موارد مهم در مورد پلیس کانادا

شاید آرزوی خیلی از شما هم مانند بسیاری از مردم جهان شنیدن این جمله از زبان پلیس کانادا باشد:

«Welcome to Canada» به معنای «به کانادا خوش آمدید.»

اگر به کانادا سفر و یا مهاجرت کنید این اولین مواجهه‌تان با پلیس این کشور خواهد بود اما آخرین آن، نه. شما از لحظه‌ای که وارد خاک کانادا می‌شوید تا زمان ترک آن هر لحظه ممکن است با افسرهای ملی کانادا به دلایل مختلفی روبرو شوید تا مدارک هویتی و اقامتی شما را بررسی کنند و یا چند سوال دیگر بپرسند.

در آرمانی‌ترین جامعه هم نیروهایی جهت حفظ و برقراری امنیت و آرامش در جامعه وجود خواهد داشت. کانادا هم هرچقدر کشوری پیشرفته و امن باشد، برای حفظ امنیت و ثبات موجود در خود از نیروهای پلیس کمک می‌گیرد.

نیروهای پلیس در این کشور مانند هر کشور دیگری در چند گروه مختلف با وظایف متفاوت دسته‌بندی می‌شوند. شاید شما هیچ‌وقت با هیچ گروه خاصی از پلیس کانادا به غیر از افسرهای مهاجرت مواجه نشوید اما آشنایی با آن‌ها و وظایفشان کمک می‌کند تا در صورت مواجهه بهترین برخورد را داشته باشید.

پس در این مقاله ما شما را با انواع پلیس کانادا، خطی مشی و وظایف آن‌ها و موارد مهمی که باید در موردشان بدانید آشنا می‌کنیم. تا انتها همراه ما باشید.

انواع پلیس کانادا

وظیفه کلی پلیس ملی کانادا اجرا و نظارت بر قوانین در سرتاسر کانادا است. این نیروها براساس وظیفه و محدوده خدمتشان در سه گروه پلیس شهری، پلیس استانی و پلیس فدرال دسته‌بندی می‌شوند.کلانترهای کانادا نسبت به خدمات دادگاه مسئولیت دارند. این مسئولیت‌ها شامل تامین امنیت در داخل و خارج از دادگاه، انتقال زندانیان بعد از دستگیری، انجام وظیفه در جریان دعاوی قانونی، وصول جریمه و وظایف دیگر می‌شود.

نگهبانان امنیتی نیز علاوه بر اجرای قانون، وظیفه دارند تا از اموال مردم حفاظت کنند و مطمئن شوند کسی به اموال عمومی و یا شخصی دیگر آسیب نخواهد رساند.پلیس شهری و استانی وظیفه ایجاد نظم و امنیت در تمام مناطق، تجسس، بازجویی و کسب اطلاعات در زمینه جرم‌های انجام شده، عملیات تشخیص اثر انگشت و ردیابی، پاسخگویی اضطراری و عملیات خنثی کردن بمب و غیره را به عهده دارد.

وظایف پلیس فدرال اما متفاوت‌تر است. وظیفه این افراد کنترل جرایم اجتماعی، جعل اسناد، قاچاق مواد مخدر، ایجاد یکپارچگی و کنترل مرزها، جرایم سازمان‌دهی شده، ایجاد و بهبود مقابله و مبارزه با تروریسم و امنیت داخلی و شرکت در عملیات گوناگون پلیسی بین‌المللی و اقدامات مشابه دیگر است.

این سه گروه از نیروهای پلیس که نیروهای ملی یا سلطنتی پلیس کانادا نامیده می‌شوند، در تمام ایالت‌ها مسئولیت امنیت را به عهده ندارند.دو ایالت پرجمعیت کبک و اونتاریو به جای نیروهای ملی نیروهای پلیس ایالتی مخصوص به خودشان را برای اجرای قوانین و حفاظت از امنیتشان دارند.

در کانادا شما موظف هستید در صورت مشاهده هرگونه جرم، خشونت، تهدید و یا تخلف مانند موارد زیر با شماره 911 تماس بگیرید و درخواست کمک کنید.

حادثه تصادف رانندگی
ورود به زور
خشونت بدنی
تهدید
قتل

خط مشی پلیس کانادا

خطی مشی پلیس کانادا پیروی از پلیس جامعه است. یعنی افراد هر جامعه و محله با راه اندازی کمیته‌‌ها، پاس‌های نگهبانی از محلات، همکاری با سازمان‌های اجتماعی و آموزش همگانی به نیروهای امنیتی و نظامی کمک می‌کنند تا از وقوع جرم پیشگیری شده و در جامعه نظم و امنیت برقرار شود.

موارد مهمی که باید در مواجهه با پلیس کانادا بدانید

در موقعیت‌های مختلفی ممکن است که با پلیس مواجهه شوید و از شما سوالاتی بپرسند. این موقعیت‌ها امکان دارد کاملا اتفاقی و کم‌اهمیت باشند اما اگر برخورد مناسبی با آن‌ها نداشته باشید، می‌تواند اوضاع را برای شما پیچیده کند.

ممکن است هیچ خطایی از شما سر نزده باشد اما تحقیقات و جستجوهای محلی پلیس درمورد پرونده‌هایی که دارند آن‌ها را ناچار به بازجویی و یا توقف شما کند. پس نگران نباشید و تنها با آن‌ها همکاری کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.در این بخش شما را با چند مورد از این موقعیت‌ها و نحوه برخورد مناسبی که باید با پلیس کانادا داشته باشید آشنا می‌کنیم.

پلیسی که شما را متوقف کرده است «افسر» صدا کنید.

درست و محترمانه خطاب کردن پلیسی که شما را متوقف کرده است اولین قدم برای زودتر خلاص شدن است. شما درجه افسری را که با آن روبرو هستید نمی‌دانید، پس بهترین کار این است که آن‌ها را افسر صدا کنید. حتی اگر دستور توقف شما را به دلیل بیهوده‌ای صادر کرده‌اند آرامش خودتان را حفظ کرده و بدون بحث و به آرامی با آن‌ها صحبت کنید.

پرخاش و تندی در برابر نیروی پلیس تنها اوضاع را برای شما پیچیده‌تر می‌کند. پس با آرامش آن‌چه را که اتفاق افتاده است به‌درستی تعریف کنید و کمک کنید تا مساله هرچه زودتر حل شود.

موارد مهم در مورد پلیس کانادا

مدارک شناسایی و رانندگی خود را همیشه همراهتان داشته باشید

اولین درخواست افسری که شما را متوقف می‌کند برای نشان دادن مدارک شناسایی، رانندگی و ماشین است. در صورتی که از شما مدارک شناسایی‌تان خواسته شود، موظف هستید تا مدارک خواسته شده را نشان دهید و نمی‌توانید امتناع کنید.

همراه داشتن این مدارک از شما جای زیادی نمی‌گیرد اما نداشتن آن می‌تواند شما را گرفتار کند و حتی مجبور شوید ساعاتی را در اداره پلیس سپری کنید.اگر در حال رانندگی متوقف شوید علاوه بر مدارک ماشین و گواهینامه، ممکن است از شما بیمه‌نامه هم خواسته شود. پس همراه داشتن آن را فراموش نکنید.

در بسیاری از اوقات افسرها به دنبال فرد یا ماشینی خاص هستند که اطلاعات زیادی از آن ندارند. با همراه نداشتن مدارکتان بهانه‌ای برای مشکوک شدن به آن‌ها ندهید.

اصلا اقدام به رشوه دادن نکنید!

در کانادا نیز مانند هر کشور دیگری رشوه دادن به ماموران امنیتی و حفاظتی جرم تلقی می‌شود. فکر نکنید با دادن پول به عنوان رشوه از گرفتاری کوچکی که برایتان پیش آمده خلاص خواهید شد.این کار یک جرم بسیار جدی است که قابلیت آن را دارد تا شما را گرفتار مشکلات پیچیده‌تری کند. هرگز خودتان را با رشوه از درون چاله به چاه نیندازید!

همچنین حتی اگر توسط افسر از شما خواسته شد تا پولی را پرداخت کنید مراقب باشید. در صورت جریمه شدن آن‌ها به شما برگه جریمه‌ای می‌دهند که آن را در محل پرداخت کنید. اما اگر از شما بدون برگه جریمه درخواست پول شد، همان موقع باید خطا را به مقامات بالاتر گزارش کنید.

مدارک و نشان و شماره پلیس را از آن‌ها بخواهید

کلاهبرداران زیادی ممکن است به قصد اخاذی و یا ترساندن شما وانمود کنند که افسر پلیس هستند.

اگر یک یا چند افسر شما را متوقف کردند یا به محل کار یا زندگی شما مراجعه کردند، قبل از هرچیزی باید از آن‌ها بخواهید تا نشان پلیس و شماره‌شان را به شما نشان دهند.هرگز قبل از مطمئن شدن از هویت کسی که به عنوان افسر به شما مراجعه کرده است، به سوالات او پاسخ ندهید و یا همراه او نروید. این کار می‌تواند جان و مال شما را به خطر بیندازد.

از حق و حقوقتان مطلع باشید

قبل از بازجویی افسران پلیس وظیفه دارند تا به شما بگویند به چه علت بازداشت شده‌اید و شما را از حق و حقوق قانونی‌تان مطلع کنند.در صورتی که بازداشت شوید اجازه دارید تا بدون حضور وکیلتان به هیچ سوالی به جز نام و آدرس خود جواب ندهید.

شما این حق را دارید که بلافاصله پس از دستگیری با وکیل خود تماس بگیرید تا قبل از بازجویی با او صحبت کنید. در کانادا وکلا حق حضور در زمان بازجویی ندارند.در صورتی که وکیل نداشته باشید افسران موظف هستند تا لیستی از وکلا یا بخش‌های کمکی حقوقی در اختیار شما بگذارند. شما می‌توانید با یک نفر از این لیست تماس بگیرید و او را به عنوان وکیل خود معرفی کنید.

پلیس کانادا یکی از قدرتمندترین و موفق‌ترین نیروهای نظامی در میان کشورهای جهان است. افسران در این کشور برای اجرای قانون، حفظ نظم و صلح در جامعه و حفاظت از جان و مال مردم تلاش می‌کنند.در مقابل انتظار مردم از برخورد نیروهای پلیس، برخوردی همراه با عدالت و صداقت است و نیروهای درستکار پلیس نیز برای برآورده کردن این انتظارات تلاش می‌کنند. در صورتی که خطایی مرتکب شدید نگران نباشید، با شما به عدالت رفتار خواهد شد.

بازجویی‌ها و سوال و جواب‌های ساده در هرکشوری ممکن است برای شما پیش بیاید. پس قبل از هرچیزی نترسید و چه خطایی مرتکب شده‌اید چه نه، صادق باشید. کانادا کشوری با چندین قومیت و مذهب است و به احترام گذاشتن به تفاوت‌ها در جهان شهرت دارد. هرگز فکر نکنید برای داشتن دین و یا قومیتی خاص با شما رفتار متفاوتی خواهد شد، در برابر قانون‌های ایالتی و فدرال این کشور همه برابر هستند.

برقراری نظم و امنیت کار پیچیده‌ای است و در کشوری با فراوانی جمعیت از قومیت‌های مختلف این کار سخت‌تر هم هست. ممکن است شما به اشتباه و یا حتی برای یک گشت‌زنی ساده توسط پلیس کانادا متوقف شوید اما قرار نیست برای شما اتفاق بدی بیافتد.

4.8/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *