در این مقاله قصد داریم درباره ساختار سیاسی کانادا و قوانین آن از جمله قانون مهاجرت کانادا صحبت کنیم.

شاید بسیار شنیده باشید که کشور کانادا همیشه مستعمره کشور انگلستان بوده است. این قضیه صحت داشته و باید گفت حتی در حال حاضر هم این امر ادامه دارد.

در قانون اساسی اولیه کشور کانادا که در سال ١٨۶٧ در انگلستان به تصویب رسید این مسئله پیش بینی شد. کشور کانادا در آن زمان کنفدراسیون بوده و به عنوان مستعمره بریتانیا تلقی شده است.

این مسیر اما به مرور زمان عوض شده و در سال ١٩٨٢ قانون اساسی در کشور کانادا به تصویب رسید که در داخل خاک کشور کانادا بود و صراحتا بحث استقلال در آن پیش بینی شده بود.

یک نکته خیلی جالب که در آن اتفاق افتاد مشابه سیستم کشور آمریکا منشور حقوق و آزادی های بشر در کنار قانون اساسی برای کشور کانادا پیش بینی شد به این شکل که یک قانون اساسی وجود دارد و در آن یک منشور وجود دارد منشور در واقع تضمین حقوق خصوصی اشخاص در کانادا است و شامل افراد و اشخاص حقیقی می‌شود.

چیزی که وجود دارد این است که اگر شما در کانادا دچار مشکلی شوید یک نفر بر اساس تبعیض نژادی و یا بر اساس هر چیزی از ارگان‌های دولتی و یا اشخاص و یا قانون و مقررات حتی چیزی را به وجود بیاورد که مغایر استاندارد منشور باشد آن مسئله در دادگاه های کانادا قابل طرح است.

یعنی افراد می‌توانند علیه آن قانون و یا آن عملی که آن سازمان انجام داده است شکایت کرده و حتی تقاضای خسارت کرده و حتی تقاضای از بین رفتن آن قانون را مطرح کنند.

مسئله خیلی مهمی هست چرا که به دلیل اینکه اداره مهاجرت کانادا هم یک ارگان دولتی است و اگر اداره مهاجرت دچار مشکلی شود در تصمیم گیری افسر و یا قانونی را وضع بکند که مغایر با استاندارد منشور کشور کانادا باشد شخص زیان دیده می تواند به دادگاه های کانادا تقاضای رسیدگی و جبران خسارات کند.

و این نکته بسیار حائز اهمیت است در بحث استاندارد ها و آن تضمین های حقوق بشری که در کشور کانادا وجود دارد.

ساختار سیاسی و قوانین کانادا

در کنار این مطلب همانطور که در بالا آمد در  قانون اساسی که در سال ١٩٨٢ تصویب شد که همین قانون اساسی فعلی کانادا هست و منشور هم همزمان اعلام شد و یکی از مسائل جالبی که اتفاق افتاد هم در منشور و هم در قانون اساسی بحث دو زبانه بودن کشور کانادا پیش بینی شد

یعنی بحثی که کشور در آن زبان انگلیسی و زبان فرانسه را با ارزش برابر در کل اداره ها و در کل مواضع قانونی حقوقی و هر چیزی که باشد در کل کانادا در حقیقت این مسئله وجود داشته و دارد.

به همین دلیل شما وقتی پرونده در اداره مهاجرت کانادا مطرح می‌کنید اگر به هر یک از این دو زبان  تسلط داشته باشید و گواهی های زبان را ارائه بدهید پرونده مهاجرتی شما از بابت زبان حل شده تلقی می گردد.

و اگر شخص متقاضی مهاجرت به کانادا به دو زبان تسلط داشته باشد قاعدتاً دارای مزیت و امتیاز بیشتری نسبت به سایر افراد خواهان اقامت کانادا خواهد بود.
صرف نظر از بحث قانون اساسی و منشور کشور کانادا و مسائلی که در بالا مطرح شد کشور کانادا یک کشور فدرال است.

به چه دلیل بحث فدرال را داریم به دلیل این که این مسئله در موارد مهاجرت به کانادا بسیار تاثیر گذار بوده و فدرال به این معنی است که یک تعداد ایالات و یا همان استان وجود دارد که تعداد این استان‌ها ١٠ تا هستند و ٣ قلمرو هست که این ها شامل استان نمی شوند.

این استان‌ها یک سری استاندارد های داخلی خودشان را دارند ولی تمامی استان‌های کانادا می بایست در چهار چوب سیاست گذاری های مرکزی و فدرال حرکت کنند و به این دلیل در کشور کانادا یک دولت فدرال وجود دارد و همین طور یک دولت استانی هم وجود دارد.

اختیاراتی که مربوط به بحث مهاجرت به کانادا است در گروه بررسی فدرال قرار می‌گیرد، یعنی اینکه دولت فدرال است که در نهایت تصمیم می گیرد که فرد خواهان مهاجرت به کانادا را به عنوان فرد مهاجر قبول بکند و همین طور اقدامات اقامت کانادا وی فراهم گردد و یا حتی این امکان را ندهد.

و دانستن این موضوع بسیار مهم است، به دلیل اینکه افرادی هستند به طور مثال متخصصین، که میخواهند در خواست اقامت کانادا را دهند و پرونده خود را به طور مثال در استان ساسکاچوان یا بریتیش کلمبیا یا کبک و یا در هر یک از استان های کشور کانادا انجام دهند و استنباط افراد خواهان مهاجرت به کانادا این است که ما پرونده خود را در این استان تشکیل داده و بنابراین ما پرونده مهاجرت به کانادا داریم.

خیر، شما در اشتباه هستید !!!

پرونده شما فقط در سطح استان تشکیل شده است و استان هم صرفا در حد ثبت نام اولیه حرکت می‌کند

یعنی این که منتخب ها و اشخاصی که به نظر خودشان واجد شرایط مهاجرت به کانادا هستند را معرفی می‌کنند به دولت فدرال برای پروسه صدور ویزای کانادا و مهاجرت به کانادا.

بنابراین تا زمانی که پرونده افراد خواهان مهاجرت به کانادا به این مرحله نرسیده، افراد خواهان اقامت در کانادا پرونده مهاجرتی ندارند و این مورد از یک بابت خوب است و از جهت دیگر خیر.

چون وقتی که هر ویرایشی را که بخواهید در کانادا درخواست دهید یکی از مسائلی که در آن مطرح می‌شود این است که آیا سابقه ریجکتی و مردودی در پرونده وجود دارد یا خیر و اگر ریجکتی وجود داشته باشد قاعدتاً تاثیر منفی روی پرونده مهاجرتی افراد می گذارد

بنابراین اگر فرد خواهان مهاجرت به کانادا پرونده ریجکتی نداشته باشد قطعا به نفع او خواهد بود. در عین حال اگر شخص متقاضی پرونده مردودی در یکی از استان‌های کانادا را داشته باشید و بخواهید به عنوان یک کارآفرین و یا بحث های سایر گروه ها ی استانی خواهان مهاجرت به کانادا باشد استان های دوم و سوم در کشور کانادا از شما خواهند پرسید که آیا شما سابقا استان دیگری را ثبت نام کرده اید! و جواب این موضوع چه بوده است!

چرا این سئوال را می‌پرسند؟

دلیل آن این است که استان ها صلاحیت این را دارند که مهاجرینی که خودشان دلشان می‌خواهد را انتخاب کنند و مطلب بسیار مهم این است که استان مورد نظر می خواهد مطمئن شود که فردی که قصد مهاجرت به کانادا دارد انگیزه اصلی اش به آن استان به خصوص می باشد

نه اینکه به طور مثال کسی که قصد مهاجرت به کانادا را داشته باشد به خاطر مسائل مالی و کم هزینه بودن به طور مثال به استان نیوفاندلند آمده و آنجا پرونده تشکیل دهد و بعد سر از تورنتو و یا ونکوور در بیاورد! که در این صورت آن استان با شخص میانه خوبی نخواهد داشت.

به همین دلیل از شما این سئوال پرسیده می شود که آیا شما پرونده دیگری هم در سایر استان های کانادا دارا هستید یا خیر.

بنابراین بایستی مسئله فدرال و استانی بودن در کانادا را از این طریق تشخیص دهید.

و کاملا تشخیص دهید که به چه شکل امکان پذیر می باشد و روند به چه منوال می باشد و پروسه به چه شکل است و براساس آن در حقیقت افراد خواهان مهاجرت به کانادا می توانند تشخیص دهید که در کجای کار هستید و پرونده مهاجرتی شما در حال حاضر چه راهی را طی می‌کند و یا

اگر فرد پرونده ای در استان پرنسس ادوارد دارد آیا الان فرد مهاجر است! خیر تا زمانی که دولت فدرال کانادا به متقاضی مهاجرت به کانادا نامینیشن سرتیفیکیت ندهد و فرد را برای پروسه صدور ویزای کانادا ارجاع به دولت فدرال ندهد. در واقع آن زمان است که شخص متقاضی می تواند وارد یک مرحله واقعی مهاجرت به کانادا شود.

موضوع دیگری که جالب است که بدانید این می باشد که کشور کانادا مثل سایر کشورها ٣ قوه دارد که شامل ١-قوه مجریه ٢-قوه مقننه ٣-قوه قضاییه است.

قوه مجریه در حقیقت همان حکومت می باشد که حکومت در سطح فدرال وجود دارد و همین طور در سطح استان هم وجود دارد

در سطح فدرال رئیس حکومت ملکه می باشد که این فرد ملکه الیزابت دوم می باشد و نخست وزیر در حقیقت به معنی واقعی رئیس حکومت است ولی بر اساس قانون اساسی رئیس کلی ملکه الیزابت می باشد و آیا ملکه الیزابت در کانادا است که جواب آن قطعا منفی می باشد.

ملکه فرمانداری دارد به نام فرماندار کل که این فرد به صورت تشریفاتی در کنار نخست وزیر قرار می‌گیرد و این مسئله در سطح استان هم وجود دارد که به این افراد نخست وزیر استان گفته می شود.

در کنار قوه مجریه قوه مقننه وجود دارد که در سطح فدرال مجلس عوام است و همین طور مجلس سنا و در سطح استان مجلس قانونگذاری است و هر کدام از این مجالس تعهدات و تکالیف جدا گانه دارند و هیچ کدام حق دخالت در امور یکدیگر را ندارد

در کنار این ها و صرف نظر از این دو قوه بحث دادگاه ها هست

دادگاه ها هم این مسئله را دارند و دادگاه هایی در کشور کانادا هستند که فدرالی هستند و دادگاه های هم هستند که استانی هستند.

دادگاه های استانی معمولاً در سطح استان تشکیل می شود که در حقیقت صلاحیت های خاص و رسیدگی به مسائل خاصی را دارند و به مسائل مربوط به آن استان بخصوص است.

دادگاه های فدرال به طور مثال پرونده های افرادی که خواهان قصد اقامت به کانادا را دارند در این دادگاه ها رسیدگی می شود چون در حیطه فدرال است. در نتیجه دادگاهی هم که رسیدگی می‌کند دادگاه فدرال است و اگر چه در کنار آنها دادگاه های مهاجرتی اداری هم فعالیت می کنند و تصمیمات این مراجع در نهایت می رسد به دادگاه فدرال که اگر مشکلی پیش آمد این مسئله را در حقیقت دادگاه فدرال رسیدگی می‌کند.

چیزی که تا این لحظه برای شما در بالا توضیح داده شد بحث این بود که کشور کانادا چه پایه‌ای دارد از لحاظ سیاسی و از لحاظ حقوقی و در حقیقت این بحث فدرال بودن مسائل مهاجرتی به چه منوالی است. 

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *