مهاجرت معلمان به کانادا

معلمی یکی از مشاغلی است که همیشه در هر کشور خارجی متقاضیان زیادی داشته است. از همین رو مهاجرت معلمان به کانادا بسیار مورد توجه واقع شده است.چون کانادا از جمله کشورهایی است که بیش از 50 درصد افراد آن تحصیلات دانشگاهی دارند و سیستم آموزشی این کشور جزو به‌روزترین‌ و برترین‌ها در جهان بوده است.

بدون توجه به پایه‌ای که در آن تدریس می‌کنید، اگر تصمیم به مهاجرت کانادا گرفتید تا پایان این مطلب همراه ما باشید. چون به نکات مهم مهاجرت معلمان به کانادا اشاره خواهیم کرد.

مزیت‌های شغل معلمان در کانادا

به افرادی که از طریق شغل معلمی، ویزا کانادا دریافت می‌کنند، مزیت‌های زیادی تعلق خواهد گرفت. از جمله دسترسی به سیستم عالی بهداشت جهانی که دریافت خدمات آن رایگان خواهد بود و فرصت‌های استخدامی زیادی نیز بر سر راه معلمان قرار خواهد گرفت.

اجازه دهید در ادامه بیشتر در مورد مزیت‌های مهاجرت معلمان به کانادا صحبت کنیم. البته ابتدا باید به این موضوع توجه کرد که مزیت‌ها متناسب با استان و تمام وقت یا پاره وقت بودن کمی متفاوت خواهند بود.

وقتی معلمی در کانادا پدر یا مادر می‌شود، تا حداکثر 55 درصد درآمد خود را به مدت 40 هفته دریافت می‌کند. از طرفی اگر شخصی به علت بیماری نتواند کار پیدا کند تا حداکثر 55 درصد درآمد را به مدت 15 هفته دریافت خواهد کرد.

در کانادا معلم‌هایی که در مدارس دولتی تدریس می‌کنند بیشترین میزان دستمزد و مزایا را دریافت می‌کنند. با این‌که دو ماه از سال تعطیل هستند. در بعضی از مناطق بیشتر از صد هزار دلار حقوق معلمان در سال است.

البته برای تعیین میزان حقوق عوامل زیادی مانند تجربه کاری بالا، میزان تحصیلات و همچنین مهارت‌های عالی در این زمینه مورد بررسی قرار می‌گیرد. هشت شهر کانادا در ادامه به‌ترتیب کمترین تا بیشترین میزان حقوق را دریافت می‌کنند.

 • در شهر مونترال میانگین حقوق معلم در سال 82 هزار دلار است.
 • در شهر ونکوور معلمان 89 هزار دلار سالانه حقوق می‌گیرند.
 • معلم‌های شهر ساسکاچوان سالانه 93 هزار دلار حقوق دریافت می‌کنند.
 • مدیران مدارس در شهر هالیفاکس به معلمان با سابقه بیشتر از 9 سال سالانه 94 هزار دلار حقوق می‌دهند.
 • در کلان شهر تورنتو (Greater Toronto Area) سالانه حقوق معلم 96 هزار دلار است.
 • بیشترین حقوق معلم‌ها در شهر ادمونتون 101 هزار دلار است.
 • شهر وینیپگ به معلم‌های خود در مدارس دولتی سالانه 102 هزار دلار حقوق می‌دهد.
 • بالاترین حقوق نیز متعلق به مدارس شهر نوناووت است که سالانه 107 هزار دلار به معلمان خود حقوق می‌دهند.

بد نیست بدانید که مدارس شهر ادمونتون به معلم‌هایی که سابقه کار ندارند و در اوایل مسیر تدریس هستند سالانه 55 هزار دلار حقوق می‌دهند. این شهر از این نظر برترین جایگاه را در کانادا کسب کرده است.

چه استان‌های در کانادا بیشتر به معلم نیاز دارند؟

ابتدا باید در مورد این موضوع بحث کرد که برای مهاجرت معلمان به کانادا و دریافت ویزا از این طریق چه استانی را برای زندگی و کار مد نظر دارید.شما باید مطابق با بودجه خود تشخیص دهید که از پس چه مقدار هزینه در خارج از کشور بر می‌آیید و مطابق با آن انتخاب‌های خود را محدودتر کنید.

در نظر بگیرید چه نوع سبک زندگی را بیشتر ترجیح می‌دهید. آیا فردی هستید که زندگی در مرکزهای هر استانی را دوست دارید یا با زندگی در شهرهای کوچک بیشتر مشکلی نخواهید داشت؟

از طرفی بیشتر افراد وقتی می‌خواهند مهاجرت کنند به دنبال پیشرفت هستند. بنابراین خیلی مهم است ببینید آیا در شهری که مد نظر دارید جای پیشرفت برای شغل معلمی وجود دارد یا خیر.بعد از در نظر گرفتن این موارد باید بررسی کنید چه استان‌هایی بیشتر متقاضی معلم هستند. چون طبیعتا اگر تقاضا برای مهاجرت معلمان به کانادا زیاد باشد، شانس شما برای دریافت ویزا و در آینده اقامت در این کشور نیز بیشتر خواهد بود.

مهاجرت معلمان به کانادا

روند مهاجرت معلمان به کانادا چگونه است؟

بیشتر افراد تصور می‌کنند تنها معلمان می‌توانند از طرف آموزش و پرورش برای مهاجرت کانادا اقدام کنند. اما این‌‌طور نیست و خوشبختانه روش‌های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

کد NOC را پیدا کنید

NOC یا National Occupational Classification همان سیستم طبقه‌بندی مشاغل مختلف در کانادا است. به هر شغلی یک کد اختصاصی تعلق می‌گیرد که برای مهاجرت دانشجویان خارجی لازم است.

برای مثال در مهاجرت از راه اکسپرس اینتری باید شغل مد نظر خود را ابتدا از طبقه‌بندی NOC مشخص کنید. افراد برای شغل معلمی درخواست خود را به این سرویس می‌فرستند و تحت عوامل مختلفی امکان دارد 4 تا 8 ماه پاسخگویی از طرف آن طول کشد.

طبق برنامه‌های دولت کانادا، معلمان می‌توانند برای معلم جایگزین، معلم زبان انگلیسی، معلم زیست، کتاب‌دار، دستیار آموزشی و منابع آموزشی، کمک آموزشی و درمان ناتوانی آموزشی درخواست دهند.

استان مدنظر خود را مشخص کنید
همان‌طور که در بالاتر بیان کردیم شما باید عوامل زیادی را برای پیدا کردن استان مدنظر قرار دهید. در هر کشوری از جمله کانادا هیئت‌های آموزشی قرار دارند که تعیین می‌کنند چه افرادی می‌توانند در آن‌جا به تدریس بپردازند.

برای مهاجرت به کانادا با شغل معلمی می‌توانید تحت پوشش گروه کارکنان حرفه‌ای قرار بگیرید و مدیریت این برنامه با اکسپرس اینتری است. علاوه بر این می‌توان از راه برنامه نامزدهای استانی در منطقه مورد نظر خود صلاحیت‌های لازم را دریافت کنید.

با این راه‌ها تقریبا می‌توانید مطمئن باشید که موقعیت شغلی شما در کانادا تضمین شده است. وقتی بتوانید نامزدی استانی را دریافت کنید طبق سیستم رتبه‌بندی جامع 600 امتیاز کسب خواهید کرد. در واقع این میزان امتیاز برای دریافت اقامت کانادا جزو الزامات است.

ملزومات مورد نیاز برای هیات آموزشی
در حقیقت هیات‌های آموزشی به معلم‌ها در شهرهای مختلف اجازه تدریس می‌دهند. هیات آموزشی مسئول است تا صلاحیت معلم را برای تدریس مورد بررسی قرار دهد.

البته هر شهری قواعد خاص خود را برای جذب معلم دارد، اما موارد کلی آن طبق زیر است:

 • فرد باید دوره‌های آموزشی را که با استانداردهای کانادا تطابق دارد، گذرانده باشد.
 • باید حداقل 3 سال از اتمام دانشگاه فرد گذشته باشد.
 • در زبان انگلیسی یا فرانسوی مهارت‌های زبانی او تایید شود.
 • سابقه آکادمیک مشخصی داشته باشد.
 • دو سال تجربه کاری با کودکان برای تدریس در مقطع مهدکودک و ابتدایی نیز لازم است.

توجه داشته باشید اگر مدرک دوره‌های مورد تایید کانادا را در اختیار نداشته باشید نمی‌توانید اجازه تدریس را در این کشور دریافت کنید. اما نگران نباشید، چراکه برای حل این مورد می‌توانید درخواست گذراندن دوره را به یکی از دانشگاه‌های کانادا ارسال کنید.

البته حتما باید بدانید دانشگاه انتخابی شما باید مورد تایید موسسه‌های آموزشی باشد. با دریافت مجوز می‌توانید در پایه‌های پیش‌ دبستانی تا دوازدهم تدریس داشته باشید.

به این موضوع نیز توجه کنید اگر مجوز تدریس را برای یک استان یا ناحیه کسب کردید با آن مجوز نمی‌توانید برای همه استان‌ها درخواست تدریس ارسال کنید. زیرا هر ناحیه‌ای طبق مقررات خاص خود عمل می‌کند.

 

مدارک لازم برای درخواست تدریس در کانادا

برای این‌که بخواهید برای تدریس به کانادا مهاجرت کنید باید مدارک لازم برای ارسال درخواست را در اختیار داشته باشید. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • باید در وب‌سایت‌ موسسه آموزش ناحیه‌ای یا استانی فرم ثبت نام را پر کنید.
 • شناسنامه
 • پاسپورت
 • از ناحیه یا استان مجوز تدریس داشته باشید.
 • از تمام مدارک تحصیلی خود یک نسخه کپی تهیه کنید.
 • سابقه کیفری در کانادا
 • مدرک آزمون زبان

سابقه کیفری افراد توسط پلیس کانادا تعیین می‌شود که افراد می‌توانند با اثر انگشت و عکس پاسپورت به‌صورت آنلاین آن را دریافت کنند.

همچنین بیشتر دانشجویان خارجی باید برای کسب موقعیت‌های شغلی در کانادا نمره آزمون‌های آیلتس و CELPIP ارائه دهند. البته آزمون CELPIP در ایران برگزار نمی‌شود و تنها باید برای اخذ مدرک آن به کانادا رفت. برای زبان فرانسوی نیز مدرک آزمون TEF مورد قبول است.

بعد از این‌که تمام مدارک خود را آماده کردید، حال باید برای موسسه آموزشی مدنظر مدارک را ارسال کنید و تقریبا 4 ماه منتظر پاسخ آن باشید.همه این مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند و مدارک ترجمه نشده یا ترجمه شده توسط مترجمی که مورد تایید نیست، اصلا بررسی نمی‌شود. توجه به این موارد برای هموار شدن مسیر مهاجرت معلمان به کانادا لازم است.

جایگاه شغل خود را برای تدریس قبل از مهاجرت قطعی کنید

وقتی می‌خواهید برای شغلی درخواست ارسال کنید، طبیعتا باید یک توصیه‌نامه نیز همراه با دیگر مدارک خود بفرستید. در توصیه‌نامه‌هایی که معمولا توسط اساتید یا کارفرماهای سابق نوشته می‌شود سابقه کاری شما به اثبات می‌رسد.

با توصیه‌نامه می‌توان حتی بورسیه دریافت کرد. تنها باید این توصیه‌نامه به‌خوبی هر چه تمام‌تر توسط کارفرما نوشته شود و در آن استعدادها و تجربه‌های کاری کاملا واضح مشخص شده باشد.اگر کارفرما ساکن کانادا شما را برای پوزیشن شغلی مد نظر تایید کند، در سیستم اکسپرس اینتری روند اخذ ویزا سریع‌تر خواهد شد.

از آن‌جایی که بیشتر مدرک‌های تدریس در جایگاه A در NOC قرار دارند با پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای کانادایی می‌توانید 50 امتیاز دیگر نیز کسب کنید.وقتی پیشنهاد شغل معتبری را از کانادا در بین مدارک خود داشته باشید، خیلی راحت‌تر می‌توانید برای مهاجرت کانادا و حتی دریافت اقامت آن اقدام کنید.

برای پیدا کردن موقعیت‌های متناسب با شغل معلمی وب‌سایت‌های Wokopolis، Education Canada، Canadian Job Bank و Jobs in Education را مد نظر قرار دهید.

 

در این مطلب در مورد روند مهاجرت معلمان به کانادا صحبت کردیم. البته معلمان به‌ غیر از راه تدریس می‌توانند از راه سرمایه‌گذاری ، تحصیلی و مواردی از این قبیل نیز به این کشور مهاجرت کنند. بهتر است برای انتخاب بهترین شرایط اخذ ویزا کانادا برای تدریس در این کشور ابتدا تمام جوانب موجود را مورد بررسی قرار دهید و همچنین اطلاعات به‌روزی در زمینه مهاجرت داشته باشید.

مهاجرت قطعا مسیر پر پیچ و خمی دارد که شاید در اواسط آن دلسرد شوید. اما اگر دنبال پیشرفت هستید یا هدفی در این مورد برای خود نظر دارید، آینده خوب خود را با مشورت با یک وکیل مجرب که از قوانین آگاه است رقم بزنید.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *