دولت کانادا به افرادی که تحت شرایط خاصی شغل خود را دست داده‌اند، کمک‌هزینه‌ای تحت عنوان بیمه بیکاری پرداخت می‌کند. این بیمه یکی از بهترین برنامه‌های دولت برای حمایت از کارکنان است. بااین‌وجود طیف زیادی از مهاجران شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا را نمی‌دانند.

 

دریافت بیمه بیکاری در کانادا

در واقع بیشتر متقاضیان مهاجرت به کانادا، حکایت‌های جالبی از حمایت دولت کانادا از افراد بیکار شنیده‌اند. از طرفی آنها می‌دانند که دولت کانادا مبلغی را برای حمایت از افراد بیکار در نظر گرفته است. اما متأسفانه طیف زیادی از این افراد با شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا آشنا نیستند.

همین مورد هم باعث می‌شود تا در زمان انتخاب شغل و یا بیکار شدن، نتوانند به شیوه‌ای مناسب از آن بهره ببرند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا به شیوه‌ای دقیق این بیمه و البته جوانب مختلف آن را بررسی کنیم. لذا اگر تمایل دارید تا شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا را بدانید، حتماً ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

بیمه بیکاری کانادا چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم دررابطه‌با شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا صحبت کنیم، بهتر است ابتدا ماهیت آن را شرح دهیم. در حقیقت بیمه بیکاری کانادا الگویی از بیمه بیکاری آمریکا است که در سال 1940 پایه‌گذاری شد. بر اساس مفاد این بیمه، چنانچه شخصی بنا به دلایلی موجه، از کار خود اخراج شود یا قادر به ادامه کار نباشد، می‌تواند مبلغی را به‌عنوان پشتوانه از دولت دریافت کند.

این بیمه برای زمانی است که شخص عملاً هیچ‌گونه منبع درآمدی ندارد اما برای گذران زندگی و یافتن شغل جدید به یک جریان درآمدی نیاز دارد. در چنین حالتی بیمه بیکاری می‌تواند بهترین انتخاب باشد. این بیمه بخشی از آخرین حقوق فرد را به‌عنوان حق بیمه به او پرداخت می‌کند.

البته باید عنوان کنیم که طی چند دهه گذشته، تغییرات بسیار زیادی بر روی این طرح اعمال شده است. برای مثال برای افرادی که به دلیل بیماری، به دنیا آمدن فرزند، نگهداری از وضعیت خانواده و شرایط مشابه قادر به ادامه کار نیستند، مزایا و طرح‌های حمایتی هم اعطا می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا شرایط گذار از وضعیت فعلی برای آنها هموارتر شود. حتی طی چند سال گذشته نام این بیمه از بیکاری به اشتغال تغییر پیدا کرده است. این خود نشان از تغییرات بنیادی بوده که در آن روی داده است.

در واقع هدف سیاستمداران این بوده تا بیش‌ازپیش این طرح را با شرایط مردم خود وفق دهند. همین مورد هم سبب شده است تا بیمه بیکاری کانادا در بین مردم جهان زبانزد باشد. اگرچه این طرح مزایای زیادی دارد، اما برخورداری از این مزایا هم چندان ساده نیست. در واقع شما باید شرایط ویژه‌ای داشته باشید تا بتوانید از این طرح و مزایای آن بهره‌مند شوید.

این همان نقطه‌ای است که اغلب مهاجران را دچار سردرگمی می‌کند. در واقع مهاجران با شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا آشنایی ندارند. ما در ادامه نه‌تنها این شرایط را برای شما ذکر می‌کنیم، بلکه مزایای آن را هم خدمت شما عنوان می‌کنیم. بدون شک این موضوع می‌تواند چشم‌انداز شفاف‌تری را به شما بدهد.

مزایای بیمه بیکاری کانادا

همان گونه که عنوان کردیم، بیمه بیکاری کانادا مزایای مختلفی دارد که آن را برای مردم جذاب کرده است. ما در ادامه برخی از این مزایا را به‌صورت موردی خدمت شما عزیزان بیان کرده‌ایم. در نظر داشته باشید که برای برخورداری از این مزایا بایستی حتماً شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا را داشته باشید.

  • دریافت 55 درصد از آخرین حقوق دریافتی شما به مدت 14 الی 45 هفته
  • مزایای ویژه برای مادران باردار
  • مزایای ویژه برای زایمان جهت مادران
  • مزایای ویژه والدین جهت نوزاد تازه‌متولدشده
  • مزایای ویژه والدین جهت کودکی که تازه به سرپرستی قبول شده
  • مزایای ویژه برای افرادی که به دلیل بیماری، جراحت یا قرنطینه قادر به ادامه کار هستند.
  • مزایای ویژه برای افرادی که به دلیل مراقبت از اعضای خانواده قادر به ادامه فعالیت نیستند.
  • مزایای ویژه برای خویش‌فرماها
  • مزایای ویژه افرادی که به دلیل استراحت یا افزایش سطح مهارت خود از کار فاصله گرفته‌اند.

پیشنهاد سردبیر  بهترین رستوران های کانادا

در نظر داشته باشید که بند اول تقریباً شامل تمامی افراد می‌شود که تحت پوشش این بیمه هستند اما به هر دلیلی قادر به ادامه فعالیت خود نیستند. این مبلغ نهایتاً تا سقف هفته‌ای 595 دلار پرداخت می‌شود. اما اگر شرایط ویژه‌ای داشته باشید، می‌توان مدت‌زمان آن را هم تا 50هفته نیز افزایش داد.

سایر مزایایی که ذکر شده، می‌توانند هم‌زمان با پرداخت 55 درصد از حقوق اعمال شود. البته باید بدانید که این مزایا می‌تواند بسیار متغیر باشد. برای مثال در برخی از موارد این مزایا شامل پرداخت حقوق بیشتر یا خدمات درمانی می‌شود. در برخی موارد هم صرفاً چند هفته به مدت‌زمان دریافت حقوق بیکاری شما منجر می‌شود. این کار باتوجه‌به شرایط شما، نوع بیمه پرداختی، استان مربوطه، شغل قبلی شما و.. بستگی دارد.

لذا نمی‌توان ارقام و یا مزایای دقیقی را ذکر کرد. اما در اکثر مواقع افراد می‌توانند تا سقف 2300 دلار حقوق بیکاری به‌صورت ماهیانه دریافت نمایند. این افزون بر مزایای ویژه‌ای است که برای آنها در نظر گرفته می‌شود. این در نوع خود سبب شده تا این بیمه پشتوانه خوبی برای شرایط بحران باشد.

شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا چیست؟

همان گونه که عنوان کردیم، برای دریافت بیمه بیکاری، بایستی مجموعه‌ای شرایط و الزامات را داشته باشید. در واقع عدم آگاهی از شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا، نخستین مشکلی است که مهاجران تازه‌وارد به این کشور را دچار سردرگمی می‌کند. ما در ادامه این شرایط را برای شما عزیزان ذکر کرده‌ایم.

ساعت کار کافی
شما باید در طول یک سال گذشته به‌اندازه ساعت کار قانونی در منطقه یا ایالت خودکار کرده باشد. این میزان برای هر شغل و ایالت متفاوت است اما به طور معمول رقمی بین 420 الی 700 ساعت کاری را در بر می‌گیرد.

پرداخت حق بیمه
شما باید در دوران فعالیت خودتان، هزینه‌های بیمه را به‌صورت کامل پرداخت کرده باشید. عموماً کارفرماها بخشی از حقوق کارمندان را به بیمه آنها اختصاص می‌دهند. لذا اگر در یک شرکت رسمی استخدام شده‌اید، بدون شک این هزینه از حقوق شما کم شده است.

عدم دخالت در بیکار شدن
شما در حالتی مشمول بیمه بیکاری می‌شوید که خود در بیکار شدنتان دخیل نباشید. برای مثال اگر به دلیل تعدیل نیرو، مشکلات اقتصادی، سیل و… کار خود را ازدست‌داده باشید، می‌توانید از این بیمه استفاده کنید. اما اگر به دلیل شرکت در اعتصاب‌های کارگری، رفتارهای خارج از تأیید اداره کار و…. اخراج شده باشید، نمی‌توانید این بیمه را دریافت کنید .

عدم دریافت حقوق به مدت یک هفته 
شما تنها در صورتی مشمول دریافت بیمه بیکاری می‌شوید که حداقل هفت روز را بیکار بوده باشید. به عبارتی شما باید دست‌کم 7 روز حق بیمه خود را پرداخت نکرده باشید.

پیشنهاد سردبیر  معرفی شهر سنت جان کانادا

در جستجوی کار باشید 
شما باید ثابت کنید که در مدت‌زمان بیکاری خود پیوسته به دنبال کار بوده‌اید. برای مثال می‌توانید مکاتبات خود را با کارفرمایان دیگر و تلاش برای موقعیت‌های شغلی جدید ارائه دهید. این مکاتبات بر روی روند پرونده شما تأثیر مثبت دارد.

ازدست‌دادن منبع درآمد 
برای برخورداری از بیمه بیکاری، باید نشان دهید که دست‌کم 40 درصد از درآمد خود را ازدست‌داده‌اید. لذا اگر شما دارای درآمدهای جانبی دیگری مانند فعالیت در بازارهای مالی هستید، نمی‌توانید شامل این طرح شوید. مگر اینکه درآمد شما از این منابع کمتر از 60 درصد باشد.

فاصله زمانی با درخواست قبلی شما 
شما نمی‌توانید به‌صورت پیوسته درخواست بیمه بیکاری بدهید. بدین منظور باید دست‌کم 52 هفته از آخرین ادعای شما مبنی بر بیکاری گذشته باشد. به بیان ساده‌تر شما باید در جایگاه شغلی جدیدتان دست‌کم 52 هفته و یا 600 ساعت کار کرده باشید تا بتوانید مجدد برای دریافت حقوق بیکاری درخواست دهید.

تکمیل اظهارنامه مربوط به تولد یا سرپرستی نوزاد 
چنانچه به دلیل تولد یا قبول سرپرستی یک نوزاد نمی‌توانید کار کنید، می‌بایست اظهارنامه مربوط به آن را تکمیل نمایید. شما می‌بایست در این اظهارنامه تاریخ دقیق تولد و یا دریافت سرپرستی را قید نمایید. از طرفی دیگر باید مدارک لازم برای اثبات آن ارائه دهید. لازم به ذکر است که این کار می‌تواند مازاد بر حقوق، مزایای خاصی را هم به دنبال داشته باشد.

تکمیل اظهارنامه مربوط به بیماری 
چنانچه به دلیل بیماری، جراحت یا قرنطینه قادر به ادامه کار نیستند، باید اظهارنامه مربوط به آن را تکمیل نمایید. شما باید در این اظهارنامه دلیل خود را به‌صورت واضح بیان کنید. از طرفی باید مدارک و گواهی پزشکی را هم قید نمایید.

تکمیل اظهارنامه مربوط به مراقبت 
اگر به دلیل مراقبت از اعضای بیمار خانواده‌تان قادر به ادامه کار نیستید، می‌بایست دلیل این موضوع را به‌دقت ذکر نمایید. شما بایستی دقیقاً ثابت کنید که عضو مذکور تحت خطر مرگ جدی طی 26 هفته آتی است. از طرفی باید گواهی‌های مربوطه را هم پیوست نمایید.

نکات مهم برای دریافت بیمه بیکاری کانادا

این موارد را می‌توان مهم‌ترین شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا دانست. با این اوصاف باید عنوان کنیم که این موضوع نکات ریز دیگری هم دارد. برای مثال چنانچه شما به دلیل موجه یا به‌خاطر عضویت در یک جنبش کارگری، اعتصاب و… از کار اخراج یا محروم شده باشید، نمی‌توانید از این بیمه استفاده کنید.

افزون بر این موارد شما باید هر دوهفته یک‌بار مستندات لازم را ارائه دهید که نشان دهید به‌صورت فعال در جستجوی یک موقعیت شغلی جدید هستید. مازاد بر این اگر جزو افراد خویش‌فرما نظیر آرایشگر، راننده تاکسی، ماهیگیر و… هستید، نیازی به استفاده از بیمه‌های جداگانه ندارید.

 

نکته قابل‌توجه دیگری که باید در نظر داشته باشید، زمان ارسال درخواست برای این بیمه است. بهتر است بلافاصله بعد از بیکار شدن، برای این بیمه درخواست دهید چرا که افزایش وقفه چندهفته‌ای می‌تواند بر روی روند پرونده شما تأثیرات منفی بگذارد. بااین‌حال شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا نکات ریز دیگری هم دارد که متناسب با شرایط افراد و استان محل فعالیت آنها تغییر می‌کند. به همین جهت دریافت مشاوره از یک وکیل کانادا می‌تواند بسیار سودمند باشد. کارشناسان ما می‌توانند در این زمینه راهگشای شما باشند.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *