بدون شک می‌دانید برای درخواست ویزای کانادا، به یک سری مدارک و اطلاعات مورد نیاز است که نقص در هر کدام از آن‌ها باعث می‌شود تا شانس فرد متقاضی برای موافقت افسر پرونده با درخواست ویزای او تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

یکی از این مدارک که حتما باید در پرونده متقاضی وجود داشته باشد، سابقه سفر یا Travel History نام دارد. متاسفانه خیلی از متقاضیان این مدرک را کم اهمیت تصور می‌کنند و برای آماده‌ کردن آن دقت زیادی به کار نمی‌گیرند و متاسفانه درخواست ویزای اقامت کانادای آن‌ها با ریجکتی روبه‌رو می‌شود.

در این مطلب سعی کردیم بیشتر و با جزئیات بیشتر در خصوص اهمیت Travel History زمان تصمیم به مهاجرت کانادا صحبت کنیم و اطلاعات مربوطه را ارائه دهیم تا ویزای این کشور را بتوانید بدون دردسر بگیرید.

 

مواردی که در این مطلب می‌خوانید

Travel History چیست؟

تراول هیستوری یا همان سابقه سفر، نشان‌دهنده تاریخچه سفرهای قبلی هر کسی به اقصی نقاط جهان است که موارد اثبات آن را می‌توان ویزای کشور مقصد، مهر ورود و خروج در پاسپورت دانست.

بد نیست بدانید هر اندازه مهر ورود و خروج به کشورهای مختلف در پاسپورت بیشتر باشد، بهتر است. چون کشورهایی نظیر کانادا، آمریکا، انگلیس، استرالیا و سایر کشورهای طراز اول دنیا، کشورهای سختگیری هستند که  به سابقه سفر افرادی که قصد اخذ ویزای آن‌ها را دارند، اهمیت فوق‌العاده زیادی می‌دهند.

یک سابقه سفر فراوان، نشان‌دهنده این خواهد بود که شخص تا به امروز از کشورهای زیادی دیدن کرده است و به‌نوعی یک جهانگرد محسوب می‌شود. بنابراین اعتبار بیشتری نزد کشورهایی از قبیل کانادا در زمان ارسال درخواست ویزا خواهد داشت.

 

دلیل اهمیت Travel History چیست؟

افسر مهاجرت زمانی که پرونده شخص متقاضی را مورد بررسی قرار می‌دهد تا پاسخ نهایی برای موافقت کردن یا نکردن به درخواست ویزای او را اعلام کند، باید مجاب شود که فرد بعد از پایان مدت اقامت و ویزا، به کشور خود باز می‌گردد و قصد ماندن در کشور کانادا را ندارد.

زمانی او که با بررسی Travel History متوجه شود فرد متقاضی حتی به کشورهای نزدیک محل زندگی خود سفری نداشته است، این سوال در ذهن او به وجود می‌آید که این فرد چطور می‌تواند به کشور کانادا سفر کند؟

تحت چنین شرایطی افسر قانع نمی‌شود و این احتمال که درخواست ویزای اقامت کانادای شخص متقاضی را ریجکت کند بسیار زیاد خواهد بود.

بنابراین بهتر است زمانی برای ارسال درخواست ویزای کانادا اقدام کنید که در پاسپورت خود مهرهای متعدد ورود و خروج به کشورهای مختلف داشته باشید و بتوانید به واسطه آن، به افسر پرونده اطمینان دهید که بعد از پایان زمان اقامت، به کشور مبدا باز خواهید گشت.

اهمیت تراول هیستوری در سفر به کانادا

چگونه می‌توان یک سابقه سفر عالی ساخت؟
سختگیر بودن بعضی از کشورها در خصوص پذیرفتن مهاجر و بررسی موشکافانه مدارک افراد متقاضی ویزای آن کشورها باعث شده است تا نگرانی‌هایی برای مهاجران به وجود آید.

شاید ارائه مدارک مربوط به سابقه سفر یا همان Travel History، در زمره مدارک مهم به شمار نرود اما از آن‌جایی که ارائه نوع معتبر آن می‌تواند شانس متقاضی در موافقت با درخواست ویزای او را افزایش دهد، پراهمیت تلقی می‌شود.

مهاجران در حالت کلی، دو راه برای ایجاد یک سابقه سفر عالی پیش رو دارند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

انتخاب کشورهای بی‌دردسر و سفر به آن‌ها
برای مهاجران ایرانی که قصد اقامت کانادا را دارند، امکان ایجاد یک سابقه سفر عالی و خوب از طریق این روش نسبتا راحت است. شاید بپرسید چطور؟

در پاسخ به این سوال می‌توان سفر به کشورهایی را پیشنهاد کرد که:

  • ورود به آن‌ها نیاز به ویزا ندارد.
  • نیازمند ویزای فرودگاهی یا همان ویزای در لحظه ورود (Visa on arrival) باشند.
  • به ویزای الکترونیکی (EVisa) نیاز داشته باشند.

کشورهایی که در حال حاضر با این شرایط بهترین گزینه به منظور ایجاد یک سابقه سفر خوب برای مهاجران ایرانی به حساب می‌آیند، عبارتند از:

  • مالزی
  • کنیا
  • آذربایجان
  • ترکیه
  • امارات
  • گرجستان
  • چین

و شاید هر کشور دیگری که روابط سیاسی و تجاری آن با ایران بسیار خوب است.

نکته‌ای که مهاجران زمان ایجاد یک سابقه و تاریخچه سفر باید مد نظر قرار دهند، رعایت بازه‌های زمانی چند ماهه بین سفرهای مختلف است.چون اگر به‌صورت مداوم و در یک بازه زمانی تقریبا 5 الی 6 سفر به کشورهای مختلف انجام دهید و فاصله‌ای میان آن‌ها نیندازید، افسر پرونده متوجه این قضیه خواهد شد که برای کسب موافقت درخواست ویزای اقامت کانادا، هدفتان ایجاد یک Travel History بوده‌اید و قطعا درخواست ویزای شما را ریجکت خواهد کرد.

 

اخذ ویزای شینگن و ارائه یک سابقه سفر خوب
ویزای شینگن یکی از معتبرترین ویزاهای جهانی است و قطعا در فرآیند درخواست ویزای کانادا تاثیر قابل توجهی دارد. البته بهتر است بدانید در قوانین اخذ ویزای کانادا، اشاره مستقیمی به ارائه ویزای شینگن نشده است.

در حالت کلی، یک الی دو سفر در Travel History شخص متقاضی با ویزای شینگن به کشورهای عضو پیمان، برابری کاملی با 5 الی 6 سفر به کشورهایی از قبیل ترکیه، امارات و سایرین خواهد داشت که چنین موضوعی اعتبار بسیار بالای ویزای شینگن را نشان می‌دهد.

شاید اخذ ویزای شینگن کار سختی باشد اما غیرممکن نیست. البته به این شرط که فرد متقاضی ویزای کانادا، برای دریافت ویزای شینگن گروهی در قالب تور اقدام کند.

بنابراین اگر تصمیم گرفته‌اید برای مهاجرت کانادا یک سابقه و تاریخچه سفر خوب ایجاد کنید و بتوانید به روند دریافت ویزای خود سرعت ببخشید، بهتر است با ارائه مدارکی از قبیل مدرک شغلی، تحصیلی، بانکی و مدارک مورد نیاز دیگر، برای دریافت ویزای شینگن گروهی اقدام کرده و از یک مهر ورود و خروج آن در پاسپورت خود به نفع اخذ ویزای کانادا استفاده کنید.

 

چگونگی بررسی سابقه سفر
زمانی که شخص به کشوری سفر می‌کند، اطلاعات و تاریخچه سفر او در دو مرجع به ثبت خواهید رسید که:

مورد اول آن پاسپورت شخص مهاجر است.
و دومین مورد بانک اطلاعاتی وزارت امور خارجه کشوری بوده که مهاجر به آن سفر کرده است.
درست است بعضی کشورهای بزرگ و پرجمعیت که سالانه تعداد زیادی مهاجر می‌پذیرند، سامانه‌ای را برای پیگیری و بررسی تاریخچه سفر مهاجران طراحی کرده‌اند، اما باید بدانید که در حال حاضر چیزی جز پاسپورت و مهرهای ورود و خروجی که در آن زده شده است، نمی‌تواند سابقه سفر را به‌خوبی نشان دهد.

زمانی که متقاضی قصد سفر و اقامت کانادا را داشته باشد و بخواهد برای اخذ ویزای این کشور درخواست ارسال کند، در کنار مدارک مورد نیاز قطعا به فکر ارسال Travel History تراول هیستوری هم می‌افتد. اما اگر پاسپورت قبلی خود را گم کند یا دور بیندازد، مسلما دچار مشکل خواهد شد.

چون افسر پرونده تنها از طریق تصویر صفحات پاسپورت قادر خواهد بود تا سابقه و تاریخچه سفر را مورد بررسی قرار دهد و تاثیر آن را بر درخواست ویزای کانادا اعمال کند.

شاید کسانی که پاسپورت قبلی خود را گم کرده‌اند یا دور انداخته‌اند برای اخذ ویزای کانادا با مشکل مواجه شوند، اما راه‌حلی پیش روی آن‌ها قرار دارد و آن‌ هم مراجعه به سفارت کشورهایی است که به آن‌ها سفر داشته‌اند و قبلا مهر ورود و خروج دریافت کرده‌اند.

 

این روزها که شرایط فعلی حاکم بر جامعه، عده بسیاری را بر آن داشته است که سختی‌های مهاجرت را به جان بخرند و اقامت کانادا را به هر قیمتی دریافت کنند، لازم دانستیم اطلاعاتی کلی در خصوص موارد پراهمیت در فرآیند ارسال درخواست ویزای کانادا مطرح کنیم.اگر مطلب بالا را با دقت مطالعه کرده باشید، متوجه شدید Travel History یا سابقه سفر در روند اخذ ویزای کانادا، شرط ضروری به حساب می‌آید نه الزامی.

همچنین باید تاکید کنیم ریجکتی ویزا به علت ارائه سابقه صفر ضعیف، اتفاقی نیست که همیشه رخ دهد. با این حال، هرچه تعداد سفرهای خارجی شما در گذشته بیشتر باشد، می‌توانید احتمال رد شدن درخواست ویزای اقامت کانادا خود را به مراتب بیشتر کاهش دهید.راهکارهایی که برای ایجاد یک سابقه سفر خوب و ایده‌آل وجود دارند، کم نیستند و باید از قبل برنامه‌ریزی مناسب به همراه صبر داشته باشید. فراموش نکنید اگر این راهکارها تاثیر مثبتی روی پرونده مهاجرتی شما می‌گذارند، انجام آن‌ها بسیار ارزشمند خواهد بود.

گرچه پیشنهاد می‌کنیم تمرکز اصلی خود را روی Travel History نگذارید و مدارک دیگری را که برای مهاجرت نیاز است، کامل ارائه دهید. به هرحال نقص در مدارک الزامی و ضروری دیگر، تاثیر سابقه سفر قوی را از بین خواهد برد.

5/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *