سازمان WES (وس) چیست

افرادی که می‌خواهند برای تحصیل یا استخدام شغلی به کشورهای آمریکا و کانادا سفر کنند، نیازمند یک تاییدیه تحصیلی هستند. منظور از تاییدیه تحصیلی، ارزیابی و تایید مدارک تحصیلی فرد است که با مدارک تحصیلی کشورهای کانادا و آمریکا معادل‌سازی می‌شوند.سازمان World Education Service یا WES سازمانی است که مدارک تحصیلی افراد را تایید و معادل‌سازی می‌کند. مدارک تحصیلی که توسط این سازمان تایید می‌شوند ارزش بالایی پیدا می‌کنند و بسیار معتبر خواهند بود.

بنابراین افرادی که مدارک تحصیلی آن‌ها تایید شود و کارهای معادل‌سازی آن نیز به پایان برسد، می‌توانند در هر دانشگاه، موسسه آموزشی یا شرکتی مشغول به کار یا آموزش شوند.همان‌طور که متوجه شدید معادل‌سازی مدارک تحصیلی توسط سازمان WES در واقع نوعی روش مهاجرت کانادا است. تمام موسسات عالی آموزشی، دانشگاه‌ها و مراکز مشابه به چنین مدارکی نیاز دارند تا بتوانند طبق آن‌ها، افراد را پذیرش کنند. بنابراین افراد برای تحصیل و کار در کانادا باید این مدارک را دریافت کنند.

به این دلیل که متقاضیان زیادی باید مدارک تحصیلی خود را با مدارک تحصیلی کشور کانادا و آمریکا معادل‌سازی کنند، در نتیجه سازمان ارزیابی این مدارک شعبه‌هایی را در سراسر دنیا تاسیس کرده است تا مراجعه‌کنندگان بتوانند مراحل معادل‌سازی مدارک تحصیلی خود را به‌راحتی انجام دهند.

سازمان WES یکی از سازمان‌های معتبر در کشورهای آمریکا و کانادا است. به همین دلیل اعتبار زیادی در بین دانشگاه‌های این دو کشور دارد و اکثر مراکز آموزشی موجود در این کشورها مدارک تایید شده توسط این سازمان را به‌سهولت پذیرش می‌کنند.
تعداد سازمان‌های دولتی، موسسات آموزشی و تجاری که این موسسه را به رسمیت می‌شناسند، 2500 عدد است.

علاوه بر این افرادی هم که قصد دارند با ویزای Federal Skilled Worker یا ویزای نیروی متخصص به کشور کانادا یا آمریکا بروند باید مدارک خود را معادل‌سازی کنند.

 

هدف سازمان WES چیست؟

سازمان ارزشیابی مدارک تحصیلی یکی از سازمان‌های غیرانتفاعی است که از اعتبار بالایی برخوردار است. این سازمان بین‌المللی در سال 1974 میلادی تاسیس شد.

هدف از تاسیس چنین سازمانی، بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی افرادی است که از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مختلف در سراسر دنیا فارغ‌التحصیل شده‌اند. در نتیجه این سازمان می‌تواند افراد متخصص و با استعداد را جذب کند.

در واقع افراد در سراسر دنیا به کمک این سازمان می‌توانند راحت‌تر به اهداف آموزشی خود برسند. به همین دلیل تاکنون بیش از یک میلیون نفر توانسته‌اند با کمک این سازمان گواهینامه‌ها و مدارک تحصیلی خود را ارزیابی و تایید کنند.

سازمان ارزیابی و تایید مدارک تحصیلی استانداردهای بین‌المللی دارد و با کمک این استانداردها توانسته است تا به ارزیابی مدارک دانشجویان در سراسر دنیا بپردازد.

 

ارزیابی مدارک تحصیلی توسط سازمان WES چگونه است؟

از آن‌جایی که موسسات آموزشی وقت کافی برای بررسی تمام مدارک ارسال شده را از طرف دانشجو ندارند، به همین دلیل ارائه مدرک WES توسط دانشجو را اجباری کرده‌اند.این موسسه برای این‌که بتواند مدارک را ارزیابی کند، مقیاسی بین اعداد صفر تا چهار برای آن‌ها در نظر گرفته است. اگر معدل فرد بین 16 تا 20 باشد نمره 4 دریافت می‌کند.

در صورتی که معدل فرد 14 تا 15 باشد، نمره 3 به او تعلق می‌گیرد. معدل بین 12 تا 13 نیز شامل نمره 2 می‌شود. افرادی که معدلی بین 10 تا 11 دارند نیز نمره 1 را دریافت می‌کنند.بعد از دریافت این نمرات، میانگین آن‌ها محاسبه خواهد شد. در صورتی که ریز نمرات فردی از 16 بالاتر باشد، فرد از نظر ارزیابی تحصیلی نمره 4 را کسب می‌کند.

افرادی که در دوره کارشناسی 140 واحد پاس کرده‌اند، به ازای هر درسی که در آن نمره بالاتر از 17 بگیرند، در ارزیابی این سازمان 4 از 4 می‌شوند.در صورتی که فردی یک درس را چند بار افتاده باشد، نمره نهایی او لحاظ می‌شود و دیگر نمره‌های زیر 10 او تاثیری در این ارزیابی ندارند.

به‌طور کلی ارزشیابی مدارک تحصیلی به چند روش انجام می‌شود که عبارت هستند از:

  • ارزشیابی واحد به واحد برای دانشجویانی که می‌خواهند مدارک خود را به مراکز تحصیلی و دانشگاه‌ها ارائه دهند.
  • ارزشیابی مدارک برای افرادی است که تقاضای کار در کشورهای آمریکا و کانادا دارند.
  • ارزشیابی مهاجرتی نیز برای افرادی است که قصد دارند به کشور کانادا مهاجرت کنند.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای سازمان WES چیست؟

این مدارک به شرح زیر هستند:

مدارک دانشگاهی هر ترم که مهر و موم شده هستند. این مدارک و متن رسمی شما باید در پاکتی در بسته باشد و توسط دانشگاه امضا و مهر شود.
رونوشتی از گواهی پایان‌نامه و نمره‌های آن
باید دقت داشته باشید که اصل مدارک خود را ارسال نکنید و فقط کپی آن‌ها را باید برای این سازمان بفرستید. البته قبل از ارسال باید هزینه آن را نیز بپردازید.

سازمان WES (وس) چیست

چگونه می‌توان مدارک تحصیلی را برای سازمان WES ارسال کرد؟
در صورتی که قصد دارید مدارک تحصیلی خود را برای WES ارسال کنید باید به دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اید، بروید.

در آن‌جا تمام مدارک تحصیلی خود را که شامل گواهی مدرک موقت و رونوشت‌های رسمی است، به‌صورت نامه‌ای دریافت می‌کنید که مهر و موم شده خواهد بود. روی این پاکت کد شناسه سازمان ارزیابی مدارک تحصیلی نیز قرار دارد.

بعد از دریافت نامه آن‌ را از طریق پست، فدرال اکسپرس، پست هوایی، سیستم تحویل بین‌المللی یا تحویل الکترونیکی برای سازمان ارزیابی مدارک می‌فرستید و هزینه آن را نیز باید بپردازید.وقتی مدارک شما برای این سازمان ارسال شود، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و هنگامی که مدارک تحصیلی شما پس از ارزیابی آماده شد، از طریق پست پیشتاز یا معمولی ارسال می‌شود. این مراحل ممکن است تا دو ماه زمان ببرند.

افرادی هم که می‌خواهند برای دانشگاه درخواست پذیرش کنند، می‌توانند مبلغ 20 تا 30 دلار به سازمان WES بپردازند تا این سازمان مدارک‌شان را به‌طور مستقیم برای دانشگاه مورد نظر شخص ارسال کند.

ارسال آنلاین مدارک
ارسال مدارک به‌صورت آنلاین نیز امکان‌پذیر است. برای این کار در سایت https://applications.wes.org/createaccount یک حساب کاربری بسازید و وارد آن شوید. در این سایت می‌توانید سربرگ‌های ارزیابی شما، تحصیلات شما و اطلاعات شخصی را مشاهده کنید.

به قسمت آموزش رفته و اطلاعات مرتبط با دانشگاه را وارد کنید. حال روی گزینه «من مدارک لازم را برای این اعتبار بررسی کرده‌ام و موافق خود را با ارسال مدارک مطابق با آن چه که WES می‌خواهد، اعلام می‌کنم» بزنید.در صفحه بعدی که به شما نشان داده می‌شود باید نوع ارزیابی تحصیلی را انتخاب کنید. بعد از انتخاب نوع ارزیابی، زمان تحویل توسط سیستم مشخص می‌شود. البته این زمان که تقریبی است، بین یک تا سه روز کاری طول خواهد کشید.

مرحله بعد نوبت اضافه کردن نام موسسه است. وقتی نام موسسه را جستجو می‌کنید، روی گزینه موسسه آموزشی بزنید. در این مرحله می‌توانید هر تعداد موسسه را که در نظر دارید وارد کنید.بعد از وارد کردن اطلاعات تحصیلی و شخصی باید هزینه ثبت نام را از طریق ویزا کارت یا مستر کارت بپردازید.

بعد از پرداخت برای شما یک شماره ارجاع هفت رقمی ارسال خواهد شد که باید در حفظ آن کوشا باشید، زیرا در مراحل بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وقتی مراحل بررسی ثبت نام انجام شد، ایمیلی برای شما ارسال می‌شود که مدارک شما را تایید می‌کند. حال کد ارجاع هفت رقمی و آدرس WES روی پاکت نامه‌ای که از دانشگاه دریافت می‌کنید درج می‌شود و باید برای ارسال آن اقدامات لازم را انجام دهید. در مواردی نیز دانشگاه این نامه را به سازمان ارزیابی مدارک ارسال می‌کند.

 

هزینه ارزیابی مدارک تحصیلی توسط سازمان WES

هزینه بررسی مدارک و ارزیابی آن‌ها به تعداد مدارک ارسال شده و نوع خدمات درخواست شده شما بستگی دارد. با این‌حال اگر تمام مراحل ارسال را انجام دهید باید 220 دلار کانادا برای ارزیابی به این سازمان بپردازید. هزینه ارسال پستی نیز 10 دلار کانادا است.

 

تاییدیه سازمان WES چه مزایایی دارد؟
همان‌طور که گفتیم این سازمان برای افرادی طراحی شده است که می‌خواهند برای ادامه تحصیل یا کار به کشورهای کانادا و آمریکا بروند. به همین دلیل این افراد با استفاده از تاییدیه تحصیلی توسط سازمان ارزیابی مدارک می‌توانند از مزایای زیر بهره‌مند شوند.

  • به رسمیت شناخته شدن مدارک تحصیلی فرد در کانادا و آمریکا
  • تحصیل در این دو کشور
  • استخدام و کار کردن در شرکت‌های معتبر آمریکا و کانادا
  • استفاده از این تاییدیه به مدت 5 سال

آیا می‌توان برای درخواست‌های دیگر از اطلاعات سازمان WES استفاده کرد؟
در صورتی که شما مدارک خود را برای این سازمان ارسال کردید و تایید شدند ولی از سمت دانشگاه مورد نظر مشکلی برای ثبت نام شما به وجود آمد، می‌توانید با پرداخت هزینه دوباره اطلاعات تاییدیه تحصیلی خود را دریافت کنید.

حال بعد از دریافت دوباره تاییدیه ارزیابی تحصیلی می‌توانید برای دانشگاه دیگری درخواست پذیرش بفرستید و منتظر جواب آن بمانید.

 

از آن‌جایی که هدف سازمان WES کمک به دانشجویانی است که استعداد و تخصص بالایی دارند، بنابراین سازمان ارزیابی مدارک تحصیلی تجهیزات و منابع رایگانی در اختیار افراد قرار می‌دهد.علاوه بر این، مقالات زیادی توسط مشاوران این سازمان منتشر شده است تا متقاضیان بتوانند با کمک آن‌ها راهنمایی شوند.به این دلیل که سازمان ارزیابی مدارک تحصیلی از اعتبار بالایی برخوردار است، بسیاری از کشورها برای این که افراد را برای کار و تحصیل پذیرش کنند، مدارک سازمان WES را تقاضا خواهند کرد.

به همین دلیل یکی از ملزومات ویزای تحصیلی، اقامت و کار دریافت مدرک WES است. بنابراین لازم است تا افرادی که قصد مهاجرت کانادا دارند برای دریافت این مدرک اقدام کنند. البته باید دقت داشته باشید طی این مراحل و دریافت این مدارک با مشورت با یک وکیل مهاجرت کانادا بدون دردسر پیش خواهد رفت.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *