اکسپرس اینتری کانادا (Express entry) همانطور که از معنای آن مشخص است (ورود سریع) یک سیستم الکترونیکی برای برنامه‌ریزی سریع مهاجرت کاری به کانادا است. به این ترتیب که شما در این سیستم ثبت نام کرده و بر اساس شرایط سن، مهارت زبان، مهارت کار و تجربه امتیاز کسب می‌کنید.

دولت کانادا هر دوره با قرعه‌کشی، برای  متقاضیانی که بالاترین امتیاز را کسب کرده باشند، دعوت نامه صادر می‌کند. اگر شما هم در خصوص برنامه اکسپرس اینتری کانادا کنجکاو هستید و دوست دارید بیش‌تر با شرایط، هزینه‌ها، نحوه امتیازبندی، برنامه‌های مختلف و… آن آشنا شوید به هیچ عنوان ادامه مطلب را از دست ندهید.

راهنمای جامع اکسپرس اینتری کانادا 2024

برنامه‌های مهاجرتی کانادا بسیار متنوع و گوناگون هستند، با این حال یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت به این کشور برنامه اکسپرس اینتری کانادا محسوب می‌شود. یکی از تفاوت‌های جذاب این برنامه با سایر روش‌های مهاجرت به کانادا سریع‌تر بودن آن است. همچنین این برنامه مهاجرتی شانس نسبتاً خوبی در اختیارتان قرار می‌دهد چون سالیانه کانادا چیزی حدود ۶۰ درصد از مهاجران خود را از طریق اکسپرس اینتری می‌پذیرد.

در این سیستم متقاضیان با توجه به یک سری از شاخص‌های خاص مورد امتیازدهی قرار می‌گیرند و سپس برای افرادی که در هر دوره از قرعه‌کشی بیش‌ترین امتیازات را به دست آورند ویزای کانادا صادر شده و این افراد می‌توانند حتی اقامت دائم کانادا را هم دریافت کنند.

آخرین آپدیت برنامه اکسپرس اینتری

دولت کانادا هر ساله مطابق با نیاز نیروی کار، برنامه‌های مهاجرتی خود را و همینطور اکسپرس اینتری را به بروزرسانی می‌کند. طبق آخرین اخبار، کانادا نیازمند متقاضیان ماهر در حوزه‌ی کشاورز و صنایع غذایی، حوزه سلامت و فناوری است. استان کبک برای گرفتن مهاجران مسلط به زبان فرانسه پیش قدم است.

اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

کانادا یکی از برترین کشورهای جهان برای مهاجرت محسوب می‌شود و سالیانه مقصد بسیاری از مهاجران از سراسر نقاط جهان است. در سال ۲۰۲۰ این کشور در بحث کیفیت زندگی رتبه دوم و درخصوص مهاجرپذیری رتبه اول را کسب کرد.

اکسپرس اینتری در واقع یک سیستم ورود سریع به کانادا محسوب می‌شود. این کشور در سال ۲۰۱۵ به خاطر طولانی بودن شرایط اخذ ویزا و پیچیده بودن آن برنامه اکسپرس انتری کانادا را آغاز کرد. هدف اصلی این برنامه هم آسان‌تر کردن شرایط پذیرش مهاجران و بالا بردن سرعت استخدام نیروی کار است.

مزایای اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری به‌خودی‌خود یک برنامه مهاجرتی نیست، در واقع یک سیستم آنلاین است که برای مدیریت برنامه‌های دریافتی مهاجرت کانادا ایجاد شده است. پروفایل متقاضیانی که برای استفاده از این برنامه درخواست داده‌اند، با سیستمی خاص بررسی و با یکدیگر مقایسه می‌شود تا به این افراد بر اساس شایستگی‌ها و موارد این‌چنینی رتبه دهد. در واقع کانادا برای بهبود شرایط اقتصادی خود و جذب کردن هرچه سریع‌تر و بهتر نیروی کار توانا اقدام به راه‌اندازی چنین برنامه‌‎ای کرده است.

مراحل اکسپرس اینتری کانادا

استفاده از سیستم اکسپرس اینتری، همانند دیگر برنامه‌های مهاجرت کانادا، نیازمند طی کردن مراحل خاصی است که در زیر به شرح آن می‌پردازیم:

1.ثبت نام در اکسپرس اینتری

مهم‌ترین مرحله ورود به برنامه اکسپرس اینتری، ثبت نام متقاضی است. در این بخش متقاضی باید اطلاعات شخصی چون سن، مدرک تحصیلی، مهارت در زبان، تجربه کاری خود را وارد می‌کند و یک پروفایل اختصاصی برای خود می‌سازد. اطلاعات وارد شده در دو مرحله امتیازبندی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در سیستم اکسپرس اینتری تمامی اطلاعات وارد شده توسط ماشین حساب CRS خیلی دقیق محاسبه می‌شود. متقاضی با کسب حدنصاب امتیاز وارد مراحل بعدی خواهد شد.

2. ارائه رزومه

متقاضیان پس از ثبت نام، کسب امتیاز قبولی و تایید اطلاعات با ورود به استخر کاندیدای اکسپرس اینتری، نیازمند ارائه رزومه خود هستند.

3. دریافت دعوت‌نامه

متقاضی با دریافت دعوت‌نامه، مشمول اخذ اقامت دائم کانادا می‌شود.

4. اقدام جهت اخذ اقامت

پس از دریافت دعوت‌نامه، متقاضیان باید در بازه ۶۰ روزه، از طریق یکی از ۴ برنامه‌های سیستم اکسپرس اینتری (برنامه تجربه کانادایی، نیروی متخصص فدرال، نیروی کار ماهر و مهاجرت استانی) جهت دریافت اقامت کانادا اقدام نمایند.

طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)

همانطور که گفته شد، سیستم اکسپرس اینتری به منظور ارسال دعوتنامه‌ی کاری از متخصصین در مشاغل مختلف تنظیم شده است. در این مرحله لازم است که با لیست ملی مشاغل کانادا که با واژه ناک معرفی می‌شود، آشنا شوید. لیست مشاغل ناک (NOC) چیست؟ قبل از اینکه برنامه‎ های اکسپرس اینتری کانادا را بررسی کنیم بهتر است نگاه به طبقه‌ بندی ملی مشاغل کانادا بیندازیم. این کشور تمامی مشاغل موردنیاز خود را در یک لیست مرتب نموده و در 5 گروه مهارتی 0، A، B، C و D و 10 گروه شغلی طبقه‌بندی کرده است. در لیست ناک چیزی حدود 30 هزار شغل وجود دارد.

دسته‌بندی ملی مشاغل لیست ناک کانادا

دولت کانادا دارای طبقه بندی ملی مشاغل (National Occupational Classification – NOC) است و شما باید قبل از اقدام برای ثبت نام در اکسپرس انتری، بررسی کنید که در کدام شغل ذکر شده در این فهرست دارای سابقه هستید.

سابقه کاری که شما به دولت کانادا ارائه می کنید باید مرتبط با وظایفی باشد که برای آن شغل در کانادا تعریف شده است، با رشته تحصیلی شما همخوانی داشته باشد، بیش از ۱۰ سال از آن شغل نگذشته باشد، در ازای انجام آن کار حقوق دریافت کرده باشید و حداقل یک سال متوالی (۱۵۶۰ ساعت) یا معادل آن به صورت پاره وقت به آن اشتغال داشته باشید.

 • مشاغل گروه ۰: مشاغل مدیریتی در تمامی بخش‌ها مانند مدیر عامل، مدیر ارشد، مدیریت رستوران، مدیریت معدن، مدیریت واحد های ماهیگیری و … اشاره کرد.
 • مشاغل گروه A: تمامی مشاغل نیازمند مدرک دانشگاهی مانند پزشکی، انواع مهندسی و…
 • مشاغل گروه B: مشاغلی که نیازمند مدرک دانشگاهی یا گذراندن دوره‌‌های خاص هستند مانند برقکار، طراح لباس، آشپز، لوله کش و…
 • مشاغل گروه C: مشاغلی که نیازمند تحصیلات دبیرستان یا دوره‌های خاص مرتبط هستند مانند راننده، باریستا، قصاب و…
 • مشاغل گروه D: مشاغلی که نیازی به مدرک یا دوره خاصی ندارند مانند کارگران خدماتی، نیروهای نظافتی و…

حالا که با مشاغل ناک آشنا شدیم دیگر وقت آن رسیده است که به بررسی برنامه‌های مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا بپردازیم.

انواع برنامه‌های اکسپرس اینتری کانادا

در مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری ۴ برنامه کلی وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • اسکیل ورکر یا نیروی کار متخصص فدرال (Federal Skilled Worker Class)
 • اسکیل ترید یا نیروی متخصص فنی فدرال (Federal Skilled Trades Program)
 • تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class)
 • مهاجرت استانی کانادا یا برنامه نامینیت استانی (PNP)

حالا برویم سراغ بررسی هرکدام از این برنامه‌ها تا ببینیم هرکدام برای چه افرادی مناسب‌تر است.

اسکیل ورکر یا نیروی کار متخصص فدرال (Federal Skilled Worker Class)

این برنامه مهاجرتی کانادا مخصوص کارگران و نیروهای متخصصی است که شغل آن‌ها در یکی از 3 گروه 0، A یا B در لیست NOC قرار می‌گیرند. افراد واجد شرایط تحت برنامه اسکیل ورکر اکسپرس اینتری کانادا می‌توانند اقدام به دریافت ویزای کانادا و حتی اقامت دائم این کشور کنند.

حالا برای اینکه اصلاً بتوانید در این برنامه شرکت کنید باید تمامی شرایط ذکر شده در لیست زیر را دارا باشید:

 • حداقل ۱ سال سابقه کار در شغل مورد اپلای
 • داشتن دانش زبان کافی و اثبات آن از طریق اخذ نمره CLB 7 و بالاتر (برخورداری از یکی از مدارک معتبر آیلتس، سلپیپ، تافل و…)
 • داشتن مدرک دیپلم یا بالاتر
 • برخورداری از تمکن مالی (این شرط در صورتی که جاب آفر رسمی کانادا داشته باشید دیگر الزامی نیست.)

اسکیل ترید یا نیروی متخصص فنی فدرال (Federal Skilled Trades Program)

هدف از ایجاد برنامه اسکیل ترید جبران کمبود نیروی فنی و متخصص در کانادا بوده و مشاغل گروه B واجد شرایط شرکت در این پلن محسوب می‌شوند. برخی از اصلی‌ترین شرایط‌های اکسپرس اینتری در برنامه اسکیل ترید موارد زیر هستند:

 • حداقل ۲ سال سابقه کار در ۵ سال گذشته (در فیلد مورد اپلای)
 • کسب حداقل نمره CLB 4 و CLB 5 در زبان انگلیسی یا فرانسوی (CLB 5 در اسکیل‌های اسپیکینگ و لسنینگ، CLB 4 در اسکیل‌های رایتینگ و ریدینگ)
 • ارائه تمکن مالی (این شرط در صورت داشتن جاب آفر رسمی اجباری نیست).

تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class)

با استفاده از برنامه تجربه کار کانادایی افرادی که حداقل 1 سال سابقه کار در کانادا دارند می‌توانند اقامت دائم این کشور را اخذ کنند. یک سال سابقه کار کانادا باید به صورت تمام وقت یا نیمه وقت در 3 سال گذشته بوده و ضمناً اگر در این کشور به عنوان پناهنده ساکن باشید یا سابقه کارتان مورد تأیید نباشد نمی‌توانید از طریق تجربه کار اقامت دائم کانادا را به دست آورید. همچنین سابقه کارتان باید در یکی از مشاغل سطح 0، A یا B باشد.

مهاجرت استانی کانادا (PNP)

یکی دیگر از اقدامات کشور مهاجر پذیر کانادا این است که به هر یک از استان‌های خود اجازه داده است در حوزه مورد نیاز خود نیروی کار خارجی جذب کنند. به همین خاطر هم شما می‌توانید با کمک گرفتن از مهاجرت استانی به استان مورد علاقه مهاجرت کرده و از همین طریق اقامت دائم کانادا را اخذ کنید.

در این روش لازم است تا از همان اول از طریق استان مورد نظر خود درخواست داده یا در پروفایل خود اظهار کنید به این استان علاقه دارید. با اینکار چنانچه حداقل شرایط تحت تایید آن استان را داشته باشید موفق به دریافت دعوت‌نامه خواهید شد.

هزینه اکسپرس اینتری کانادا

هزینه اکسپرس اینتری کانادا مبلغ مشخصی نیست و با توجه به فاکتورهای مختلف می‌تواند متنوع باشد. با این حال بعضی از اصلی‌ترین هزینه‌های این فرآیند شامل موارد زیر هستند:

 • تمکن مالی: برای برنامه اسکیل ورکر و اسکیل ترید در اکسپرس اینتری نیازمند ارائه تمکن مالی هستید که این مبلغ برای یک نفر حدود ۱۳ هزار و ۲۱۳ دلار است. البته اگر همراه هم داشته باشید طبیعتا با توجه به تعداد افراد هزینه آن بیشتر می‌شود.(در صورتی که جاب آفر کانادا، ورک پرمیت یا تجربه کار کانادایی داشته باشید دیگر نیازی به ارائه تمکن مالی نیست.)
 • بررسی پرونده: هزینه لازم برای بررسی پرونده هر نفر برابر ۸۲۵ دلار کانادا است. همچنین به ازای اضافه شدن هر فرزند ۲۲۵ دلار به این مبلغ افزوده می‌شود.
 • صدور اقامت دائم کانادا: هزینه صدور PR کانادا برابر با ۵۰۰ دلار کانادا به ازای هر یک نفر است.
 • انگشت‌نگاری: هزینه بایومتریک و انگشت نگاری برای هر نفر برابر با ۸۵ دلار کانادا است.

برای اطلاع دقیق‌تر از هزینه های اکسپرس اینتری کانادا با مشاورین ما در ارتباط باشید.

اکسپرس اینتری

نحوه امتیازدهی اکسپرس اینتری

در برنامه اکسپرس اینتری کانادا متقاضیان براساس مواردی از قبیل سن، سابقه کار، تحصیلات، دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی و… امتیازبندی می‌شوند. برای قبولی در مرحله اول به حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ نیاز دارید. در مرحله دوم هم اگر حداقل امتیاز لازم از ۱۲۰۰ امتیاز را کسب نمایید موفق به اخذ ویزای کانادا و دریافت اقامت دائم آن خواهید شد.

 • سن: حداکثر ۱۰۰ امتیاز- افراد بین ۲۰ تا ۲۹ سال حداکثر امتیاز را دریافت خواهند کرد و بقیه افراد با توجه به سن خود کمی امتیاز متفاوت‌تری دریافت می‌کنند.
 • تحصیلات: حداکثر ۱۴۰ امتیاز- مدرک دکترا در این سیستم ۱۴۰ امتیاز دریافت می‌کند.
 • تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی: حداکثر 150 امتیاز- مدارک زبان انگلیسی مورد قبول IELTS و CELPIP- مدرک زبان فرانسوی مورد قبول TCF و TEF- نمره‌ای که در هر یک از این آزمون‌ها کسب کرده‌اید به صورت CLB معادل‌سازی می‌شود.
 • سابقه کاری: حداکثر ۵۰ امتیاز- لازم است که در طی ۱۰ سال گذشته حداقل ۱ سال تجربه کاری ثابت با ۳۰ ساعت کار در هفته یا بیشتر داشته باشید.
 • سابقه کار کانادایی: حداکثر ۷۰ امتیاز- باید حداقل یک سال سابقه کار در کانادا با دستکم ۳۰ ساعت کار در هفته داشته باشید- تجربه کاری در صورتی که پناهنده باشید یا در حین تحصیل کار کرده باشید محاسبه نمی‌شود.

شايان ذكر است، دارندگان مدارك تحصيلى يا سابقه كار از كانادا مى توانند امتياز قابل توجهى كسب نمايند كه امكان اخذ دعوتنامه را براى آنها ميسر مى‌سازد.

اکسپرس اینتری دو مرحله دارد:

ورود به داخل سیستم اکسپرس اینتری (Express Entry) به عنوان فدرال اسکیلد ورکر. (کسانی که حداقل ۶۷ امتیاز دارند)

به دست آوردن امتیاز بالاتر از ۴۰۰ در Express Entry برای دریافت اجازه ثبت پرونده اقامت دائم. اساسا برای دريافت اجازه یا دعوتنامه از اداره مهاجرت كانادا برای ثبت پرونده اقامت دائم، متقاضى مى بايست واجد شرايط خاصی باشد تا امتیاز او بالاتر از ۴۰۰ باشد. این موارد خاص در ادامه این مقاله گنجانده شده است.

توصیه می شود که متخصصان با ویزای تحصیلی وارد کانادا بشوند تا بتوانند شانس خود را برای اخذ اقامت دائم کانادا بالاتر ببرند.

بر اساس آخرين سرى دعوتنامه‌هاى صادره در ماه ژانويه برای کسب اقامت دائم كانادا از طريق فدرال اسكيلد وركر و ساير گروه هاى مهاجرتى تخصصى، حداقل امتياز لازم به شكل قابل توجهى كاهش يافته است و از بيش از سه هزار نفر از دارندگان امتياز ٤٤٠ داخل اکسپرس اینتری دعوت بعمل آمده است تا بتوانند براى اقامت دائم كانادا اقدام نمايند.

تغييرات جديد در امتياز‌بندى اکسپرس اینتری

 • داشتن خواهر، برادر و همسر در کشور کانادا
 • آشنایی و یا تسلط به زبان فرانسه
 • داشتن قرارداد یا پیشنهاد شغلی از کانادا

از تاریخ هفتم ژوئن قانون جدیدی تصویب شد که بمنظور سهولت مهاجرت برای اشخاصی که از طریق تخصص می‌خواهند وارد کشور کانادا شوند به طوری که افراد متخصص می‌توانند در پروگرام اکسپرس اینتری امتیازات بیشتری کسب کنند.

افرادی که در کشور کانادا دارای خواهر و برادر بالای هجده سال و یا دارای همسری باشند که مقیم و یا سیتیزن کشور کانادا هستند، از این طریق می‌توانند ۱۵ امتیاز به مجموع امتیازات خود در پروگرام اکسپرس اینتری اضافه کنند.

افرادی که آگاهی و تسلط به زبان فرانسه در سطح متوسط و یا بالاتر دارند، می‌توانند ۱۵ الی ۳۰ امتیاز به مجموع امتیازات خود اضافه کنند.

افرادی که از کشور کانادا دارای پیشنهاد شغلی معتبر هستند می‌توانند تا ۵۰ امتیاز برای این امر کسب کرده و تا ۲۰۰ امتیاز برای مشاغل مدیریتی از این پروگرام کسب کنند.

اگر فرد متقاضی بتواند تمامی شرایطی که در تعهد نامه به امضا رسیده را اجرا کند، می‌تواند اقامت خود را از طریق اکسپرس اینتری کسب کند. به این نکته باید توجه داشت که پروگرام کارافرینی هر استان با استان دیگر متفاوت است و هر کدام از استان‌های کانادا برنامه‌های خاص خود را دارند، لذا تمامی این برنامه‌ها با توجه به شرایط زمانی در حال تغییر می باشند و می‌تواند گفت که هیچ کدام از این پروگرام‌ها ثابت نیستند.

ویژگی برنامه نیروی متخصص فدرال

دریافت گواهی تمکن مالی

برای اثبات توانایی مالی در هنگام اقدام برای برنامه مهاجرتی، شما باید از بانکی که پولتان را در آن پس انداز کرده اید گواهی دریافت کنید.

این گواهی باید:

 • در سربرگ بانک یا موسسه اقتصادی پرینت گرفته شده باشد.
 • دارای اطلاعات تماس آن بانک یا موسسه باشد. (آدرس، تلفن، ایمیل)
 • نام شما را به طور کامل و صحیح ذکر کرده باشد.
 • بدهی های جاری شما به بانک را ذکر کرده باشد. (در صورت وجود)
 • اطلاعات کامل حساب همچون شماره حساب، تاریخ افتتاح حساب، موجودی فعلی حساب و میانگین موجودی ۶ ماه گذشته را در بر داشته باشد.

مدارک اکسپرس اینتری

با توجه به مطالب بیان شده، اگر خود را واجد شرایط برای اقدام در اکسپرس انتری می دانید، باید مدارک خود را آماده کنید. تهیه کردن برخی از مدارک زمانبر است پس باید هر چه زودتر نسبت به آماده کردن آن ها اقدام کنید. این مدارک به شرح زیر است:

 • پاسپورت
 • نتایج آزمون های زبان
 • مدارک تحصیلی
 • گواهی داوطلبان استانی (در صورت وجود)
 • گواهی کتبی پیشنهاد شغلی در کانادا از یک کارفرمای معتبر (در صورت وجود)

اگر پس از ایجاد حساب کاربری و ارسال این مدارک دعوتنامه ای برای شما ارسال شد تا برای دریافت اقامت دایم درخواست دهید، در این مرحله باید سه مدرک زیر را نیز ارسال نمایید:

 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی تمکن مالی

سوالات مهم اکسپرس اینتری

منظور از تحصیل در کانادا یا کار در کانادا پیش از ثبت پروفایل اکسپرس اینتری چیست؟

یعنی پیش از اقدام برای اکسپرس اینتری ، با ویزای تحصیلی و ویزای کار وارد کانادا شوید و بعد از آن اقدام به اکسپرس اینتری نمایید تا امتیاز بالاتری کسب کنید.

در حال حاضر کمترین امتیازی که برای موفقیت در اکسپرس اینتری شانس دارد چند است؟

تجربه ثابت کرده امتیازات شخص حداقل باید بالاتر از ۴۷۵ باشد تا شانس پذیرش داشته باشد.

هزینه های اکسپرس اینتری به چه صورت است؟

روند پرونده های اکسپرس اینتری هزینه خاصی در پی ندارد اما برای گذران زندگی در کانادا نیاز به حداقل سرمایه برای زندگی می باشد.

بهترین سن برای پذیرش در اکسپرس اینتری چند است؟

بهترین سن زیر ۳۰ سال است که بیشترین امتیاز را خواهد داشت.

حداقل مدرک تحصیلی برای داشتن شانس موفقیت در اکسپرس اینتری کارشناسی است؟

مدرک کارشناسی نیز مورد قبول است اما نیاز به تقویت موارد دیگر برای کسب امتیاز دارد. بهتر است حداقل کارشناسی ارشد را داشته باشید.

موسسه شما چه خدماتی در قبال اکسپرس اینتری انجام می دهد؟

بعد از بررسی شرایط در صورت داشتن شرایط لازم، طی مشاوره ای به متقاضی اعلام می شود که شرایط را دارد و روند شروع مهاجرت به کانادا از این طریق نیازی به وکیل یا مشاور ندارد و خود شخص می تواند تمام موارد را انجام دهد.

علت تمکن مالی مورد نیاز برای اکسپرس اینتری چیست؟

تمکن مالی برای اثبات اینکه شما در کانادا درمانده نخواهید بود لازم است. نیازی به هزینه کردن نیست و فقط اثبات اینکه تمکن مالی لازم را دارید کافیست.

آیا داشتن مدرک زبان فرانسه نیز در اکسپرس اینتری تاثیرگذار است؟

بله کاملا تاثیرگذار است.

4.9/5 - (11 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *