دولت کانادا به افرادی که تحت شرایط خاصی شغل خود را دست داده‌اند، کمک‌هزینه‌ای تحت عنوان بیمه بیکاری پرداخت می‌کند. این بیمه یکی از بهترین برنامه‌های دولت برای حمایت از کارکنان است. بااین‌وجود طیف زیادی از مهاجران شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا را نمی‌دانند.

دریافت بیمه بیکاری کانادا

در واقع بیشتر متقاضیان مهاجرت به کانادا، حکایت‌های جالبی از حمایت دولت کانادا از افراد بیکار شنیده‌اند. از طرفی آنها می‌دانند که دولت کانادا مبلغی را برای حمایت از افراد بیکار در نظر گرفته است. اما متأسفانه طیف زیادی از این افراد با شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا آشنا نیستند.

همین مورد هم باعث می‌شود تا در زمان انتخاب شغل و یا بیکار شدن، نتوانند به شیوه‌ای مناسب از آن بهره ببرند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا به شیوه‌ای دقیق این بیمه و البته جوانب مختلف آن را بررسی کنیم. لذا اگر تمایل دارید تا شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا را بدانید، حتماً ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

بیمه بیکاری کانادا چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم دررابطه‌با شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا صحبت کنیم، بهتر است ابتدا ماهیت آن را شرح دهیم. در حقیقت بیمه بیکاری کانادا الگویی از بیمه بیکاری آمریکا است که در سال 1940 پایه‌گذاری شد. بر اساس مفاد این بیمه، چنانچه شخصی بنا به دلایلی موجه، از کار خود اخراج شود یا قادر به ادامه کار نباشد، می‌تواند مبلغی را به‌عنوان پشتوانه از دولت دریافت کند.

این بیمه برای زمانی است که شخص عملاً هیچ‌گونه منبع درآمدی ندارد اما برای گذران زندگی و یافتن شغل جدید به یک جریان درآمدی نیاز دارد. در چنین حالتی بیمه بیکاری می‌تواند بهترین انتخاب باشد. این بیمه بخشی از آخرین حقوق فرد را به‌عنوان حق بیمه به او پرداخت می‌کند.

البته باید عنوان کنیم که طی چند دهه گذشته، تغییرات بسیار زیادی بر روی این طرح اعمال شده است. برای مثال برای افرادی که به دلیل بیماری، به دنیا آمدن فرزند، نگهداری از وضعیت خانواده و شرایط مشابه قادر به ادامه کار نیستند، مزایا و طرح‌های حمایتی هم اعطا می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا شرایط گذار از وضعیت فعلی برای آنها هموارتر شود. حتی طی چند سال گذشته نام این بیمه از بیکاری به اشتغال تغییر پیدا کرده است. این خود نشان از تغییرات بنیادی بوده که در آن روی داده است.

در واقع هدف سیاستمداران این بوده تا بیش‌ازپیش این طرح را با شرایط مردم خود وفق دهند. همین مورد هم سبب شده است تا بیمه بیکاری کانادا در بین مردم جهان زبانزد باشد. اگرچه این طرح مزایای زیادی دارد، اما برخورداری از این مزایا هم چندان ساده نیست. در واقع شما باید شرایط ویژه‌ای داشته باشید تا بتوانید از این طرح و مزایای آن بهره‌مند شوید.

این همان نقطه‌ای است که اغلب مهاجران را دچار سردرگمی می‌کند. در واقع مهاجران با شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا آشنایی ندارند. ما در ادامه نه‌تنها این شرایط را برای شما ذکر می‌کنیم، بلکه مزایای آن را هم خدمت شما عنوان می‌کنیم. بدون شک این موضوع می‌تواند چشم‌انداز شفاف‌تری را به شما بدهد.

انواع بیمه بیکاری کانادا

همان‌طور که اشاره کردیم افراد ممکن است به‌دلایل مختلفی از بیمه بیکاری استفاده کنند و شرایط متفاوتی موجب بیکار شدن آن‎‌ها شده باشد. تفاوت در این شرایط باعث دسته‌بندی بیمه بیکاری کانادا به انوع مختلفی خواهد شد که در مجموع عبارت هستند از:

 • بیمه بیکاری از دست دادن شغل
 • بیمه بیکاری خویش فرمایی
 • بیمه بیکاری بیماری
 • بیمه بیکاری زایمان
 • بیمه بیکاری مراقبت

باید توجه داشته باشید در هر یک از این دسته‌ها نیز ممکن است دلیل بیکار شدن فرد متفاوت باشد. اما از دست دادن شغل با هر دلیلی که باشد، در یکی از این دسته‌ها قرار خواهد گرفت.

دریافت بیمه بیکاری در کانادا

مزایای بیمه بیکاری کانادا

همان گونه که عنوان کردیم، بیمه بیکاری کانادا مزایای مختلفی دارد که آن را برای مردم جذاب کرده است. ما در ادامه برخی از این مزایا را به‌صورت موردی خدمت شما عزیزان بیان کرده‌ایم. در نظر داشته باشید که برای برخورداری از این مزایا بایستی حتماً شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا را داشته باشید.

 • دریافت 55 درصد از آخرین حقوق دریافتی شما به مدت 14 الی 45 هفته
 • مزایای ویژه برای مادران باردار
 • مزایای ویژه برای زایمان جهت مادران
 • مزایای ویژه والدین جهت نوزاد تازه‌متولدشده
 • مزایای ویژه والدین جهت کودکی که تازه به سرپرستی قبول شده
 • مزایای ویژه برای افرادی که به دلیل بیماری، جراحت یا قرنطینه قادر به ادامه کار هستند.
 • مزایای ویژه برای افرادی که به دلیل مراقبت از اعضای خانواده قادر به ادامه فعالیت نیستند.
 • مزایای ویژه برای خویش‌فرماها
 • مزایای ویژه افرادی که به دلیل استراحت یا افزایش سطح مهارت خود از کار فاصله گرفته‌اند.

در نظر داشته باشید که بند اول تقریباً شامل تمامی افراد می‌شود که تحت پوشش این بیمه هستند اما به هر دلیلی قادر به ادامه فعالیت خود نیستند. این مبلغ نهایتاً تا سقف هفته‌ای 595 دلار پرداخت می‌شود. اما اگر شرایط ویژه‌ای داشته باشید، می‌توان مدت‌زمان آن را هم تا 50هفته نیز افزایش داد.

سایر مزایایی که ذکر شده، می‌توانند هم‌زمان با پرداخت 55 درصد از حقوق اعمال شود. البته باید بدانید که این مزایا می‌تواند بسیار متغیر باشد. برای مثال در برخی از موارد این مزایا شامل پرداخت حقوق بیشتر یا خدمات درمانی می‌شود. در برخی موارد هم صرفاً چند هفته به مدت‌زمان دریافت حقوق بیکاری شما منجر می‌شود. این کار باتوجه‌به شرایط شما، نوع بیمه پرداختی، استان مربوطه، شغل قبلی شما و.. بستگی دارد.

لذا نمی‌توان ارقام و یا مزایای دقیقی را ذکر کرد. اما در اکثر مواقع افراد می‌توانند تا سقف 2300 دلار حقوق بیکاری به‌صورت ماهیانه دریافت نمایند. این افزون بر مزایای ویژه‌ای است که برای آنها در نظر گرفته می‌شود. این در نوع خود سبب شده تا این بیمه پشتوانه خوبی برای شرایط بحران باشد.

شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا

همان گونه که عنوان کردیم، برای دریافت بیمه بیکاری، بایستی مجموعه‌ای شرایط و الزامات را داشته باشید. در واقع عدم آگاهی از شرایط دریافت بیمه بیکاری در کانادا، نخستین مشکلی است که مهاجران تازه‌وارد به این کشور را دچار سردرگمی می‌کند. ما در ادامه این شرایط را برای شما عزیزان ذکر کرده‌ایم.

ساعت کار کافی
شما باید در طول یک سال گذشته به‌اندازه ساعت کار قانونی در منطقه یا ایالت خودکار کرده باشد. این میزان برای هر شغل و ایالت متفاوت است اما به طور معمول رقمی بین 420 الی 700 ساعت کاری را در بر می‌گیرد.

پرداخت حق بیمه
شما باید در دوران فعالیت خودتان، هزینه‌های بیمه را به‌صورت کامل پرداخت کرده باشید. عموماً کارفرماها بخشی از حقوق کارمندان را به بیمه آنها اختصاص می‌دهند. لذا اگر در یک شرکت رسمی استخدام شده‌اید، بدون شک این هزینه از حقوق شما کم شده است.

عدم دخالت در بیکار شدن
شما در حالتی مشمول بیمه بیکاری می‌شوید که خود در بیکار شدنتان دخیل نباشید. برای مثال اگر به دلیل تعدیل نیرو، مشکلات اقتصادی، سیل و… کار خود را ازدست‌داده باشید، می‌توانید از این بیمه استفاده کنید. اما اگر به دلیل شرکت در اعتصاب‌های کارگری، رفتارهای خارج از تأیید اداره کار و…. اخراج شده باشید، نمی‌توانید این بیمه را دریافت کنید .

عدم دریافت حقوق به مدت یک هفته 
شما تنها در صورتی مشمول دریافت بیمه بیکاری می‌شوید که حداقل هفت روز را بیکار بوده باشید. به عبارتی شما باید دست‌کم 7 روز حق بیمه خود را پرداخت نکرده باشید.

در جستجوی کار باشید 
شما باید ثابت کنید که در مدت‌زمان بیکاری خود پیوسته به دنبال کار بوده‌اید. برای مثال می‌توانید مکاتبات خود را با کارفرمایان دیگر و تلاش برای موقعیت‌های شغلی جدید ارائه دهید. این مکاتبات بر روی روند پرونده شما تأثیر مثبت دارد.

ازدست‌دادن منبع درآمد 
برای برخورداری از بیمه بیکاری، باید نشان دهید که دست‌کم 40 درصد از درآمد خود را ازدست‌داده‌اید. لذا اگر شما دارای درآمدهای جانبی دیگری مانند فعالیت در بازارهای مالی هستید، نمی‌توانید شامل این طرح شوید. مگر اینکه درآمد شما از این منابع کمتر از 60 درصد باشد.

فاصله زمانی با درخواست قبلی شما 
شما نمی‌توانید به‌صورت پیوسته درخواست بیمه بیکاری بدهید. بدین منظور باید دست‌کم 52 هفته از آخرین ادعای شما مبنی بر بیکاری گذشته باشد. به بیان ساده‌تر شما باید در جایگاه شغلی جدیدتان دست‌کم 52 هفته و یا 600 ساعت کار کرده باشید تا بتوانید مجدد برای دریافت حقوق بیکاری درخواست دهید.

تکمیل اظهارنامه مربوط به تولد یا سرپرستی نوزاد 
چنانچه به دلیل تولد یا قبول سرپرستی یک نوزاد نمی‌توانید کار کنید، می‌بایست اظهارنامه مربوط به آن را تکمیل نمایید. شما می‌بایست در این اظهارنامه تاریخ دقیق تولد و یا دریافت سرپرستی را قید نمایید. از طرفی دیگر باید مدارک لازم برای اثبات آن ارائه دهید. لازم به ذکر است که این کار می‌تواند مازاد بر حقوق، مزایای خاصی را هم به دنبال داشته باشد.

تکمیل اظهارنامه مربوط به بیماری 
چنانچه به دلیل بیماری، جراحت یا قرنطینه قادر به ادامه کار نیستند، باید اظهارنامه مربوط به آن را تکمیل نمایید. شما باید در این اظهارنامه دلیل خود را به‌صورت واضح بیان کنید. از طرفی باید مدارک و گواهی پزشکی را هم قید نمایید.

تکمیل اظهارنامه مربوط به مراقبت 
اگر به دلیل مراقبت از اعضای بیمار خانواده‌تان قادر به ادامه کار نیستید، می‌بایست دلیل این موضوع را به‌دقت ذکر نمایید. شما بایستی دقیقاً ثابت کنید که عضو مذکور تحت خطر مرگ جدی طی 26 هفته آتی است. از طرفی باید گواهی‌های مربوطه را هم پیوست نمایید.

موانع استفاده از بیمه بیکاری در کانادا

در بالا اشاره شد که برای استفاده از بیمه بیکاری برخورداری از شرایط ویژه و خاصی ضروری است و صرف متوقف کردن فعالیت‌های درآمدزا موجب تعلق گرفتن بیمه بیکاری به افراد نمی‌شود. موانع مختلفی ممکن است از تعلق گرفتن این بیمه به افراد جلوگیری کنند که به شرح زیر هستند:

کسانی که با اختیار اقدام به متوقف کردن اشتغال خود می‌کنند، برای دریافت بیمه بیکاری نامزد مناسبی نیستند.
اخراج شدن به‌دلیل ارتکاب یک تخلف سازمانی، مانع از تعلق گرفتن بیمه بیکاری به فرد می‌شود.
افرادی که به‌موجب ارتکاب یک جرم خارج از محدوده شرکت یا اداره در حال اشتغال در زندان به‌سر می‌برند یا مشمول گذراندن دوره‌های تنبیهی هستند، نمی‌توانند از خدمات بیمه بیکاری در کانادا استفاده کنند.
اعتصاب، اعتراض یا سایر دلایل مشابهی که به بیکار شدن فرد ختم می‌شوند مانعی برای استفاده از بیمه بیکاری هستند.
ثبت نام
اولین قدم برای استفاده از بیمه بیکاری، رد بیمه تامین اجتماعی در زمان اشتغال به کار است. اگر فردی در زمان کار کردن توسط خود یا کارفرما مبالغی به‌عنوان بیمه تامین اجتماعی پرداخت نکرده باشد، در زمان بیکاری نیز نمی‌تواند از تسهیلات بیمه استفاده کند.

قدم بعدی برای ثبت نام بیمه بیکاری پس از رخ دادن حادثه بازدارنده از اشتغال، ارسال یک درخواست اینترنتی مبنی بر بیکار شدن فرد در زمان حاضر به سایت خدمات کانادا است.
درخواستی که فرد ارسال می‌کند باید حاوی اطلاعاتی مانند نام کامل، مدت زمان اشتغال، دلیل بیکار شدن، شماره بیمه اجتماعی، نام و مشخصات کارفرما و آدرس متقاضی دریافت بیمه باشد.

مدارک لازم بیمه بیکاری کانادا

پس از درخواست اولیه و ثبت نام بیمه بیکاری ارائه مدارک زیر لازم و ضروری است:

 • نام و نام خانوادگی متقاضی دریافت بیمه
 • نام و نام خانوادگی یکی از والدین فرد
 • علت و جزئیات بیکار شدن
 • مشخصات و آدرس محل کار سابق
 • آدرس پست الکترونیکی و آدرس محل سکونت
 • اطلاعات کامل حساب بانکی فعال
 • سوابق اشتغال و ذکر ساعات کاری سپری شده
 • سوابق معتبر اقامت در کانادا
 • میزان آخرین دریافتی از محل کار سابق

مدت تعلق بیمه بیکاری
بیمه بیکاری یک بیمه موقت است که به‌مدت محدودی به افراد تعلق می‌گیرد تا دوباره شرایط بازگشت به کار را به‌دست آورند.
مدت استفاده از بیمه بیکاری به عوامل مختلفی از جمله علت بیکاری، میزان آخرین بیمه‌ای که در ساعات پایانی کار کردن رد کرده‌اید، نرخ بیکاری در محل سکونت و اشتغال شما و مسائل دیگر بستگی دارد.

مدت زمانی که فرد می‌تواند از خدمات بیمه بیکاری بهره ببرد معمولا کمتر از 14 هفته نخواهد شد. همچنین سقف در نظر گرفته شده برای این نوع بیمه 45 هفته است که در شرایط ویژه‌ای تا 50 هفته نیز افزایش خواهد یافت.

بهترین زمان برای ثبت درخواست
در بیشتر موارد توصیه می‌شود به‌محض خروج از کار، درخواست دریافت بیمه بیکاری خود را ثبت کنید. هر چه مدت زمان ارائه درخواست بیشتر باشد، ممکن است بر روند دریافت مستمری تاثیر بگذارد.
در مواردی گفته می‌شود تاخیر بیش از 4 هفته برای ثبت درخواست دریافت بیمه بیکاری در کانادا می‌تواند فرد را از دریافت این بیمه معاف کند.

میزان دریافت بیمه بیکاری در کانادا

به‌طور قطعی نمی‌توان رقم یا درصد مشخصی برای دریافت بیمه بیکاری در کشور کانادا مشخص کرد. افرادی که با مهاجرت کانادا و پس از اشتغال در یک کار مشخص، انتظار دریافت بیمه بیکاری را دارند، با درنظر گرفتن شرایط مختلف ممکن است از 55 درصد دریافتی هفتگی تا کل این مبلغ را به‌عنوان بیمه بیکاری ماهیانه دریافت کنند.

سن مناسب
ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد ایجاد شود که اشخاص در چه محدوه سنی می‌توانند متقاضی دریافت بیمه بیکاری باشند؟در جواب این سوال بهتر است بدانید که در کشور کانادا هیچ محدودیت سنی برای برخورداری از مزایای بیمه بیکاری وجود ندارد. یک فرد تا زمانی که نیروی کار فعال محسوب می‌شود، می‌تواند متقاضی دریافت بیمه بیکاری نیز باشد.

بیمه بیکاری یک نوع بیمه حمایتی برای افرادی است که بسته به شرایط متفاوتی برای مدت کوتاه و موقتی بیکار هستند. برای دریافت این نوع بیمه که به‌صورت مستمری پرداخت خواهد شد، برخورداری از شرایط مشخص و در دست داشتن مدارک معینی لازم و ضروری است.

ما در این مطلب سعی کردیم تمام جزئیات بیمه بیکاری در کانادا را برای افرادی که با مهاجرت کانادا و گرفتن اقامت این کشور در جستجوی زندگی آسان و راحتی هستند، شرح دهیم. اما با توجه به این‌که قوانین هر دولتی ممکن است در شرایط خاصی تغییر کند، به اطلاعات بالا بسنده نکنید و برای آینده خود پس از مهاجرت به این کشور، با یک وکیل مجرب کانادا مشورت کنید.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *