معرفی استان کبک کانادا

کبک یکی از ایالت‌های کانادا است که بیشتر مردم آن به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. مرکز این استان شهر کبک و بزرگ‌ترین شهر آن مونترال است. کبک از نظر مساحت و جمعیت به ‌ترتیب اولین و دومین استان کانادا محسوب می‌شود.

بیشتر ایالت‌های کانادا از نظام حقوقی کامن لا (حقوق انگلیس و آمریکا) تبعیت می‌کنند اما در استان کبک به این دلیل که بیشتر ساکنان فرانسوی هستند از نظام حقوقی رومی و ژرمنی پیروی می‌شود.این استان به‌دلیل چشم‌اندازهای زیبا، دانشگاه‌های معتبر، امکانات تفریحی زیاد و فرصت‌های شغلی مناسب به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد افرادی است که می‌خواهند برای مهاجرت کانادا اقدام کنند.

با این مقدمه در ادامه مطلب می‌خواهیم به بررسی استان کبک کانادا و شرایط زندگی در آن بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این ایالت تا انتها با ما باشید.

موقعیت جغرافیایی استان کبک

مساحت این استان برابر با 1542000 کیلومتر مربع است و جمعیت آن به حدود 7699100 نفر می‌رسد. حدود 80 درصد مردم این استان از دین مسیحیت پیروی می‌کنند و 3 درصد از ساکنان آن مسلمان هستند.کبک وسیع‌ترین استان کانادا به‌شمار می‌رود اما جمعیت بسیار کمی دارد. در هر کیلومتر از این ایالت به‌طور میانگین 4.9 نفر ساکن هستند.

80 درصد از جمعیت استان کبک در مناطق ساحلی رودخانه سن لوران ساکن هستند، در حالی‌که تعداد کمی از افراد در قسمت شمالی کبک زندگی می‌کنند. بد نیست بدانید 95 درصد از مساحت استان کبک را فلات لورانسین اشغال کرده است.استان کبک کانادا از قسمت جنوبی خود با رشته‌کوه‌های آپالاش، لورانتید، دریاچه‌ها و جنگل‌ها هم‌مرز است. رشته‌کوه‌های آپلاش با نام تپه‌های گرد نیز شناخته می‌شوند و دامنه آن‌ها تا ایالات متحده آمریکا امتداد می‌یابد.

لورانتید به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین رشته‌کوه‌های جهان شناخته می‌شود و در شهر مونترال قرار دارد. در زمان استعمار فرانسه این استان را ده‌ها کیلومتر زمین در حاشیه سواحل رودخانه سن لوران تشکیل می‌داد. این منطقه به‎عنوان اولین مکانی شناخته می‌شود که مهاجران آن را برای زراعت انتخاب کردند. رودخانه سن لورن از مناطق مهم آمریکای شمالی به‌شمار می‌رود.

طول این رودخانه به 1200 کیلومتر می‌رسد و یکی از بزرگ‌ترین مجراهای کشتیرانی شناخته می‌شود.

شرایط آب‌وهوایی کبک
این استان چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان دارد. قسمت جنوبی این ایالت هوای معتدل‌تری دارد و زمستان‌های آن حدود 4 ماه است. مونترال مهم‌ترین شهری است که در این ناحیه قرار دارد. دوره سرما و برف در نواحی شمالی این ایالت حدود 6 ماه به طول می‌انجامد.استان کبک کانادا چهار فصل دارد که زیباترین آن‌ها بهار است. در فصل بهار هوا بسیار متعادل است و در فصل تابستان هوا گرم و شرجی می‌شود.

در حالت کلی کبک یکی از خوش‌ آب‌وهواترین استان‌های کانادا است و بیشتر افراد مناطق جنوبی آن را برای اقامت برمی‌گزینند.

وضعیت اقتصادی استان کبک کانادا

این استان از منابع طبیعی زیادی مثل جنگل‌های متنوع و دریاچه‌ها بهره می‌برد. از مهم‌ترین تولیدات آن می‌توان به وسایل چوبی و کاغذ اشاره کرد. تولیدات کاغذ این ایالت نقش مهمی را در صادرات کانادا ایفا می‌کند.

در این استان به دلیل نزدیکی به رودخانه شرایط کشاورزی به‌خوبی فراهم شده است. مشابه با سایر ایالت‌های کانادا در کبک نیز با به‌کارگیری ماشین‌آلات مدرن محصولات کشاورزی باکیفیتی تولید می‌شوند. صنایع حمل‌ونقل دریایی که در نزدیکی رودخانه سن لوران متمرکز شده‌اند نیز در رشد اقتصادی کبک موثر هستند.

در باغ‌ها و جنگل‌های این استان گونه‌های گیاهی متنوع و نادری وجود دارد. پژوهشگران با استفاده از آن‌ها به تولید داروهای گیاهی کمیاب و مفیدی می‌پردازند.کانادا و آمریکا همکاری اقتصادی بسیار خوبی دارند و قراردادهای تجاری زیادی بین آن‌ها امضا شده است. بسیاری محصولات تولیدی استان کبک کانادا به آمریکا صادر می‌شود. همچنین این ایالت ارتباط اقتصادی خوبی با فرانسه دارد و بسیاری از تولیدات خود را به فرانسه و سایر کشورهای اروپایی صادر می‌کند.

میانگین درآمد افراد در کبک به حدود 48000 دلار در سال می‌رسد. افراد می‌توانند از عهده هزینه‌های زندگی در این ایالت به‌راحتی برآیند. به‌ویژه هزینه‌های مربوط به خرید یا اجاره مسکن نسبت به سایر استان‌های کانادا بسیار ارزان‌تر است.مونترال کبک یکی از ارزان‌ترین شهرهای آمریکای شمالی محسوب می‌شود.

معرفی استان کبک کانادا

فرصت‌های شغلی در استان کبک کانادا

بسیاری از افراد با دریافت ویزا کاری به کانادا مهاجرت می‌کنند. کبک یکی از استان‌هایی است که در آن فرصت‌های شغلی بسیار خوبی وجود دارد. درآمد ساکنان این شهر وابسته به شغل آن‌ها است. به‌طور کلی حداقل دستمزد به حدود 13 دلار در ساعت می‌رسد.

به‌طور میانگین افراد در این استان حدود 40 ساعت در هفته کار می‌کنند. با این میزان کار حقوق شخص برای تامین مخارج زندگی در کبک و پس‌انداز کافی خواهد بود. در بیشتر مشاغل افراد می‌توانند اضافه کار نیز داشته باشند، اما این ویژگی شامل موارد زیر نمی‌شود:

  • دانش‌آموزانی که در موسسات غیرانتفاعی کار می‌کنند.
  • کارمندانی که ساعت کاری آن‌ها تحت کنترل کارفرما نیست.
  • مدیران ارشد
  • کشاورزان
  • پرستارانی که در خانه‌ از کودکان و سالمندان مراقبت می‌کنند.

یکی از قوانین خوب استان کبک کانادا این است که هر شخص باید به ازای هر 5 ساعت کار به مدت 30 دقیقه استراحت کند. اگر فرد از این زمان استفاده نکند، کارفرما باید حقوق این مدت را نیز به او پرداخت کند.

خوشبختانه پیدا کردن شغل در کبک کار دشواری نیست. به‌ویژه اگر زبان فرانسوی بلد باشید.

سیستم آموزشی کبک
طبق قوانین استان کبک تمام شهروندان کانادایی زیر 20 سال می‌توانند در مدارس رایگان به تحصیل بپردازند. کبک مدارس عمومی و خصوصی زیادی دارد که در آن‌ها آموزش به زبان انگلیسی و فرانسوی انجام می‌شود.در این استان معمولا دانش‌آموزان باید در مدارس فرانسوی زبان ثبت نام کنند. البته افرادی که خانواده آن‌ها در مدارس انگلیسی زبان درس خوانده‌اند از این امر مستثنا هستند و حق انتخاب دارند.

جالب است بدانید کبک ایالتی است که بیشتر دانش‌آموزان آن در مدارس خصوصی مشغول به تحصیل هستند. برای تحصیل در مدارس خصوصی حدود 30 درصد از شهریه باید در زمان ثبت نام پرداخت شود.برخلاف بیشتر ایالت‌های کانادا در کبک افراد مدرک دیپلم خود را در پایه یازدهم دریافت می‌کنند. افراد پس از اتمام دوره دبیرستان می‌توانند با هزینه رایگان در برنامه دو ساله پیش‌دانشگاهی یا برنامه سه ساله شغلی برای دیپلم شرکت کنند.

کلاس‌های آموزشی دانشگاه‌ها به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌شوند. دانشگاه‌های این ایالت رتبه علمی بسیار بالایی را در جهان دارند. تعدادی از مهم‌ترین دانشگاه‌های این استان در شهر مونترال واقع شده‌اند.از برجسته‌ترین دانشگاه‌های استان کبک کانادا می‌توان به مک گیل، مونترال و کونکوردیا اشاره کرد. بسیاری از دانشجویان و علاقه‌مندان به علم آرزوی ادامه تحصیل و تحقیق در این دانشگاه‌ها را در سر دارند.

جاذبه‌های گردشگری کبک

این استان از جاذبه‌های طبیعی زیبایی بهره می‌برد و گردشگران زیادی علاقه‌مند به بازدید از آن هستند. به‌عنوان مثال آبشار مونمورانسی یکی از حیرت‌انگیزترین مناظر این استان است که ارتفاع بیشتری نیز نسبت به آبشار نیاگارا دارد. در فصل بهار در نزدیکی این آبشار گیاهان بسیار زیبا و رنگارنگی می‌رویند و جذابیت بیشتری به آن می‌بخشند.

در شهر مونترال باغ گیاه‌شناسی مشهوری وجود دارد که مساحت آن به 75000 هکتار می‌رسد. در این باغ گونه‌های گیاهی نادری با بوی بسیار مطبوع و خاصی وجود دارند.

جزیره بوناونچر طبیعتی بکر دارد و مقصد بسیاری از پرندگان مهاجر است. در این استان فستیوال‌های مختلفی مثل جاز مونترال و برف برگزار می‌شود. سالانه بسیاری از افراد برای حضور در این فستیوال‌های سرگرم‌کننده به کانادا سفر می‌کنند.

فرهنگ کبک
این استان فرهنگی مشابه با کشور فرانسه دارد. مردم کبک بسیار هنردوست هستند و رفتار اجتماعی بسیار خوبی با هنرمندان دارند.مشابه با سایر ایالت‌های کانادا در کبک نیز از ورود مهاجران استقبال می‌شود. اگر شخص موفق به دریافت ویزای اقامت دائم کانادا شود حقوق شهروندی برابری با یک کانادایی اصیل خواهد داشت. البته افرادی که کانادایی اصیل نیستند اجازه شرکت در انتخابات ندارند.

 

کبک یکی از بهترین ایالت‌های کشور کانادا است و بیشتر مردم آن به زبان فرانسه صحبت می‌کنند. مشابه با سایر استان‌های کانادا در کبک شرایط زندگی بسیار مطلوبی برای ساکنان آن فراهم شده است.نرخ بیکاری در این استان بسیار پایین است و افراد می‌توانند با حقوق خود زندگی ایده‌آلی را در آن تجربه کنند. اگر قصد دارید برای مهاجرت به کانادا این شهر را انتخاب کنید، ابتدا باید روی زبان فرانسوی تسلط داشته باشید و سپس از قوانین کار یا تحصیل مطلع باشید که با مشورت با یک وکیل مهاجرتی کانادا از این قوانین آگاه‌ خواهید شد.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *