ارزیابی مدارک تحصیلی در کانادا

ارزیابی مدارک تحصیلی در کانادا

در این مقاله سعی شده هر آنچه را که برای ارزیابی مدارک تحصیلی در کانادا نیاز دارید را به صورت کامل بررسی و پوشش بدهیم و در این بخش قصد داریم از شرایط و همچنین مزایا و معایب آن نیز اطلاع دهیم و اگر سوالی دارید در انتها مقاله سوال خود را ثبت کنید و سریعا پاسخ خواهیم داد

پس برای کسب اطلاعات لازم ارزیابی مدارک تحصیلی در کانادا با ادامه‌ مقاله با ما همراه باشید.

همانطور که می‌دانید، برای گرفتن پذیرش از کالج یا دانشگاه‌های کانادا، نیازمند تایید مدارک تحصیلی اخذ شده در ایران دارید. ما پیشتر این مسئله را به صورت کامل و مجزا برای هر دو گروه فارغ‌التحصیلان دانشگاه سراسری و فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد شرح دادیم. بنابراین اگر شما در ایران هستید، می‌توانبد با راهنمایی گرفتن از این مطالب و مراجعه به دانشگاه خود، مدارک‌تان را توسط دانشگاه برای موسسه WES بفرستید.

پس از اتمام روند ارزیابی هم نتیجه ارزیابی برای شما ارسال می‌گردد.اما در اینجا، روی سخن ما با کسانی است که هم‌اکنون در کانادا هستند و چنین امکانی ندارند که به دانشگاه‌ محل تحصیل خود مراجعه کنند.زیرا همانطور که اشاره کردیم، برای تایید مدرک در WES، شما باید حتما ترجمه دانشنامه و ریز نمرات خود را، از طریق خود دانشگاه برای WES ارسال کنید و در غیر این صورت، موسسه WES این مدارک را از شما نمی‌پذیرد.

ارزیابی مدارک تحصیلی در کانادا

ما اینجا می‌خواهیم به صورت خیلی ساده و قدم به قدم شما را با این کار آشنا کنیم. فقط توجه داشته باشید که نیاز است اصل مدارک + ترجمه رسمی آنها همراه‌تان باشد وگرنه این کار شدنی نیست.

 • نخست باید وارد سایت شوید: www.icascanada.ca

در صفحه نخست، زبان انگلیسی را به عنوان زبان رابط کاربری انتخاب نمایید.

در برگه بعدی، هدف از ارزیابی نمایش داده می‌شود. در این برگه، 4 گزینه به شکل مستطیل سبز رنگ مشاهده می‌کنید.

از سمت چپ به ترتیب گزینه اول چگونگی ارزیابی توسط icas را بیان می‌کند، گزینه دوم ارزیابی تحصیلی، گزینه سوم ارزیابی مهاجرت و گزینه چهارم پیگیری یا اصلاح درخواست‌های ارزیابی است.در این بخش، سایت به شما می‌گوید که اگر شما برای کالج یا دانشگاهی در ایالت انتاریو می خواهید اقدام کنید، نیازی به ارسال و پست مدارک به کالج یا دانشگاه مورد نظرتان نیست و موسسه icas خودش این کار را برای شما انجام می‌دهد.

خب در این قسمت هم مدارک مورد نیازتان و نحوه ارسال آن به icas بیان شده که در ستون سمت راست تحت عنوان Required Documents قابل مشاهده است.ابتدا نام کشوری که در آن مدرک گرفته‌اید و فارغ التحصیل شده‌اید را باید انتخاب کنید. بعد از اینکه کشور ایران را انتخاب کردید یک صفحه برای شما نمایش داده می‌شود که نوع مدرک و نحوه ارسال آن به icas در آن توضیح داده شده است.

اگر به داخل کادر نگاهی‌ بیاندازید می‌بینید که در آن خبری از ارسال مدارک توسط دانشگاه نیست و این دقیقا همان چیزی است که ما می‌خواهیم.فقط باید توجه داشته باشید که اصل مدارک شما باید فرستاده شود و این مدارک به همراه نتیجه ارزیابی به شما باز گردانده خواهند شد.پس جای نگرانی از این بابت وجود ندارد.

ضمنا تنها مدارکی که از شما خواسته شده، اصل دانشنامه و ریز نمرات آنهاست.حال در این مرحله و قبل از شروع به پر کردن فرم آنلاین بهتر است با انواع ارزیابی که توسط این موسسه انجام می‌شود آشنا شده و ضمنا هزینه‌ها را نیز مشاهده کنیم.برای این کار کافی‌ است در کادر سمت راست روی گزینه Services کلیک کرده تا صفحه توضیحات به همراه قیمت برای شما باز شود.

انواع ارزیابی مدارک تحصیلی

به طور کل دو نوع ارزیابی وجود دارد. ارزیابی General و Comprehensive .

حالت اول یا همان جنرال که بیشتر مورد توجه هم هست، در واقع ارزیابی مدرک به مدرک است و با انتخاب این حالت می‌توانید مدرک خود را معادل یک مدرک کانادایی به حساب آورید.این نوع ارزیابی برای مهاجرت کاملا کافی‌ به نظر می‌رسد. اما برای تحصیل برخی‌ کالج‌ها و دانشگاه‌ها این نوع ارزیابی را قبول نداشته و حتما شما باید نوع دوم یا Comprehensive را انتخاب نمایید.

البته به توصیه خود موسسه icas اگر شما نمی‌دانید که چه نوع ارزیابی باید انجام دهید، بهتر است ابتدا جنرال را انتخاب کرده و در صورتی‌ که بعد‌ها خواستید میتوانید آنرا به Comprehensive ارتقا دهید.توصیه ما این است که این کار را نکنید و اول از کالج یا دانشگاه بپرسید که چه نوع ارزیابی مورد نیازشان هست و به دنبال همان باشید. به این شکل در وقت و هزینه شما قطعا صرفه‌جوئی خواهد شد.

همانطور که قابل مشاهده است، قیمت ارزیابی جنرال ۹۰ دلار و برای حالت دوم و برای مقاطع لیسانس و بالاتر ۲۰۰ دلار است.باز هم قبل از پر کردن فرم آنلاین بد نیست مدت زمان پروسه ارزیابی نیز چک شود. پس از انتخاب گزینه Processing Time در کادر سمت راست، مدت زمان حدودی این کار درج شده است.

به عنوان مثال و در زمان تحریر این مقاله، ارزیابی کلی‌ یا جنرال ۱۰ هفته و در حالت جامع یا کورس به کورس ۲۲ هفته زمان می‌برد.

 • قسمت پرکردن فرم آنلاین

پر کردن این فرم خیلی ساده است و به همین جهت ما توضیحی در این باره نمی‌دهیم . وقتی فرم‌ها را پر کردید، برای شما یک ایمیل  Confirmation می‌آید که شما باید هر دو فرم را یعنی‌ هم Confirmation و هم Application را امضا کرده و با اصل مدارک برای icas ارسال کنید.

در ایمیل ارسالی‌ یک کد رهگیری هم هست که می‌توانید با این کد مراحل ارزیابی خود را پیگیری کنید.

پس از اتمام ارزیابی، نتیجه و اصل مدارک شما به شما برگردانده می‌شود.

ارزیابی مدارک تحصیلی کانادا در مونترال

ارزیابی مدارک تحصیلی کانادا در مونترال

کار ارزیابی بررسی مدارک تحصیلی در مونترال به عهده اداره مهاجرت و یا همان MICC می‌باشد.برای اینکه بتوانید ارزیابی تحصیلی در مونترال را انجام دهید ابتدا باید کپی تمام مدارک‌ تحصیلی و ریز نمرات خود را که قصد دارید ارزیابی شود، به یکی از دفاتر اسناد رسمی برده و در آنجا آنها را برابر اصل کنید.البته در بعضی از مواقع احتیاجی به برابر اصل کردن نیست ولی به خاطر وجود مهر برجسته روی تمامی مدارک بهتر است این کار انجام شود. و بعد از این مرحله مدارک را باید به دارالترجمه برده و آنها را ترجمه کنید.

البته این نکته را در نظر داشته باشید در شهر مونترال هم می‌توانید این کار را انجام دهید ولی از لحاظ هزینه بسیار بیشتر می‌باشد.بعد از ترجمه کلیه مدارک، باید آنها را با خود به مونترال آورده و در آنجا هم به تایید مترجم رسمی QTTIAQ برسد و باید مترجم روی تمام اوراق مهر تايید بزند.این نکته را باید در نظر داشت که هزینه زدن مهر بسیار کمتر از ترجمه اوراق می‌باشد.

در مرحله بعد باید فرم‌های مربوطه را از داخل سایت پر کرده و به همراه کلیه مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی و پرداخت هزینه ارزیابی مدارک به آدرسی که قبلا در سایت آمده بود پست کنید.طبق روال اداری ظرف مدت ۱۶ روز نامه رسید مدارک به دست شما می‌رسد و می‌شود گفت که روند رسیدگی به پرونده شما شروع شده است.مدت زمانی که بررسی مدارک شما طول می‌کشد معمولا بین ۳ الی ۶ ماه می‌باشد و ممکن است در بعضی از موارد پروسه رسیدگی به آن بیشتر هم بشود.

گاهی از مواقع ممکن است مدارک شما به علت نقص برگشت بخورد و به شما عودت داده شود که در این صورت به شما یک مهلت زمانی مشخص برای کامل کردن و رفع نقص مدارک داده می‌شود که اگر چنین اتفاقی بیافتد در نتیجه پروسه رسیدگی به کار شما طولانی تر می‌شود.و در مرحله آخر بعد از اینکه کار ارزیابی مدارک انجام شد، نتیجه نهایی ارزیابی به آدرس شما ارسال خواهد شد.

نکات مهم درباره ارزیابی مدارک تحصیلی در کانادا (مونترال) 

 1. این نکته را در نظر داشته باشید که حتما کپی مدارک را ارسال کنید و اصل مدارک را ارسال نکرده چون به هیچ وجه مدارک را به متقاضی بر نمی‌گردانند.
 2. هزینه های روند رسیدگی مدارک افراد متقاضی چیزی در حدود ۱۲۵ دلار برای تمامی مدارک می‌باشد پس در نظر داشته باشید مدارکی که فکر می‌کنید در آینده احتیاج به ارزیابی دارد را به همراه مدارک دیگرتان ارائه دهید که فقط یک بار این هزینه را پرداخت کنید و بعدها مجبور نباشید مجددا این هزینه را متحمل شوید.
 3.  بعضی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها روند رسیدگی به مدارک را خود آنها انجام می‌دهند که به طور معمول نتایج این ارزیابی‌ها برای خود آنها معتبر است و سایر دانشگاه‌ها و کالج‌ها آن را قبول ندارند.
 4. بعضی از کارفرماها در کانادا برای یک سری از مشاغل درخواست بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی را دارند که می‌توانند با گرفتن نامه مربوطه از کارفرما و فرستادن آن نامه، زمان و روند اداری بررسی مدارک بسیار کوتاه‌تر و تسریع‌تر شود.
 5.  اگر بنا به هر دلیلی این قصد را دارید که  کار ارزیابی مدارک خود را توسط دوستان و یا بستگان تان در مونترال انجام دهید، باید فرم مخصوص وکالت را که در سایت مربوطه وجود دارد پر کرده و به همراه الباقی مدارک خود پست کنید.
 6.  در مورد الزام مهر برابر اصل در دفتر‌خانه و همین طور مهر مترجم رسمی در مونترال، افراد در این زمینه تجربه‌های متفاوتی دارند اما به تازگی الزام شده ولی در کل اگر مدارک ارسالی شما دارای مهرهای دفاتر اسناد رسمی و مترجم رسمی باشد، احتمال نقص پرونده و برگشت مدارک بسیار کمتر می‌باشد.
 7. لیست و فرمت کلیه مدارک مورد نیاز از قبیل فرم‌های درخواست و هزینه‌ها و آدرس و نشانی مکانی را که باید برای ارسال مدارک باشد ارسال شود.

کلیه مواردی که در بالا عرض شد به طور کامل در سایت اداره مهاجرت کانادا وجود دارد و لطفا قبل از ارسال مدارک حتما یکبار به این سایت رفته و مدارکی که مورد احتیاج است را دوباره چک کرده چون تمامی موارد هر بار با اپدیت جدید دچار تغییراتی می‌شود.

آدرس سایت: www.immigration-quebec.gouv.qc.ca

ارزیابی مدارک تحصیلی کانادا در تورنتو

شاید این سوال در ذهن شما پیش آید که چه نیازی می باشد به ارزیابی مدارک تحصیلی؟

در پاسخ باید گفت:

از نظر دولت و موسسات دولتی و غیر دولتی کشور کانادا ،ساده ترین راهی که می توان یک فرد متخصص را مورد بررسی قرار داد از طریق ارزیابی کردن مدارکی که افراد در خارج از کانادا اخذ کرده است.همچنین از طریق ارزیابی مدارک افراد می‌توانند به آنها شغلی که دارای تخصص آن هستند داده شود.

اما در کل می توان گفت ارزیابی به دلایل بسیاری می‌تواند متفاوت از یکدیگر باشد.

از دیگر دلایل ارزیابی می‌توان از موارد زیر نام برد:

۱- اقدام برای پیدا کردن کار از قبیل شناخته شدن شخص متقاضی و یا دریافت حقوق بهتر و حتی ترفیع گرفتن در کار

۲- رفتن و پذیرش گرفتن از کالج‌ها و دانشگاه‌ها (بیشتر و معمولا خود کالج‌ها و دانشگاه‌ها کار ارزیابی را خود انجام می‌دهند)

۳- اخذ سرتیفیکیت‌ها و گرفتن لایسنس‌ها از موسسات و آموزشگاه‌ها و نهاد‌ها و سازمان‌های تخصصی

۴-برای دوره‌های کارآموزی و یا برنامه‌های مهارتی

اگر برای مهاجرت کانادا و یا اقامت کانادا اقدام می‌کنید، قطعا فرد متقاضی به ارزیابی مدارک نیاز مبرمی دارد و می‌توان گفت سازمان WES تنها گزینه‌ای است که می‌توان از داخل ایران برای آن اقدام کرد.اما اگر فرد متقاضی، ویزای کانادا را داشته و به طور مثال به شهر تورنتو آمده بهتر است فعلا دست نگه دارد.

اگر فرد متقاضی مهندس باشد نیازی به ارزیابی مدارک ندارند چون سازمان PEO خود و به طور مستقل مدارک مهندسان را ارزیابی می‌کند و هزینه بررسی آن هم کاملا رایگان می‌باشد و ضمن آن که بررسی و تايید این مدارک توسط این سازمان بسیار ارزش بالایی دارد.

اما اگر فرد متقاضی از گروه مهندسان نیستند در شهر تورنتو سازمان‌ها و نهاد‌های دیگری هم می‌باشد مانند ICAS که حتی اعتبار آن از WES بسیار بیشتر است و روند رسیدگی به آن هم بسیار راحت می‌باشد و در ارزیابی ICAS دیگر لازم نیست که چیزی از دانشگاه ارسال شود بلکه می‌توانید از داخل کانادا برای آنها ارسال شود و آنها هم بسیار سریع مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

در ادامه لیست برخی موسسات به همراه آدرس و وبسایت آنها برای شما آورده شده است:

 • موسسه World Education Services (WES) در شهر تورنتو
 • آدرس: ۲ Carleton St.
 • سایت WWW.wes.org
 • موسسه International Credential Assessment Service(ICAS)
  در شهر Guelph
 • سایت: http://learn.utoronto.ca/international-professionals/comparative-education-service-ces
 • موسسه Comparative Education Service(CES) در دانشگاه تورنتو
 • سایت: WWW.icascanada.ca

برای ارزیابی کردن مدارک به ترجمه مدارک مورد نیاز می‌باشد که اگر ترجمه نکردید حتما باید به یکی از مراکزی که به شما معرفی می‌شود رفته و در آنجا این کار را انجام دهید.موردی که باید به آن اهمیت داد این است که وقتی فرد متقاضی می‌خواهد ارزیابی مدارک تحصیلی را انجام دهد باید هزینه‌هایی را پرداخت کند به طور مثال ترجمه دروسی که فرد در دوره تحصیلی گذشته را گذرانده است.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *