شرایط اخذ بیمه در کانادا

شرایط اخذ بیمه در کانادا

در این مقاله سعی شده هر آنچه را که برای شرایط اخذ بیمه در کانادا نیاز دارید را به صورت کامل بررسی و پوشش بدهیم و در این بخش قصد داریم از شرایط و همچنین مزایا و معایب آن نیز اطلاع دهیم و اگر سوالی دارید در انتها مقاله سوال خود را ثبت کنید و سریعا پاسخ خواهیم داد

پس برای کسب اطلاعات لازم شرایط اخذ بیمه در کانادا با ادامه‌ مقاله با ما همراه باشید.

در دنیای امروز، بیمه درمانی یک ضرورت محسوب می‌شود و یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مهاجران پس از ورود به یک کشور جدید است.اگرچه بسیاری از افراد بعد از مهاجرت با یک سیستم درمانی ناقص یا بسیار گران روبرو می‌شوند، سیستم خدمات درمانی کانادا شهرت جهانی دارد و در حقیقت یکی از دلایل اصلی محبوبیت این کشور به عنوان یک مقصد مهاجرتی به شمار می‌آید.

کشور کانادا یکی از بهترین خدمات درمانی را به شهروندان خود ارائه می‌کند و بیمه درمانی دولتی آن هزینه‌های اضطراری پزشکی را تحت پوشش قرار می دهد.وقتی از طریق مهاجرت تحصیلی، مهاجرت استارت آپ یا روش‌های دیگر برای زندگی دائم یا موقت وارد کانادا می‌شوید، باید برای اخذ بیمه در کانادا اقدام کنید. نکته مهم این است که نحوه دریافت دریافت بیمه درمانی عمومی و خصوصی و شرایط آن در استان‌های کانادا متفاوت است.

اگر متقاضی مهاجرت کانادا هستید در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با انواع بیمه درمانی در کانادا و روش‌های دریافت بیمه در این کشور آشنا شوید.

بیمه درمان عمومی برای شهروندان و افراد مقیم دائم کانادا

کانادا یکی از پیشرفته‌ترین خدمات درمانی رایگان را در جهان دارد که تمام شهروندان این کشور را پوشش می‌دهد. این سیستم یک برنامه دولتی است که تحت کنترل دولت فدرال قرار دارد، به‌صورت ایالتی اجرا می‌شود و برای بهره‌مند شدن از خدمات آن به یک کارت الکترونیکی نیاز دارید.

این کارت الکترونیکی که به آن کارت سلامت می‌گویند یکی از امکاناتی است که دولت کانادا به منظور زندگی راحت برای شهروندان خود فراهم کرده است. شهروندان کانادا و افرادی که اقامت دائم دارند با ارائه کارت سلامت می‌توانند به‌صورت رایگان از خدمات پزشکی و درمانی استفاده کنند.

در استان‌های آلبرتا، ساسکاتچیوان، مانیتوبا، نیو برونزویک، نووا اسکوتیا، جزیره پرینس ادوارد، نیوفاندلند و لابرادور، می‌توانید با ارائه مدارک لازم برای اخذ بیمه در کانادا و کارت سلامت این کشور اقدام کنید و بلافاصله بعد از شروع اقامت در این استان‌ها تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیرید.در سه استان دیگر یعنی بریتیش کلمبیا، آنتاریو و کبک، پوشش بیمه بعد از یک دوره مشخص حداکثر سه ماهه آغاز می‌شود. در چنین شرایطی بهتر است از بیمه خصوصی استفاده کنید.

به این منظور، می‌توانید به یک شرکت بیمه مراجعه کنید و یک طرح بیمه سه ماهه بخرید. مدارک لازم برای خرید بیمه خصوصی عبارتند از:

  • برگه IMM1000 یا IMM5292
  • پاسپورت و مدرکی که اقامت شما را در استان مورد نظر ثابت کند.

بعد از ورود به خاک کانادا باید در اسرع وقت فرم درخواست کارت سلامت را پر کنید. توجه داشته باشید که حتی اگر با خانواده‌تان به کانادا مهاجرت کنید، می‌توانید برای تمامی اعضا درخواست دهید و برای این کار فقط به یک فرم نیاز دارید.

مدارکی که باید همراه این فرم برای اخذ بیمه در کانادا ارائه کنید عبارتند از:

  • کپی تاییدیه اقامت دائم
  • کپی مجوز کار
  • کپی ویزا اقامت موقت

بیمه درمانی عمومی برای افراد مقیم موقت کانادا

شرایط دریافت بیمه و خدمات درمانی رایگان برای افرادی که اقامت موقت کانادا را اخذ کرده‌اند به استان محل اقامت و نوع ویزا بستگی دارد.اگر اقامت موقت داشته باشید، پوشش درمانی شما زمانی منقضی می‌شود که تاریخ انقضای مجوز کار یا تحصیل‌تان فرا برسد.

شرایط اخذ بیمه در کانادا با مجوز کار
اگر با اخذ مجوز کار وارد خاک کانادا شوید و قرار باشد تا پایان مدت آن در استان مورد نظر کار کنید، در بیشتر موارد تحت پوشش بیمه عمومی محل اقامت خود قرار می‌گیرید.

حداقل بازه زمانی لازم برای اقامت موقت در هر استانی از ۶ تا ۱۲ ماه متفاوت است.

شرایط اخذ بیمه با ویزای تحصیلی
افرادی که به عنوان دانشجوی بین‌المللی وارد کانادا می‌شوند معمولا از طریق دانشگاهی که موفق به اخذ پذیرش آن شده‌اند تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.بیشتر بیمه‌های درمانی مخصوص دانشجویان بین‌المللی شامل خدمات 24 ساعته در تمامی روزهای هفته با هزینه مقرون به‌صرفه هستند و هزینه ویزیت بیمارستان و پزشک، آمبولانس و داروهای تجویزی را پوشش می‌دهند.

بیشتر دانشگاه‌ها در لیست مدارک مورد نیاز برای ثبت نام موضوع بیمه درمانی را نیز مطرح می‌کنند. بنابراین، باید قبل از ورود به کانادا در مورد این مساله تصمیم بگیرید.شرایط ارائه بیمه درمان عمومی برای دانشجویان خارجی در کانادا متفاوت است و به استان محل اقامت بستگی دارد. علاوه بر این، خدمات تحت پوشش بیمه دانشجویی نیز در تمام استان‌ها یکسان نیست.

برای مثال، در بعضی استان‌ها مثل انتاریو، کبک و یوکان بیمه درمان عمومی به دانشجویان خارجی ارائه نمی‌شود. بنابراین، در چنین شرایطی باید بیمه خصوصی خریداری کنید.اگر قرار است کمتر از ۶ ماه در کانادا تحصیل کنید بهتر است تحت پوشش بیمه درمان اضطراری قرار بگیرید. در غیر این صورت، بهتر است به فکر اخذ بیمه درمان مناسب باشید.

شرایط اخذ بیمه در کانادا

خدمات تحت پوشش سیستم درمان عمومی در کانادا

خدمات بهداشتی و درمانی که تحت سیستم مراقبت های بهداشتی در استان‌های کانادا ارائه می‌شود متفاوت است. در ادامه، این خدمات را در چند استان مهم کانادا به‌صورت خلاصه بررسی می‌کنیم.برای اطلاع از فهرست کامل خدمات بهداشتی،‌ می‌توانید به سایت وزارت بهداشت و درمان استان مورد نظر خود مراجعه کنید.

آلبرتا
افرادی که در این استان زندگی می‌کنند تحت پوشش بیمه درمانی آلبرتا (AHCIP) قرار دارند که شامل خدمات پزشکی، روانپزشکی، بعضی از خدمات دندانپزشکی، آزمایش‌های خدمات تشخیصی ضروری و موارد دیگر است.

انتاریو
ساکنان انتاریو تحت پوشش بیمه درمانی OHIP هستند که خدماتی مثل مراجعه به پزشک خانواده، کلینیک، آزمایش‌های پزشکی و جراحی‌های مختلف را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بریتیش کلمبیا
افراد ساکن این استان تحت پوشش بیمه MSP قرار دارند. خدمات پزشکی، چشم‌پزشکی، جراحی‌های مربوط به دهان و دندان و بعضی از خدمات تشخیصی تحت پوشش این بیمه قرار دارند.

مانیتوبا
طرح بهداشت و درمان عمومی در مانیتوبا که Manitoba Health نام دارد شامل خدمات مختلف از جمله خدمات پزشکی، جراحی و بیهوشی، آزمایش‌های تشخیصی، ۲ بار معاینه چشم در سال، خدمات پرستاری، داروهای تجویزی در بیمارستان، فیزیوتراپی و موارد دیگر است.

نیوبرانزویک
افرادی که در این استان زندگی می‌کنند تحت پوشش خدمات نظام بهداشت و درمان کانادا یا به اصطلاح Medicare قرار دارند.

نیوفاندلند و لابرادور
خدمات بهداشتی عمومی که با عنوان MCP در این دو استان ارائه می‌شود شامل ویزیت پزشک، جراحی‌های دندانپزشکی ضروری، خدمات زایمان و مراقبت‌های قبل و بعد از عمل است.

در نوا اسکوشیا
در این استان، ساکنان تحت پوشش بیمه پزشکی MSI قرار دارند که خدمات مختلفی را از جمله بعضی از خدمات دندانپزشکی و چشم‌پزشکی، خدمات بیمارستانی و درمان‌های سرپایی در بیمارستان پوشش می‌دهد.

نوناووت
خدمات بهداشتی عمومی در این استان شامل ویزیت پزشک، جراحی‌های ضروری، مراقبت‌های زنان و زایمان، خدمات پرستاری، درمان پرتونگاری، فیزیوتراپی و انواع خدمات درمانی دیگر است.

اخذ بیمه درمانی خصوصی در کانادا

اگرچه در کانادا خدمات درمانی برای شهروندان رایگان است، همان‌طور که اشاره شد این سیستم شامل تمامی خدمات درمانی نیست و بعضی از آزمایش‌ها یا داروهای خاص تحت پوشش بیمه درمان عمومی قرار ندارند.از این رو، بیشتر افراد اقدام به خرید بیمه خصوصی از یک شرکت بیمه می‌‌کنند تا در صورت نیاز به این خدمات درمانی مجبور به پرداخت هزینه نباشند. علاوه بر این، بسیاری از شهروندان کانادا از طریق کارفرمای خود تحت پوشش بیمه درمان تکمیلی قرار می‌گیرند.

بیمه تکمیلی برای خدماتی قابل خرید است که تحت پوشش طرح بهداشت عمومی نباشند. به عبارت دیگر، بیمه خصوصی برای خدماتی که توسط سیستم درمان عمومی به شهروندان ارائه می‌شود قابل خرید نیست.

اگر پس از اخذ بیمه در کانادا در مورد خرید بیمه درمان خصوصی تردید دارید به نکات زیر توجه کنید:

شرکت‌های بیمه مختلفی در کانادا وجود دارند که طرح‌های متنوعی ارائه می‌کنند و انعطاف‌پذیری زیادی برای پوشش دادن نیازهای منحصر به فرد شما و اعضای خانواده‌تان دارند.
اگر خوداشتغال هستید، این امکان وجود دارد که هزینه بیمه خصوصی از مالیات بر درآمد شما کسر شود.
خدمات سیستم بهداشت عمومی کانادا به استان محل سکونت بستگی دارد. بنابراین، بیمه خصوصی یک روش عالی برای پوشش دادن هزینه خدماتی است که به‌صورت رایگان ارائه نمی‌شوند.
شرکت‌های بیمه به منظور رفاه حال مشتریان خود روش‌های متنوعی برای پرداخت هزینه فراهم کرده‌اند.

با توجه به هزینه بالای خدمات درمانی و پزشکی، به‌ویژه برای افرادی که از بیماری‌های خاص رنج می‌برند، نمی‌توان اهمیت اخذ بیمه در کانادا را نادیده گرفت.از این رو، بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت دارند، برای انتخاب کشور مقصد سیستم بهداشت و قوانین و پوشش بیمه درمان آن را نیز در نظر می‌گیرند.

کیفیت سیستم بهداشت و خدمات درمانی رایگان کانادا از جمله دلایلی است که این کشور را به یک مقصد محبوب بین متقاضیان مهاجرت تبدیل کرده است. شهروندان کانادا و کسانی که موفق به اخذ اقامت دائم این کشور شده‌اند می‌توانند به‌صورت رایگان از خدمات درمانی بهره‌مند شوند.هزینه خدمات تحت پوشش بیمه درمانی عمومی کانادا از مالیات پرداختی توسط شهروندان تامین می‌شود. افرادی که از طریق مهاجرت کاری یا مهاجرت تحصیلی نیز وارد خاک این کشور می‌شوند با توجه به قوانین استان محل سکونت خود می‌توانند تحت پوشش بیمه عمومی قرار بگیرند.

اگر متقاضی مهاجرت کانادا و اقامت دائم کانادا یا موقت در این کشور هستید، بهتر است قبل از ورود به این کشور در مورد سیستم درمانی و قوانین مربوط به اخذ بیمه در استان مورد نظرتان اطلاعات کافی کسب کنید.

4.8/5 - (14 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *