مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری + بازبینی مقررات

Express Entry  راهی برای اقامت دائم برای کارگران حرفه‌ای در کانادا و خارج از کشور خود فراهم می‌کند. کارفرما‌ها در استان‌های مختلف کانادایی می‌توانند از طریق این برنامه‌ها متقاضیان را استخدام کنند تا نیازهای بازار کار محلی را تأمین نمایند.

باید اشاره کنیم که اکسپرس اینتری به‌خودی‌خود یک برنامه مهاجرتی نیست، در واقع یک سیستم آنلاین است که برای مدیریت برنامه‌های دریافتی مهاجرت کانادا ایجاد شده است. پروفایل متقاضیانی که برای استفاده از این برنامه درخواست داده‌اند، با سیستمی خاص بررسی و با یکدیگر مقایسه می‌شود تا به این افراد بر اساس شایستگی‌ها و موارد این‌چنینی رتبه دهد.

ناگفته نماند که Express Entry غیرقابل‌پیش‌بینی است، اما ما می‌دانیم که کانادا متعهد شده 108،500 تازه‌وارد را از طریق برنامه‌های تحت مدیریت Express Entry در سال 2021 جذب کند.

ورود به سیستم اکسپرس اینتری چگونه است؟

اگر برای مهاجرت کانادا را برگزیده‌اید و اکنون ساکن این کشور هستید، زمان آن رسیده که مشخصات خود را در سیستم Express Entry وارد کنید، به شرط اینکه واجد شرایط باشید. زمانی که در انتظار ITA هستید، می‌توانید برای بهبود وضعیت رتبه‌بندی در سیستم جامع CRS نتایج آزمون زبان‌های جدید خود را وارد این برنامه نمایید. در ادامه این بخش مراحل ورودتان به این کسپرس اینتری را آورده‌ایم.

اکسپرس اینتری کانادا

در این مطلب قصد داریم تا شما را با یکی از روش‌های محبوب مهاجرت به کانادا به نام اکسپرس اینتری آشنا کنیم.

در روز 15 آبان سال گذشته، آخرین دوره قرعه کشی اکسپرس اینتری (Express Entry) انجام شد که با الگوریتم های جدید امتیاز‌دهی کار می‌کند.

براى ورود به سیستم اکسپرس اینتری و بالاخص دريافت دعوتنامه از اداره مهاجرت كانادا ، متقاضى مى‌بايست واجد شرايط ذيل باشد:

 • سن كمتر از سى سال
 • ميزان تحصيلات ليسانس يا بالاتر
 • داشتن حداقل گواهى آيلتس جنرال يا معادل ٦
 • حداقل يكسال تجربه شغلى تمام وقت مرتبط با رشته تحصيلى
 • داشتن توانايى مالى جهت تامین مايحتاج زندگی

شايان ذكر است، دارندگان مدارك تحصيلى يا سابقه كار از كانادا مى توانند امتياز قابل توجهى كسب نمايند كه امكان اخذ دعوتنامه را براى آنها ميسر مى‌سازد.

اکسپرس اینتری دو مرحله دارد:

 • ورود به داخل سیستم اکسپرس اینتری (Express Entry) به عنوان فدرال اسکیلد ورکر. (کسانی که حداقل ۶۷ امتیاز دارند)
 • به دست آوردن امتیاز بالاتر از ۴۰۰ در Express Entry برای دریافت اجازه ثبت پرونده اقامت دائم. اساسا برای دريافت اجازه یا دعوتنامه از اداره مهاجرت كانادا برای ثبت پرونده اقامت دائم، متقاضى مى بايست واجد شرايط خاصی باشد تا امتیاز او بالاتر از ۴۰۰ باشد. این موارد خاص در ادامه این مقاله گنجانده شده است.

توصیه می شود که متخصصان با ویزای تحصیلی وارد کانادا بشوند تا بتوانند شانس خود را برای اخذ اقامت دائم کانادا بالاتر ببرند.

بر اساس آخرين سرى دعوتنامه‌هاى صادره در ماه ژانويه برای کسب اقامت دائم كانادا از طريق فدرال اسكيلد وركر و ساير گروه هاى مهاجرتى تخصصى، حداقل امتياز لازم به شكل قابل توجهى كاهش يافته است و از بيش از سه هزار نفر از دارندگان امتياز ٤٤٠ داخل اکسپرس اینتری دعوت بعمل آمده است تا بتوانند براى اقامت دائم كانادا اقدام نمايند.

 

مهاجرت به كانادا براى پزشكان متخصص و خانواده براساس تخصص

متقاضيانی كه از طريق تخصص به عنوان پزشک عمومی يا پزشک خانواده (كد شغلى ٣١١٢) و يا پزشكان متخصص (كد شغلى ٣١١١) تمايل به مهاجرت به كانادا دارند، می‌توانند از طريق Federal Skilled Worker و يا Canadian Experience Class و يا Provinicial Nominees Programs اقدام نمايند.

مراحل اقدام کردن آن به شرح ذيل است:

 • تشكيل پرونده شما در سيستم اکسپرس اینتری (Express Entry Profile) ، با توجه به اينكه مدرک تحصيلیتان صادره از خارج از كانادا است، نيازمند ECA يا گزارش ارزشيابی مدرک خود از شورای پزشكان كانادا هستيد.
 • تشكيل پرونده جهت ارزيابی مدارک تحصيلی و حرفه‌ای پزشكی شما در سایت www.physiciansapply.ca
 • بعد از تشكيل پرونده و انجام پروسه ارزيابی و معادل‌سازی مدارک، شما می‌توانيد تقاضای ECA يا گزارش ارزيابی از MCC يا شورای پزشكان كانادا نمايید.
 •  گزارش مذكور را بايستی وارد پروفايل خود در اکسپرس اینتری كنيد.
 • اين پروسه نه تنها براى امور مهاجرتی شما به كانادا کمک می‌کند، بلكه در حقيقت منجر به ارزشيابی مدرک پزشكی شما می‌شود. به نحوی كه زمانی كه می‌خواهيد براى بورد پزشكی كانادا ثبت نام كنيد به اين مدرك نياز خواهید داشت.
 • ثبت نام در بورد پزشكی كانادا براى اخذ مجوز طبابت در كانادا.
 • تصميم گيری بورد پزشكی كانادا (هر استان در كانادا داراى نظام پزشكى مخصوص به خود است)، مبنی بر اينكه شما نياز داريد چه دوره‌های تخصصی تكميلی را در كانادا طی كنيد تا بر آن اساس بتوانيد اجازه طبابت در كانادا بيابيد. براى اطلاعات بيشتر می‌توانيد به وب سايت رسمى www.mcc.ca مراجعه نماييد.

 

تغييرات جديد در امتياز‌بندى اکسپرس اینتری

 • داشتن خواهر، برادر و همسر در کشور کانادا
 • آشنایی و یا تسلط به زبان فرانسه
 • داشتن قرارداد یا پیشنهاد شغلی از کانادا

از تاریخ هفتم ژوئن قانون جدیدی تصویب شد که بمنظور سهولت مهاجرت برای اشخاصی که از طریق تخصص می‌خواهند وارد کشور کانادا شوند به طوری که افراد متخصص می‌توانند در پروگرام اکسپرس اینتری امتیازات بیشتری کسب کنند.

 • افرادی که در کشور کانادا دارای خواهر و برادر بالای هجده سال و یا دارای همسری باشند که مقیم و یا سیتیزن کشور کانادا هستند، از این طریق می‌توانند ۱۵ امتیاز به مجموع امتیازات خود در پروگرام اکسپرس اینتری اضافه کنند.
 • افرادی که آگاهی و تسلط به زبان فرانسه در سطح متوسط و یا بالاتر دارند، می‌توانند ۱۵ الی ۳۰ امتیاز به مجموع امتیازات خود اضافه کنند.
 • افرادی که از کشور کانادا دارای پیشنهاد شغلی معتبر هستند می‌توانند تا ۵۰ امتیاز برای این امر کسب کرده و تا ۲۰۰ امتیاز برای مشاغل مدیریتی از این پروگرام کسب کنند.

اگر فرد متقاضی بتواند تمامی شرایطی که در تعهد نامه به امضا رسیده را اجرا کند، می‌تواند اقامت خود را از طریق اکسپرس اینتری کسب کند. به این نکته باید توجه داشت که پروگرام کارافرینی هر استان با استان دیگر متفاوت می‌باشد و هر کدام از استان‌های کانادا برنامه‌های خاص خود را دارند، لذا تمامی این برنامه‌ها با توجه به شرایط زمانی در حال تغییر می باشند و می‌تواند گفت که هیچ کدام از این پروگرام‌ها ثابت نیستند.

ویژگی برنامه نیروی متخصص فدرال

سیستم اکسپرس انتری، شما را بر مبنای 6 عامل سن، تحصیلات، سابقه کار، داشتن پیشنهاد شغلی در کانادا، تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه و درنهایت، انطباق پذیری با شرایط زندگی در کانادا انتخاب می کند.

حداکثر امتیازی که شما بر مبنای عوامل فوق می توانید کسب کنید 100 بوده و حداقل امتیاز برای ورود به برنامه نیز 67 می باشد. در صورت کسب حداقل امتیاز، شما وارد بانک اطلاعاتی داوطلبان (Pool) می شوید و سپس سیستم جامع رتبه بندی با در نظر گرفتن موارد مختلف به پروفایل شما امتیاز می دهد.

در سیستم جامع رتبه بندی، شما می توانید حداکثر 1200 امتیاز کسب کنید که 600 امتیاز آن مربوط به فاکتورهای اصلی و 600 امتیاز دیگر مربوط به فاکتورهای جانبی است.

فاکتورهای اصلی اکسپرس اینتری کانادا شامل تخصص ها، سوابق کار و تحصیل در خارج از کشور خودتان و نیز تحصیلات و مهارت های زبانی همسرتان است.

همچنین فاکتورهای فرعی نیز شامل دارا بودن هر گونه مدرک از کانادا، داشتن پیشنهاد شغلی، انتخاب شدن توسط یکی از استان های کانادا، داشتن برادر یا خواهر در کانادا (که اقامت دائم داشته باشد) و در نهایت تسلط کامل به زبان فرانسه می باشد.

افرادی که بیش ترین امتیاز را از فاکتورهای اصلی و فاکتورهای جانبی کسب کنند، دعوت می شوند تا برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

سابقه کار:

برای ثبت نام در اکسپرس انتری، دولت کانادا سه نوع سابقه کار را از شما می پذیرد: سابقه کار مدیریتی (نوع صفر)، سابقه کار تخصصی (نوع A) و سابقه کار فنی (نوع B).
سابقه کار نوع صفر (0) یا مدیریتی: سابقه کار مدیریتی می باشد که از جمله آن می توان به مدیریت رستوران، مدیریت معدن، مدیریت واحد های ماهیگیری و … اشاره کرد.

سابقه کار نوع A یا تخصصی: شامل سابقه کار در مشاغل تخصصی همچون پزشکی، دندانپزشکی و معماری می باشد.

در نهایت، سابقه کار B یا فنی: در مورد کارهایی همچون آشپزی و لوله کشی است که به مدارک فنی حرفه ای یا دوره های تخصصی نیاز دارد.

دولت کانادا دارای طبقه بندی ملی مشاغل (National Occupational Classification – NOC) است و شما باید قبل از اقدام برای ثبت نام در اکسپرس انتری، بررسی کنید که در کدام شغل ذکر شده در این فهرست دارای سابقه هستید.

سابقه کاری که شما به دولت کانادا ارائه می کنید باید مرتبط با وظایفی باشد که برای آن شغل در کانادا تعریف شده است، با رشته تحصیلی شما همخوانی داشته باشد، بیش از 10 سال از آن شغل نگذشته باشد، در ازای انجام آن کار حقوق دریافت کرده باشید و حداقل یک سال متوالی

(1560 ساعت) یا معادل آن به صورت پاره وقت به آن اشتغال داشته باشید.

جدول میزان پول مورد نیاز بمنظور اقدام برای برنامه های فدرال تحت سیستم اکسپرس اینتری

توجه داشته باشید قوانین آژانس خدمات مرزی کانادا به شما اجازه نمی دهد تا به ازای هر نفر بیش از 10 هزار دلار کانادا یا معادل آن از ارز های دیگر را با خود به کانادا بیاورید. در صورت به همراه داشتن بیش از 10 هزار دلار، حتما این موضوع را به افسر مرزی اطلاع دهید.

دریافت گواهی تمکن مالی

برای اثبات توانایی مالی در هنگام اقدام برای برنامه مهاجرتی، شما باید از بانکی که پولتان را در آن پس انداز کرده اید گواهی دریافت کنید.

 این گواهی باید:

 • در سربرگ بانک یا موسسه اقتصادی پرینت گرفته شده باشد.
 • دارای اطلاعات تماس آن بانک یا موسسه باشد. (آدرس، تلفن، ایمیل)
 • نام شما را به طور کامل و صحیح ذکر کرده باشد.
 • بدهی های جاری شما به بانک را ذکر کرده باشد. (در صورت وجود)
 • اطلاعات کامل حساب همچون شماره حساب، تاریخ افتتاح حساب، موجودی فعلی حساب و میانگین موجودی 6 ماه گذشته را در بر داشته باشد.

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری + بازبینی مقررات

مقایسه اجمالی سه برنامه گنجانده شده در سیستم اکسپرس اینتری

همانطور که گفته شد، اکسپرس اینتری در واقع یک سیستم آنلاین برای سر و سامان دادن به سه برنامه نیروی متخصص فدرال، نیروی فنی و     حرفه ای فدرال و نیروی دارای تجربه کانادایی است.

آماده کردن مدارک:

با توجه به مطالب بیان شده، اگر خود را واجد شرایط برای اقدام در اکسپرس انتری می دانید، باید مدارک خود را آماده کنید. تهیه کردن برخی از مدارک زمانبر است پس باید هر چه زودتر نسبت به آماده کردن آن ها اقدام کنید. این مدارک به شرح زیر است:

 • پاسپورت
 • نتایج آزمون های زبان
 • مدارک تحصیلی
 • گواهی داوطلبان استانی (در صورت وجود)
 • گواهی کتبی پیشنهاد شغلی در کانادا از یک کارفرمای معتبر (در صورت وجود)

اگر پس از ایجاد حساب کاربری و ارسال این مدارک دعوتنامه ای برای شما ارسال شد تا برای دریافت اقامت دایم درخواست دهید، در این مرحله باید سه مدرک زیر را نیز ارسال نمایید:

 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی تمکن مالی

سوالات مهم اکسپرس اینتری

یعنی پیش از اقدام برای اکسپرس اینتری ، با ویزای تحصیلی و ویزای کار وارد کانادا شوید و بعد از آن اقدام به اکسپرس اینتری نمایید تا امتیاز بالاتری کسب کنید.

تجربه ثابت کرده امتیازات شخص حداقل باید بالاتر از ۴۷۵ باشد تا شانس پذیرش داشته باشد.

روند پرونده های اکسپرس اینتری هزینه خاصی در پی ندارد اما برای گذران زندگی در کانادا نیاز به حداقل سرمایه برای زندگی می باشد.

بهترین سن زیر ۳۰ سال است که بیشترین امتیاز را خواهد داشت.

مدرک کارشناسی نیز مورد قبول است اما نیاز به تقویت موارد دیگر برای کسب امتیاز دارد. بهتر است حداقل کارشناسی ارشد را داشته باشید.

بعد از بررسی شرایط در صورت داشتن شرایط لازم، طی مشاوره ای به متقاضی اعلام می شود که شرایط را دارد و روند شروع مهاجرت به کانادا از این طریق نیازی به وکیل یا مشاور ندارد و خود شخص می تواند تمام موارد را انجام دهد.

تمکن مالی برای اثبات اینکه شما در کانادا درمانده نخواهید بود لازم است. نیازی به هزینه کردن نیست و فقط اثبات اینکه تمکن مالی لازم را دارید کافیست.

بله کاملا تاثیرگذار است.

4.9/5 - (11 امتیاز)