معرفی دانشگاه کنکوردیا کانادا

همواره در کشور ما و سایر کشورهای آسیایی، رویای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های برتر کانادا، مشوق بسیاری از جوانان برای ادامه تحصیل بوده است.مهاجرت کانادا با هدف ادامه تحصیل در آن کشور، سبب شده است برخی از دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی و آسیایی، انرژی خود را روی گرفتن ویزای تحصیلی کانادا و اقامت در این کشور متمرکز کنند.

البته باید در نظر داشت که با وجود تعداد بالای دانشگاه‌های کانادا، همه آن‌ها از رتبه‌های برتر جهانی و ملی برخوردار نیستند اما تعداد زیادی از دانشگاه‌هایی کانادایی توانسته‌اند در رده‌بندی‌های جهانی، جایگاه ویژه‌ای به دست آورند.

دانشگاه کنکوردیا یکی از چندین دانشگاه برتر کانادایی به‌شمار می‌آید که داشتن مدرک فارغ‌التحصیلی از آن، می‌تواند آینده فرد را به سوی موفقیت‌های بیشتر هدایت کند. پس تا انتها با ما همراه باشید تا با شرایط پذیرش و تحصیل در این دانشگاه آشنا شوید.

 

معرفی اجمالی دانشگاه کنکوردیا کانادا

مونترال از بزرگ‌ترین شهرهای استان کبک است که دانشگاه‌های فراوانی را در خود جای داده است، بنابراین توانسته است نام خود را به‌عنوان یکی از شهرهای فرهنگی و آموزشی کانادا مطرح کند.
زبان رسمی این شهر فرانسوی است و بیشتر مراکز آموزشی واقع شده در آن نیز با همین زبان به آموزش می‌پردازند.

برای کسانی که بر فرانسوی تسلط کافی ندارند، وجود یک دانشگاه انگلیسی زبان در مونترال که از رتبه علمی بالایی نیز برخوردار باشد، یک امتیاز بزرگ به‌شمار می‌آید. دانشگاه کنکوردیا یکی از دو دانشگاه انگلیسی زبان مونترال است که در دسته دانشگاه‌های دولتی نیز قرار می‌گیرد.

کنکوردیا قدمت بسیار زیادی ندارد، اما در همین زمان تقریبا کوتاه به یکی از برترین مراکز علمی در استان کبک تبدیل شده است. دانشگاه کنکوردیا برای نخستین مرتبه در سال 1974 بنا نهاده شد.ادغام دانشگاه سر جورج ویلیام با کالج لویولا، هسته مرکزی تاسیس دانشگاه کنوردیا را تشکیل داد. در حال حاضر دو پردیس اصلی این دانشگاه، با نام پردیس سر جورج ویلیام و لویولا در دو نقطه مختلف از شهر مونترال، آماده آموزش به دانشجویان داخلی و خارجی هستند.

دانشکده‌های دانشگاه کنکوردیا

متقاضیان تحصیل در کنکوردیا می‌توانند پذیرش یکی از 500 رشته در حال تدریس در این دانشگاه را با توجه به علایق و شرایط خود به‌دست آورند. از میان این تعداد رشته تحصیلی، 200 گروه به مقطع کارشناسی و 300 گروه به مقطع کارشناسی ارشد تعلق دارند.

این گروه‌های تحصیلی در پنج دانشکده کنکوردیا تقسیم شده‌اند که اسامی بعضی از آن‌ها عبارت است از:

دانشکده علوم شامل رشته‌های مانند فلسفه، تاریخ، انسان‌شناسی، اقتصاد، فیزیک، بیوفیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، بیوشیمی، ادبیات و رشته‌های مشابه می‌شود.در دانشکده هنر کنکوردیا گروه‌های هنری مانند، انیمیشن، عکاسی، نقاشی، سینما، تاریخ هنر، مجسمه‌سازی و دیگر رشته‌های هنری تدریس می‌شوند.

دانشکده تجارت جان مالسون یکی از پنج دانشکده دانشگاه کنکوردیا است که رشته‌هایی مانند بازاریابی، حسابداری، انواع مدیریت، فناوری تجارت و رشته‌های مرتبط دیگر در آن آموزش داده می‌شوند.
دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر که با نام دانشکده جینا کودی شناخته می‌شود، رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع، مهندسی هوافضا و سایر رشته‌های مهندسی را در خود جای داده است.
در دانشکده تحصیلات تکمیلی، رشته‌های تدریس شده در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به‌طور تخصصی تدریس خواهند شد.
دانشجویان دانشگاه کنکوردیا
از آن‌جایی که کنکوردیا یک دانشگاه مطرح بین‌المللی محسوب می‌شود، درصد بالایی از دانشجویان آن را افراد خارجی تشکیل می‌دهند. این افرد که از 150 کشور مختلف جهان و به قصد ادامه تحصیل به کانادا مهاجرت کرده‌اند، تقریبا 22 درصد کل دانشجویان دانشگاه را شامل می‌شوند.

تعداد کل دانشجویان کنکوردیا در سال‌های مختلف تحصیلی یکسان نیست اما آمار سال‌های مختلف نشان می‌دهد که هر ساله تقریبا 46 هزار نفر در این دانشگاه مشغول به‌تحصیل هستند. از این رقم 37 هزار نفر آن‌ها در مقاطع کارشناسی و تعداد باقیمانده در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند.

معرفی دانشگاه کنکوردیا کانادا

رتبه

موسسه‌های مختلفی در سراسر دنیا وجود دارند که با رعایت معیارها و مولفه‌های مختلفی، اقدام به رتبه‌بندی دانشگاه‌های سراسر دنیا می‌کنند.معیارهایی که این موسسه‌ها مد نظر قرار می‌دهند ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد اما همه آن‌ها سعی دارند که استانداردهای جهانی را در نظر بگیرند.

موارد عنوان شده در فهرست زیر، مهم‌ترین جایگاه‌های کسب شده توسط دانشگاه کنکوردیا در مقیاس‌های جهانی هستند:

رتبه‌بندی جهانی QS یکی از مهم‌ترین نظام‌های امتیاز دادن به دانشگاه‌های سراسر دنیا محسوب می‌شود که طبق آخرین مطالعات انجام شده از بین کل دانشگاه‌های دنیا، جایگاه 477 را به موسسه کنکوردیا اختصاص داده است.
در رتبه‌بندی ARWU، دانشگاه کنکوردیا رتبه 19 دانشگاه‌های قاره آمریکا را از آن خود کرده است.
امتیاز کنکوردیا براساس سیستم رتبه‌بندی Times Higher Education عددی بین 600 تا 800 در سراسر دنیا است.

خوابگاه‌های دانشجویی
یکی از معیارهایی که موجب شده است تا دانشگاه کنکوردیا جزو بهترین دانشگاه‌های سطح دنیا به‌شمار آید، امکانات رفاهی و خدمات خوابگاهی است که در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد.

دانشجویانی که از شهرها و کشورهای دیگر جهان و با هدف ادامه تحصیل راهی شهر مونترال می‌شوند، باید موضوع اقامت آسان و ارزان را در نظر بگیرند.

کنکوردیا به منظور رفاه و آسایش دانشجویان خارجی، خوابگاه‌های دانشجویی متنوعی تاسیس کرده است که زندگی در آن‌ها، قابلیت استفاده از خدمات و امکانات رفاهی مختلف را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.البته باید توجه داشت که اقامت در این خوابگاه‌ها اجباری نیست و دانشجویانی که تمایل ندارند در خوابگاه دانشجویی زندگی کنند، می‌توانند در سطح شهر و سایر اقامتگاه‌ها ساکن شوند.

اتاق‌های خوابگاهی کنکوردیا معمولا یک یا دو نفره هستند که این موضوع رفاه دانشجویان را افزایش می‌دهد. بعضی از این خوابگاه‌ها را در فهرست زیر معرفی کرده‌ایم:

 • خوابگاه‌های Hingston با سه بلوک مختلف
 • خوابگاه Grey Nuns
 • خوابگاهJesuit

شهریه دانشگاه کنکوردیا

تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های کانادایی برای دانشجویان بین‌المللی نیازمند پرداخت شهریه مشخصی است و کنکوردیا نیز از این قاعده مستثنا نیست. تعیین شهریه دانشگاه کنکوردیا مانند بیشتر دانشگاه‌های سطح دنیا به عوامل مختلفی بستگی دارد که به شرح زیر هستند:

 • مقطع تحصیلی دانشجو
 • رشته تحصیلی
 • مقررات مربوط به دانشکده
 • نوع پذیرش دانشجو
 • واحدهای درسی
 • ملیت دانشجو

افرادی که یکی از دغدغه اصلی آن‌ها برای تحصیل در کنکوردیا محاسبه شهریه و آمادگی برای پرداخت آن است، می‌توانند به سایت دانشگاه مراجعه کرده و با توجه به مولفه‌های ذکر شده در بالا، شهریه خود را به‌صورت تخمینی محاسبه کنند.

البته بهتر است بدانید این دانشگاه برای دانشجویان مختلف با شرایط ویژه، بورسیه‌ها و کمک‌ هزینه‌های تحصیلی فراوانی در نظر گرفته است که به‌دست آوردن آن‌ها می‌تواند در کم شدن هزینه تحصیل موثر باشد.

نحوه پذیرش
شرایط خاص برای پذیرش دانشجو در هر رشته و دانشکده کنکوردیا ممکن است با سایر رشته‌ها تفاوت داشته باشد اما همه رشته از قوانین مشترکی پیروی می‌کنند. با این‌حال بعضی از مدارک ضروری برای اخذ پذیرش در آن‌ها عبارت هستند از:

 • ارائه مدارک شهروندی یا کارت اقامت دائم برای دانشجویان خارجی ضروری است.
 • کسانی که در مقاطع تحصیلی پیشین به زبان انگلیسی نکرده‌اند، باید تسلط خود را بر این زبان اثبات کنند، به‌همین دلیل کسب نمره 5/6 در همه مهارت‌های آزمون آیلتس یا معادل آن در سایر آزمون‌های بین‌المللی الزامی خواهد بود.
 • ارائه مدارک تحصیلی دوره‌های پیشین و ریز نمرات آن‌ها نیز از دیگر شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه کنکوردیا است. این مدارک باید به‌زبان انگلیسی ارائه شوند، از همین رو ترجمه آن‌ها در دارالترجمه‌های رسمی ایران یا سایر کشور‌ها ضروری به‌نظر می‌رسد.
 • ارائه انگیزه‌نامه توسط دانشجو نیز یکی دیگر از شرایط اساسی برای پذیرش در کنکوردیا است که نباید بیش از 600 کلمه باشد. متقاضی باید در این انگیزه‌نامه، تمام پیشینه تحصیلی و کاری خود را شرح دهد و همچنین هدف خود را از تحصیل در دانشگاه کنکوردیا بیان کند.
 • توصیه‌نامه نوشته شده توسط اساتید پیشین دانشجو نیز از دیگر مدارک مورد نیاز برای پذیرش محسوب می‌شود.

دانشگاه کنکوردیا یکی از دانشگاه‌های دولتی و انگلیسی زبان کانادایی محسوب می‌شود که در شهر مونترال از استان کبک قرار گرفته است.
این دانشگاه دولتی در رشته‌های مختلف و از سراسر دنیا دانشجو می‌پذیرد و روش‌های تدریس بسیار مناسب و همچنین پیروی از استانداردهای جهانی آموزش، آن را به یکی از دانشگاه‌های معتبر دنیا تبدیل کرده است. اگر برای مهاجرت تحصیلی به کانادا تصمیم گرفتید پس از آشنایی ضمنی با این دانشگاه بهتر است از قوانین این کار نیز آگاه شوید که یک وکیل مهاجرتی شما را می‌تواند نسبت به آن‌ها آگاه سازد.

4.8/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *