آشنایی با اقتصاد کانادا

از مسائل مهم حین مهاجرت به هر کشوری وضعیت اقتصادی آن کشور است. وضعیت خوب اقتصاد کانادا سبب رونق مهاجرت به کانادا و اقامت کانادا شده است. کانادا کشوری توسعه‌یافته است و وضعیت خوبی در اقتصاد جهانی دارد. اگر قصد مهاجرت کانادا را دارید در متن زیر درمورد اقتصاد کانادا و صنایع کلیدی کانادا بیشتر بخوانید:

 

تاریخچه اقتصاد کانادا

در قرن هفدهم بخش بزرگی از جمعیت دادوستدکنندگان در کانادا را افرادی تشکیل می‌دادند که از کشورهای اروپایی آمده بودند  و مهاجرت به کانادا و اقامت به کانادا را برگزیده بودند. در این دوران اقتصاد کانادا سیستم ساده‌ای داشت و تجارت خز یکی از مهم‌ترین منابع درآمد بود.

با گذشت زمان و کشف معادن، فروش فلزاتی مثل آهن و طلا و صید ماهی جزو موارد تاثیرگذار در اقتصاد کانادا شد. کشاورزی و کاشت گندم و البته دامداری نیز جزو تشکیل‌دهندگان اقتصاد کانادا بود. در این دوران عمده تولید کانادا به دو کشور بریتانیا و فرانسه فروخته می‌شد.

با وقوع انقلاب صنعتی وضعیت کانادا هم تغییر کرد و صنایعی مانند کاغذ، پارچه، مواد شیمیایی و اتومبیل هم وارد چرخه اقتصاد شدند.

 

مختصری درمورد اقتصاد کانادا

کانادا به عنوان کشوری توسعه‌یافته دومین کشور بزرگ در دنیا است و رتبه‌ی دهم را در میان اقتصادهای بزرگ دنیا دارد. اگرچه سیاست‌های سبز و حفاظت از محیط زیست برای کانادا اهمیت زیادی دارد اما صنعت سوخت‌های فسیلی در اقتصاد این کشور نقش مهمی را بازی می‌کند. کانادا چهارمین صادرکننده نفت و گاز است و صادرات این مواد بخش بزرگی از اقتصاد را پوشش می‌دهد.

همچنین کانادا جزو کشورهای پیشرو در استخراج و صادرات منابع طبیعی مثل طلا، نیکل، اورانیوم و الماس است. دیگر صنایع مهم در اقتصاد کانادا صنعت خودروسازی و صنایع هوایی هستند.

بخش مهمی از روابط تجاری کانادا با آمریکا است و حدود سه چهارم از صادرات کانادا به آمریکا انجام می‌شود. برای مهاجرت به کانادا و اقامت به کانادا باید نقش مهم مشاغل خدماتی را در اقتصاد کانادا در نظر بگیرید و اینکه بخش زیادی از موقعیت‌های شغلی مربوط به همین قسمت هستند.

 

شرکت‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی
در اقتصاد کانادا شرکت‌ها هم دولتی و هم خصوصی هستند. فعالیت‌های شرکت دولتی بیشتر معطوف به خدمات برای شهروندان است و مثلا رفاه اجتماعی جزو شرکت‌های دولتی محسوب می‌شود.

آشنایی با اقتصاد کانادا

صنایع کلیدی کانادا
در هر کشوری نقش یک سری از صنایع در اقتصاد پررنگ‌تر است و درآمد بیشتری را برای کشور به ارمغان می‌آورد. اقتصاد کانادا هم از این امر مستثنی نیست. برای مهاجرت به کانادا و اقامت به کانادا لازم است صنایع کلیدی کانادا را بشناسید. مخصوصا برای افرادی که قصد مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری دارند دانستن این اطلاعات ضروری است. تعدادی از صنایع کلیدی کانادا عبارتند از:

 • مسکن
 • تولید
 • معادن و نفت و گاز
 • بیمه
 • ساخت‌وساز
 • خدمات بهداشت و درمان

 

نقش انرژی در صنایع کلیدی کانادا
کانادا کشوری توسعه‌یافته است که به صادرات انرژی تا حد زیادی متکی است. بیشتر منابع بزرگ نفت و گاز در آلبرتا و سرزمین‌های شمالی قرار دارند اما در بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان هم منابع و شرکت‌هایی وجود دارند. بیشتر چاه‌های نفت در کشورهای مختلف در صد سال اخیر کشف شده‌اند اما در کانادا سال 2005 25هزار چاه نفتی جدید کشف شد.

علی رغم وجود شرکت‌های متعدد نفتی در کانادا سه شرکت ایمپریال ایل، شل کانادا و سانکر انرژی بخش عمده تامین و صادرات نفت را انجام می‌دهند.

 

نقش کشاورزی در صنایع کلیدی کانادا
کانادا یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان محصولات کشاورزی مخصوصا گندم و سایر غلات است. همچنین کانادا از بزرگ‌ترین صادرکنندگان محصولات کشاورزی به آمریکا و آسیا است. بخش کشاورزی در کانادا به عنوان کشوری توسعه‌یافته کمک‌ها و حمایت‌های فراوانی از دولت دریافت می‌کند.

با وجود نقش مهم کشاورزی تعداد افرادی که کشاورزی می‌کنند نیز کاهش یافته و بیشتر افرادی که مزرعه‌داری می‌کنند در استان‌های آلبرتا، ساسکاچوان و مانیتوبا ساکن هستند و گندم و ذرت می‌کارند و در کنار آن دامپروری می‌کنند.

کشاورزی برای بسیاری از مهاجران کانادا موضوعی قابل توجه نیست اما اگر قصد مهاجرت به کانادا و اقامت به کانادا را دارید و پیشینه کارهای کشاورزی هم دارید بد نیست درمورد وضعیت کشاورزی در اقتصاد کانادا بیشتر تحقیق کنید و در صورت تمایل در این زمینه مشغول کار شوید.

 

قراردادهای تجارت آزاد
تجارت آزاد در دنیای امروزی نقش مهمی را بازی می‌کند. تجارت آزاد به معنای دادوستد بدون محدودیت‌هایی مانند مالیات و تعرفه است. در تجارت آزاد خرید و فروش صرفا بر پایه عرضه و تقاضا انجام می‌شود. کانادا نیز با کشورهای متعددی تجارت آزاد انجام می‌دهد. برخی از این کشورها عبارتند از:

 • ایالات متحده آمریکا
 • اسرائیل
 • شیلی
 • کاستاریکا
 • پاناما
 • کره جنوبی
 • اوکراین
 • کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند ایسلند، نروژ و سوئیس

تجارت با آمریکا
تجارت 65 درصد تولید ناخالص داخلی کانادا را تشکیل می‌دهد و همین سبب شده کانادا به عنوان کشوری توسعه‌یافته به تجارت وابسته باشد. 75% این دادوستد با آمریکا انجام می‌شود و این به این معنی است که اقتصاد آمریکا بر اقتصاد کانادا تاثیر زیادی دارد.

کالاهایی که از کانادا به آمریکا صادر می‌شوند شامل منابع انرژی مانند نفت، سوخت‌های شیمیایی و الکتریسیته است. همچنین صادرات ماشین‌های نیمه ساخته شده نیز از محصولات کانادا است.

کالاهایی که از آمریکا وارد کانادا می‌شوند نیز متنوع هستند. این کالاها شامل غذا، ماشین‌های کامل شده، مواد شیمیایی، محصولات الکترونیکی و محصولات سرگرمی مانند کتاب، فیلم و بازی‌های ویدئویی است.

در کنار مباحث مربوط به صادرات و واردات بین دو کشور آمریکا بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار خارجی در کانادا به شمار می‌رود. 50% سرمایه‌گذاری‌های مستقیم در کانادا توسط آمریکا انجام می‌شود.

 

مالیات در کانادا
مالیات در کانادا به عنوان کشوری توسعه‌یافته نقش مهمی دارد که البته نسبت به سایر کشورهای توسعه‌یافته این نقش کم‌رنگ‌تر است. مالیات در کانادا 32 درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد که این رقم نسبت به آلمان با 36 درصد، فرانسه با 45 درصد و دانمارک با 47 درصد کمتر است.

4.8/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *