در این مقطع تحصیلی شخص برای ورود به دانشگاه و بازار کار بهتر آماده می‌شود.

 
آکادمی کوپر کبک

یکی از بهترین دبیرستان های کبک آکادمی کوپر است که در کرکلند قرار دارد. وسعت این مدرسه بسیار زیاد است. از مهم‌ترین امکانات این مرکز علمی می‌توان به دو کتابخانه، سه سالن ورزشی، زمین بازی، سه آزمایشگاه و دو سالن رایانه اشاره کرد.

در این دبیرستان دروس با بهترین برنامه و روش‌های آموزشی ارائه می‌شوند. در این مدرسه دانش‌آموزان می‌توانند در ورزش‌های رقابتی و اردوهای مختلف ثبت نام کنند تا روحیه آن‌ها نیز تقویت شود.

دروس ارائه شده در آکادمی کوپر مشابه با بیشتر دبیرستان‌های کبک است. دانش‌آموزان در این مدرسه طوری تربیت می‌شوند که بتوانند استعدادها و علایق خود را به‌درستی تشخیص دهند و مطابق با علایق خود برای اخذ دروس مختلف اقدام کنند. این ویژگی کمک می‌کند تا شخص در دانشگاه نیز رشته خود را به‌خوبی انتخاب کند.

در این مدرسه دانش‌آموزان برای یادگیری مهارت‌های مهم سازمانی، استفاده از برنامه‌ریزی برای انجام کارهای مختلف و آمادگی برای آزمون‌های علمی تشویق می‌شوند.دانش‌آموزان بین‌الملل برای تحصیل در این دبیرستان باید حدود 16220 دلار کانادا بپردازند.

مشابه با بیشتر دبیرستان های کبک آکادمی کوپر نیز شرایط خاصی را برای ثبت نام دارد. دانش‌آموزان برای تحصیل در این مدرسه باید در آزمون ورودی آن شرکت کنند و برای مصاحبه آماده شوند. در این آزمون‌ها تسلط کافی به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی، داشتن انگیزه زیاد و نگرش مثبت نسبت به یادگیری اهمیتی ویژه دارند.

همچنین مسئولین مدرسه سلامت جسمی و روحی دانش‌آموز را مورد بررسی قرار می‌دهند. بد نیست بدانید این مدرسه از کمک‌های مالی دولت بهره‌ای نمی‌برد و کاملا خصوصی است. در این دبیرستان به دانش‌آموزان ممتاز اخلاقی و تحصیلی که از نظر مالی شرایط خاصی دارند حدود 1500 دلار کانادا به‌عنوان بورسیه تحصیلی تعلق می‌گیرد.

دبیرستان کبک
دبیرستان دیگری می‌خواهیم آن را به‌عنوان یکی از برترین دبیرستان های کبک معرفی کنیم، کبک نام دارد. باید بدانید این دبیرستان ابتدا خصوصی و پسرانه بود. در سال 1941 قانون تفکیک جنسیتی این مدرسه حذف شد و از آن زمان دانش‌آموزان دختر و پسر در آن تحصیل می‌کنند.

تعداد دانش‌آموزان این دبیرستان به 392 نفر می‌رسد. ساختمان این مدرسه سه طبقه دارد. در این مدرسه دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.در این مدرسه افراد می‌توانند دروسی مثل بسکتبال، فوتبال، علوم، رباتیک، موسیقی و رقص را پشت سر بگذارند.

وسعت این دبیرستان چندان بزرگ نیست اما در آن برنامه‌های ورزشی بسیار عالی مثل مربی‌گری فوتبال، راگبی و بسکتبال ارائه شده است. در دوره علوم دانش‌آموزان درباره تشریح جانورها در آزمایشگاه‌ها و ساختار DNA مطالبی می‌آموزند. در راستای چنین آموزش‌هایی از فناوری‌های بسیار پیشرفته‌ای نیز استفاده می‌شود.

در کلاس‌های موسیقی دانش‌آموزان با انواع ساز آشنا می‌شوند و روش‌های نواختن با آن‌ها را تا حد زیادی یاد می‌گیرند. شهریه این دبیرستان برای دانش‌آموزان بین‌الملل حدود 7000 تا 12500 دلار کانادا در سال است.از شرایط تحصیل در این دبیرستان می‌توان به داشتن گذرنامه، ویزا تحصیلی، ارائه کپی شناسنامه، ریز نمرات و مجوز کار والدین اشاره کرد.

در این مدرسه دوره‌ای تحت عنوان 50-50 ارائه می‌شود. در این دوره دروس به زبان‌ها‌ی انگلیسی و فرانسوی هستند. هزینه شرکت در این دوره حدود 14000 دلار کانادا است.

دبیرستان سنت پاتریک کبک
سنت پاتریک یکی از بهترین دبیرستان های کبک است. در این دبیرستان دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. این مدرسه در مرکز شهر کبک واقع شده است و دانش‌آموزان می‌توانند با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به آن رفت و آمد کنند.

در دبیرستان سنت پاتریک آموزش با استفاده از یک برنامه علمی دقیق انجام می‌شود. مسئولان این مدرسه به رشد شخصیتی و اعتمادبه‌نفس دانش‌آموزان اهمیتی ویژه می‌دهند. در این راستا از دانش‌آموزان خواسته می‌شود تا درباره یک موضوع خاص به تحقیق بپردازند و درباره آن در جمع سخنرانی کنند.

در این مدرسه تلاش می‌شود تا دانش‌آموزان از نظر شخصیتی به یک شهروند مسئول و وظیفه‌شناس تبدیل شوند و نقش مهمی در جامعه ایفا کنند.در این دبیرستان دوره‌هایی مثل علوم، ریاضی و علوم اجتماعی ارائه می‌شوند. همچنین دانش‌آموزان می‌توانند دروسی مثل ورزش، هنر، فوتبال، بسکتبال، هاکی، زبان اسپانیایی، فناوری اطلاعات، موسیقی، هنرهای نمایشی و نجاری را مطابق با علاقه خود انتخاب کنند و پشت سر بگذارند.

دانش‌آموزان در این مدرسه در کنار دروس خود می‌توانند از خدماتی مثل مشاوره، روان‌شناسی، پرستاری و تدریس خصوصی بهره ببرند.

از شرایط ثبت نام و تحصیل در دبیرستان سنت پاتریک کبک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارائه ریز نمرات دو سال آخر تحصیلی
پر کردن فرم‌های پذیرش
داشتن توصیه نامه از معلمان قبلی
داشتن مدرک CAQ
داشتن ویزا تحصیلی و مجوز کار والدین
CAQ مخفف عبارت Certificate of Acceptance of Quebec است. تنها دانش‌آموزان بین‌الملل موظف به دریافت این مدرک هستند. پس از این‌که شخص در یکی از دبیرستان های کبک پذیرفته شد باید گواهینامه CAQ را از اداره مهاجرت استان کبک کانادا دریافت کند.

باید بدانید که برای دریافت این گواهی‌نامه باید مدارکی ارسال شوند و هزینه‌ای اولیه بپردازید. برای دریافت این مدرک به‌طور آنلاین باید اطلاعاتی مثل نام، نام خانوادگی، مشخصات والدین، اطلاعات همراهان شما در کانادا، تاریخ شروع دوره تحصیلی، تاریخ اتمام دوره تحصیلی و مدارک اثبات تمکن مالی ثبت شوند.

دبیرستان ژان د برباف کبک
ژان د برباف به‌عنوان یکی از بهترین دبیرستان های کبک شناخته می‌شود و مدرسه‌ای کاتولیک است. در اوایل تاسیس در این مدرسه فقط دانش‌آموزان پسر ثبت نام می‌شدند اما بعدها این قانون حذف شد و دانش‌آموزان دختر نیز می‌توانند در آن تحصیل کنند.

در این مدرسه رشته‌هایی مثل موسیقی، ورزش، بسکتبال، هنر، شیمی، انگلیسی و روان‌شناسی تدریس می‌شوند. شهریه این دبیرستان برای دانش‌آموزان بین‌الملل سالانه حدود 4567 دلار کانادا است.

شرایط ثبت نام در این مرکز آموزشی مشابه با سایر دبیرستان‌ های کبک است و در آن ارائه مدارکی مثل گذرنامه، مجوز کار والدین و کپی شناسنامه ضروری است.

کبک یکی از ایالت‌های بزرگ در کانادا است که سیستم آموزشی بسیار خوبی دارد و دانش‌آموزان می‌توانند در مدارس آن به‌راحتی و بدون مشکل به تحصیل بپردازند.فرزندان افراد با قرارگیری در مدارس کبک از مزایایی از جمله قرارگیری در یک محیط با فرهنگ‌های متنوع، فضای امن رقابتی، زندگی امن، زیرساخت‌های آموزشی بسیار پیشرفته، شهریه‌های ارزان و دریافت مدارک تحصیلی معتبر در سراسر دنیا برخوردار شوند.

پس اگر شما نیز قصد دارید تا برای تحصیل فرزند خود ویزا بگیرید، کبک کانادا یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای شما خواهد بود.با این‌حال بهتر است قبل از هر اقدامی به‌طور کامل تحقیق کنید و از یک وکیل مهاجرتی باتجربه در این باره کمک بگیرید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *