ارائه مدارک مبنی بر تمکن مالی برای مهاجرت به کانادا، جزو مهم‌ترین مراحل مهاجرت به این کشور است. افسر کنسولگری باید مطمئن باشد که شما از پس هزینه­های آتی در کشور مقصد برمی­آیید و از لحاظ مالی برایتان مشکلی پیش نخواهد آمد.

حداقل مبالغی که سفارتخانه هر کشور برای اطمینان از رفاه مالی درخواست می‌کند، متفاوت است. هزینه‌های رفت و برگشت به کشور مقصد، هزینه اقامت در هتل یا هزینه اجاره خانه، هزینه حمل­و­نقل و تغذیه و مواردی از این قبیل در تعیین حداقل مبلغ برای اثبات تمکن مالی تاثیرگذار هستند.

مهاجرت به کانادا از طریق اثبات این موضوع، یکی از مطمئن­ترین و بی­دردسرترین روش­ها است که در آن نیازی به اخذ مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی ندارید.به همین جهت متقاضی در هر سنی می­تواند از طریق این روش اقدام به مهاجرت کند و در آینده نیز اقامت خود را تمدید کند.در این روش، فرد می­تواند افراد تحت تکفل یا اقوام نزدیک و درجه یک خود را به همراه خویش به کانادا ببرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا بیشتر در مورد تمکن مالی برای مهاجرت به کانادا صحبت کنیم.

تمکن مالی برای مهاجرت به کانادا

بانک عامل شخص در کشور مبداء، نامه تمکن مالی را به واحد پول کشور مقصد (دلار کانادا) صادر می­کند. معمولا در پروسه صدور مدارک مربوطه در ایران، تمام مبالغ مورد نظر به ریال عنوان می­شوند و فرد متقاضی با توجه به ویزای درخواستی خود، واحد پول کشور مقصدش را اعلام می­کند.

بازه تمکن مالی و گردش حسابی که سفارت مد نظر قرار دارد، از شش ماه اخیر از زمان درخواست است و شامل مانده حساب شخص و سپرده‌های بانکی، تاریخ افتتاح حساب، میانگین مبالغ واریز شده به حساب، میانگین مبالغ بیرون رفته از حساب و گردش حساب او می­شود.

صدور این مدارک توسط شعب ارزی انجام می­شود تا اعتبار مدارک را تضمین کند. سپس مدیر شعبه ارزی این مدارک را مهر و امضا می­کند.

برای اثبات تمکن مالی برای مهاجرت به کانادا همچنین لازم است متقاضی علاوه بر گردش حساب مدارکی مانند سود سهام شرکت بورسی، سود سپرده بانکی، اجاره ­نامه ملک و در صورت وجود حقوق بازنشستگی خود را ارائه دهد.

روش های اثبات تمکن مالی برای مهاجرت به کانادا

اجازه دهید روش‌های مختلف را با یکدیگر بررسی کنیم.

 

اثبات شغلی

زمانی که از این طریق برای مهاجرت کانادا اقدام کنید، باید نسخه­هایی از قرارداد­های کاری خود را ارائه دهید. برای مثال نامه­ای از محل کارتان که نشان دهد شما کارمند رسمی آن‌جا هستید و زمان به پایان رسیدن مرخصی و بازگشت شما به محل­ کار خود و همچنین نقشی را که در شرکت دارید، مشخص کند.

 

ارائه اسناد مالکیت

اگر در کشور خودتان دارای ملک و زمینی هستید، باید شواهدی مانند سند مالکیت محل را به سفارت کانادا ارائه دهید.

ارائه نامه بانکی معتبر

موجودی حساب شما، سندی است که باید آن را از بانک درخواست و تهیه کنید و با صورتحساب عادی بانکی که از دستگاه خودپرداز قابل دریافت است، فرق دارد.

در این سند باید مهر بانک و تاریخ، درج شده باشد. توصیه می­شود این سند را در زمانی تهیه کنید که نزدیک به تاریخ ارسال مدارک به سفارت خانه کانادا باشد. همچنین باید موارد زیر را تحویل دهید.

 • ارائه گردش مالی در چهار ماه اخیر
 • ارائه یک حواله بانکی قابل تبدیل به دلار کانادا

 

رسید پرداخت هزینه­های تحصیلی

در صورت درخواست اخذ ویزای تحصیلی، باید رسید پرداخت هزینه­های ثبت­نام در دانشگاه و موسسات آموزشی و پرداخت شهریه و همچنین هزینه­های محل اقامت را به سفارت ارائه دهید.

 

ارائه نامه حمایت مالی

در صورتی که از طریق ویزای تحصیلی اقدام به مهاجرت می­کنید، ارائه بورسیه تحصیلی از دانشگاه مورد نظر می­تواند بسیار موثر واقع شود.همچنین اگر قصد دریافت ویزای سرمایه گذاری کانادا را دارید، ارائه یک نامه مبنی بر حمایت مالی یک شرکت کانادایی، می­تواند در اثبات تمکن مالی تاثیر به‌سزایی داشته باشد.

 

نامه تمکن مالی برای سفارت کانادا

متقاضیان، در زمان مصاحبه ویزا در سفارت کانادا باید مدارکی را تحویل دهند که نشان دهد قصد ماندن در این کشور را ندارند و بعد از اتمام تاریخ ویزای خود به کشورشان باز می­گردند.

سندهای ملک و املاک، گواهی اشتغال و یک نامه معتبر بانکی که به منظور نشان دادن گردش حساب متقاضی استفاده می­شود، جزو مدارکی هستند که باید به سفارت­ کانادا ارائه شوند.متقاضی ویزای کار کانادا، برای امرار معاش نمی‌تواند از فرد دیگری پولی را درخواست کند و باید بتواند تمامی هزینه‌های زندگی خود را، پیش از دریافت حقوق و مزایای شغل جدید پرداخت کند.

اگر شرکت یا کارفرما برای همکاری با شما، دعوتنامه ارسال کند، شما باید با مدارک تمکن مالی خود به آن‌ها اطمینان دهید که در تامین هزینه­ های اولیه زندگی­تان مشکلی نخواهید داشت.

در صورتی که همسر و فرزندانتان به همراه شما در کانادا اقامت داشته باشند، این اجازه به شما داده ­خواهد شد که از منابع مالی آن­ها نیز استفاده کنید.

تمکن مالی برای مهاجرت کانادا

میزان تمکن مالی ویزای کاری کانادا

مبلغ مورد نیاز برای ویزای کاری کانادا، براساس تعداد اعضای خانواده متقاضی تعیین خواهد شد. در جدول زیر هزینه‌های لازم برای دریافت ویزای کار کانادا با توجه به تعداد اعضای خانواده مشخص شده است:

بودجه مورد نیاز (دلار کانادا) تعداد افراد خانواده
12,960 دلار 1
16,135 دلار 2
19,836 دلار 3
24,083 دلار 4
27,315 دلار 5
30,806 دلار 6
34,299 دلار 7
3,492 دلار برای هر عضو بیشتر

حداقل مبلغ مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا، به هزینه تحصیل و زندگی در این کشور بستگی دارد. هزینه تحصیل در کانادا، به‌طور میانگین حدود 15 هزار دلار کانادا است که براساس نوع دانشگاه و برنامه تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد.

به‌طور متوسط مبلغ مورد نیاز سالانه برای زندگی در کانادا، علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه برای یک نفر حدودا 10 هزار دلار کانادا است.

عوامل تاثیرگذار روی مبلغ تمکن مالی ویزای کانادا

 • هزینه مورد نیاز برای ورود و خروج از این کشور
 • هزینه اقامت در کانادا
 • هزینه مورد نیاز برای تهیه غذا
 • شهریه سال اول (اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید)
 • هزینه حمل‌ونقل

مدارک مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

 • اصل مدرک
 • کارت ملی
 • پاسپورت معتبر به همراه فتوکپی آن
 • وکالت نامه (در صورت وجود)
 • تکمیل فرم درخواست نامه تمکن مالی

مواردی که باید در گواهی مربوطه قید ‌شوند:

 • نام متقاضی
 • شماره حساب بانکی
 • مبلغ موجود در حساب بانکی
 • تاریخ افتتاح حساب بانکی
 • آدرس، شماره تلفن و ایمیل بانک

 

میزان تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

در جدول زیر مقدار تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا به دو صورت سالیانه و ماهیانه را مشخص کردیم. این هزینه‌ها مقدار شهریه دوره های آموزشی در کانادا را شامل نمی­شوند. (برای مناطقی به جز استان کبک):

شرایط مبلغ سالیانه مبلغ ماهیانه
متقاضی 10,000 دلار کانادا بیش از 830 دلار کانادا
اولین عضو همراه از خانواده وی بیش از 4,000 دلار کانادا بیش از 330 دلار کانادا
به ازای هر نفر از سایر اعضای خانواده بیش از 3,000 دلار کانادا 255 دلار کانادا

حداقل تمکن مالی برای ویزای تحصیلی در استان کبک در جدول زیر ذکر شده است:

شرایط مبلغ سالیانه مبلغ ماهیانه
متقاضی 11,000 دلار کانادا حدود 920 دلار کانادا
فرد همراه بالای 18 سال 5100 دلار کانادا 425 دلار کانادا
فرد همراه زیر 18 سال 3800 دلار کانادا حدود 320 دلار کانادا
به ازای هر نفر دیگر از اعضای خانواده (بالای 18 سال) 5125 دلار کانادا حدود 430 دلار کانادا
به ازای هر نفر دیگر از اعضای خانواده (زیر 18 سال) بیش از 1900 دلار کانادا حدود 160 دلار کانادا

تمکن مالی ویزای توریستی کانادا

گواهی مورد نظر در پروسه دریافت ویزای توریستی کانادا، در رد شدن یا تایید ویزا نقش مستقیم دارد. گرچه میزان مبلغ لازم برای تمکن مالی برای دریافت ویزای مورد نظر به شرایط مربوط به تاریخچه سفری و اسناد ملکی متقاضی بستگی خواهد داشت و میانگین این مبلغ برای فرد متقاضی 50000 دلار کانادا و برای همراهان او 10000 دلار به ازای هر نفر است.

بهتر است مبلغ مورد نیاز در حساب خود را در چند مرحله به حسابتان واریز کنید. زیرا سفارت کانادا به کوچک‌ترین جزئیات و واریزی ­های حسابتان در 6 ماه اخیر توجه می­کند و واریز مقدار زیادی پول به یک حساب با گردش مالی پایین، می­تواند روی تصمیم افسر اداره برای صدور ویزایتان تاثیر بگذارد.

در صورتی که مبلغ تمکن مالی برای مهاجرت به کانادا بیش از مقدار تعیین شده توسط سفارت باشد، شرایط فرق خواهد کرد.

به عبارت دیگر با افزایش تمکن مالی، باید تعداد املاک و اموال فرد و همچنین سفرهای خارجی او بیشتر باشند. دلیل این امر اطمینان از رفاه مالی شخص متقاضی و جعلی نبودن مدارک مورد نظر است.

 

مدت زمان صدور فرم تمکن مالی ویزای کانادا

این فرم برای اثبات توانایی مالی شما و اخذ ویزای کانادا، باید حداکثر دو هفته پیش از رفتن به سفارت کانادا، صادر شده باشد. این گواهی اعتبار زمانی یا تاریخ انقضا ندارد و تنها نشان­دهنده مبلغ موجود در حسابتان در تاریخ ذکرشده در گواهی است.

شما می­توانید پس از دریافت گواهی مبلغ موجود در حساب را تغییر دهید اما بهتر است تا نتیجه نهایی درخواست ویزایتان مشخص نشده، موجودی حساب خود را کاهش ندهید.

چگونگی گرفتن نامه تمکن مالی برای مهاجرت به کانادا

برای دریافت نامه مورد نظر، با در دست داشتن اصل کارت­ملی خود و اصل گذرنامه به بانکی که در آن خوش­حساب هستید مراجعه کنید. پس از تکمیل فرم درخواست این گواهی، می­توانید برای دریافت آن اقدام کنید.

بهتر است گواهی تمکن مالی برای مهاجرت به کانادا خود را تنها از یک بانک بگیرید و از ارائه چندین گواهی از چندین بانک گوناگون، خودداری کنید.همچنین سعی کنید حداقل به مدت 6 ماه مقدار مبلغ موجود در حسابتان را کاهش ندهید و کمی بیشتر از مبلغ تعیین شده در حساب بانکی خود داشته باشید.

 

زبان گواهی تمکن مالی ویزای کانادا

معمولا گواهی مورد نظر به زبان انگلیسی صادر می‌شود. اگر بانک شما این گواهی را به زبان فارسی صادر کند، لازم است پیش از ارائه به سفارت­خانه کانادا ترجمه رسمی شود.

 

مهاجرت کانادا یکی از اهداف افرادی است که دوست دارند در یکی از بهترین کشورهای دنیا زندگی کنند. برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود دارد و به‌هرحال باید برای اثبات تمکن مالی مهاجرت به کانادا به نکاتی دقت کنید که در بالا آن‌ها را توضیح دادیم.اما مانند همیشه بدانید مهاجرت مسیر پیچیده‌ای است و بدون کمک یک تیم مهاجرتی خود شانس موفقیت کمی خواهید داشت. پس برای وقت و هزینه خود ارزش قائل شوید و در این مسیر به تنهایی گام بر ندارید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *