نرخ وسایل حمل و نقل عمومی در کانادا

یکی از مسائلی که هنگام مهاجرت به آن فکر می‌کنید و باید برای آن برنامه بریزید، تامین هزینه‌ها در شهر مورد نظرتان برای اقامت است. هزینه وسایل حمل و نقل عمومی در کانادا سوالی است که اکثر افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، می‌پرسند.

شما بعد از ورود به کانادا اجازه رانندگی ندارید، زیرا باید ابتدا گواهی‌نامه این کشور را دریافت کنید. به همین علت آگاهی از سیستم حمل و نقل کشور کانادا برای شما لازم است.در کشور کانادا مانند سایر کشورها هزینه‌ها در هر شهر متفاوت است اما می‌توان به‌طور نسبی قیمت‌ها را تخمین زد.در این متن شما را با نرخ وسایل حمل و نقل عمومی در کانادا آشنا می‌کنیم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

حمل و نقل عمومی در کانادا

کانادا جزو کشورهایی است که زیرساخت‌های خوبی برای حمل ونقل عمومی دارد. حمل و نقل عمومی این کشور شامل تاکسی، دوچرخه، اتوبوس، دوچرخه برقی و کرایه ماشین می‌شود.برنامه‌ریزی وسایل نقلیه عمومی در کانادا به ‌اندازه‌ای بالا است که تمام شهروندان با نصب نرم‌افزار حمل و نقل عمومی می‌توانند از زمان دقیق رسیدن اتوبوس یا تاکسی مطلع شوند.

طراحی و برنامه‌ریزی این وسایل به‌نحوی است که افراد ناتوان نیز می‌توانند، به راحتی از آن استفاده کنند. در کانادا عموم مردم ترجیح می‌دهند از وسایل حمل و نقل عمومی برای رفت‌وآمد استفاده کنند، زیرا در اکثر مواقع مخصوصا در مرکز شهر پیدا کردن جای پارک مشکل است.

در صورت استفاده از ماشین شخصی باید هزینه پارکینگ نیز بپردازند که نرخ وسایل حمل و نقل عمومی در کانادا بسیار به‌صرفه‌تر است.

به‌طور کلی حمل و نقل عمومی در کانادا به‌صورت زیر ارائه می‌شود:

اتوبوس‌ رانی در کانادا
حدود 11850 اتوبوس در کانادا آماده خدمت‌رسانی به مردم هستند. در این کشور علاوه بر کمیت، کیفیت حمل و نقل عمومی قابل توجه است. برای استفاده از اتوبوس می‌توانید از بلیط و کارت‌های presto استفاده کنید.اتوبوس‌ها در دسته حمل و نقل ارزان قرار می‌گیرند.

مترو در کانادا
یکی از کاربردی‌ترین و سریع‌ترین راه‌ها برای جابه‌جا شدن در این کشور، استفاده از مترو است. متروهای کانادا به‌خصوص تورنتو تمام شهر را پوشش می‌دهند و فقط برای مکان‌های کمی باید از اتوبوس و کشتی استفاده کنید.

نرخ وسایل حمل و نقل عمومی در کانادا

دوچرخه ‌سواری در کانادا
ارزان‌ترین وسیله نقلیه در کانادا دوچرخه است. دوچرخه‌سواران موظف‌ هستند در مسیری که برای آن‌ها مشخص شده است تردد کنند. این کشور قوانینی را برای دوچرخه‌سواران وضع کرده است که باید مانند رانندگان آن‌ها را رعایت کنند.

برخی از افراد برای تناسب‌اندام و ورزش کردن از دوچرخه استفاده می‌کنند. این کشور برای افراد کم‌بینا که قصد دارند از دوچرخه برای سلامت خود بهره ببرند نیز تدابیری اندیشیده است.به این صورت که دوچرخه‌های دونفره برای استفاده این افراد فراهم شده است که بتوانند با یک فرد ماهر از این امکانات استفاده کنند. البته لازم به ذکر است که استفاده از کلاه ایمنی برای استفاده از دوچرخه الزامی است.

تاکسی رانی در کانادا
یکی از کارهای جالبی که در سیستم تاکسی‌رانی کانادا انجام شده است، نصب تابلویی پلاستیکی روی سقف تمام تاکسی‌ها است. اگر تابلوی تاکسی‌ روشن باشد یعنی مسافر ندارد و آماده پذیرش مسافران است و درصورتی که چراغ آن خاموش باشد نشان‌دهنده حضور مسافر در آن است.ممکن است تاکسی‌هایی را ببینید که به‌صورت ون یا اتومبیل‌های استیشن باشند که از این تاکسی‌ها بیشتر برای حمل بار استفاده می‌شود.

حمل و نقل اوبر (UBER) در کانادا
اوبر سیستم حمل و نقلی مشابه تاکسی‌رانی است با این تفاوت که برای استفاده از آن باید علاوه بر نصب نرم‌افزار مربوطه، مشخصات کارت اعتباری خود را در آن وارد کنید.

کرایه ماشین در کانادا

در صورت داشتن گواهی‌نامه می‌توانید با استفاده از کارت اعتباری خود، ماشین کرایه کنید. این راه نیز از روش‌های استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در کانادا است.شما می‌توانید این ماشین‌ها را 24 ساعته یا بیشتر اجاره کنید. بعضی از ماشین‌ها الکترونیکی هستند و به‌صورت ساعتی کرایه می‌شوند. ماشین‌های الکترونیکی سایز کوچیکی دارند و برای استفاده در مرکز شهر بسیار مناسب هستند.

هزینه کرایه اتومبیل به مدل آن و زمانی که قصد کرایه کردن آن را دارید، وابسته است. از 30 دلار روزانه قیمت‌گذاری می‌شود و با افزایش مدل ماشین قیمت نیز بالا می‌رود.

حمل و نقل عمومی در تورنتو

سرویس حمل و نقل عمومی در تورنتو که به TTC شناخته می‌شود، تمام شهر را پوشش می‌دهد و مترو آن از 4 خط تشکیل شده است که مسیر این 4 خط در سایت رسمی TTC قابل مشاهده است.مسیر 1 از جنوب به‌ طرف شمال، مسیر2 از شرق به غرق و مسیر 3 از شمال به ‌سمت شرق کشیده شده‌ است. خط 4 نیز در مسیر شرقی شهر حرکت می‌کند.

مترو تورنتو از ساعت 6.30 صبح تا 1.30 نیمه‌شب فعال هستند بجز روز شنبه که ساعت کار مترو از 8 صبح شروع می‌شود.

بعضی از مسیرهای این شهر مدرن قابل رفت‌وآمد با مترو نیستند و شما باید از سایر وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. ترامواها از وسایل نقلیه‌ای هستند که در اکثر مواقع به‌صورت شبانه‌ریزی فعالیت می‌کنند. اتوبوس‌ها نیز از ساعت 6 صبح تا 1 نیمه‌شب در حال جابه‌جا کردن مسافران هستند.

برای تردد در جزایر تورنتو می‌توانید از کشتی‌ها استفاده کنید. این کشتی‌ها توریست‌ها را به جزایر می‌برند. آخرین راه استفاده از تاکسی است. البته از نظر هزینه، استفاده از مترو و اتوبوس به‌صرفه‌تر است اما دردسرهای مخصوص به خود را دارند.

نرخ وسایل حمل و نقل عمومی در کانادا

به‌عنوان فردی که قصد مهاجرت کانادا را دارید یا ویزا دریافت کرده‌اید، باید با انواع بلیط برای پرداخت نرخ وسایل حمل و نقل عمومی در کانادا آشنا باشید.  هزینه بلیط در شهرهای مختلف این کشور ممکن است متفاوت باشد اما می‌توانید یک هزینه کلی برای آن تخمین بزنید.

در این کشور بلیط حمل و نقل عمومی انواع مختلفی دارد که به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

انواع بلیط در کانادا

  • بلیط روزانه (نامحدود)
  • بلیط شبانه (نامحدود در ساعات 6 عصر تا 5 صبح)
  • بلیط ماهانه
  • بلیط یک‌طرفه
  • بلیط دوطرفه
  • بلیط برای 10 مسیر

شما می‌توانید با توجه به مسیر خود بلیط مورد نیازتان را تهیه کنید.

در ادامه هزینه هر یک از این بلیط‌ها را بررسی می‌کنیم.

خرید بلیط به‌ صورت نقدی
افرادی که یک‌روزه به این کشور برای سمینار یا جلسه‌ای مهم می‌روند، ممکن است مجبور شوند از وسایل حمل و نقل عمومی برای رفت‌وآمد خود استفاده کنند. این افراد می‌توانند بلیط خود را به‌صورت نقدی خریداری کنند.

سایر افراد نیز اگر قصد خرید بلیط به‌صورت نقدی را داشته باشند، هزینه هر بلیط برای بزرگسالان 3.25 دلار و برای افراد بالای 65 سال و رده سنی 13 تا 19 سال، 2.30 دلار است. هزینه بلیط برای کودکان زیر 12 سال رایگان است.

خرید بلیط به‌ صورت ماهیانه
اگر در این کشور ساکن هستید و زیاد از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنید، بهتر است کارت‌هایی با عنوان PRESTO را تهیه کنید. این کارت‌ها امکان سفر به‌صورت نامحدود در ماه را به شما می‌دهند. هزینه آن برای بزرگسالان 156 دلار و برای نوجوانان و سالمندان 128.15 دلار است.

خرید سایر بلیط‌ها
اگر به‌طور دائم از مترو و سایر وسایل نقلیه استفاده نمی‌کنید، از بلیط‌های یک‌طرفه، دوطرفه و روزانه استفاده کنید.

بلیط یک‌طرفه: 3.25 دلار
بلیط دوطرفه: 6.50 دلار
بلیط روزانه: 13.50 دلار
این بلیط‌ها بعد از 90 روز منقصی می‌شوند.

چگونه با هزینه کم در کانادا از یک مکان به مکان دیگری برویم؟

شاید با نکاتی که در بالا در مورد نرخ وسایل حمل و نقل عمومی در کانادا ذکر کردیم، تصور کنید استفاده از اتوبوس و دوچرخه برای رفت‌و آمد بسیار مقرون به‌صرفه است.با اندکی پرس‌وجو می‌فهمید که کشور کانادا برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی طرح‌های تخفیف کوتاه‌مدت تعریف کرده است که از طریق تلویزیون و بیلبوردهای سطح شهر آن‌ها را به اطلاع عموم مردم می‎‌رساند.

یکی دیگر از این طرح‌ها، استفاده از طرح‌های اختصاصی است. دانشجویان، سالمندان، کودکان و برخی دیگر از افراد طرح‌هایی دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانند هزینه‌های خود را کاهش دهند.به‌طور مثال در طرح کودکان آمده است که کودکان زیر 24 ماه نیازی به خرید بلیط ندارند و در طرح سالمندان و نوجوانان بیان شده است که نرخ وسایل حمل و نقل عمومی در کانادا و خرید بلیط برای آن‌ها از سایر افراد کم‌تر است.

یکی از دغدغه‌های افرادی که به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند حمل ونقل است. در ابتدا که شما وارد کشوری می‌شوید به دلیل نداشتن اتومبیل و گواهینامه معتبر آن کشور نمی‌توانید از اتومبیل استفاده کنید. در این متن سعی کردیم شما را با نرخ وسایل حمل و نقل عمومی در کانادا و سیستم حمل و نقل این کشور آشنا کنیم.

اگر در این کشور اقامت دارید استفاده از مترو بهترین و سریع‌ترین راه برای جابه‌جایی شما است. سایر روش‌ها نیز به دلیل اهمیت دادن این کشور به حمل و نقل عمومی بسیار پیشرفت کرده‌اند.یکی از مزایای حمل و نقل عمومی در کشور کانادا این است که امکان استفاده از این وسایل تقریبا در تمام ساعات شبانه‌روز وجود دارد. مثلا شما می‌توانید حتی نیمه‌های شب از ترامواها برای رفت‌وآمد خود استفاده کنید

4.8/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *